Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Friedrich von Baden: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
mNie podano opisu zmian
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
(Aktualizacja)
Linia 1: Linia 1:
{{FEDE:Osoba infobox|personalia=Friedrich I. Großherzog von Baden|tytuly=Wielki Książę Badenii|uro-data=luty 2021|uro-miejsce=Baden-Baden|imiona=Friedrich Wilhelm|rod-rodzaj=Dom|rod-nazwa=Baden|herb=HerbFvB.png|herb-nazwa=|avatar=avekFvB.png|avatar-opis=Fryderyk I (2021)}}
{{FEDE:Osoba infobox|personalia=Friedrich III. Großherzog von Baden|tytuly=Wielki Książę Badenii|uro-data=czerwiec 1886|uro-miejsce=Baden-Baden|imiona=Friedrich Wilhelm|rod-rodzaj=Dom|rod-nazwa=Baden|herb=HerbFvB.png|herb-nazwa=|avatar=avekFvB.png|avatar-opis=Fryderyk III (2021)}}


'''Fryderyk I''' (niem. ''Friedrich I. Wilhelm Großherzog von Baden'', ur. 1 lutego 1857 roku w Baden-Baden.) - wielki książę [[Badenia|Badenii]] od 1881 roku.
'''Fryderyk III''' (niem. ''Friedrich III. Wilhelm Großherzog von Baden'', ur. 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden.) - wielki książę [[Badenia|Badenii]] od 1922 roku.


== Życiorys ==
==Życiorys==
Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 1 lutego 1857 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia [[Ludwik II Badeński|Ludwika II]] von Baden i księżniczki Marie Amalie von Baden, (prawnuki [[Karol Fryderyk Badeński|Karola Fryderyka Badeńskiego]]) a tym samym następcą Wielkiego Księstwa Badenii. Ze względu na to, że w tym czasie Maria Amelia była w związku z Williamem Hamiltonem, Marquess of Douglas, wywołało to mały skandal i prawa Fryderyka do tronu zostały zakwestionowane przez brata Ludwika II; Fryderyka Badeńskiego, pomimo faktu uznania dziecka za swoje przez Ludwika II. Kiedy w 1863 zmarł William Hamilton, Maria Amelia powróciła do Badenii aby ubiegać się o prawa dla swojego młodoletniego syna. Niestety ale ojciec; Ludwik II nie żył od 1858 roku (zmarł kiedy Fryderyk miał niespełna rok). Po długich rozmowach i kłótniach Friedrich I. Wilhelm Ludwig Großherzog von Baden (tytułujący się tak bezprawnie od 1856 roku) zgodził się aby Maria Amelia von Baden zamieszkała wraz z swym synem w pałacu. Fryderyk otrzymał staranne wykształcenie. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Rzymie. Odbył kilka podróży po Europie, zwiedził m.in Cesarstwo Austrii, Królestwo Francji, Królestwo Hiszpanii, państewka włoskie, Bałkany. Odbył przeszkolenie wojskowe w Gwardii Badeńskiej. Otrzymał honorowy stopień Pułkownika 109 Pułku Piechoty. Około roku 1879 zapisał się do Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft. Następnie zapisał się na studia prawnicze, nauki polityczne oraz Historie i filozofię na Uniwersytecie w Heidelbergu i Fryburgu. Książę uzyskał kilka tytułów naukowych oraz napisał kilka różnych publikacji. Otrzymał w 1880 roku tytuł honorowego obywatela Karlsruhe.
Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia Fryderyka II oraz Hildy Charlotty Wilhelminy, księżniczki Nassau. Od młodego wieku książę był kształcony przez prywatnych nauczycieli. Kiedy dorósł ukończył prywatne gimnazjum dla elit w Karlsruhe. W roku 1904 zdał egzamin maturalny, po czym udał się na przeszkolenie wojskowe. Młody książę wstąpił do służby wojskowej do I. Badeńskiego Pułku Gwardii Przybocznej Grenadierów nr. 109 w Karlsruhe. Po ukończeniu kursu podoficerskiego, w roku 1905, w stopniu chorążego opuścił wojsko. Fryderyk wyjechał do Rzymu i Berlina, zwiedził również Wiedeń, Paryż, Madryt i Londyn. Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Studiował tam prawo i historię oraz nauki polityczne. Kolejno wyjechał w 1906 roku do Fryburgu Bryzgowijskiego, aby się jeszcze dokształcić i nabrać doświadczenia. Kiedy jego ojciec Fryderyk II Badeński przejął rządy w państwie 28 września 1907 roku po śmierci swego ojca Fryderyka I, 21-letni Fryderyk Wilhelm von Baden został ogłoszony następcą tronu. Z racji na swe doświadczenie, oraz pozycję następcy tronu, Fryderyk miał ograniczony czas wolny i musiał pomagać swemu ojcu w zarzadzaniu państwem. Nie objął jednak żadnego oficjalnego stanowiska, a jedynie pełnił funkcje doradcze i reprezentacyjne. Młody książę z chęcią zastępował swego nieśmiałego, pięćdziesięcioletniego ojca w reprezentowaniu majestatu książęcego i rodziny książęcej na wszelkiej maści uroczystościach państwowych i prywatnych.  
W 1881 roku wystąpił do Cesarza Niemieckiego w sprawie swojego prawa do tytułu po ojcu. August I wydał dekret cesarski przywracający Fryderykowi pełnię praw oraz tytuł Wielkiego Księcia Badenii. 11 lutego 1881 roku do Stołecznego Miasta Karlsruhe przyjechał w pociągu powracający do ojczyzny Wielki Książę Friedrich von Baden. Powitał go niewielki tłum obywateli z delegacją miejską na czele oraz z delegacją oficerów z 28 i 29 dywizji piechoty a także milicji miejskiej. Po załatwieniu wszystkich formalności oraz spotkaniach i odpoczynku, wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Landtagu, które uchwaliło szereg ważnych ustaw.
Wobec tego, że młody i przystojny książę Fryderyk stał się od września 1907 roku następcą tronu badeńskiego, jego rodzice praktycznie od początku kolejnego roku zaczęli szukać mu narzeczonej, która będzie godna tytułu Wielkiej Księżnej Badenii. Wiosną 1908 roku do Hesji-Darmstadt przybyła delegacja Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu Księcia badeńskiego Fryderyka Wilhelma młodszego z aktualnie przebywającą tam Jej Wysokością księżniczką Karoliną Fryderyką von Hessen, córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt, która była córką przedostatniego wielkiego księcia Hesji Ludwika IV i jego żony Alicji, księżniczki brytyjskiej, oraz siostrą carowej Aleksandry oraz wielkiej księżny Elżbiety. Latem 1908 roku para poznała się na letnim balu w posiadłości von Badenów, w Salem. Fryderyk i Karolina pobrali się niedługo, jeszcze w roku 1908. W 1909 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, Fryderyk Leopold Badeński. Rok po urodzeniu pierwszego dziecka, Karolina była znowu brzemienna, tym razem z dwoma córkami; Amelią Krystyną i Anną Marią, które przyszły na świat w 1910 roku. Zaś w 1911 roku urodziły się kolejne dwie bliźniaczki Elżbieta Ludwika i Luiza Fryderyka. Wielkim ciosem dla całej rodziny wielkoksiążęcej była strata pierworodnego syna Fryderyka Leopolda. Śmierć syna księcia Fryderyka, w 1912 r. zaszkodziła psychicznie ojcu, ale także szczególnie matce, zwłaszcza, że była ona wtedy kolejny raz brzemienna. Na szczęście zarówno matce jak i dziecku nic się nie stało. Urodził się zdrowy chłopczyk; Karol Fryderyk. W rok po tym Księżna Karolina Fryderyka Heska urodziła swe ostatnie dziecko, kolejnego chłopca; Ludwika Wilhelma. Rodzina była wielka i szczęśliwa, jednak to rodzinne szczęście nie trwało zbyt długo bo w 1914 roku wybuchła I wojna światowa i Książę Fryderyk pojechał na front. Friedrich von Baden służył w sztabie dowódczym 29 dywizji piechoty, często doradzał Generalleutnantowi Augustowi Isbertowi. Dzięki wzorowej i patriotycznej postawie księcia Fryderyka żołnierze, którzy mieli z nim do czynienia nabierali chęć do dalszej walki, oraz nabierali na nowo przekonania w sens walki. Książę przetrwał wojnę, jednak nie był zadowolony z jej przebiegu i końca. W wyniku zawirowań powojennych, inflacji, oraz kryzysu, i rewolucji listopadowej, jego ojciec Fryderyk II., podpisał dokument, w którym zrezygnował z tronu badeńskiego. Powstała Republika Weimarska, obejmująca także teren Badenii, jednak nie utrzymała się ona zbyt długo, gdyż w roku 1921 władzę w państwie w wyniku zamachu stanu objął Cesarz August von Hohenzollern.  
Dzień później odbyła się koronacja Wielkiego Księcia Friedricha von Badena na władcę Badenii, po której odbył się wielki bal w Pałacu Wielkiego Księcia przy Schlossplatz. Nowy władca wniósł sporo świeżości do Państwa, unowocześniając je i wprowadzając nowe rzeczy i rozwiązania. Fryderyk uchodził za władcę liberalnego i zwolennika monarchii konstytucyjnej. W czasie jego rządów przeprowadzono w Badenii wiele ważnych reform, m.in. wprowadzono małżeństwo oparte na prawie cywilnym (małżeństwo cywilne). O ile nauczanie religii w szkołach pozostawił w gestii kościołów, to pozostałe przedmioty podlegały państwowemu nadzorowi. Wprowadził w Badenii tajne i bezpośrednie wybory do drugiej izby parlamentu. Pod jego panowaniem miasto Mannheim stało się centrum lokalnego przemysłu. Rozbudowano drogi wodne i koleje zgodnie z ówczesnymi wymogami industrializacji. Wielki Książę dając zielone światło wielu inicjatywom położył fundament dla dobrobytu gospodarczego w południowo-zachodnich Niemczech. Fryderyk I był wielkim mecenasem i miłośnikiem sztuki. Z jego poręczenia powołano do życia wielkoksiążęcą Akademię Sztuk Pięknych (obecnie Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Karlsruhe). Dzięki jego zasługom na polu szerzenia kultury, oświaty i techniki wykładowcy politechniki w Karlsruhe zwrócili się z prośbą o nadanie jego imienia tej uczelni, na co Fryderyk wyraził zgodę.
W 1922 roku władzę w nowo przywróconym Wielkim Księstwie Badenii objął już Fryderyk Wilhelm młodszy (syn Fryderyka II.) jako Fryderyk III. Od tego czasu Badenia stale się rozwija i zmierza ku lepszej przyszłości.
Do Karlsruhe przybył na zaproszenie Wielkiego Księcia, Gustav Nachtigal, niemiecki badacz Afryki. Jego Wielkoksiążęca Mość, sporo uwagi poświęcił gościowi, z którym rozmawiali m.in nad koloniami w Afryce.
19 lutego 1881 roku, Wielki Książę powołał I Rząd Wlk. Ks. Badenii. Na jego czele w randze Ministra Stanu, stanął Heinrich von und zu Bodman.
Z jego inicjatywy zbudowano w nadmorskim, portowym mieście Bremenhaven, faktorię wraz z magazynami handlowymi, które stały się pierwszym krokiem do kolonizacji Kamerunu. Z jego polecania wyruszyła pierwsza i druga ekspedycja naukowa na te ziemie czarnego lądu. Z roku na rok stawał się coraz bardziej lubiany przez obywateli Badenii, zyskując ich sympatię i szacunek.
Wiosną 1884 roku do Hesji-Homburg wysłał delegację Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu z Landgrafianką Hesji-Homburga. Po owocnych rozmowach, do Homburga przybył sam Książę, który oświadczył się; Księżniczka zaś przyjęła je. Pod koniec maja 1884 roku zaręczył się z Karoliną Fryderyką von Hessen, w Baden-Baden. Świadkami byli Biskup Franz Christoph Ignaz Moufang a także premier Heinrich von und zu Bodman.
W 1885 roku odbył się w Fryburskiej katedrze ślub Wielkoksiążęcej pary oraz intronizacja Jej Książęcej Mości [[Karoline von Hessen|Karoline von Hessen.]]
Po 9 miesiącach urodził się pierworodny syn; Fryderyk Leopold. W 1886 roku na świat przyszły jego dwie córeczki. Kolejne dwie córki bliźniaczki urodziły mu się w 1887 roku.


== Odznaczenia ==
==Odznaczenia==
* Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)
*Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)


== Małżeństwo i potomstwo ==
==Małżeństwo i potomstwo==
W 1885 roku w Fryburgu ożenił się z [[Karoline von Hessen|Karoliną Fryderyką von Hessen]], Landgrafianką Hesji-Homburga córką Ferdynanda i Karoliny. Ma z nią troje dzieci:
W 1908 roku w Fryburgu ożenił się z [[Karoline von Hessen|Karoliną Fryderyką von Hessen]], księżniczką Hesji-Darmstadt córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt i Ludwika Aleksandra Battenberga. Miał z nią siódemkę dzieci:  


* [[Fryderyk Leopold Badeński|Fryderyk Leopold]] (1885-?)
*[[Fryderyk Leopold Badeński|Fryderyk Leopold]] (1909-1912)
* Amelia Krystyna (1886-?)
*Amelia Krystyna (1910-?)
* Anna Maria (1886-?)
*Anna Maria (1910-?)
* Elżbieta Ludwika (1887-?)
*Elżbieta Ludwika (1911-?)
* Luiza Fryderyka (1887-?)
* Luiza Fryderyka (1911-?)
*Karol Fryderyk (1912-?)
*Ludwik Wilhelm (1913-?)


== Przypisy ==
==Przypisy==


== Bibliografia ==
==Bibliografia==
* [http://www.cesarstwoniemieckie.darmowefora.pl/index.php/topic,362.0.html Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej]
*[https://cesarstwoniemieckie.eu/viewtopic.php?t=146 Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej]

Wersja z 16:31, 14 lip 2023


Friedrich III. Großherzog von Baden
Wielki Książę Badenii
Fryderyk III (2021)
 
 
Dane biograficzne
Data i miejsce
urodzenia
czerwiec 1886
Baden-Baden
Imiona
Friedrich Wilhelm
DomBaden

Fryderyk III (niem. Friedrich III. Wilhelm Großherzog von Baden, ur. 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden.) - wielki książę Badenii od 1922 roku.

Życiorys

Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia Fryderyka II oraz Hildy Charlotty Wilhelminy, księżniczki Nassau. Od młodego wieku książę był kształcony przez prywatnych nauczycieli. Kiedy dorósł ukończył prywatne gimnazjum dla elit w Karlsruhe. W roku 1904 zdał egzamin maturalny, po czym udał się na przeszkolenie wojskowe. Młody książę wstąpił do służby wojskowej do I. Badeńskiego Pułku Gwardii Przybocznej Grenadierów nr. 109 w Karlsruhe. Po ukończeniu kursu podoficerskiego, w roku 1905, w stopniu chorążego opuścił wojsko. Fryderyk wyjechał do Rzymu i Berlina, zwiedził również Wiedeń, Paryż, Madryt i Londyn. Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Studiował tam prawo i historię oraz nauki polityczne. Kolejno wyjechał w 1906 roku do Fryburgu Bryzgowijskiego, aby się jeszcze dokształcić i nabrać doświadczenia. Kiedy jego ojciec Fryderyk II Badeński przejął rządy w państwie 28 września 1907 roku po śmierci swego ojca Fryderyka I, 21-letni Fryderyk Wilhelm von Baden został ogłoszony następcą tronu. Z racji na swe doświadczenie, oraz pozycję następcy tronu, Fryderyk miał ograniczony czas wolny i musiał pomagać swemu ojcu w zarzadzaniu państwem. Nie objął jednak żadnego oficjalnego stanowiska, a jedynie pełnił funkcje doradcze i reprezentacyjne. Młody książę z chęcią zastępował swego nieśmiałego, pięćdziesięcioletniego ojca w reprezentowaniu majestatu książęcego i rodziny książęcej na wszelkiej maści uroczystościach państwowych i prywatnych. Wobec tego, że młody i przystojny książę Fryderyk stał się od września 1907 roku następcą tronu badeńskiego, jego rodzice praktycznie od początku kolejnego roku zaczęli szukać mu narzeczonej, która będzie godna tytułu Wielkiej Księżnej Badenii. Wiosną 1908 roku do Hesji-Darmstadt przybyła delegacja Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu Księcia badeńskiego Fryderyka Wilhelma młodszego z aktualnie przebywającą tam Jej Wysokością księżniczką Karoliną Fryderyką von Hessen, córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt, która była córką przedostatniego wielkiego księcia Hesji Ludwika IV i jego żony Alicji, księżniczki brytyjskiej, oraz siostrą carowej Aleksandry oraz wielkiej księżny Elżbiety. Latem 1908 roku para poznała się na letnim balu w posiadłości von Badenów, w Salem. Fryderyk i Karolina pobrali się niedługo, jeszcze w roku 1908. W 1909 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, Fryderyk Leopold Badeński. Rok po urodzeniu pierwszego dziecka, Karolina była znowu brzemienna, tym razem z dwoma córkami; Amelią Krystyną i Anną Marią, które przyszły na świat w 1910 roku. Zaś w 1911 roku urodziły się kolejne dwie bliźniaczki Elżbieta Ludwika i Luiza Fryderyka. Wielkim ciosem dla całej rodziny wielkoksiążęcej była strata pierworodnego syna Fryderyka Leopolda. Śmierć syna księcia Fryderyka, w 1912 r. zaszkodziła psychicznie ojcu, ale także szczególnie matce, zwłaszcza, że była ona wtedy kolejny raz brzemienna. Na szczęście zarówno matce jak i dziecku nic się nie stało. Urodził się zdrowy chłopczyk; Karol Fryderyk. W rok po tym Księżna Karolina Fryderyka Heska urodziła swe ostatnie dziecko, kolejnego chłopca; Ludwika Wilhelma. Rodzina była wielka i szczęśliwa, jednak to rodzinne szczęście nie trwało zbyt długo bo w 1914 roku wybuchła I wojna światowa i Książę Fryderyk pojechał na front. Friedrich von Baden służył w sztabie dowódczym 29 dywizji piechoty, często doradzał Generalleutnantowi Augustowi Isbertowi. Dzięki wzorowej i patriotycznej postawie księcia Fryderyka żołnierze, którzy mieli z nim do czynienia nabierali chęć do dalszej walki, oraz nabierali na nowo przekonania w sens walki. Książę przetrwał wojnę, jednak nie był zadowolony z jej przebiegu i końca. W wyniku zawirowań powojennych, inflacji, oraz kryzysu, i rewolucji listopadowej, jego ojciec Fryderyk II., podpisał dokument, w którym zrezygnował z tronu badeńskiego. Powstała Republika Weimarska, obejmująca także teren Badenii, jednak nie utrzymała się ona zbyt długo, gdyż w roku 1921 władzę w państwie w wyniku zamachu stanu objął Cesarz August von Hohenzollern. W 1922 roku władzę w nowo przywróconym Wielkim Księstwie Badenii objął już Fryderyk Wilhelm młodszy (syn Fryderyka II.) jako Fryderyk III. Od tego czasu Badenia stale się rozwija i zmierza ku lepszej przyszłości.

Odznaczenia

  • Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)

Małżeństwo i potomstwo

W 1908 roku w Fryburgu ożenił się z Karoliną Fryderyką von Hessen, księżniczką Hesji-Darmstadt córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt i Ludwika Aleksandra Battenberga. Miał z nią siódemkę dzieci:

  • Fryderyk Leopold (1909-1912)
  • Amelia Krystyna (1910-?)
  • Anna Maria (1910-?)
  • Elżbieta Ludwika (1911-?)
  • Luiza Fryderyka (1911-?)
  • Karol Fryderyk (1912-?)
  • Ludwik Wilhelm (1913-?)

Przypisy

Bibliografia