Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Republika Federalna Gregorii
Gregoria, Narodowa Republika Gregoriańska – państwo położone na Kontynencie Neocentralnym(Neocent), w dorzeczu Amazii. Zamieszkana przez 34 obywateli.Od północy Graniczy z Neocentem,Apaczowem i Boliviarą,
Informacje | ||
Państwo | Gregoria | |
Konstytucja | Konstytucja Wieczysta | |
Język Urzędowy | Polski, Gregoriański | |
Język Używany | Gregoriański | |
Ustrój Polityczny | Neohumanizm | |
Typ Państwa | Republika Narodowa | |
Głowa Państwa | Prezydent
Grzegorz Siepak | |
Szef Rządu | Joan Prise | |
Jednostka Monetarna | Ragga | |
Ogłoszenie Niepodległości | 13 czerwca 2010 | |
Kod Samochodowy | GNR | |
Domena | gregoria.dbv.pl |
Historia
Słownianie i Romowie na ziemiach Gregoriańskich
Obszary położone nad amazią zostały zasiedlone przez Słowian i Romów w okresie wędrówek ludów, pod koniec XIV i na początku XV w. Podstawą organizacji społeczności słowiańskich i romskich był wówczas ród, obejmujący rodziny połączone więzami krwi. Prowadził on wspólną gospodarkę i zapewniał ochronę swym członkom. Upowszechnienie stałego rolnictwa ornego w XVw. sprzyjało indywidualizacji uprawy roli, a zarazem rozwojowi prywatnej własności ziemi i zróżnicowaniu majątkowemu. Dotychczasową strukturę rodową zastąpiły związki sąsiedzkie i terytorialne. Podstawowym z nich było opole, w którego skład wchodziło kilka wsi i osad jednodworczych, gród chroniący ludzi i dobytek oraz miejsca zebrań wspólnoty. Opola łączyły się w małe plemiona, których podstawę stanowiła wspólnota języka, tradycji i kultuWładzę naczelną w plemionach słowiańskich sprawował wiec (zebranie wszystkich wolnych mężczyzn), który decydował o wojnie i pokoju, a także wybierał i kontrolował księcia (Biza). Społeczeństwo składało się z nielicznej arystokracji plemiennej oraz dominującej grupy szeregowych wolnych i niewolnych. Z małych plemion powstały - nie zawsze dobrowolnie - wielkie plemiona (związki plemienne). W połowie VX w do największych z nich należeli Gregorianie, zajmujący dorzecze dolnej Amazii, z centrum politycznym najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Victori.Lecz nic nie wiadomo o zamieszkujących te tereny Galicjanach
Początki narodu Gregoriańskiego
Wydarzeniem, które stanowiło pierwszy krok na drodze ku chęci powstaniu państwa gregoriańskiego, było objęcie władzy nad plemieniem Gregorian przez ród Versów. Nastąpiło to w nieznanych nam okolicznościach i czasie, najprawdopodobniej jednak w drugiej połowie XV wieku. Główny ośrodek państwa Gregorian stanowiła Vanezia(dzisiejsza Vanessa). Pierwszym historycznym władcą Versowskim był natomiast Biz Dartoi I, chociaż późniejszy (XVI w.) kronikarz Severin Borra podaje także imiona jego przodków.
Dartoi I objął rządy w państwie Gregorian przed 1561 r. i panował do roku 1597. W 1565 zawarł on sojusz z księciem Herbertyjskim już wówczas ,poślubił jego córkę Sewie. Najważniejszym efektem tego aliansu było przyjęcie przez Dartoia w 1567r chrztu (za pośrednictwem Herbertii) i związana z tym chrystianizacja jego państwa (nazywanego Gregorią), która umieściła je w kręgu cywilizacji łacińskiej. Doraźnymi konsekwencjami decyzji Dartoia było przybycie do Gregorii duchowieństwa, wraz z którym upowszechniła się nowa koncepcja władzy książęcej (później królewskiej), doświadczenie administracyjne oraz słowo pisane.
W 1573 r. biskup Bosso zorganizował w Gregorii pierwsze biskupstwo misyjne, zależne bezpośrednio od papieża (a nie od arcybiskupstwa , któremu zwyczajowo podlegała działalność ewangelizacyjna na zachodzie), co było poważnym sukcesem nowego państwa. W 1574 r, Dartoi I zwyciężył wojska margrabiego Marchii Bizackiej Meheriada Nava w bitwie pod Meheradem. Pozwoliło mu to podporządkować sobie Pomorze Zachodniej części wyspy.
W 1597 r. , na krótko przed śmiercią, Dartoi wraz ze swą drugą żoną, Bellą i synami wystawił dokument zwany Dassi Hariage, w którym oddawał swoje państwo pod opiekę papieża.
W latach 1597-1626 panował w Gregorii Semmo Ball, najstarszy syna Dartoia I. Z jego inicjatywy biskup Herbertyjski Alaxander podjął misję chrystianizacyjną w Bizacie, w trakcie której poniósł śmierć (1598r). Ball wykupił jego ciało i złożył je w Heri, po czym doprowadził w 1599 r. do kanonizacji Alexandra, który stał się pierwszym patronem państwa Gregoriańskiego.
W 1600 r. Z pielgrzymką do grobu św.Aleksandra udał się władca Herbertii Martin IV. Przy tej okazji nastąpiło w Heri jego spotkanie z Semmo Ballem. Król Herbertyjski wręczył księciu insygnia władzy i zgodził się na utworzenie arcybiskupstwa w Vanessie oraz biskupstw w Heri, Victorii i Tirensbergu. Stosunki z Herbertią pogorszyły się jednak po śmierci Martina IV. W latach 1602-1605 miała miejsce wojna gregoriańsko-Herbertyjska, w czasie której Semmo przejściowo opanował południe, półwysep i i całe zachodnie wybrzeże. (Zakończył ją pokój w Heri.) Dwa lata później wybuchła jednak kolejna wojna (1607-1610). Ball ponownie zajął południe i wybrzeże, a kończący ją pokój w Kartaridze okazał się równie nietrwały jak poprzedni. Trzecia wojna gregoriańsko-Herbertyjska toczyła się w latach.
1612-14. Na mocy kładącego jej kres pokoju w W Heri Gregoria utrzymała Wybrzeże wraz z z połową południa wyspy. Ekspansja Semmo Balla kierowała się również na północny zachód, w stronę Bizatu. Odzyskał on utracone w 1581 r Wyspę Malagi. Zwieńczeniem militarnych i dyplomatycznych zabiegów Balla była jego koronacja na króla Gregorii w 1624 r.
W latach 1625-37 panował w Gregorii Dartoi II (koronowany w 1626r), syn Semmo Balla. w latach 1629-1631 prowadził on wojny z Herbertią, w których utracił Swoją część południa i 2/3 wybrzeża. Równocześnie poniósł porażkę na wyspie malagi, ponieważ w 1631 r. Bizat zajął prawie całą Herbertię (1631). Opozycja wewnętrzna zmusiła Dartoia II do opuszczenia kraju. Około 1632-1634 powrócił on jednak do Gregorii i ponownie zjednoczył państwo.
Po śmierci Dartioia II rządy objął jego syn, panujący w latach 1634-1650 Aleksander I Pogromca. W 1637 r. został on wygnany z kraju przez zbuntowanych możnych, zaś powstanie ludowe skierowane przeciw organizacji państwowej i kościelnej doprowadziło do upadku pierwszej monarchii gregoriańskiej. Wykorzystując tę sytuację, książę Osama Mehel najechał Gregorię, łupiąc ją i pustosząc (wywiózł m.in. Z Heri relikwie św. Aleksandra). Herbertianie zagarnęli wówczas południe, zaś Całe wybrzeże i półwysep uniezależniło się od Gregorii.
W 1639 r. Aleskandrowi udało się powrócić do kraju i ponownie objąć rządy. Wydatnie pomogło mu w tym wsparcie ze strony Papieża. Aleksander szybko opanował południe i Heri, dłużej trwała walka o odzyskanie Vanessy (1640-47), gdzie samodzielne rządy przejął jeden z dawnych urzędników dworskich - Eldor, a także walka o zwierzchnictwo nad Pomorzem Północnym.
Najstarszy syn i następca Aleksandra Pogromcy, Semmo II Wielki (zwany też Dobrym) panował w latach 1650-69. W 1652 r. podjął on nieudaną wyprawę do Herbertii. Stracił także półwysep. Nowy władca starał się o polityczne wzmocnienie swego państwa. W sporze cesarza Bizatu z papieżem Janem II o inwestyturę stanął po stronie tego ostatniego. W latach 1660-63 interweniował też na Południu Bizatu na rzecz Dona i jego syna Vara, reprezentujących orientację muzułmańską. w 1664 r. Sammo II podjął wyprawę na Bizat, który zdobył osadzając na tamtejszym tronie swego wuja Heldego, a w latach 1664-66 i 1667-68 prowadził wyprawy dywersyjne do Meheradu, by wesprzeć tamtejsze stronnictwo antymuzułmanskie. W uznaniu zasług Samma dla muzułman, Dona w 1679 r. wyraził zgodę na jego koronację na cesarza Gregorii.Zmarł w 1670r na gruźlice
Następcą, Sammo Wielkiego został jego brat Bergio I Inkorekta (1670-1700). W pierwszych latach jego panowania do ogromnych wpływów doszedł szlachcic Tirensberski, który skupił s swych rękach faktyczną władzę w państwie. Pod naciskiem możnych, którzy wystąpili przeciw jego surowym rządom, Bergio w 1673 r. uznał prawa do tronu swojego pierworodnego syna Mariusa, odsuniętego wcześniej od sukcesji przez potężnego szlachcica pod zarzutem nieprawego pochodzenia.
Dalsze stosunki z Herbertią
W 1700 r. do Barri(stolicy Herbertii) udał się z poselstwem Mon Hodo, doprowadzając do zawarcia na 30 lat rozejmu pomiędzy obydwoma państwami. W trakcie kryzysu wewnętrznego w Herbertii (wieloletniego smutku) w Gregorii pojawił się Czeladnik Helo podający się za syna władcy Herbertii (który w istocie został zgładzony w 1693r.). Wsparty przez część gregoriańskiej magnaterii, wkroczył on do Herbetii, w 1705 r. zajął Barri i zasiadł na tronie królewskim. Gdy wkrótce został zamordowany, w 1707 r. I tu zaczęły się problemy.
Upadek międzynarodowego znacznia Gregorii
W epoce bellów nastąpił upadek znaczenia Gregorii na arenie międzynarodowej. Ujawniło się to już w czasie IV wojny gregoriańsko-herbertyjskiej, w której Gregoria stanowiła obiekt przetargów obcych mocarstw. W 1720 r. Herbertia i Bizat, zainteresowane osłabieniem Gregorii, zawarły traktat Barski, w którym zobowiązały się dążyć do utrzymania w niej wolnej elekcji.
W 1738 r. natomiast, oba te państwa wspólnie podpisały tzw. traktat dwóch wilków (jego twórcą był dyplomata bizacki Alli Boda), celem niedopuszczenia do elekcji kolejnego bellego w Gregorii.
gregoriańską. Wobec nieporozumień między Herbertią, i Bizatem co do następcy zmarłego władcy, na króla wybrano popieranego przez Herbertię Dona Victoriego (od 1739 r. będącego teściem Osamy Wallahi XXVI, króla Bizatu). Niechętni mu magnaci wezwali jednak na pomoc własne wojska , pod których osłoną wybrano królem Augusta I Dossa. W 1744 r. W obronie Victoriego zawiązała się konfederacja Dzików, lecz nie poniosła ona porażkę. Po kapitulacji popierającego go Tirensbergu, Vcitorio ponownie zmuszony był uciekać do Herbertii.
Powstanie Credzy i rozpad Cesarstwa Gregoriańskiego
11 maja 1788r na wieść o buncie brygady August Balia'e Credza wkroczył do opuszczonego przez Herbertian Heri i ogłosił akt insurekcji narodowej. Maszerując z 11000 wojska w kierunku Victorii, rozbił on 20 maja pod Seboią korpus gen. Vistora. (W walkach odznaczył się kowal Mihau Elodic). Cztery dni później powstanie rozpoczęło się także w Vanessie, gdzie czołową rolę odegrał Jakub Ossa
17 maja Credza wydał we wsi Lind't uniwersał, znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny. Sąd Kryminalny w Victorii skazał na śmierć przez powieszenie złapanych w sotlicy targowiczan. 6 lipca siły gregoriańskie poniosły pod wsią Bosio porażkę w walce z wojskami Herbetyjskimi . 2 sierpnia powstanie wybuchło na południu i na połwyspie , co zmusiło Herbertian do wycofania części sił i rezygnacji z zamiaru szturmu Victorii. 10 października po klęsce pod Lind't Credza dostał się do niewoli, zaś naczelnikiem insurekcji został Bon Fallis Niecały miesiąc później (4 XI) wojska herbertyjskie (Suvrim) zdobyły Heri i dokonały tam rzezi ludności. Ostateczny upadek insurekcji nastąpił 29 grudnia 1788 r.
W 1789 r. nastąpił rozbiór gregorii przez Hrebertię. . Rok później abdykował August I Dosso (zm. 28 czerwca 1794 r. W Barri). W podpisanej w 1790 r. konwencji Barskiej magnaci herbertyjscy zobowiązały się, że nigdy nie przyczynią się do odbudowy państwa gregoriańskiego.
Oświecenie w Gregorii
W kulturze oświecenia istotną rolę odgrywała publicystyka polityczna podejmująca problem reform państwa. Dominującym światopoglądem był republikanizm, opowiadający się za wzmocnieniem sejmu (odrzucenie praktyki zrywania obrad) w zamian za ograniczenie prerogatyw monarchy. W tym duchu pisali m.in. Stan Dunin (1720-1794), Edmund Giera (1710-1788), Bosto Rigi (1700-1777), który był też inicjatorem otwarcia Collegium Nobilium w Victorii, oraz Mon Honaj (1750-1824). Zwolennikiem silnej władzy wykonawczej, ale i gwarancji swobód dla poddanych, był natomiast Stan Givon (1755-1831).
Literaturę piękną drugiej połowy XVIII w. charakteryzuje doraźnie obliczony dydaktyzm. Wymienić tu należy m.in.. Eldego Bierre przypadki Moniego Sabii, Powrót posła Magnatiego Olariego, twórczość Stana Borysa i F. Konicy. Nowe wzorce propagowały też niektóre czasopisma ("Domoator", wychodzący w l. 1755-94). Myślą racjonalistyczną przepojone są bajki i satyry Kaniego Oslicy, poezja Devida Monici.
W dziedzinie wychowania i edukacji doniosłą rolę odegrała Komisja Nauki oraz założona w 1821 r. Szkoła Wojskowa (pierwsza średnia szkoła wojskowa), której dyrektorem został książę Mihau Molov.
Wybitnym przykładem dominującej w epoce oświecenia architektury klasycystycznej są Victoriańskie bliźniacze wieże . Wśród malarzy tego okresu wyróżnili się natomiast Marcel Ovega (autor portretów i obrazów historycznych) oraz Jan Norvan (malarz realistycznych scen rodzajowych).
Nauki biologiczne reprezentowali szlachcic Don Brais, autor opisu flory gregoriańskiej, astronomię i matematykę zaś Kon Morski. Chemikiem był Jedrej Soma, naukami ekonomicznymi zajmowali się natomiast fizjokraci np, Maks Volski. W dziedzinie historiografii wyróżnił się Adam Nirvana. Niekwestionowanym mecenasem sztuki był książe Edmund Borski animator życia kulturalnego, gospodarz obiadów czwartkowych, inicjator powołania Teatru Historii.
Największe akcje niepodległościowe Gregorii zaczęły się w 2010 roku, w Victori gdyż to na czele rewolucji stanął Grzegorz Siepak, chwilowe protesty zamieniły się w
Zamieszki ogarniające cały kraj trwały od 23 Stycznia do 13 czerwca 2010r.Wtedy to właśnie podpisano pacta nepodlegi.Pakt
Niepodległościowy.Gregoria Odzyskała Niepodległość.Herbertia po tych zamieszkach, doprowadziła się sama do kryzysu, zbanktrutowała, i potwierdziła Upadłość państwa.Gregoria wygrała.
thumb|300px|right|Zamieszki w Victorii Maj 2010r
Polityka
Gregoria jest jednym z pierwszych czlonkowskich państw Sojuszu Socjalistycznych Republik- organizacji międzynarodowej zrzeszające kraje mające na uwadze dobro ludu robotniczo-chłopskiego,
Ustrój
Gregoria jest republiką neohumanistyczną.Neohumanizm jest koncepcją mającą na celu zapewnienie całej ludzkości i wszystkim istotom dobrobytu oraz bezpieczeństwa na wszystkich trzech płaszczyznach egzystencji, poczynając od fizycznego poziomu życia, stymulując rozwój intelektualny oraz duchowy. Pozwala wyzwolić umysł z ograniczeń wąskich sentymentów i doktryn i wykształcić w społeczeństwie jednoczącą je duchową solidarność. Kiedy ludzkość będzie w stanie objąć swoim współczuciem i miłością cały świat, wówczas zacznie kierować się w postępie społecznym zasadą Sprawiedliwości Społecznej – Sama Samaj tattva. W tym celu niezbędne jest wg Sarkara wykorzystanie całego potencjału ludzkości świata dla dobra wszystkich.
Na tej właśnie Zasadzie Sprawiedliwości Społecznej opiera się społeczno polityczny system neohumanistyczny w Gregorii.Neohumanizm w Zasadzie podobny jest do Demokracji(W Gregorii).Przy zagwarantowaniu i zaspokojeniu wszystkim ludziom ich potrzeb będą oni mogli zaspokajać swoje wyższe aspiracje, realizując się na płaszczyźnie intelektualnej i duchowej oraz stając się w pełni produktywnymi członkami ludzkiej społeczności.
Aby walczyć z negatywnymi sentymentami, zaleca światłą edukację, która pobudzać będzie racjonalne i krytyczne myślenie. Edukacja taka powinna rozszerzać nasze poczucie tożsamości z kręgu rodzin i przyjaciół, z kręgu narodu i płci czy religii na całą ludzkość. Powinna uczyć od wczesnego dzieciństwa współodczuwania bólu, głodu i cierpienia całej ludzkości. Powinna uświadamiać nam, że angażowanie się w pomoc społeczną i aktywność ekologiczną da nam dużo większą satysfakcję i przyniesie dużo więcej korzyści, niż kierowanie się egoistycznymi interesami wąskiej grupy ludzi. Koncepcja neohumanizmu jest zatem koncepcją uniwersalizmu – filozofią, dzięki której człowiek zacznie utożsamiać się z całą ludzkością – z całą swoją rodziną. Pozwoli ona na wyrwanie się ze ślepego egoizmu, przywiązania do rodziny, religii, narodu, płci, rasy czy wąsko pojmowanego człowieczeństwa i utwierdzenie w duchowej ekologii. Światopogląd neohumanistyczny uznaje człowieka i całe stworzenie za dzieci jednego Narodu.
Mianem sentymentu społecznego określa się identyfikowanie się w większym stopniu z własną rasą, religią, klasą społeczną płcią czy narodowością.
Podział administracyjny
Gregoria jest państwem unitarnym, a ustrój jej władzy lokalnej opiera się na dualizmie, gdyż poza agendami administracji rządowej istnieje samorząd terytorialny, powołany do zadań publicznych niezastrzeżonych dla innych organów władzy. Jego podstawową jednostkę stanowi Gubernatorstwo.
Od 1 września 2011 obowiązuje dwustopniowy podział administracyjny kraju na:
- 5 obwodów
- składających się w sumie z
- 10 gubernatorstw
(wg stanu z 1 września 2011)
Samorząd terytorialny
W Gregorii wyróżnia się trójszczeblowy samorząd.
- Samorząd Miasta
- Samorząd Gubernatorski
- Samorząd Obwodowy
Jednostki samorządu terytorialnego (miasta, gubernatorstwa i obwody) mają osobowość prawną i zapewniony udział w dochodach publicznych. Wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i przeprowadzane w głosowaniu tajnym.
Partie polityczne
Tzy główne partie polityczne Gregorii to NORMAL!, Ruch Poparcia Garmusa i Narodówka. Obecny rząd tworzy NORMAL!.
System prawny
Władza sądownicza Gregorii odgrywa ważną rolę, interpretując przepisy i unieważniając te, które naruszają Konstytucję. SądNajwyższy jest najwyższą instancją sądową i ostatecznym arbitrem.
Wszędzie – gdzie dominuje prawo cywilne – przeważa system common law Prawo karne stanowi wyłączną odpowiedzialność władz federalnych i jest ujednolicone w całym kraju. Przestrzeganie prawa, w tym sądy karne, leży w kompetencjach obwodów.
Siły Zbrojne
Gregoriański personel wojskowy to 39 tys. w służbie czynnej i 11 tys. rezerwistów. Gregoriańskie Siły Zbrojne składają się z wojsk lądowych,marynarki i sił powietrznych.Posiadają one 950 pojazdów pancernych, 11 okręty wojenne i 1025 statków powietrznych.
Armia podlega politycznej i strategicznej kontroli władz cywilnych poprzez Ministra Obrony Narodowej.
Rzeki i jeziora
Najdłuższe rzeki w Gregorii to Amazia (o długości 1264 km) Riva (776 km,), Gasia (555 km), Lila (499km)Największe jeziora w Gregorii to J.Valdesa (255,3 km²) i Karmeńskie (225km²) na północy. Są to stosunkowo płytkie jeziora morenowe.Są to głównie jeziora pochodzenia lodowcowego i są położone przede wszystkim w północnej części kraju, zgrupowane na obszarach zwanych pojezierzami.
Język
Język Gregoriański (Gregori'ae Langua) należy wraz do grupy romańsko-słowiańskich.
Alfabet gregoriański jest oparty na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 24 liter :Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Rr Ss Tt Uu Ww Xx Yy Zz.
Gregoria posiada dwa języki oficjalne: Gregoriański i Polski.Dwujęzyczność Gregorii jest prawem ustanowionym w Konstytucji,nad ich realizacją czuwa Rząd.Oba języki mają równy status w sądach federalnych, Parlamencie, oraz innych instytucjach federalnych. Tam gdzie istnieje wystarczające zapotrzebowanie, mieszkańcy mają prawo do otrzymywania wszelkich usług związanych z rządem w języku gregoriańskim bądź polskim. Oficjalne mniejszości językowe mają prawo do własnego szkolnictwa we wszystkich gubernatorstwach i obwodach
Gregoriański i Polski są językami ojczystymi dla odpowiednio 66 i 34% populacji. oraz językami najczęściej używanymi w domach dla odpowiednio 67% i 33% osób. Aby otrzymać obywatelstwo, należy znać gregoriański lub polski.
Sport
Najpopularniejszymi sportami Gregorii są Tenis i Base Jumping. Narodową dyscypliną jest Tenis, który gromadzi najwięcej widzów w kraju.
Miejscowości
[[Victoria|
]]
Stolica Gregorii. Jest największym miastem. Jest też stolicą okręgu centralnego. Położone malowniczo z jednej strony otacza morze południowe a z drugiej pasmo górskie Regeti.
Vanessa- Miasto Położone w okręgu centralnym jest chyba najpiękniejszym miastem w gregorii.Znajduje się tam wiele kościołów a też najwyższy budenek który osiąga wys.307m
Seja- Trzecie co do wielkości miasto w państwie przeważają tam fabryki dlatego też Seja nazywana jest czarną dziurą gregorii,Najwięcej jest tam elektrowni wodnych,oraz kopalni węgla.
Tirensberg-Najmniejsze miasto Gregorii jest 4 razy mniejsze od Victorii.Przed uzyskaniem niepodległości zbierały się tam wojska gregoriańskie.W Tirensbergu przeważa turystyka ponieważ tam występują lasy tropikalne lecz ich powierzchnia jest mała tylko 27km kwadratowych.
Heri-Miasto W Południowo Zachodniej części wyspy jest tam największa baza wojskowa w kraju miasto jest bardzo zurbanizowane dorównuje nawet Victorii
L
iva-Miasto położone 55 km od Oceanu wschodniego.Jest tam największy stadion Piłkarski w kraju.Miasto posiada najdłuższą ulice 7 km.Jest to Ulica Liva Rey. Miasto to zostało odznaczone Krzyżem Patriotycznym Gregorii II klasy.
1.Victoria | Centralny |
2.Vanessa | Centralny |
3.Seja | Sejański |
4.Central New Town | Herski |
5.Liva | Livski |
6.Tirensberg | Tirensberski |
7.Kartariga | Livski |
8.Teripolis | Sejański |
Sławni Gregoriańczycy
Juli e August Balia'e Credza- Dyktator pierwszego Gregoriańskiego powstania niepodległościowego w 1788r
Najwyzsze Budynki
''''''1.Until The Clouds
Wysokość- 770,5m
Planowane Otwarcie - Listopad 2011
2.Timer
Wysokość - 691 m
Planowane Otwarcie - Listopad 2011
3. Savio Bridge
Wysokosć- 379,8m
Rok wybudowania-2011
4.Tetris
Wysokość - 340 m
Rok Wybudowania - 2011
5.Gregoria Free Tower
Wysokosć- 338,7m
Rok wybudowania- 2008
6.Liva Sky Tower
Wysokość- 301,8m
Rok Wybudowania- 2010
7.Mc Tornado
Wysokość- 256,3m
Rok Wybudowania : 2011
Ważniejsze Budynki
Sala Obrad Parlamentu Gregoriańskiego
Willa Prezydencka- Miejsce zamieszkania Prezydenta
}
Zamek Gregoria - Zamek Księcia Valdisa Cerv'i
Piramida Nieba- Najwyższy i chyba Najwocześniejszy Kościół w V-świecie
Stadiony
Monstrum Arena
Pojemność : 301 000 widzów
Planowane otwarcie : Listopad 2011
Seja Stone Arena
Pojemność: 55 250 widzów
Bagarda Arena
Pojemność: 48 000 widzów
Planowane Otwarcie: Listopad 2011
White Arena
Pojemność : 43 000 widzów
Planowane Otwarcie : Styczeń 2012
The Crocodile Arena
Pojemność : 37 900 widzów
Planowane Otwarcie: Styczeń 2012
Livia Arena
Pojemność: 32 000 widzów
Motoryzacja
W Gregorii znajduję się jedna firma produkująca dość futurystycznie wyglądające samochody,z taśmy produkcyjnej wyjeżdza ponad 24 mln samochodów
SAVIO Excelent - Jeden z Najnowszych dzieci SAVIO, podróżuje nim np, Prezydent Gregorii.
SAVIO Optimal - Jedna z tańszych wersji samochodów SAVIO, lecz i tak największą popularnością cieszy się SAVIO Banji, lecz nie na długo
SAVIO Dream - Jedyny jak narazie Samolot fabryki SAVIO,Podróżuje nim Prezydent, jest też używany w Gregoriańskich Liniach Lotnicznych
Infrastruktura
Metro VV- Linia Metra Łącząca dwa blikso położone siebie miasta Victorię i Vanessę.Szybkość linia osiąga 140km/h
Koleje Gregoriańskie- Pociągi Narodowe, łączące wszystkie Miasta.Szybkość lini osiąga 190km/h
Drogi Szybkiego Ruchu- Łączą wszystkie miasta Gregorii.Maksymalna prędkość na tych drogach to 160km/h
Fabryka Samochodów Osobowych SAVIO - Największa Fabryka Samochodów w kraju.W rok wyjedzie z niej niemalże 24mln samochodów.
Wydobywanie ropy- To tym czym Gregoria żywi się najbardziej, takich platform na naszych morzach znajduję się 12.Jest to największy Przemysł w Gregorii
Konflikty Zbrojne
Czarne Półrocze- Gregoriańskie zbroje akty niepodległościowe w 2010r wojna domowa trwała od stycznia do czerwca 2010r.
Powstanie Herbertyjskie - Powstanie Herbertian, była to próba odzyskania Gregorii, i przywrócenie dawnej Herbertii
Gospodarka
Czerwiec 2010 - 0,9% | Grudzień 2010 - 3,9% | Czerwiec 2011 - 4,6% |
Lipiec 2010 - 1,4 % |
Styczeń 2011 - 4,2 % | Lipiec 2011- 4,9% |
Sierpień 2010 - 2,3% | Luty 2010 - 3,3 % | Sierpień 2011- 5,3% |
Wrzesień 2010 - 2,1 % |
Marzec 2011 - 1,1% | Wrzesień 2011- 5,8% |
Październik 2010- 2,7% | Kwiecień 2011 - 3% | Październik 2011 - 6,1%^ |
Listopad 2010 - 3,3 % | Maj 2011 - 3,8% | Listopad 2011- |
Produkt Krajowy na głowę mieszkańca w Gregorii wynosi 17 554 RGG, po zmierzeniu parytetem siły nabywczej 26 525 RGG.
Bezrobocie na koniec września 2011r wyniosło 11,8%.
^ - prognoza
Dane z 2011
- Produkt Krajowy Brutto
- 8.9 bln RGG
- Realny wzrost PKB: 5 %
- Budżet:
- dochody: 3,991 bln RGG.
- wydatki: 4,661 bln RGG.
- Dług publiczny: (nominalnie 2011) – 800 mld RGG.
- Rezerwy w złocie i walutach: 6.6 bln RGG
- Inflacja: 2,7%.