Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Scholandzka Liga Sportów Motorowych

Z Micropedia

Scholandzka Liga Sportów Motorowych (SLSM) została założona przez Marcina Landeckiego von Salvepol w 2007 roku. Organizacja ta zajmuje się organizowaniem mistrzostw Scholandii w wyścigach formuły pierwszej. Najpopularniejszymi wyścigami są GP Gmurowa, GP Alexiopolis i GP Kanikogradu. Wiceprezesem Scholandzkiej Ligi Sportów Motorowych jest Łukasz Gąsior, autor relacji z wyścigów trzeciego sezonu. Do tej pory rozegrano 2 sezony SLSM, trzeci jest w trakcie. Dwukrotnym mistrzem SLSM jest Janusz Lis von Salvepol, kierowca BMW Sauber, obecnie na sportowej emeryturze.

Regulamin finansowy SLSM:

1.Za każdy pojedyńczy wyścig przyznawane są nagrody o łącznej puli 50 AR

  • 1 miejsce - 20 AR
  • 2 miejsce - 16 AR
  • 3 miejsce - 14 AR

2. Za każdą relację z SLSM - 29 AR

3. Nagrody końcowe SLSM:

a) indywidualne:

  • 1 miejsce - 220 AR
  • 2 miejsce - 200 AR
  • 3 miejsce - 180 AR
  • 4 miejsce - 140 AR

b) drużynowo

po 50 AR dla każdego z członków zespołu, który wygra w klasyfikacji konstuktorów SLSM.


Strona SLSM: http://landecki.scholandia.vot.pl/slsm

=

Witam, pragnę powitać Państwa bardzo serdecznie na podsumowaniu - zakończeniu trzeciego już sezonu SLSM - Scholandzkiej Ligi Sportów Motorowych. Sezon ten był inny niż pozostały, odbyło się 11 wyścigów, a nie jak w poprzednich sezonach 18. Scholandzka Liga Sportów Motorowych doczekała się również WicePrezesa w osobie Łukasza Gąsiora, który podjął się zadania relacjonowania zawodów SLSM. Pragnę wyrazić wyrazy wdzięczności dla Pana Łukasza, który wywiązał się w tej roli moim zdaniem bardzo dobrze. Mam nadzieję, że zdanie innych jest podobne. Relacje były pisanie na bieżąco, bez dłuższych przestojów. Jedyny przestój spowodowany był moim realnym wyjazdem, kiedy to nie podałem nazwiska sponsora i nazwy GP Panu Łukaszowi. W trzeciej edycji SLSM wystartowało 11 zawodników, zarówno ze Scholandii jak i z zagranicy. Pragnę podziękować wszystkim zawodnikom, którzy dzielnie walczyli o jak najlepsze końcowe pozycje. Jeżeli chodzi o zawodników zagranicznych, to z zagranicy startowała Pani Karolina bar. von Lichtenstein-Sobieszek oraz Pan Filip Czarny z Królestwa Elderlandu. Wielkie brawa należą się temu ostatniemu, który wykonał nową stronę SLSM. http://landecki.scholandia.vot.pl/slsm/ Liga Sportów Motorowych nie mogłaby odbyć się bez sponsorów. W imieniu własnym oraz wszystkich zawodników pragnę serdecznie podziękować wszystkim darczyńczom, dzięki którym SLSM mogło ruszyć poraz trzeci.

Jak pewnie Państwo zauważyli, w każdej relacji wymieniony był sponsor. Dziękuję obecnemu na tej sali Królowi Seniorowi Ulrykowi Dariuszowi Scholandzkiemu, Ministerstwu Kultury, Januszowi Lis von Salvepol, Marcinowi Pośpiechowi. Krystianowi Gmurkowi, JKM PAS, Mateuszowi Walczakowi, Piotrowi Kępińskiemu, Pawłowi Kot-Kreskowemu, DiS, BiE. Mam nadzieję, iż wymieniłem wszystkich sponsorów, jeżeli nie, to przepraszam. Na wniosek, prośbę MFiG powstał również regualmin finansowy SLSM. http://micropedia.wikia.com/wiki/Scholandzka_Liga_Sportów_Motorowych Budżet w tym sezonie wyniósł, no właśnie, zgadnie ktoś? Można pomylić się o 100 AR Żadnych propozycji? Żadne z powyższych - 1709 AR. Na relacje z SLSM poszło 319 arminów (zaraz wypłacę Panu Łukaszowi zaległe 29 AR) Na nagrody końcowe poszło 840 AR, natomiast na nagrody z zawodów 550 AR. Było więc chyba o co walczyć, nie sądzicie? Trzeci sezon Scholandzkiej Ligi Sportów Motorowych trwał 22 dni. Wyścigom SLSM towarzyszyło wiele emocji. Na podium najwięcej razy stawali zawodnicy teamu Ferrari - JKM Piotr Abogard Scholandzki oraz Krystian S.Leon Gmurek r.van Dowski, brat JKM. Na podwyższeniu byli oni 12 razy, o 2 razy więcej niż zawodnicy drugiego w klasyfikacji konstruktorów BMW Sauber, reprezentowanego przeze mnie i Marcela Landeckiego. Zawodnicy Ferari 4 razy wygrali wyścig, 7 razy wywalczyli pool position. O 24 pkt w klasyfikacji wyprzedli oni BMW Sauber. Trzeci był zespół McLaren, czwarty Renault, piąty Honda, a ostatni Toyota. Wielkie brawa dla zwycięzców klasyfikacji drużynowej SLSM. Zawodnicy Ferrari za 1-miejsce otrzymali po 50 AR. Przejdźmy teraz do klasyfikacji indywidualnej. Ostatnie miejsce z dorobkiem dwóch punktów zajęła osoba, która jeździła w barwach Renault. Tą osobą jest Pani Karolina. Serdecznie gratulujemy, życząc większej ilości punktów w kolejnym sezonie :) Wielkie brawa! Brawa! Brawa (Przyznam, że nie wiem jak można mieć 2 pkt, też tak chciałbym ;P) Przedostatnie miejsce zajął Pan Michał Borkowski - 11 pkt. Miejsce dziewiąte - obecna tutaj Pania Natalia Tadra, zawodnicza Hondy, zdobywczyni 19 pkt. Swoją drogą, to nie wiem jak wy potem zapłacicie SLSM za zdobyte punkty ;P Dobrze, przejdźmy dalej. Miejsce siódme - Marcel Landecki, BMW Sauber - 45 punktów. Miejsce szóste - Filip Czarny, McLaren - 46 pkt. Zapomniałem, przepraszam - miejsce 8 Małgorzata Borkowska, Toyota - 22 pkt. Zawodnik ten miał szansę na drugie miejsce, podobnie jak ,Łukasz Gąsior, JKM PAS, Robert Marecki, czy też ja. Miejsce piąte Łukąsz Gąsior - 46 pkt. Identyczna liczba punktów jak u Filipa Czarnego, jednak więcej pierwszych miejsc zdobył Pan Łukasz. Miejsce tuż za podmium - Robert Marecki, Renault - 51 pkt. 49 więcej zdobytych pkt więcej, niż koleżanka z zespołu :PP Teraz strefa medalowa:) Miejsce trzecie, JKM Piotr Abogard Scholandzki - 54 pkt. Miejsce drugie - niejaki Marcin Landecki - 59 pkt. I wreszcie, mistrz trzeciej edycji SLSM - Krystian Gmurek, zdobywca 74 punktów. Szampan leje się :)

To on wygrał najwięcej wyścigów - bo aż trzy :))

To byłoby na tyle.

Aby czwarta edycja mogła wystartować potrzebne są pieniądze. Sponsorów proszę o wpłaty na OX/051.