Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Friedrich von Baden: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
mNie podano opisu zmian
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
Linia 4: Linia 4:


==Życiorys==
==Życiorys==
Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia Fryderyka II oraz Hildy Charlotty Wilhelminy, księżniczki Nassau. Od młodego wieku książę był kształcony przez prywatnych nauczycieli. Kiedy dorósł ukończył prywatne gimnazjum dla elit w Karlsruhe. W roku 1904 zdał egzamin maturalny, po czym udał się na przeszkolenie wojskowe. Młody książę wstąpił do służby wojskowej do I. Badeńskiego Pułku Gwardii Przybocznej Grenadierów nr. 109 w Karlsruhe. Po ukończeniu kursu podoficerskiego, w roku 1905, w stopniu chorążego opuścił wojsko. Fryderyk wyjechał do Rzymu i Berlina, zwiedził również Wiedeń, Paryż, Madryt i Londyn. Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Studiował tam prawo i historię oraz nauki polityczne. Kolejno wyjechał w 1906 roku do Fryburgu Bryzgowijskiego, aby się jeszcze dokształcić i nabrać doświadczenia. Kiedy jego ojciec Fryderyk II Badeński przejął rządy w państwie 28 września 1907 roku po śmierci swego ojca Fryderyka I, 21-letni Fryderyk Wilhelm von Baden został ogłoszony następcą tronu. Z racji na swe doświadczenie, oraz pozycję następcy tronu, Fryderyk miał ograniczony czas wolny i musiał pomagać swemu ojcu w zarzadzaniu państwem. Nie objął jednak żadnego oficjalnego stanowiska, a jedynie pełnił funkcje doradcze i reprezentacyjne. Młody książę z chęcią zastępował swego nieśmiałego, pięćdziesięcioletniego ojca w reprezentowaniu majestatu książęcego i rodziny książęcej na wszelkiej maści uroczystościach państwowych i prywatnych.  
Mikronacyjny v-żywot Friedrich von Baden rozpoczął 1 lutego 2022 roku w Cesarstwie Niemieckim. 4 lutego otrzymał obywatelstwo. 10 lutego objął władzę nad Wielkim Księstwem Badenii. Tego samego dnia dołączył do wojsk cesarskich w stopniu porucznika. Od tego czasu jego życie nabrało wiatru w żagle. Friedrich von Baden często działa jako poseł JCM z misjami dyplomatycznymi do innych państw. Jest jedną z głównych osób udzielających się w Cesarstwie, przez co ma spore wpływy.  
Wobec tego, że młody i przystojny książę Fryderyk stał się od września 1907 roku następcą tronu badeńskiego, jego rodzice praktycznie od początku kolejnego roku zaczęli szukać mu narzeczonej, która będzie godna tytułu Wielkiej Księżnej Badenii. Wiosną 1908 roku do Hesji-Darmstadt przybyła delegacja Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu Księcia badeńskiego Fryderyka Wilhelma młodszego z aktualnie przebywającą tam Jej Wysokością księżniczką Karoliną Fryderyką von Hessen, córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt, która była córką przedostatniego wielkiego księcia Hesji Ludwika IV i jego żony Alicji, księżniczki brytyjskiej, oraz siostrą carowej Aleksandry oraz wielkiej księżny Elżbiety. Latem 1908 roku para poznała się na letnim balu w posiadłości von Badenów, w Salem. Fryderyk i Karolina pobrali się niedługo, jeszcze w roku 1908. W 1909 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, Fryderyk Leopold Badeński. Rok po urodzeniu pierwszego dziecka, Karolina była znowu brzemienna, tym razem z dwoma córkami; Amelią Krystyną i Anną Marią, które przyszły na świat w 1910 roku. Zaś w 1911 roku urodziły się kolejne dwie bliźniaczki Elżbieta Ludwika i Luiza Fryderyka. Wielkim ciosem dla całej rodziny wielkoksiążęcej była strata pierworodnego syna Fryderyka Leopolda. Śmierć syna księcia Fryderyka, w 1912 r. zaszkodziła psychicznie ojcu, ale także szczególnie matce, zwłaszcza, że była ona wtedy kolejny raz brzemienna. Na szczęście zarówno matce jak i dziecku nic się nie stało. Urodził się zdrowy chłopczyk; Karol Fryderyk. W rok po tym Księżna Karolina Fryderyka Heska urodziła swe ostatnie dziecko, kolejnego chłopca; Ludwika Wilhelma. Rodzina była wielka i szczęśliwa, jednak to rodzinne szczęście nie trwało zbyt długo bo w 1914 roku wybuchła I wojna światowa i Książę Fryderyk pojechał na front. Friedrich von Baden służył w sztabie dowódczym 29 dywizji piechoty, często doradzał Generalleutnantowi Augustowi Isbertowi. Dzięki wzorowej i patriotycznej postawie księcia Fryderyka żołnierze, którzy mieli z nim do czynienia nabierali chęć do dalszej walki, oraz nabierali na nowo przekonania w sens walki. Książę przetrwał wojnę, jednak nie był zadowolony z jej przebiegu i końca. W wyniku zawirowań powojennych, inflacji, oraz kryzysu, i rewolucji listopadowej, jego ojciec Fryderyk II., podpisał dokument, w którym zrezygnował z tronu badeńskiego. Powstała Republika Weimarska, obejmująca także teren Badenii, jednak nie utrzymała się ona zbyt długo, gdyż w roku 1921 władzę w państwie w wyniku zamachu stanu objął Cesarz August von Hohenzollern.
Był jednym z kandydatów do tronu Dreamlandu w 2022 roku.
W 1922 roku władzę w nowo przywróconym Wielkim Księstwie Badenii objął już Fryderyk Wilhelm młodszy (syn Fryderyka II.) jako Fryderyk III. Od tego czasu Badenia stale się rozwija i zmierza ku lepszej przyszłości.
Od 30 września 2022 roku, do 22 kwietnia 2024 pełnił funkcję ambasadora Cesarstwa Niemieckiego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Kiedy 9 lutego 2024 roku Cesarstwo Niemieckie zostało ogłoszonym organizatorem XXV V-Mundialu, von Baden stanął na czele Komitetu Organizacyjnego.
W 2024 roku ponownie starał się o koronę Dreamlandu, niestety bez skutku.
Od 23 kwietnia 2024 roku jest także aktywnie zaangażowany w RON, jako mieszczanin z Gdańska. Tego samego dnia za jego wkład naukowy na Uniwersytecie Krakowskim został mu nadany tytuł naukowy bakałarza w zakresie historii. Równolegle Friedrich podjął się dalszej pracy na rzecz uniwersytecie, na stanowisku asystenta na Wydziale Historycznym jako pracownik naukowo-dydaktyczny.  


==Odznaczenia==
==Odznaczenia==
=== Cesarstwo Niemieckie ===
* Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
*Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)
* Order Orła Czerwonego – Wielki Oficer (Królestwo Prus)
* Order Królewski Korony - Krzyż Komandorski z gwiazdą (Królestwo Prus)
* Order Królewski Ludwika (Królestwo Bawarii)
* Order Zasługi Cywilnej (Królestwo Saksonii)


==Małżeństwo i potomstwo==
=== Sarmacja ===
W 1908 roku w Fryburgu ożenił się z [[Karoline von Hessen|Karoliną Fryderyką von Hessen]], księżniczką Hesji-Darmstadt córką Wiktorii Alberty z Hesji-Darmstadt i Ludwika Aleksandra Battenberga. Miał z nią siódemkę dzieci:
* Medal "Pierwsza zbiórka na Stempel"


*[[Fryderyk Leopold Badeński|Fryderyk Leopold]] (1909-1912)
=== Leocja ===
*Amelia Krystyna (1910-?)
* Medal Pamiątkowy „5. Rajd Leocji” (Złoty)
*Anna Maria (1910-?)
* Medal "Pierwsza zbiórka na Stempel"
*Elżbieta Ludwika (1911-?)
 
* Luiza Fryderyka (1911-?)
==Życie prywatne==
*Karol Fryderyk (1912-?)
Książe jest kawalerem. Narracyjnie pochodzi z Baden-Baden. Nie posiada dzieci.
*Ludwik Wilhelm (1913-?)


==Przypisy==
==Przypisy==


==Bibliografia==
==Bibliografia==
*[https://cesarstwoniemieckie.eu/viewtopic.php?t=146 Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej]

Wersja z 19:21, 4 maj 2024


Friedrich III. Großherzog von Baden
Wielki Książę Badenii
Fryderyk III (1922)
 
 
Dane biograficzne
Data i miejsce
urodzenia
czerwiec 1886
Baden-Baden
Imiona
Friedrich Wilhelm
DomBaden

Fryderyk III (niem. Friedrich III. Wilhelm Großherzog von Baden, ur. 23 czerwca 1886 roku w Baden-Baden.) - wielki książę Badenii od 1922 roku.

Życiorys

Mikronacyjny v-żywot Friedrich von Baden rozpoczął 1 lutego 2022 roku w Cesarstwie Niemieckim. 4 lutego otrzymał obywatelstwo. 10 lutego objął władzę nad Wielkim Księstwem Badenii. Tego samego dnia dołączył do wojsk cesarskich w stopniu porucznika. Od tego czasu jego życie nabrało wiatru w żagle. Friedrich von Baden często działa jako poseł JCM z misjami dyplomatycznymi do innych państw. Jest jedną z głównych osób udzielających się w Cesarstwie, przez co ma spore wpływy. Był jednym z kandydatów do tronu Dreamlandu w 2022 roku. Od 30 września 2022 roku, do 22 kwietnia 2024 pełnił funkcję ambasadora Cesarstwa Niemieckiego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Kiedy 9 lutego 2024 roku Cesarstwo Niemieckie zostało ogłoszonym organizatorem XXV V-Mundialu, von Baden stanął na czele Komitetu Organizacyjnego. W 2024 roku ponownie starał się o koronę Dreamlandu, niestety bez skutku. Od 23 kwietnia 2024 roku jest także aktywnie zaangażowany w RON, jako mieszczanin z Gdańska. Tego samego dnia za jego wkład naukowy na Uniwersytecie Krakowskim został mu nadany tytuł naukowy bakałarza w zakresie historii. Równolegle Friedrich podjął się dalszej pracy na rzecz uniwersytecie, na stanowisku asystenta na Wydziale Historycznym jako pracownik naukowo-dydaktyczny.

Odznaczenia

Cesarstwo Niemieckie

  • Order Domowy Wierności (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Lwa Zeryngeńskiego (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Bertholda I (Wielkie Księstwo Badenii)
  • Order Orła Czerwonego – Wielki Oficer (Królestwo Prus)
  • Order Królewski Korony - Krzyż Komandorski z gwiazdą (Królestwo Prus)
  • Order Królewski Ludwika (Królestwo Bawarii)
  • Order Zasługi Cywilnej (Królestwo Saksonii)

Sarmacja

  • Medal "Pierwsza zbiórka na Stempel"

Leocja

  • Medal Pamiątkowy „5. Rajd Leocji” (Złoty)
  • Medal "Pierwsza zbiórka na Stempel"

Życie prywatne

Książe jest kawalerem. Narracyjnie pochodzi z Baden-Baden. Nie posiada dzieci.

Przypisy

Bibliografia