Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Statut Wspólnoty Walencji

Z Micropedia
Wersja z dnia 10:55, 19 lis 2010 autorstwa imported>Norbisk (Utworzył nową stronę „Statut Wspólnoty Walenckiej zatwierdzony przez Generaliat Walencji w lipcu 2010 roku. ==Statut== '''Statut Wsp…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Statut Wspólnoty Walenckiej zatwierdzony przez Generaliat Walencji w lipcu 2010 roku.

Statut

Statut Wspólnoty Walenckiej

Preambuła Prowincje: Abarna, Avilles, Walencja i Walencja DS chcąc ukonstytuować się jako Wspólnota Autonomiczna zatwierdziły swój statut zgodnie z Konstytucjom Królestwa Skarlandu

Tytuł Wstępny

Artykuł 1 1.Wspólnota Walencka konstytuuje się jako Wspólnota Autonomiczna ze wszystkimi przywilejami gwarantowanymi przez Konstytucję Królestwa Skarlandu i Dokument Kompetencji Wspólnot Autonomicznych. 2.Wspólnota Walencka jest integralną częścią Królestwa Skarlandu.

Artykuł 2 1.Głównym językiem urzędowym Wspólnoty Walenckiej jest język polski. 2.Inne języki: hiszpański, kataloński są również językami urzędowymi Wspólnoty Walenckiej (wykorzystywane jedynie do wydawania dekretów i nazw: geograficznych i instytucji).

Artykuł 3 Symbole Wspólnoty Walenckiej określi odrębna uchwała Generaliatu.

Artykuł 4 Stolicą Wspólnoty Walenckiej jest: Valencia.

Artykuł 5 1.Porządku publicznego na terenie Wspólnoty Walenckiej z wyłączeniem Dystryktu Stołecznego Walencji strzeże Guardia Civil. 2.Porządku Publicznego w Dystrykcie Stołecznych strzeże Policia Local de Valencia (PLV).

Tytuł I Podstawowe Prawa

Artykuł 6 1.Prawa i Obowiązki Mieszkańców i Obywateli gwarantuje Konstytucja Królestwa Skarlandu i odpowiednie ustawy. 2.Generaliat nie może w drodze ustawy lub dekretu ograniczać praw gwarantowanych w Ustawie Zasadniczej Królestwa Skarlandu. 3.Generaliat nie może poszerzyć w drodze ustawy i dekretu praw i obowiązków gwarantowanych w Ustawie Zasadniczej Królestwa Skarlandu.

Tytuł II Prezydent

Artykuł 7 1.Prezydentem Wspólnoty Walenckiej dożywotnio jest JKM Norbert I Catalán. 2.Prezydent jest osobą nietykalna i nie podlega jurysdykcji karnej.

Artykuł 8 1.W przypadku śmierci lub odejścia JKM Norberta I Catalán władzę prezydencką przejmuje Przewodniczący Generaliatu i zarządza Wybory Prezydenckie. 2.W przypadku nieobecności dłuższej niż 20 dni powołuje się Wice Prezydenta Wspólnoty, a po okresie 30 dni przeprowadza się procedurę opisaną w punkcie 1 tego artykułu.

Artykuł 9 Prezydent: a)sankcjonuje i promulguje ustawy, b)zwołuje i rozwiązuje Generaliat, a także rozpisuje wybory do Parlamentu Autonomicznego. c)mianuje i zwalnia członków Rządu, d)jest najwyższym dowódcą Autonomicznych Jednostek Paramilitarnych, e)korzysta z prawa łaski na tych samych zasadach co Król Skarlandu.

Tytuł III O Generaliacie Walencji

Artykuł 10 1.Generaliat Walencji reprezentuje lud skarlandzki zamieszkały na terenie Wspólnoty Walenckiej. 2.Generaliat Walencji sprawuje władzę ustawodawczą, zatwierdza budżet Wspólnoty i kontroluje działalność Rządu. 3.Generaliat Walencji jest nietykalny.

Artykuł 11 1.Generaliat składa się z maksymalnie 3 członków wybranych w Wyborach Parlamentarnych Wspólnoty Walenckiej. 2.Kadencja Generaliatu trwa 3 miesiące. 3.Okręgiem wyborczym jest miasto.

Artykuł 12 1.Opracowywanie ustaw określa Konstytucja Królestwa Skarlandu. 2.Zatwierdzane w Generaliacie ustawy nie mogą odbierać władzom centralnym kompetencji na rzecz ich autonomicznych odpowiedników.

Tytuł IV O Rządzie i Administracji

Artykuł 13 1.Rząd kieruje polityką wewnętrzną, administracją cywilną i policyjną Wspólnoty Walenckiej. Punkt jest opisany w Przypisach do statutu. 2.Rząd składa się z Przewodniczącego, wice przewodniczących (jeśli zostaną powołani) i ministrów.

Artykuł 14 1.Po każdorazowym odnowieniu Generaliatu, Prezydent na wniosek Przewodniczącego Generaliatu powołuje Rząd Wspólnoty. 2.Członkowie Rządu Wspólnoty nie mogą w czasie pełnienia swojej kadencji działać w spółkach prywatnych (nie dotyczy: mediów).

Tytuł V O stosunkach pomiędzy Władzami Autonomicznymi a Władzami Centralnymi

Artykuł 15 1.Władze Centralne nie mogą wezwać przed Kortezy Generalne Przewodniczącego Generaliatu i Przewodniczącego Rządu Autonomicznego. 2.Obowiązek informowania Władz Centralnych o poczynaniach Władz Autonomicznych spoczywa na Prezydencie Wspólnoty Autonomicznej.

Artykuł 16 1.Władze Centralne przekazują Władzom Autonomicznym 50% dochodu od podatków jakie z terenu Wspólnoty zbiera Bank Skarlandzki. 2.Władze Autonomiczne są zobowiązane udzielić dodatkowego finansowania Sił i Korpusów Bezpieczeństwa Państwowego Królestwa Skarlandu gdy: -państwo jest zagrożone agresją innego państwa, -jest ogłoszony plan dozbrajania/modernizacji armii.

Artykuł 17 1.Władze Autonomiczne zastrzegają sobie prawo do: -zarządzania infrastrukturą drogowo-kolejową Wspólnoty, -otwierania własnych placówek oświatowych, -powołania własnych sił policyjnych, -powołania własnego Sądu. 2.Władze Centralne nie mogą wchodzić w kompetencje Wspólnoty.

Tytuł VI O Sądach

Artykuł 18 Wspólnota Walencka jest objęta jurysdykcjom Sądu Najwyższego Królestwa Skarlandu.

Artykuł 19 Wspólnota Walencka może powołać własny Sąd niższej instancji.

Artykuł 20 Działalność sądów określają: Konstytucja Królestwa Skarlandu i odpowiednie ustawy Władz Centralnych.

Tytuł VII O Reformie Statutu

Artykuł 21 1.Każda zmiana zapisów Statutu musi zostać zatwierdzona przez Generaliat Walencji. 2.Każda zmiana zapisów Statutu musi zostać zatwierdzona przez obywateli Wspólnoty Walenckiej w referendum lokalnym zarządzanym przez Generaliat. 3.Każda zmiana zapisów Statutu musi zostać zatwierdzona przez Kortezy Generalne. 4.Dokładną procedurę opisano w Przypisach do Statutu.

Przypisy

Pierwszy do Artykułu 21 Każda zmiana Statutu jest zatwierdzana najpierw przez Generaliat Walencji następnie jest zatwierdzana przez obywateli Wspólnoty Walenckiej w referendum lokalnym, następnie jest zatwierdzany przez Kortezy Generalne Królestwa Skarlandu, na końcu Statut zatwierdza i publikuje Prezydent Wspólnoty Walenckiej.