Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Adam von Haller: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Adas von Haller
Nie podano opisu zmian
imported>Adas von Haller
Nie podano opisu zmian
Linia 6: Linia 6:
|-
|-
! colspan="2" scope="row"|<gallery widths="229" position="center">
! colspan="2" scope="row"|<gallery widths="229" position="center">
adas.jpg
cat.jpg
</gallery>
</gallery>
|-
|-
Linia 27: Linia 27:


==== '''Carstwo Brodryjskie''' ====
==== '''Carstwo Brodryjskie''' ====
Adam von Haller, panował w Carstwie Brodryjskim (wł. Najjaśniejszym Carstwie Brodryjskim) jako Adam Aleksander I, jako pierwszy monarcha tego kraju dążył przede wszystkim do jego stabilizacji na arenie międzynarodowej. Udało mu się zawrzeć umowę z armią bialeńską dot. dzierżawy skrawka terytorium anatolijskiego oraz Carskich Sił Zbrojnych. Okres jego rządów to także czas walki dyplomatycznej z organizacją znaną jako "Związek Brodryjski", który okupywał dawne brodryjskie ziemie. Adam Aelskander I starał się także zadbać o rozkwit wewnętrzny Carstwa, wydając prawo dworskie tudzież podstawowe akta prawne. Z jego inicjatywy zaczęto budowę nowej stolicy Brodrii, leżącej na dzierżawionym przez Carstwo terenie anatloijskim - Carogordu. Pod kilku miesiącach rządów Adama Aleksandra I złapała bardzo groźna realioza, uniemożliwiająca sprawowanie władzy. Wobec zdecydowanie zbyt długiego niedomagania Caryca-Regentaka (Aleksandra Izabella Dostojewska) zadecydowała o ogłoszeniu jego śmierci. Jak się później okazał lekarz, badający chorego Cara popełnił błąd, lecz Adam Aelaksander został pozabwiony tronu, który objęła (niezgodnie z prawem sukcesyjnym) jego żona.Po powrocie do zdrowia były Car zgłosił pretensje swego syna do tronu.
Adam von Haller, panował w Carstwie Brodryjskim (wł. Najjaśniejszym Carstwie Brodryjskim) jako Adam Aleksander I, jako pierwszy monarcha tego kraju dążył przede wszystkim do jego stabilizacji na arenie międzynarodowej. Udało mu się zawrzeć umowę z armią bialeńską dot. dzierżawy skrawka terytorium anatolijskiego oraz Carskich Sił Zbrojnych. Okres jego rządów to także czas walki dyplomatycznej z organizacją znaną jako "Związek Brodryjski", który okupywał dawne brodryjskie ziemie. Adam Aelskander I starał się także zadbać o rozkwit wewnętrzny Carstwa, wydając prawo dworskie tudzież podstawowe akta prawne. Z jego inicjatywy zaczęto budowę nowej stolicy Brodrii, leżącej na dzierżawionym przez Carstwo terenie anatloijskim - Carogordu. Pod kilku miesiącach rządów Adama Aleksandra I złapała bardzo groźna realioza, uniemożliwiająca sprawowanie władzy. Wobec zdecydowanie zbyt długiego niedomagania Caryca-Regentaka (Aleksandra Izabella Dostojewska) zadecydowała o ogłoszeniu jego śmierci. Jak się później okazał lekarz, badający chorego Cara popełnił błąd, lecz Adam Aelaksander został pozabwiony tronu, który objęła (niezgodnie z prawem sukcesyjnym) jego żona.Po powrocie do zdrowia były Car zgłosił pretensje swego syna do tronu. Spowodowało to spór z dawną małżonką Adama Aleksandra, która podówczas wyszła za mąż za Andrzeja Swarzewskiego. W rezultacie tron objął prawowity władca - Mikołaj Patryk. Adam Aleksander jeszcze przez kilka miesięcy udzielał się w Carstwie, był jednym z inicjatorów podpisania Umowy Akcesyjnej, po której Brodria weszła w skład Republiki Bialeńskiej. Oficjalnie zrzekł się obywatelstwa, jak i wyrzekł się swego pochodzenia po quasi-rządach Aleksandry Izabelii, która jako tymczasowa regentka zaczęła uwazać się za Imperatorową Nordaty i dokonywała kolejnych aneksji terytorialnych, a także roztaczała wokół siebie kult - niemalże - bóstwa. Od tego czasu Adam von Haller zrezygnował z katalogowani się w formach narodowościowych - sam mówi o sobie, że jest "nieczującym przynależności narodowej bialeńskim arystokratą".
===='''Republika Bialeńska'''====
Po przyjeździe do Republiki Bialeńskiej Adam Aleksander od razu zaczął tworzyć podwaliny pod ugrupowanie polityczne, wkrótce powstało Stronnictwo Rojalistyczno-Konserwatywne, które przejęło majątek oraz gazetę po swoim brodryjskim odpowiedniku. Głównym celem ugrupowania stała sie promocja ideii rojalizmu w Bialenii, a także podejmowanie działń politycnych, mających na celu restaurację monarchii. Nakładem ugrupowania wydano kilka broszur (m.in. "o zagrożeniach rewolucyjnych" czy "o tytulaturze honorowej"). Jednakże "perełką" Adam Aleksandra oraz całego Stronnictwa jest, wydawana nieregularnie, acz ciesząca się znaczną estymą wśród społeczeństwa bialeńskiego, gazeta "Corona Locuta". Adam Aleksander dostał się do Parlamentu IX i XIV kadencji startując z list rojalistów, za drugim razem pełnił nawet obowiązki Marszałka Parlamentu. W lipcu 2015 roku postanowił zaangażować się w działalność jurystyczną, został Sędzią Ludowym, na tym stanowisku z krótki przerwami utrzymuje się do chwili obecnej. Podejmowane przezeń działania mają na celu (1) nadanie realnego znaczenia politycznego bialeńskim posiadaczom ziemskim (v. ustawa o Njawyższym Konsulu czy promowane przezń "głosy ważone"), ale także (2) przygotowanie sytuacji prawnej pod przyszłą restaurację Królestwa Bialeńskiego (v. poprawka konstytucyjna o instytucji regenta). Adam Aleksander działa także w dyplomacji - przez pewnie okres czasu był ministrem spraw zagranicznych, lecz z powodów realnych zrezygnował z tej funkcji. Obecnie działa jako ambasador w ZSKHIW. Ponadto Adam von Haller współpracuje z tow. Akrypą Rabatowiczem (z rewolucyjnego Instytutu Wprowadzenia Akryponizmu tudzież Partii Regionów "Rewolucja") przy organizacji programu kulturalno-politycznego "Moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza".
==Życie prywatne==
Swego czasu Adam Aleksander był mężem Aleksandry Izballi Dostojewskiej, z tego związku narodził się jeden potomek - obecny Car Brodrii Mikołaj Patryk Dostojewski. Jednakże małżeństwo zostało anulowane wraz ze stwierdzeniem śmierci Adama Aleksandra. Arystokrata wyżekł się także swojego pochodzenia (w tym i rodziny) przyjmując nazwisko "von Haller". [[Plik:Converted_wqsnhpn.png|thumb]]
 
Po dokonaniu secesji od rodu, postanowił przywdziać sutannę i 5 sierpnia, po odbyciu posługi alumna w Apostolskim Seminarium Duchownym w Skarlandzie, został nominowany przez Jego Świętobliwość Bendykta, prezbiterem Kościoła Rotryjskiego.
[[Kategoria:Bialeńczycy]]
[[Kategoria:Bialeńczycy]]
[[Kategoria:Arystokraci]]
[[Kategoria:Arystokraci]]

Wersja z 20:09, 17 sie 2015

x. Adam Aleksander von Haller (d. Dostojewski von Vincis) - bialeński prawnik i publicysta, ale także kapłan rotryjski, pochodzenia brodryjskiego, politycznie powiązany z Stronnictwem Rojalistyczno-Konserwatywnym, zagożały krzewiciel ideii rojalizmu, arystokratyzmu oraz konserwatyzmu, wielbiciel dobrych manier, wykwintnego gustu, smaku i stylu.

Adam Aleksander von Haller
Miejsce zamieszkania Okopy Świętej Trójcy, Republika Bialeńska
Sędzia Ludowy
Okres urzędowania od 2 sierpnia 2015 roku

Kariera polityczna

Federacja Brodryjska

Narodziny Adama von Hallera dla mikroświata możemy datować na wiosnę 2013 roku, wówczas to pojawił się w Federacji Brodryjskiej (jeszcze jako Fiodor Dostojewski). Od początku swego bytowania na brodryjskiej ziemi czynnie angażował się politycznie, udało mu się skonsolidować siły na prawicy i powołać Brodryjską Partię Konserwatywną, której został prezesem. Wielokrotnie pełnił rolę ministra właściwego ds. wewnętrznych (zarówno w rządzie premier Juli Aykm, premiera Grutina, jak i Decymusa Radelliego). W późniejszych etapach swej kariery zaczął aktywnie działać w dyplomacji. Podczas, gdy pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych Brodrii udało się podpisać traktaty o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych m.in. z Królestwem Agurii czy Królestwem Hasselandu. Jego oczkiem w głowie było naprawienie stosunków z Republiką Bialeńską, niestety mimo szeregu inicjatyw (v. Pakt Swarzewski-Smirnoff) nie udało mu się doprowadzić do pogodzenia zwaśnionych narodów. Jako znawca w dziedzinie prawa, został powołany przez prezydenta Władimira Grutina na funkcję Sędziego Najwyższego. Objęcie przezeń urzędu wiązało się z prowokacją ze strony nieformalnej grupy wpływu - "Rady Oligarchów", która to była skierowana przeciwko Karolowi Abbotowi, ówczesnemu zwierzchnikowi judykatywy. Jednakże mimo szemranych początków, nowemu Sędziemu Najwyższemu udało się ustabilizować i uporządkować brodryjski system sadownictwa, który wcześniej był w dosyć agonalnym stanie.

Pod wpływem fatalnego zarządzania serwerami brodryjskimi (fora zmieniały się średnio raz na miesiąc), Adam zdecydował się na emigrację do Republiki Bialeńskiej. Wkrótce potem forum brodryjskie znów upadło, a rząd Andrzeja Swarzewskiego (ówczesnego prezydenta Federacji) przeniósł się na serwery bialeńskie. Sam Dostojewski czynnie zaangażował się w prace rządu na uchodźstwie, który, za przyczyną państwa Dostojewskich, przemienił się w monarchię - Carstwo Brodryjskie, którego władcą został Adam Aleksander.

Carstwo Brodryjskie

Adam von Haller, panował w Carstwie Brodryjskim (wł. Najjaśniejszym Carstwie Brodryjskim) jako Adam Aleksander I, jako pierwszy monarcha tego kraju dążył przede wszystkim do jego stabilizacji na arenie międzynarodowej. Udało mu się zawrzeć umowę z armią bialeńską dot. dzierżawy skrawka terytorium anatolijskiego oraz Carskich Sił Zbrojnych. Okres jego rządów to także czas walki dyplomatycznej z organizacją znaną jako "Związek Brodryjski", który okupywał dawne brodryjskie ziemie. Adam Aelskander I starał się także zadbać o rozkwit wewnętrzny Carstwa, wydając prawo dworskie tudzież podstawowe akta prawne. Z jego inicjatywy zaczęto budowę nowej stolicy Brodrii, leżącej na dzierżawionym przez Carstwo terenie anatloijskim - Carogordu. Pod kilku miesiącach rządów Adama Aleksandra I złapała bardzo groźna realioza, uniemożliwiająca sprawowanie władzy. Wobec zdecydowanie zbyt długiego niedomagania Caryca-Regentaka (Aleksandra Izabella Dostojewska) zadecydowała o ogłoszeniu jego śmierci. Jak się później okazał lekarz, badający chorego Cara popełnił błąd, lecz Adam Aelaksander został pozabwiony tronu, który objęła (niezgodnie z prawem sukcesyjnym) jego żona.Po powrocie do zdrowia były Car zgłosił pretensje swego syna do tronu. Spowodowało to spór z dawną małżonką Adama Aleksandra, która podówczas wyszła za mąż za Andrzeja Swarzewskiego. W rezultacie tron objął prawowity władca - Mikołaj Patryk. Adam Aleksander jeszcze przez kilka miesięcy udzielał się w Carstwie, był jednym z inicjatorów podpisania Umowy Akcesyjnej, po której Brodria weszła w skład Republiki Bialeńskiej. Oficjalnie zrzekł się obywatelstwa, jak i wyrzekł się swego pochodzenia po quasi-rządach Aleksandry Izabelii, która jako tymczasowa regentka zaczęła uwazać się za Imperatorową Nordaty i dokonywała kolejnych aneksji terytorialnych, a także roztaczała wokół siebie kult - niemalże - bóstwa. Od tego czasu Adam von Haller zrezygnował z katalogowani się w formach narodowościowych - sam mówi o sobie, że jest "nieczującym przynależności narodowej bialeńskim arystokratą".

Republika Bialeńska

Po przyjeździe do Republiki Bialeńskiej Adam Aleksander od razu zaczął tworzyć podwaliny pod ugrupowanie polityczne, wkrótce powstało Stronnictwo Rojalistyczno-Konserwatywne, które przejęło majątek oraz gazetę po swoim brodryjskim odpowiedniku. Głównym celem ugrupowania stała sie promocja ideii rojalizmu w Bialenii, a także podejmowanie działń politycnych, mających na celu restaurację monarchii. Nakładem ugrupowania wydano kilka broszur (m.in. "o zagrożeniach rewolucyjnych" czy "o tytulaturze honorowej"). Jednakże "perełką" Adam Aleksandra oraz całego Stronnictwa jest, wydawana nieregularnie, acz ciesząca się znaczną estymą wśród społeczeństwa bialeńskiego, gazeta "Corona Locuta". Adam Aleksander dostał się do Parlamentu IX i XIV kadencji startując z list rojalistów, za drugim razem pełnił nawet obowiązki Marszałka Parlamentu. W lipcu 2015 roku postanowił zaangażować się w działalność jurystyczną, został Sędzią Ludowym, na tym stanowisku z krótki przerwami utrzymuje się do chwili obecnej. Podejmowane przezeń działania mają na celu (1) nadanie realnego znaczenia politycznego bialeńskim posiadaczom ziemskim (v. ustawa o Njawyższym Konsulu czy promowane przezń "głosy ważone"), ale także (2) przygotowanie sytuacji prawnej pod przyszłą restaurację Królestwa Bialeńskiego (v. poprawka konstytucyjna o instytucji regenta). Adam Aleksander działa także w dyplomacji - przez pewnie okres czasu był ministrem spraw zagranicznych, lecz z powodów realnych zrezygnował z tej funkcji. Obecnie działa jako ambasador w ZSKHIW. Ponadto Adam von Haller współpracuje z tow. Akrypą Rabatowiczem (z rewolucyjnego Instytutu Wprowadzenia Akryponizmu tudzież Partii Regionów "Rewolucja") przy organizacji programu kulturalno-politycznego "Moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza".

Życie prywatne

Swego czasu Adam Aleksander był mężem Aleksandry Izballi Dostojewskiej, z tego związku narodził się jeden potomek - obecny Car Brodrii Mikołaj Patryk Dostojewski. Jednakże małżeństwo zostało anulowane wraz ze stwierdzeniem śmierci Adama Aleksandra. Arystokrata wyżekł się także swojego pochodzenia (w tym i rodziny) przyjmując nazwisko "von Haller".

Po dokonaniu secesji od rodu, postanowił przywdziać sutannę i 5 sierpnia, po odbyciu posługi alumna w Apostolskim Seminarium Duchownym w Skarlandzie, został nominowany przez Jego Świętobliwość Bendykta, prezbiterem Kościoła Rotryjskiego.