Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wielkie Księstwo Solardii

Z Micropedia
Wersja z dnia 23:05, 7 lut 2010 autorstwa imported>Pel Nander („Solardia” przeniesiono do „Wielkie Księstwo Solardii” nad przekierowaniem: pełna nazwa)
Solardia
Wielkie Księstwo Solardii (sol.Vielkie Ryhtene Solard'i)
Godlo solardii.jpg
Flaga solardii.jpg
Język(i) urzędowe solardyjski, polski
Stolica Viktoria
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Głowa państwa
Wielki Książę Morfeusz I Lucjusz Tyler
Szef Rzadu
Kanclerz Mario Riina Nati
Religia państwowa Brak
Uzyskanie niepodległości 6 maja 2005r. od Królestwa Dreamlandu
Waluta Libert
Hymn państwowy "Teraz jesteśmy wolni"
Kod samochodowy SLR
Domena internetowa {{{domena}}}


Dane Ogólne

Choć Wielkie Księstwo Solardii jest jedną z młodszych mikronacji, to jego korzenie sięgają poczatku polskich v-państw. Wywodzi się ona z Wolnego Miasta Evilstone z 1995 r. Evilstone zostałe z czasem wchłonięte do Królestwa Dreamlandu a następnie z ziemi Domeny Krolestwiej oraz Evilstone 15 marca 2001 utworzono formalnie Solardię. 18 kwietnia 2005 r. w skutek konfliktu wewnętrznego Solardia proklamowała niepodległość, co zostało uznane poprzez podpisanie układu pokojowego 6 maja 2005. Od tamtego czasu władzę sprawuje Wielki Książę Morfeusz I Lucjusz Tyler.

Podział Terytorialny

Solardia nieformalnie dzieli się na trzy Krainy(nie ograniczone granicami) - Mroku, Światła i Cyberii. Osady z prawami miejskimi/grodzkimi zwane sa grodami. Gród, tereny przylegle do grodu i wioski na tych terenach wspólnie tworzą Ziemię. Zeimiami opiekują sie Rządcy.

W Solardii znajduje się 6 grodów i 2 wioski.

Kraina Światła

Kraina Mroku

Kraina Cyberii

Miasto Książęce


Władza

Solardia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest Wielki Książę, natomiast organami władzy, pozostającymi pod jego zwierzchnictwem są: Rada Książęca (Należą do niej Książęta Mroku, Światła, Cienia, Cyberii oraz ewentualnie Ksiązę Bez Ziemi), Rząd, Parlament, Siły Zbrojne, Sądy. Wielki Książę harmonizuje ich działania oraz rozstrzyga między nimi spory.

Ksiazęta Mroku (Ssimon ShaGGus), Swiatła(Bartosz Lenczowski) i Cyberii (Rhadmor Van Helsing) pełnią funkcje opiekunami poszczególnych Krain.

Książę Cienia (Han Solo) jest gospodarzem w Grodzie Książęcym i formalnie wskazanym następca tronu Solardii, jest także odpowiednikiem Ministra Spraw Zagranicznych (Solardia nie posiada MSZ z przyczyn konstytucyjnych).

Ksiaze Bez Ziemi (obecnie Eryk z Furlandii to tytul przyznawany przez Wielkiego Ksiecia wladcom, ktorym odebrano prawa władania na mocy układów pokojowych czy też z powodów ideowych lub politycznych oraz zmuszono do emigracji. Osoba nosząca tytuł Ksiecia Bez Ziemi opiekuje się emigrantami ze swojego kraju, którzy osiedlili się w Solardii, a Rząd Solardii ma obowiązek wspierać inicjatywy rozwijania ich własnej kultury.

Rząd - Jego skład jest ściśle określony przez konstytucję - należy do niego Kanclerz i 3 ministrów. Kanclerz pochodzi z wyborow, Kanclerzem zostaje kazdorazowo osoba ktora uzyska najwieksza liczbe glosow w demokratycznych wyborach do Sejmiku Solardii i pelni jednoczesnie funkcje Kanclerza i Marszałka Sejmiku. Ministrowie to Kustosz Koronny (kultura, vacat), Skarbnik Koronny (finanse, Ange Dan), Podkanclerzy Koronny (Sprawy wewnętrzne, Poul Bsky), Hetman Wielki Koronny (Ministerstwo Bezpieczenstwa Publicznego,Matheus Kazis). Ministrowie pracuje niekadencyjnie i są powoływani przez Kanclerza, za wyjątkiem Hetmana, który musi zostać zatwierdzone przez Wielkiego Księcia.

Sejmik Solardii - najstarszy demokratyczny organ kolegialny wladzy ustawodawczej z istniejacych obecnie w panstwach wirtualnych, choc nie byl pierwszym. Kadencja Sejmiku Solardii trwa 5 miesiecy. Poslami nie moga byc osoby jednoczesnie piastujace urzad ministra, Księcia lub gwardzisty. Ustawy i uchwały przyjmowane sa wiekszoscia 2/3 a zmiany w konstytucji jednomyslnie. W Solardii obowiązuje zasada blokady niesłusznych decyzji co oznacza ze w czasie gdy Sejmik Solardii nie jest rozwiazany nie mozna wprowadzic nowego prawa bez zgody Sejmiku i bez zgody Wielkiego Ksiecia. Jest to usprawniona wersja liberum veto.