Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Edward Krieg

Z Micropedia
Wersja z dnia 01:28, 10 sty 2014 autorstwa imported>Lord Kustosz
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


Edward I Artur
Kraj zamieszkania Dreamland
Funkcje publiczne Premier Rządu Królewskiego, lider Radykalnego Centrum
Tytuł honorowy król senior
Znany również jako Edward Krieg

Edward I Artur  (Edward Krieg), piąty król Dreamlandu (w latach 2007-10). Polityk, publicysta, literat. W Dreamlandzie od 2000 lub 2001 roku. Pięciokrotnie stawał na czele dreamlandzkiego Rządu Królewskiego (2003-2005; 2005-2006; 2010-2011; 2012, 2013- ), wielokrotnie również piastował stanowiska ministerialne (m. in. Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych).  Profesor netowy nauk prawnych, pracownik Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis. Twórca nowatorskiego Wydziału Teorii Nowego Świata. Założyciel Fundacji Ferment i wydawnictwa Litera w Druku

Prywatnie ojciec Jubei de Archien-Krieg, Pawła Wercyngetoryksa Kriega i teść Alchiena de Archiena. Jego wnukiem jest Paweł de Archien-Liberi oraz Robert van Buuren (Robert I, szósty król Dreamlandu).

Kariera polityczna

Karierę w administracji rozpoczął w maju 2001 roku, gdy wszedł do rządu margrabiego Piotra jako Minister Kultury (od 27.03 2002 r. Minister Kultury i Nauki). Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez niemal trzy lata - do 3 lipca 2004 roku. Do chwili objęcia Tronu dwukrotnie sprawował urząd Premiera Rządu Królewskiego, pełniąc równolefle różne funkcje ministerialne - w tamtym czasie m.in. szefował Ministerstwu Sprawiedliwości-Prokuraturze Generalnej oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Sprawował również urząd Marszałka Dworu Królewskiego Artura I Piotra.

Ambasador Korony Dreamlandu w kilku państwach (Sarmacja, Scholandia), członek Komisji Prawa Międzynarodowego Organizacji Polskich Mikronacji, później ekspert prawny Sekretarza Generalnego OPM.

1 grudnia 2007 roku koronowany na króla Dreamlandu, Edwarda I Artura - drugie imię monarchy pochodzi od pierwszego imienia króla Artura I Piotra. Abdykował w styczniu 2010 r., przekazując Koronę Robertowi księciu van Buurenowi, który przyjął imię Roberta I.

Po ustąpieniu z tronu i krótkiej absencji na scenie politycznej trzykrotnie stawał na czele Rządu Królewskiego. Od listopada 2013 r. na czele świeżo powstałej partii o nazwie Radykalne Centrum. W grudbiu 2013 r. JKM Marcin I Mikołaj powierzył mu misję sformowania kolejnego - piątego już - gabibentu.

Kariera naukowa

Doktor netowy, a później profesor netowy nauk prawnych. Wykładał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis, był również dziekanem tego wydziału. Wypromował dwóch doktorów. Obecnie wykładowca Wydziału Teorii Nowego Świata. Przez kilka kadencji sprawował funkcję Prezesa Sądu Królestwa, wieloletni sędzia tego sądu. W latach 2011-2012 pełnił uząd Prezesa i sędziego Trybunału Sprawiedliwości OPM.

Publicysta i pisarz

W 2001 roku dołączył do ekipy redakcyjnej "Dreamlandczyka". Potem współpracował jeszcze z "Tygodnikiem Morlandzkim" i "Głosem Weblandu". W czerwcu 2003 roku założył gazetę "OKNO", która ukazywała się nieregularnie aż do grudnia 2005 roku. W sumie ukazały się 32 numery. Aż do numeru 27  pozostawal redaktorem naczelnym pisma.

Przykładowe teksty

  • "Kolistość wszechrzeczy" Głos Weblandu Nr 39 i 40
  • "W drodze do Ekorre albo streszczenie" OKNO Nr 32
  • "Uno momento mori" OKNO Nr 23

Jako pisarz związany był z Wydawnictwem PLEGOLAL. Nakładem tego wydawnictwa wydał sześć powieści - w tym najważniejsze "Solaarinen" i "Z Ariadny nici".