Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Micropedia:Restart

Z Micropedia
Micropedia należy do nas wszystkich. Naprawmy ją na 20-lecie polskich mikronacji!
Jak mogę pomóc? Co trzeba przemyśleć? Przejrzane strony
Co jest do zrobienia? Potrzebujemy więcej osób Kategoria:Artykuły do usunięcia
Tworzenie haseł Potrzebujemy nowych standardów Kategoria:Artykuły do dopracowania
Mam pomysł co można poprawić Co powinno się znaleźć na Micropedii? Kategoria:Artykuły do aktualizacji

O projekcie "Restart

Micropedia powstała 25 września 2005 roku, i od początku swojego istnienia stanowiła wiedzę na temat tej wyjątkowej formy organizowania się, jaką są polskojęzyczne Wirtualne państwa - mikronacje.

Założenia Micropedii od zarania były takie, jak wszystkich wiki:

Jest to wolna encyklopedia zawierająca wiedzę na temat mikronacji, czyli państw wirtualnych. Powstała ona na wzór słynnej Wikipedii, tak więc każdy chętny może ją przeglądać, redagować i tworzyć nowe hasła.(…) Micropedia opisuje najbardziej możliwy stan faktyczny, zgodny z intencją i zamierzeniem autorów. Wg zasady spisu encyklopedycznego.[1]

Z czasem jednak jej oryginalni założyciele odeszli do kolejnych projektów, ich następcy również zmęczyli się trudną rolą strażników wiedzy, i po jakimś czasie zapanował na niej chaos.

Na przełomie lat 2017 i 2018 w społeczności polskich mikronautów ponownie zaczął być dyskutowany temat wspólnej bazy wiedzy o polskim mikroświecie. Podczas Konferencji Szkół Wyższych w Republice Bialeńskiej jednym z dyskutowanych tematów była właśnie Micropedia - zastanawiano się nad celowością poświęcania czasu, energii i zasobów na restaurację dotychczas istniejącej encyklopedii, czy bardziej sensowne będzie założenie nowej i zbudowanie jej od zera.[2] Kiedy w zasadzie zapanował konsensus co do tego, aby Micropedię porzucić i zbudować od nowa, przed zgromadzonymi wystąpił mikronauta który był aktywny w polskich państwach wirtualnych w latach 2010/2011 i powrócił po wieloletniej przerwie. Starał się przekonać zebranych, że Micropedię odbudować można, gdyż uzyskał do niej pełen dostęp administracyjny, oraz że odbudować ją należy, gdyż „Micropedia jest największym w polskim Mikroświecie zbiorem danych historycznych, dwudziestoletniego dziedzictwa Pollinu. Chciałbym, aby te dane zostały zachowane, i deklaruję swoją w tym pomoc. Chciałbym aby powstało międzymikronacyjne ciało naukowe, które się nią zaopiekuje, i nie pozwoli, żeby pamięć o takich zbiorach jak Surmenia, Brugia czy Wandystan poszła w zapomnienie. Mowa w końcu o LATACH pracy i twórczości dziesiątek co najmniej osób.”[2]

Mimo że nie doszło do oficjalnego głosowania czy debaty na ten temat, we wnioskach końcowych Konferencji zawarto postulat „konieczności odrestaurowania Micropedii, zaktualizowania artykułów oraz powołania moderatorów mających czas oraz chęci do dbania o porządek w serwisie i prawidłowość zamieszczanych informacji”.[3]

Strona na której się znajdujesz ma na celu przygotowanie, skoordynowanie i przeprowadzenie tej własnie akcji.

Zapraszamy Cię do naprawiania Micropedii wraz z nami, w roku dwudziestej rocznicy powstania polskich mikronacji!

Pamiętaj, powyższe punkty nie wyczerpują wszystkiego! Jeżeli uważasz że czegoś brakuje, to daj nam znać na stronie dyskusji!

Zadania

Przeglądanie stron

Więcej informacji: Pomoc:Sprawdzanie

Przejrzenie istniejących zasobów Micropedii to najważniejsze, ale jednocześnie najprostsze z zadań które musimy wykonać. Wystarczy że jeśli zauważysz podczas przeglądania wiki artykuł który zawiera błędy, jest nieaktualny albo niepotrzebny, dasz nam o tym znać!

Jak? To proste! Kliknij na przycisk Edytuj, i skorzystaj z opcji Wstaw > Szablon, i użyj szablonu AKTUALIZUJ, POPRAW albo Usunąć. Wtedy pojawi się on na specjalnej liście przejrzanych artykułów, i będziemy wiedzieć co z nim zrobić.

Jeżeli nie chcesz samodzielnie podejmować decyzji, albo nie masz pewności co jest nie w porządku z artykułem, dodaj do niego szablon SPRAWDŹ, a będziemy wiedzieli że trzeba mu się przyjrzeć!