Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Południolandii

Z Micropedia

Republika Suderlandu

Republika Suderlandu
Republika Suderlandu
Plik:Http://i.imgur.com/N64b0Rb.png
Plik:Http://i.imgur.com/xciYJBA.png
Język(i) urzędowe polski
Stolica Delihad
Ustrój polityczny Republika Parlamentarna
Głowa państwa
Prezydent Republiki Karakal Stonoga Karakal Stonoga
Szef Rzadu
Brak - Funkcje podzielone między kierowników resortów
Religia państwowa Brak
Uzyskanie niepodległości Suwerenność 24.05.2016
Waluta 1 Korona Suderladzka= 100 centów
Hymn państwowy brak
Kod samochodowy brak
Domena internetowa http://poludniolandia.vg1.pl/news.php

Republika Suderlandu, Suderland (dawniej Królesto Połudiolandii) polska mikronacja o ustroju republikańskim, powstała 24 maja 2016.

Ustrój

Suderland jest republiką parlamentarną, w której najważniejszym organem jest jednoizbowy parlament (senat). Najwyższym aktem prawnym jest Konstytucja Republiki Suderland z dnia 22 października 2016. W Republice Suderland obowiązuje trójpodział władzy oraz zasada niepołączalności stanowisk łączących uprawnienia władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej z wyjątkiem sprawowania funkcji członka Rządu i mandatu parlamentarzysty.  Do władz wykonawczych należy Prezydent wybierany na 4-miesięczną kadencje i Kierownictwa Resortów. Do władz ustawodawczych należy senat, w którym kadencja trwa 3 miesiące, a do władz sądowniczych, Sąd Najwyższy, w którym sędziowie są wybierani przez senat i prezydenta na 6 miesięczną kadencje.   

Historia

Początki - 24 maja 2016 Śp. Król Krzysztof Gryf mianował Józefa Sowińskiego na kanclerza Połudiolandii i tego samego dnia oficjalnie proklamowano Królestwo Połudiolandii. Przez następne dni przybywali nowy obywatele, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą i polityczną. W pierwszych wyborach, które odbyły się 7 czerwca i 13 czerwca wygrała Partia Kanclerza - Partia Rozwoju Połudiolandii, która nie zdobyła większości w senacie. Na przełomie czerwca i lipca ministrowie rządu zrezygnowali ze stanowisk zastąpili ich nowi. W lipcu nastąpił spadek aktywności, który skutkował kryzysem politycznym.

Rozwój - Na początku sierpnia, Kanclerz Sowiński przekazał swe uprawienia dla Ryszarda Maja, który z teką zastępcy kanclerz zmienił skład rządu i zwiększył aktywność obywateli. Założył on bank oraz przedstawił projekt nowej Konstytucji. Konstytucja miał zmienić ustrój państwa na Monarchię Parlamentarną.  Maj krytykował aktualną konstytucje za skomplikowaną i pełną dziur prawnych. W tym samym czasie, trwały rozmowy na Unią Realną z Królestwem Wunikanu, które nie zakończyły się sukces, poniewż mieszkańcy Wunikanu chcieli przejąć władze w Połudiolandii.

Kryzys Rządowy - 12 września 2016, zmarł Król Krzysztof Gryf. Kanclerz, przedstawił projekt stworzenia rady, która miała zastąpić urząd Króla i przygotować kraj do nowej Konstytucji. Wobec sprzeciwu Wicekanclerza i odrzucenia wniosku przez senat, nastąpił kryzys rządowy. Kraj podzielił się na zwolenników republiki i monarchii. Republikanie chcieli zmiany konstytucji wraz z ustrojem na Republikę Parlamentarną i zwiększenie kompetencji senatu. Monarchiści chcieli silnej władzy bez ograniczeń. Po miesiącu sporów i impasu, do senatu wpłynął wniosek o konstruktywne  votum nieufności wobec kanclerza. Powodem złożenia votum było brak szukania porozumienia, próba przejęcia władzy oraz niesłuchanie senatu i Rady Ministrów.

Zamach i jego skutki - Votum zostało przez senat przyjęte, a Kanclerz głosił, że jest nielegalne. Marszałek Senatu von Razorin przedstawił swój plan porozumienia, ale zakończył się klapą, na skutek kłótni i sporów.  20 października 2016 Wicekanclerz wraz z Ministrem Obronny Narodowej wprowadzili Stan wojenny na terenie całego kraju. Argumentowali, że sytuacja ich do tego zmusiła i obiecali, przeprowadzić demokratyczne referendum nad nową Konstytucją i wybory do senatu. Pomimo protestów opozycji, obeszło się bez rozlewu krwi. 22 października w referendum wybrano nową konstytucje, a dzień później odbyły się wybory, w której zwyciężyli zwolennicy republiki, którzy otrzymali 4 głosy w 7 osobowym senacie. Ryszard Maj udał się na emigracje, a senat wybrał Prezydenta oraz Kierowników Resortów.

Polityka zagraniczna

Suderland podpisał traktat z Republiką Bialeńską o wzajemnych stosunkach.

Kultura

Głównymi atrakcjami kraju jest Liga Suderlandu w Piłce Nożnej i różne gry edukacyjne.

Władze Suderlandu

Królestwo Połudiolandii (24.05-2016 - 22.10.2016)

1. Król Krzysztof Gryf (24.05.2016 - 12.09.2016)

= Okres bezkrólewia (12.09.2016 - 22.10.2016)

Republika Suderlandu (22.10.2016 - obecnie)

= vacat = (22.10.2016 - 05.11.2016)

1. Prezydent Karakal Stonoga (05.11.2015 - obecnie)  


Partie i Ruchy Społeczne:

Partia Rozwoju Połudiolandii/Suderlandu - monarchistyczna partia polityczna powstała z inicjatywy Józefa Sowińskiego w maju 2016 roku. Zwolennicy monarchii i silnej władzy wykonawczej. Aktualnie w koalicji z Suderlandzkim Frontem Narodowym.

Demokratyczna Partia Suderlandu - republikańska partia polityczna powstała z byłego Stronnictwa Gryfów. Jej założycielem jest Eberhard von Razorin, były Marszałek Senatu, a obecnie Kierownik Resortu Spraw Wewnętrznych. Partia popiera aktualny ustrój.

Bezpartyny Ruch Ludu Hutników i Smoków - ruch antysystemowy, powstały z inicjatywy Fryderyka Marksa. Ruch ma na celu obalenia establishmentu oraz przywrócenie władzy ludowi. Aktualnie Ruch ma tylko 1 senatora w Senacie, ale jego zwolennicy wchodzą  w skład rządu i Sądu Najwyższego.

Kongres Lewicy Demokratycznej - partia o lewicowych poglądach, której założycielem jest Prezydent Karakal Stonoga. Partia popiera ustrój republikański. Aktualnie wchodzi w skład koalicji z DPS.

Suderlandzki Front Narodowy - faszytowska partia o poglądach prawicowych powstała przez zwolenników silnej władzy w kraju. Aktualnie ma 1 senatora w Senacie.