Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Zamach Konstytucyjny w Suderlandzie: Różnice pomiędzy wersjami
imported>XaveryKlopocki (Dodawanie kategorii) |
|||
Linia 12: | Linia 12: | ||
== PO PRZEWROCIE == | == PO PRZEWROCIE == | ||
Po wyborach prezydenckich i parlamentarnych Ryszard Maj udał się na emigrację. Za to Otto van Jutland został w kraju, po czasie został nawet prezesem sądu najwyższego. Za granicę udał się również Józef Sowiński, pomimo tego, że nadal cieszący się popularnością został wybrany na ambasadora w Bialenii. Sowiński w ogóle, mimo że był przeciwnikiem Maja prawie w ogóle nie wypowiadał się w sprawie sytuacji. Po zamachu Królestwo Południolandi stało się oficjalnie Republiką Suderlandu. Wydarzenie to ustabilizowało również sytuację w kraju. Po miesiącu Senat powołał specjalną komisję śledczą, która ma zbadać sprawę zamachu, jednak z powodu praktycznie żadnych postępów została rozwiązana przez senat. | Po wyborach prezydenckich i parlamentarnych Ryszard Maj udał się na emigrację. Za to Otto van Jutland został w kraju, po czasie został nawet prezesem sądu najwyższego. Za granicę udał się również Józef Sowiński, pomimo tego, że nadal cieszący się popularnością został wybrany na ambasadora w Bialenii. Sowiński w ogóle, mimo że był przeciwnikiem Maja prawie w ogóle nie wypowiadał się w sprawie sytuacji. Po zamachu Królestwo Południolandi stało się oficjalnie Republiką Suderlandu. Wydarzenie to ustabilizowało również sytuację w kraju. Po miesiącu Senat powołał specjalną komisję śledczą, która ma zbadać sprawę zamachu, jednak z powodu praktycznie żadnych postępów została rozwiązana przez senat. | ||
[[Kategoria:Suderland]] | |||
[[Kategoria:Historia]] |
Wersja z 01:41, 9 lis 2017
Zamach Konstytucyjny w Suderlandzie (pot. zamach stanu, przewrót październikowy)- Okres od 20.10.2016 do 24.10.2016 kiedy to w Suderlandzie po przewrocie władze przejął WRON z Vice-Kanclerzem Ryszardem Majem i MON Otto van Jutlandem na czele. Przez 4 dni na terenie kraju trwał stan wyjątkowy, a zakończył się on wraz z konstytucyjnym referendum i wyborami parlamentarnymi w dniu 24.10.2016. Po przewrocie Suderland ostatecznie przeistoczył się z Monarchii w Republikę.
PRZYCZYNY
KRYZYS RZĄDOWY
Dnia 24 września 2016 roku zmarł Król Krzysztof I, ostatni z rodu gryfów. Nie pozostawił po sobie żadnego potomstwa, okazało się również, że konstytucja Królestwa nie uwzględnia śmierci króla. Niedługo potem Kanclerz Józef Sowiński ogłosił dekret, który tymczasowo przekazuje władze w ręce rady regencyjnej, i rozwiązuje senat jako organizację nieefektywną. Dekret wywołał oburzenie wśród obywateli, a senat oczywiście go odrzucił. Po tym wydarzeniu kraj podzielił się pomiędzy zwolenników Republiki na których czele stał zastępca kanclerza Ryszard Maj, a monarchistów z Sowińskim na czele. Impas trwał przez cały miesiąc, a żadna ze stron nie doszła (możliwe że nawet nie chciała) do porozumienia z drugą, odbiło się to na spadku aktywności na forum. 17 października na wniosek Fryderyka Marksa senat przyjął votum nieufności wobec kanclerza, zarzucając mu, że nie dąży do porozumienia. Nowym kanclerzem miał zostać Kusarigama Zjawa. Następnego dnia Sowiński ogłosił, że głosowanie było nielegalne ponieważ jak, twierdzi niektórym senatorom nie dano nawet zagłosować i proponował ogólnokrajowe referendum. Konflikt między kanclerzem, a jego zastępcą jeszcze się zaognił. Tego samego dnia marszałek senatu Eberhard von Razorin przedstawił plan porozumienia między stronami, jednak pozostał on bez odzewu. Impas i konflikt między senatem a kanclerzem uniemożliwiał podjęcie przez rząd albo lud jakiejkolwiek decyzji. To skłoniło Maja do wszczęcia bardziej radykalnych działań.
PRZEBIEG
Najprawdopodobniej 18 października Maj włamał się na słabo chronione konto zmarłego króla, przekazał on wtedy stopień administratora forum sobie, a samemu zmarłemu królowi tytuł ten odebrał. 2 dni później stopień admina przekazał również swojemu współpracownikowi MON Ottonowi van Jutlandowi. 20 października około godziny 18 do stolicy wkroczyły wojska Jutlanda, które szybko zajęły budynki rządowe (senat, ministerstwa itp.). Po czasie wszystkie działalności gospodarcze zostały tymczasowo zablokowane (brak możliwości pisania na forum). Tego samego dnia do sąsiedniego, oficjalnie suwerennego (w rzeczywistości nikt tam już nie mieszkał) Wunikunu wkroczyła armia, zajmując te tereny. Z kraju wydalone zostali także osoby nie posiadające obywatelstwa oraz przedstawiciele mniejszości narodowej, głównie żydzi. Ryszard Maj, na miejsce rządu powołał WRON. Największymi przeciwnikami przewrotu byli m.in. Filip Lotnik, Kacper Kowalski oraz Kusarigama Zjawa. Ten pierwszy, jako prezes MO zablokował nie przejęte jeszcze przez żołnierzy budynki rządu. Kowalski wraz z sojusznikami uczynił ze swojej strzelnicy istną fortecę, do której wycofali się milicjanci po wyparciu z Delilandu. Za to Zjawa będąc właścicielem elektrowni atomowej, groził wystrzeleniem głowic nuklearnych w stronę budynków WRON-u. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Około południa następnego dnia strzelnica została przejęta przez wojsko, a większość obrońców aresztowana. W trakcie akcji nikt nie został zabity. 21 października wyemitowano pierwsze propagandowe wydania "dziennika telewizyjnego". 22 października Ryszard Maj przedstawił koncepcje konstytucji republikańskiej, miało odbyć się również ogólno krajowe referendum. Tak też się stało, większość obywateli opowiedziała się za republiką. 24 października wybrano nowy parlament, a następnego dnia wybrano również pierwszego, prezydenta którym został Karakal Stonoga. 24.10.2016 uważa się jednocześnie za koniec zamachu konstytucyjnego, jak i początek republiki Suderlandu. Pomimo kilku kryzysowych sytuacji, podczas przewrotu nikt nie stracił życia, a jedynie kilka osób zostało rannych.
PO PRZEWROCIE
Po wyborach prezydenckich i parlamentarnych Ryszard Maj udał się na emigrację. Za to Otto van Jutland został w kraju, po czasie został nawet prezesem sądu najwyższego. Za granicę udał się również Józef Sowiński, pomimo tego, że nadal cieszący się popularnością został wybrany na ambasadora w Bialenii. Sowiński w ogóle, mimo że był przeciwnikiem Maja prawie w ogóle nie wypowiadał się w sprawie sytuacji. Po zamachu Królestwo Południolandi stało się oficjalnie Republiką Suderlandu. Wydarzenie to ustabilizowało również sytuację w kraju. Po miesiącu Senat powołał specjalną komisję śledczą, która ma zbadać sprawę zamachu, jednak z powodu praktycznie żadnych postępów została rozwiązana przez senat.