Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Konsulat Batyksu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Pel Nander
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 16: Linia 16:
|<span style="font-weight: bold;">Konsulat </span><span style="font-weight: bold;">Absolutno - Senatorski</span>
|<span style="font-weight: bold;">Konsulat </span><span style="font-weight: bold;">Absolutno - Senatorski</span>
|}
|}
 
[[Plik:Konsulat batyksu godlo.png|right|200px]]


==Historia==
==Historia==
Linia 77: Linia 77:


Forum miało należeć do Królestwa Sclavinii jednak postanowiono inaczej. Administrator forum przekazał hasło do konta JO Ezio Capuletti.
Forum miało należeć do Królestwa Sclavinii jednak postanowiono inaczej. Administrator forum przekazał hasło do konta JO Ezio Capuletti.
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Batyks|*]]

Aktualna wersja na dzień 00:14, 16 gru 2011

Konsulat Batyksu
Pierwszy Konsul: Ezio Capuletti
Drugi Konsul: Al - Abdul Dżakard
Trybun Obywateli: Ezio Capuletti
Cezar: p.o. Ezio Capuletti
Ustrój: Konsulat Absolutno - Senatorski

Historia

Konsulat Batyksu powstał stosunkowo niedawno, bo oficjalnie zrodził się kiedy Jaśnie Oświecony Ezio Capuletti nadał stanowisko Drugiego Konsula Jaśnie Poszukującemu Al - Abdul Dżakardowi.

Od tamtej pory Konsulat postawił żelazne podpory pod nowy ustrój Konsulat Absolutno - Senatorski, jedyny taki ustrój w mikroświecie, który powstał po przemyśleniach Pierwszego Konsula Ezia Capuletti, pomysłodawcy samego państwa.


Ustrój polityczny

Najciekawszym zjawiskiem Konsulatu jest Jego ustrój polityczny nazwany przez twórcę: Konsulatem Absolutno - Senatorskim.

W tym ustrojem władze sprawuje kilka organów:

- Pierwszy Konsul (Głowa państwa, dowódca piechoty),

- Drugi Konsul (Przewodniczący Senatu, najwyższy sędzia, dowódca kawalerii),

- Trybun Obywateli (Ciało kontrolne),

- Cezar (Zarządca sfery finansowej).

Oto krótki opis ustroju autorstwa JO (Jaśnie Oświeconego) Ezia Capuletti:

Pierwszy Konsul jest głową państwa, ma niemal władzę absolutną.
Pierwszy Konsul wydaje Edykty, które mają taką samą moc jak ustawy.
Urząd ten jest wybierany przez Senatorów w drodze aklamacji, a jego kadencja trwa 7 miesięcy.
Wybór Pierwszego Konsula wygląda następująco:

Ustępujący Konsul wyznacza tygodniowy termin wyboru swego następcy. Senatorzy muszą większością 75 % całości dokonać wyboru w sposób jawny Głowy Państwa. Jeżeli Senatowi nie uda się w ciągu tygodnia przyjąć jakiegokolwiek kandydata, to automatycznie kadencja Pierwszego Konsula się przedłuża.

Pierwszy Konsul może zawetować ustawę Senatu w drodze dwóch możliwości:
- weto zwyczajne,
- weto absolutne.

Kiedy Pierwszy Konsul użyje weta zwyczajnego ustawa wraca do Senatu. Senatorzy muszą przegłosować weto większością bezwzględną głosów. Jeżeli weto zostanie odrzucone los ustawy leży w gestii Drugiego Konsula, który ma prawo uznać decyzję Senatu za wiążącą (publikacja ustawy i podpis Trybuna Obywateli), lub przyjąć, że Pierwszy Konsul ma rację. Ustawa upada.

Weto absolutne jest szczególnym aktem prawnym. Jest ono jedynym prawem, które nie może zostać zaskarżone (weto obywatelskie) przez Trybuna Obywateli. Powoduje ono, że ustawa natychmiast upada. Może zostać użyte w szczególnych przypadkach i tylko 5 razy przez całą 7 miesięczną kadencję.

Do tego Pierwszy Konsul jest dowódcą piechoty i to w jego gestii leży istnienie i działalność tej formacji.

Drugi Konsul, jest najwyższym sędzią, dowódcą piechoty. W przypadku pojawieniu się vacatu na stanowisku Pierwszego Konsula przejmuje on jego prerogatywy. Drugi Konsul jednocześnie prowadzi obrady i głosowania Senatu.

Wybór Drugiego Konsula w Senacie wygląda następująco:
Zostaje zgłoszonych najwięcej dwóch kandydatów. Pierwszy Konsul zarządza głosowanie jawne lub tajne, ogłasza w drodze Edyktu wybór na to stanowisko. Kadencja Drugiego Konsula trwa 7 miesięcy.

Konsulat.
Konsulat tworzą: Pierwszy i Drugi Konsul. Powołuje on Namiestników Prowincji i wspólnie decyduje o flocie.

Senat.
Senat składa się z od 5 do 11 senatorów. 75 % miejsc należy do seniorów rodów (nobilów seniorów), zaś reszta miejsc należy do obywateli mianowanych przez Trybuna Obywateli.

Senat przyjmuje ustawy. Pracami Senatu kieruje Drugi Konsul, Trybun Obywateli, lub Pierwszy Konsul, lecz tylko w przypadku kiedy na stanowisku Drugiego Konsula pojawił się vacat.

Sąd Konsularny.
Sąd to organ władzy sądowniczej, który ma za zadanie kontrolować sytuację prawną obywateli, ich praw oraz bezpieczeństwa. Sędziowie są powoływani przez Drugiego Konsula za aprobatą Pierwszego Konsula.
Sąd wydaje wyroki w imieniu Pierwszego Konsula, Drugiego Konsula i Senatu.
Sąd wydaje wyroki w zakresie prawa.

Trybun Obywateli.
Trybun Obywateli to jedyny zalążek demokracji w naszym kraju. Obywatele w wyborach tajnych wybierają Trybuna spośród zgłoszonych kandydatów z grona Nobilów.
Trybun jest zobligowany służyć w obronie obywateli i plebejuszy, strzec ich praw i wolności.
Trybun ma szczególną władzę, ponieważ nie jest on organem władzy wykonawczej, ale ustawodawczej i sądowniczej.
Może on wydać weto obywatelskiej, które poddaje każdy dokument prawny (za wyjątkiem weto absolutnego) pod głosowanie wszystkich obywateli, jeżeli dokument zaskarżony dotyczy plebejuszy mają wtedy i oni prawo do głosu. Głosowanie takowe jest częściowo ujawnione (głosujący musi udowodnić, że oddał głos).


Podział społeczny

Społeczeństwo Konsulatu Batyksu dzieli się na klasy społeczne (kasty). W ich skład wchodzą:

1. Nobile (członkowie rodów, którzy mają prawo do wykonywania władzy i zasiadania w senacie).

2. Kapłani (służą przede wszystkim Quintusowi).

3. Kapłanki (służki Memp i opiekunki klasycznego modelu rodziny).

4. Obywatele (decydują oni o powoływaniu Trybuna i biorą udział w referendach, mają prawo do handlu, prowadzania własnych przedsiębiorstw i posiadają wolny dostęp do wymiaru sprawiedliwości).

5. Plebejusze (osoby, które przebywają w Konsulacie zaledwie kilka dni, lub które nie mają przymiotów pozwalających otrzymać awans społeczny).


Mimo, że przynależność do klasy społecznej decyduje o karierze politycznej i wielu prawach to pracując dla rozwoju Konsulatu szybko można awansować.


Religia

Religią panującą w Konsulacie jest politeizm. Wyznajemy wiarę w Quintusa i Jego prześwietną małżonkę Memp. Według podań i legend są oni istotami nadrzędnymi, których pierwsi stworzyli bogowie. Quintus na początku nie zauważał swej małżonki, ale pewnego dnia zbliżył się do niej i porodziła ona ludzi. Bogowie nie wiedzieli jak można się rozmnażać, nie znali też ognia, który ludzie uzyskali. Wtedy to Quintus wziął wszystkich swoich synów ruszył z nimi do Domeny Śmierci, spalił wszystkich bogów i sam zasiadł na tronie wieczności. Jednak zanim zabił ostatniego boga, on zniszczył papirus, na którym było zapisane zaklęcie umożliwiające wieczny żywot bogom, a także Quintusowi i Memp.

Od tej pory ludzie umierają i trafiają do Domeny Ciemności, jednak Quintus odnawia czar i kiedy wszyscy ludzie umrą, on ich ożywi oraz zapewni im wieczny żywot w Domenie Śmierci.


Link i inne

Link do forum:

http://regsclavinia.phorum.pl/index.php


PS.

Forum miało należeć do Królestwa Sclavinii jednak postanowiono inaczej. Administrator forum przekazał hasło do konta JO Ezio Capuletti.