Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
| style="vertical-align:top;" |[[Władcy Przykarpatii|Przewodniczący Komitetu Narodowego]] [[Tomasz Episkop]]
| style="vertical-align:top;" |[[Władcy Przykarpatii|Przewodniczący Komitetu Narodowego po. ]]
[[Tomasz Episkop]]
|-
| style="vertical-align:top;"|Przewodniczący Parlamentu
| style="vertical-align:top;" |[[Przewodniczący Komitetu Narodowego]] [[Tomasz Episkop]]
|-
|-
| style="vertical-align:top;" |Szef rządu
| style="vertical-align:top;" |Szef rządu
| style="vertical-align:top;" |[[Szefowie Rządu w Przykarpatii|Pierwszy Minister]] [[Olgierd Bryć]]
| style="vertical-align:top;" |[[Szefowie Rządu w Przykarpatii|Pierwszy Sekretarz]] [[Olgierd Bryć]]
|-
|-
|Przewodniczący parlamentu
|Przewodniczący parlamentu
Linia 76:
Linia 80:
'''Przykarpacie''', oficjalnie '''Niepodległe Wolne Państwo Przykarpacia''' (itr-slav. ''Prikarpatia Nezavisla Svobodna Deržava Prikarpatiu, Prikarpatia'') - polska mikronacja powstała 5. marca 2019, ze stolicą w Naskropiju.
'''Przykarpacie''', oficjalnie '''Niepodległe Wolne Państwo Przykarpacia''' (itr-slav. ''Prikarpatia Nezavisla Svobodna Deržava Prikarpatiu, Prikarpatia'') - polska mikronacja powstała 5. marca 2019, ze stolicą w Naskropiju.
==Ustrój polityczny==
==Ustrój polityczny==
Przejściowo ustrój polityczny w państwie reguluje Dekralacja Niepodległości, która pełni funkcję tymczasowej konstytucji. Naczelnym organem władzy jest Komitet Narodowy (czyli zgromadzenie wszystkich obywateli), na czele którego stoi Przewodniczący Komitetu Narodowego (''Predsedateľa NK, ''ob. [[Tomasz Episkop]])
Ustrój państwa reguluje Konstytucja Przykarpacia, konstytuując państwo jako suwerrenne, socjalne państwo prawne, oraz republikę przedstawicielską. Naczelną władze ustawodawczą pełni Komitet Narodowy (msł. ''Narodny Komitat''), któremu przewodniczy Przewodniczący Narodowego Komitetu ''(''ob. [[Tomasz Episkop]]), władzę wykonawczą Prezydent (ob. jego funkcje sprawuje Przewodniczacy NK), oraz Sekretariat Państwa (msł. ''Sekretariat Deržavu''), z Pierwszym Sekretarzem na czele (ob. jego funkcje sprawuje Pierwszy Minister [[Olgierd Bryć]]). Władza sądownicza sprawowana jest przez niezawisłe sądy
===Przewodniczący NK===
===Prezydent===
Przewodniczący Komitetu Narodowego oprócz przewodniczenia obradom Komitetu Narodowego pełni także funkcje głowy państwa. Jest wybierany w wyborach powszechnych na okres dwóch miesięcy.
Prezydent jest głową państwa, oraz jego naczelnym zewnętrznym reprezentantem. Jest wybierany przez parlament na okres 90 dni. Oprócz reprezentacji Państwa na zewnątrz, Prezydent:
*przyjmuje i akredytuje członków misji dyplomatycznych
Przewodniczący pełni funkcje reprezentacyjne, przyjmuje i akredytuje przedstawicieli państw trzecich, podpisuje i ogłasza akty wydane przez Komitet, mianuje Pierwszego Ministra i Sekretariat, powołuje Prezesów naczelnych instytucji finansowych, Izby Nadzoru, Izby Promocji (za radą Komitetu Narodowego) powołuje prezesów innych naczelnych urzędów państwowych i tytuły generalskie i profesorskie (za radą Pierwszego Ministra).
*w określonych sytuacjach ma prawo rozwiązania parlamentu
Dysponuje prawem łaski, oraz nadaje odznaczenia państwowe.
*podpisuje ustawy
===Pierwszy Minister i Sekretariat Państwa===
*nadaje i ustanawia odznaczenia państwowe
Naczelnym organem administracji rządowej jest Sekretariat Państwa (''Sekretariat Deržavu'') pod przewodnictwem Pierwszego Ministra (''Premier-Minister''), oraz Sekretarzy (''Sekretař'') kierujacych resortami zwanymi Radami.
*nadaje tytuły generalskie i profesorskie
*jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych, oraz zarządza mobilizację
*zarządza referendum
*ma prawo łaski
[[Plik:Plac_i_Pałac_Prymasowski.jpg|thumb|plac Prymasowski w Naskopije]]
===Sekretariat Państwa===
Naczelnym organem administracji rządowej jest Sekretariat Państwa (''Sekretariat Deržavu'') pod przewodnictwem Pierwszego Sekretarza(mns''. Prvy Sekretar, ''ob''. ''[[Olgierd Bryć]] '')'', oraz Sekretarzy (''Sekretař'') kierujacych resortami zwanymi Radami.
Przykarpacie, oficjalnie Niepodległe Wolne Państwo Przykarpacia (itr-slav. Prikarpatia Nezavisla Svobodna Deržava Prikarpatiu, Prikarpatia) - polska mikronacja powstała 5. marca 2019, ze stolicą w Naskropiju.
Ustrój państwa reguluje Konstytucja Przykarpacia, konstytuując państwo jako suwerrenne, socjalne państwo prawne, oraz republikę przedstawicielską. Naczelną władze ustawodawczą pełni Komitet Narodowy (msł. Narodny Komitat), któremu przewodniczy Przewodniczący Narodowego Komitetu (ob. Tomasz Episkop), władzę wykonawczą Prezydent (ob. jego funkcje sprawuje Przewodniczacy NK), oraz Sekretariat Państwa (msł. Sekretariat Deržavu), z Pierwszym Sekretarzem na czele (ob. jego funkcje sprawuje Pierwszy Minister Olgierd Bryć). Władza sądownicza sprawowana jest przez niezawisłe sądy
Prezydent
Prezydent jest głową państwa, oraz jego naczelnym zewnętrznym reprezentantem. Jest wybierany przez parlament na okres 90 dni. Oprócz reprezentacji Państwa na zewnątrz, Prezydent:
przyjmuje i akredytuje członków misji dyplomatycznych
w określonych sytuacjach ma prawo rozwiązania parlamentu
podpisuje ustawy
nadaje i ustanawia odznaczenia państwowe
nadaje tytuły generalskie i profesorskie
jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych, oraz zarządza mobilizację
zarządza referendum
ma prawo łaski
plac Prymasowski w Naskopije
Sekretariat Państwa
Naczelnym organem administracji rządowej jest Sekretariat Państwa (Sekretariat Deržavu) pod przewodnictwem Pierwszego Sekretarza(mns. Prvy Sekretar, ob. Olgierd Bryć), oraz Sekretarzy (Sekretař) kierujacych resortami zwanymi Radami.