Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Mikronacyjne Forum Kartograficzne

Z Micropedia
Wersja z dnia 20:39, 16 kwi 2013 autorstwa imported>Pel Nander (Dodawanie kategorii)

Mikronacyjne Forum Kartograficzne – międzynarodowa organizacja kartograficzna, ustanowiona traktatem zawartym przez 4 państwa założycielskie: Dreamland, Elderland, Erbokę i Scholandię, podpisanym 2 lutego 2013 roku w Królewskim Stołecznym Mieście Dreamopolis (Dreamland). Organizacja rozpoczyna działalność 1 marca 2013 roku. Jej siedzibą jest Dreamopolis.

Idea powstania

Powstanie Mikronacyjnego Forum Kartograficznego jest odpowiedzią na upadek Organizacji Polskich Mikronacji oraz odnowieniem i rozbudową współpracy między Dreamlandem i Scholandią, zapoczątkowanej przez traktat zawarty między nimi i Sarmacją pod koniec 2004 roku, kiedy to powstały podwaliny współpracy kartograficznej. Na wydanej wówczas mapie tzw. traktatowej bazowano przez wiele lat.

Cele i wartości działania

Mikronacyjne Forum Kartograficzne działa w celu wspierania pokoju, współpracy między narodami oraz tworzenia i aktualizowania map polskich Mikronacji. W swojej działalności opiera się na wartościach poszanowania godności człowieka, wolności, równości, solidarności, subsydiarności i tolerancji. Bardzo istotną rolę przywiązuje się do równości wszystkich członków organizacji oraz zasady pomocniczości wobec polityk zagranicznych krajów uczestniczących w organizacji.

Instrumentarium narzędziowe

Kartografia w Mikronacyjnym Forum Kartograficznym stoi na wysokim poziomie. Wprowadzono tzw. instrumentarium narzędziowe składające się z 4 elementów: skali, rysunku, terenie i opisie, bazujących na teorii Mikroświata przyjętej przez państwa członkowskie w celu opracowywania map. Wszystkie narzędzia stosowane w tworzeniu map szczegółowo określa Instrukcja Kartograficzna – dokument zawierający wytyczne jak zredagować profesjonalną mapę.

Wydawanie i aktualizacja map międzynarodowych

MFK obowiązuje się do wydawania map międzynarodowych co najmniej raz na kwartał, chyba że w tym czasie nie zajdą żadne okoliczności wpływające na ich treść. Do takich zalicza się przede wszystkim zmiany przebiegu granic i inne zdarzenia dotyczące terytoriów państw członkowskich. Mapa jest aktualizowana na bieżąco i bez konieczności jej akceptowania przez Radę Mapy nanosi się na niej takie zmiany, które dotyczą głównie zmiany granic państw trzecich.

Granice państwowe

Organizacja szczególnie traktuje zagadnienia graniczne i terytorialne. Określono definicje obszarów lądowych i morskich państw oraz ich składowe. Wszystko celem ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa państwom istniejącym przed państwami nowoosadzanymi na mapach. Wprowadzono minimalne i maksymalne odległości dla wód mórz terytorialnych i wyłącznej morskiej strefy wpływów przy jednoczesnym określeniu praw do żeglugi dla wszystkich państw na tych akwenach – tzw. prawem nieszkodliwego przepływu dla statków handlowych wszystkich państw. Ograniczenia w tym zakresie naturalnie występują dla okrętów wojennych – muszą one mieć zgodę od państwa, do którego dany akwen należy na wejście i przejście przez niego.

Osadnictwo, kolonizacja, wygaśnięcie państwowości

Organizacja przywiązuje również szczególną wagę do spraw związanych z powstawaniem nowych państw, ekspansji terytorialnej państw już istniejących oraz wygaśnięcia państwowości. W przypadku osadnictwa ma się do czynienia z pierwszymi stosunkami dyplomatycznymi, jakie mogą nawiązywać państwa sąsiednie. By osadzić państwo na mapie nie są potrzebne żadne zgody państw już istniejących. Wystarczy udowodnienie, że dany organizm jest państwem, tj. posiada władzę, ludność, infrastrukturę informatyczną i właśnie terytorium, które chce umieścić na mapie międzynarodowej. Uzyskanie zgody na posiadanie wspólnych granic jest potrzebne tylko wtedy, gdy nowy kraj chce osiąść na obszarze morskim, który należy (jako morze terytorialne lub wyłączna morska strefa wpływów) do państwa już istniejącego. Ekspansja kolonialna odbywa się na podobnych zasadach. Zarówno mając do czynienia z osadnictwem jak i kolonizacją należy najpierw rozważyć objęcie lądów opuszczonych, a dopiero następnie nieznanych (nowych). Zagadnienia z wygasaniem państwowości wiążą się z monitorowaniem aktywności państwa zanim miałoby ono objąć przewodnictwo w Radzie Mapy czy sprawdzanie, by nadal posiadało wszystkie cechy państwa (główną bowiem przyczyną utraty państwowości jest wyludnienie i utrata ciągłości władzy).

Organy MFK

Organizacja posiada dwa stałe i jeden doraźny organ. Są nimi:

·         Rada Mapy – jest to ciało polityczne, w którym uczestniczy każdy kraj członkowski posiadając jeden głos. Każdy z nich ma też prawo do sprawowania przewodnictwa w Radzie przez I kwartał. Rada zatwierdza harmonogram sprawowania przewodnictwa co jakiś czas. Rada Mapy w szczególności przyjmuje nowe państwa do organizacji, wydaje mapy, zatwierdza decyzje komitetów,

·         Komitet Kartograficzny – jest to ciało eksperckie, w którym mogą uczestniczyć kartografowie i narodowe organizacje kartograficzne z państw członkowskich MFK, których te delegują. Komitet Kartograficzny redaguje mapy, zbiera informacje wymagane traktatem oraz usprawnia proces tworzenia map,

·         Komitet Arbitrażowy – jest to ciało rozjemcze, w którym mogą uczestniczyć wszystkie kraje niezaangażowane w konkretny spór oraz nieukarane przez Radę Mapy. Jego zadaniem jest rozwiązywanie sporów granicznych i innych związanych z mapami, który dobrowolnie został powierzony mu do rozwiązania przez państwa członkowskie.