Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Pomoc:Sprawdzanie

Z Micropedia
Wersja z dnia 18:23, 27 lip 2021 autorstwa Franz Leopold (dyskusja | edycje) (Literówka)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Więc chcesz pomóc w sprawdzaniu artykułów?

Świetnie! Ponieważ Micropedia jest projektem tworzonym przez wolontariuszy (ludzi którzy pracują nad nią bez wynagrodzenia, w swoim wolnym czasie), każda para rąk się przyda!

Dlaczego trzeba to robić?

Sprawdzanie artykułów jest szczególnie ważnym i odpowiedzialnym zajęciem. Micropedia istnieje już ponad 15 lat i zawiera ponad 3000 artykułów na przeróżne tematy związane z państwami wirtualnymi. Jak więc się na pewno domyślasz, część z nich zawiera informacje które są już od jakiegoś czasu nieaktualne. Niektóre wpisy mogą też zawierać błędy czy pomyłki, bo autorzy (nazywani też Edytorami) to najczęściej mikronauci tacy jak Ty, a nie zawodowi redaktorzy. No i oczywiście, co dość przykre, czasem zdarza się że ktoś celowo wprowadza na wiki nieprawdziwe albo bezsensowne informacje - dla żartu, czy z chęci zepsucia innym zabawy. Taką sytuację nazywamy wandalizmem.

Które artykuły sprawdzać?

W pierwszej kolejności możesz sprawdzić Artykuły do sprawdzenia; przede wszystkim pamiętaj, nic cię nie ogranicza! Za każdym razem kiedy widzisz artykuł który Twoim zdaniem wymaga poprawek, aktualizacji czy korekty, nie wahaj się ani chwili i edytuj! Jeżeli nie masz pewności jak, zajrzyj do naszego poradnika, a jeżeli po zapoznaniu się z nim nadal masz wątpliwości zajrzyj na Portal Micropedystów, do Kafejki, albo na Mikronacyjnego Discorda.

Jak oznaczać artykuły?

To proste! Kliknij na przycisk Edytuj, i skorzystaj z opcji Wstaw > Szablon, i użyj szablonu AKTUALIZUJ, POPRAW albo Usunąć. Wtedy pojawi się on na specjalnej liście przejrzanych artykułów, i będziemy wiedzieć co z nim zrobić.

Artykuły nieaktualne

Szablonem AKTUALIZUJ oznaczamy artykuły, w których znajdują się informacje poprawne, ale nieaktualne.

Jeżeli artykuł wydaje się mieć wszystko na swoim miejscu, ale najnowsze wpisy jakie pochodzą sprzed miesięcy, albo i lat, a jednocześnie masz pewność że dotyczy on projektu w którym później coś się działo, albo projektu który jest kontynuowany skorzystaj właśnie z tego szablonu.