Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Roma: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Ivanomi
Nie podano opisu zmian
imported>Pel Nander
mNie podano opisu zmian
 
Linia 44: Linia 44:
[[plik:Panteon.PNG|center|thumb|400px| <center>Panteon - dziś chrześcijańska świątynia i mauzoleum żony króla Vitalii, Luigiego I</center>]]
[[plik:Panteon.PNG|center|thumb|400px| <center>Panteon - dziś chrześcijańska świątynia i mauzoleum żony króla Vitalii, Luigiego I</center>]]
[[Kategoria: Stolice]]
[[Kategoria: Stolice]]
[[Kategoria: Miejscowości]]
[[Kategoria: Vitalia]]
[[Kategoria: Vitalia]]
[[Kategoria: Miejscowości]]
[[Kategoria: Miasta Vitalii]]

Aktualna wersja na dzień 20:01, 22 sie 2012

Roma
Państwo Królestwo Vitalii
Region Romania
Powierzchnia 1285,306 km
Ludność
• Liczba v-m.

5 milionów
Kod pocztowy 00323232
Kod INSEE 50000

Roma - stolica i największe miasto Vitalii. Posiadające wiele muzeów z różnych epok. Miasto pełni również jest centrum naukowym, gospodarczym i kulturowym kraju. Co roku miliony turystów odwiedza miasto. Przez miasto przepływa rzeka Tybr.


Panorama Romy

Historia miasta

Roma powstała w epoce żelaza. W czasach starożytności jej największy rozwój kulturowy, naukowy i gospodarczy. Wówczas powstało wiele zabytków do dziś istniejących takich jak np. Koloseum. Przed naszą erą miasto również było stolicą starożytnej Republiki Romana, a następnie Imperium Romanum. W 50 roku poświęcona Bogom Romy została pobudowana kapica znana jako Panteon. W 308 roku stolica przeniesiona do Apulium. W 405 roku najechana przez plemiona Barbarzy złupiona i zniszczona. W 500 roku zarządzana przez chrześcijański patriarchat przeżywa odbudowę i rozwój miasta pod względem religijnym, powstają pierwsze chrześcijańskie świątynie. W czasach nowożytnych, w 1797 roku do władzy dochodzą młodzi filozofowie, którzy powołali inspiracją Rewolucji Francuskiej nowożytną Republikę Romańską na czele z konsulami. Jednocześnie miasto mocno się podzieliło na rządy chrześcijańskiego duchowieństwa i antyklerykalnych rewolucjonistów. Po ponad sto latach do miasta ogarniętego chaosem wjechały zjednoczone wojska Piemontino-Neapoli pod dowództwem Króla Piemontino, Luigiego I i jego teścia, ostatniego króla Neapoli Pietro V. Przy poparciu chrześcijańskiego duchowieństwa proklamowały Królestwo Vitalii ze stolicą w Romie. Oznaczało to koniec istnienia Republiki Romańskiej. Od tego czasu Roma dynamicznie zaczęła się rozwijać.

Pałac Awentyński - rezydencja króla Vitalii
Panteon - dziś chrześcijańska świątynia i mauzoleum żony króla Vitalii, Luigiego I