Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Konstytucja Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich
KONSTYTUCJA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYSP STOŁOCKICH
My, naród stołocki, działając poprzez naszych, przedstawicieli w Radzie Udziałowej, zdecydowani, aby zapewnić sobie i swoim potomnym owoce kapitalistycznej gospodarki oraz wolność dla naszego kraju i postanawiając, aby nigdy więcej na skutek działalności rządu nie nawiedziły nas okropności socjalizmu, ogłaszamy, że suwerenna władza należy do Przewodniczącego kraju i zdecydowanie ustanawiamy niniejszą Konstytucję. Władza państwowa jest świętym powiernikiem dobra narodu. Jest to powszechna zasada ludzkości, stanowiąca podstawę niniejszej Konstytucji. Odrzucamy i uznajemy za nieistniejące wszystkie konstytucje, ustawy, rozporządzenia i zarządzenia sprzeczne z powyższym.
My naród stołocki pragniemy wolności po wszystkie czasy, jesteśmy głęboko świadomi szczytnych ideałów rządzących stosunkami między ludźmi, jesteśmy zdecydowani zabezpieczyć naszą gospodarkę i naszą wolność, ufając w sprawiedliwość i dobrą wiarę pokój miłujących narodów świata. Pragniemy zajmować zaszczytne miejsce w międzynarodowej społeczności, dążącej do zachowani wolności oraz usunięcia z ziemi po wszystkie czasy tyranii i niewolnictwa, ucisku i nietolerancji. Uznajemy, że wszystkie narody świata mają prawo żyć w pokoju, wolne od lęku i biedy.
Jesteśmy przekonani, że żaden naród nie jest odpowiedzialny tylko wobec siebie samego, lecz że prawa politycznej moralności są powszechne i ze obowiązek posłuszeństwa tym prawom spoczywa na wszystkich narodach, które utrzymywać pragną swoją własną suwerenność i mieć prawo do utrzymywania suwerennych stosunków z innymi narodami.
My, naród stołocki, ręczymy naszym narodowym honorem, że wykorzystując wszystkie nasze możliwości, realizować będziemy te zaszczytne ideały i cele.
I.Konstytucja
Konstytucja Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich jest podstawowym i najważniejszym w państwie dokumentem prawnym. Wszystkie inne akty prawne muszą być z Nią zgodne.
Szczegółowe metody postępowania w sprawach niewyjaśnionych w Konstytucji określają uchwały Rady Udziałowej lub rozporządzenia Przewodniczącego.
Prawo do wprowadzania poprawek w Konstytucji ma Przewodniczący a także Rada Udziałowa większością 2/3 głosów.
Przewodniczący ma prawo do zawetowania poprawki wniesionej przez Radę.
II.Stany Zjednoczone Wysp Stołockich
Stany Zjednoczone Wysp Stołockich są państwem wolnym, w pełni niezależnym, suwerennym, kapitalistycznym i liberalnym.
Gwarantem i podstawą istnienia Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich są Obywatele. Niezależnie od granic czy potencjału militarnego, Stany Zjednoczone Wysp Stołockich będą istnieć dopóki po mikroświecie będzie stąpał choć jeden Jej Obywatel.
Władzę w Stanach Zjednoczonych Wysp Stołockich sprawuje, mając na uwadze dobro państwa, Przewodniczący, jak również Rada Udziałowa.
III.Wyrzeczenie się socjalizmu
Naród stołocki zrzeka się na zawsze socjalizmu i jego wszelkich odmian jako systemu państwowego.
Dla osiągnięcia celu określonego w poprzednim ustępie nie będą nigdy utrzymywane organy państwowe ani inne środki mogące służyć systemowi socjalistycznemu.
Nie uznaje się prawa państwa do zmiany ustroju.
IV.Symbole Narodowe i Stolica
Flaga Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich, składa się z siedmiu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski prostokąt z czterema pięcioramiennymi białymi gwiazdami. 4 gwiazdy symbolizują 4 miasta będące stolicami poszczególnych stanów które to symbolizowane są 4 czerwonymi pasami, zaś 3 białe pasy to regiony geograficzne Wysp Stołockich.
Stany Zjednoczone Wysp Stołockich odrzucają większość zdobyczy kulturalnych i technologicznych wykształconych po latach 60’tych, wykształcając oddzielną retro-futurystyczną wizję świata, która jest gwarantem rozpoznania Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich na arenie międzynarodowej i do której każdy Obywatel powinien odnosić sie z dumą i szacunkiem.
Do pozostałych symboli, stanowiących o indywidualności Stanów Zjednoczonych, należą godło państwowe oraz hymn.
Stolicą Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich jest miasto Metropolis.
Każdy Obywatel powinien odnosić się z dumą i szacunkiem do symboli narodowych.
V.Obywatelstwo
Obywatelstwo Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich jest związane z przestrzeganiem stołockich tradycji. W zamian Obywatel uzyskuje szereg praw i przywilejów dających mu realny wpływ na funkcjonowanie państwa.
Obywatelem Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich może zostać każda istota myśląca, samoświadoma, pojmująca poziom cywilizacyjny Wysp Stołockich i respektująca ogólnie przyjęte prawa moralne i etyczne.
Obywatelem Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich może zostać każdy, kto zostanie zaakceptowany przez Przewodniczącego i Rade Udziałową.
Obywatelstwo nadawane jest przez Przewodniczącego.
Na terenie Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich mają prawo zamieszkiwać osoby nieposiadające Obywatelstwa. Nazywane są one mieszkańcami.
Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w dziedzinie politycznej, ekonomicznej i stosunków społecznych, z powodu rasy, wyznania, płci, pozycji społecznej ani pochodzenia rodzinnego.
Wszystkich Obywateli szanuje się jako jednostki. Ich prawa do życia, wolności i dążenia do szczęścia, o ile nie pozostają w sprzeczności z dobrem publicznym, brane są w najwyższym stopniu pod uwagę w działalności ustawodawczej i innych poczynaniach państwa.
Obywateli nie można pozbawić korzystania z podstawowych praw człowieka. Te podstawowe prawa człowieka, gwarantowane obywatelom niniejszą Konstytucją, przyznaje się obywatelom obecnego i przyszłych pokoleń jako prawa wieczne i nienaruszalne.
Obywatele mają niezbywalne prawo kupowania i sprzedawania Udziałów Państwowych w celu znalezienia się lub wystąpienia z Rady Udziałowej.
W szczególnych wypadkach, na wniosek Rady Udziałowej, Przewodniczący może odebrać Obywatelstwo.
VI.Prawo i Wolność
Wolność myśli, przekonań, sztuki i nauki jest nienaruszalna.
Wszystkim gwarantuje się wolność wyznania. Państwo nie udziela żadnych przywilejów organizacjom religijnym; nie mogą również one wykonywać jakiejkolwiek władzy politycznej.
Nikt nie może być zmuszany do brania udziału w aktach, ceremoniach, obrzędach i praktykach religijnych.
Państwo i jego organy powstrzymują się od nauczania religii oraz od wszelkiej innej działalności religijnej.
Gwarantuje się wolność zgromadzeń i stowarzyszania się, a także wolność słowa, prasy oraz wszystkich innych form wypowiadania się.
Nie istnieje cenzura, a tajemnica wszelkich środków łączności jest nienaruszalna.
Każdemu przysługuje wolność wyboru i zmiany miejsca zamieszkania oraz wyboru zawodu.
Wolność każdego wyjazdu za granicę oraz zrzeczenia się obywatelstwa jest nienaruszalna.
Praca jest prawem i obowiązkiem każdego. Normy czasu pracy, wypoczynku i innych warunków pracy określa ustawa.
Gwarantuje się pracownikom prawo do organizowani się, prowadzenia rokowań z pracodawcami i zbiorowego działania.
Prawo własności i posiadania majątku jest nienaruszalne. Własność prywatna może być przejęta na użytek publiczny wyłącznie za słusznym odszkodowaniem.
Nikt nie podlegają obowiązkom podatkowym.
Nikt nie może być aresztowany, chyba że został wydany przez właściwego urzędnika nakaz aresztowania podający zarzucany występek lub zbrodnię, albo gdy został schwytany na gorącym uczynku.
Nikt nie może być aresztowany ani więziony bez natychmiastowego poinformowania go o wysuniętych przeciwko niemu zarzutach ani bez równoczesnego prawa skorzystania z prawa do obrońcy; nikt nie może być więziony bez uzasadnionego powodu; na każde żądanie powód ten musi być niezwłocznie przedstawiony w jawnym postępowaniu przed sądem w obecności tej osoby i jej obrońcy.
Każdy ma prawo do nienaruszalności swego domostwa, dokumentów i mienia przed wtargnięciem, rewizją i zajęciem, chyba że z uzasadnionych przyczyn został wydany nakaz, określający szczegółowo miejsce podlegające rewizji oraz rzeczy podlegające zajęciu albo też zachodzą okoliczności podane w punkcie 15.
Każda rewizja lub zajęcie wymagają osobnego nakazu przez właściwego urzędnika.
Stosowanie tortur przez jakiegokolwiek funkcjonariusza publicznego oraz stosowanie kar okrutnych jest absolutnie zakazane.
We wszystkich sprawach karnych oskarżony ma prawo do szybkiego i jawnego procesu przed bezstronnym sądem.
Nie uznaje się szlachectwa ani żadnych tytułów szlacheckich.
Z przyznaniem tytułów honorowych odznaczeń lub jakichkolwiek wyróżnień nie wiąże się żadnych przywilejów; przyznawane mogą być nie dłużej niż na okres życia osób już je posiadających jak i tych, które mogą je otrzymać w przyszłości.
VII.Rada Udziałowa
Rada Udziałowa zrzesza Obywateli posiadających Udziały Państwowe.
Do kompetencji Rady Udziałowej należy władza ustawodawcza i sądownicza.
Ustawy Rady Udziałowej są, zaraz po Konstytucji i ustawach Przewodniczącego, najważniejszym fundamentem prawa Stanów Zjednoczonych.
Aby ustawa została uznana za obowiązującą, musi zostać przegłosowana przez Rade Udziałową większością zwykłą, jak również zostać zatwierdzona przez Przewodniczącego.
Przewodniczący ma prawo zawetować ustawę uchwaloną przez Rade Udziałową.
Prawo inicjatywy ustawodawczej ma każdy Obywatel Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich jednak musi być ona zatwierdzona przez Rade Udziałową.
VIII.Przewodniczący
Przewodniczący jest najwyższą formą władzy w Stanach Zjednoczonych Wysp Stołockich. Może on sprawować swój urząd przez nieograniczoną ilość czasu.
Przewodniczący może przekazać władzę innej osobie z Rady Udziałowej.
Przewodniczący ma obowiązek wyznaczyć swojego zastępcę (Wiceprzewodniczącego), który będzie sprawował urząd w wypadku przedłużającej się nieobecności Przewodniczącego.
W przypadku zgonu Przewodniczącego jego obowiązki przejmuje Wiceprzewodniczący.
Przewodniczący może mianować Radców, odpowiedzialnych za poszczególne aspekty polityki Stanów Zjednoczonych Wsyp Stołockich.
IX.Podział Administracyjny
Stany Zjednoczone Wysp Stołockich dzielą się na stany oraz terytoria.
Stanami zarządzają gubernatorzy mianowani przez Przewodniczącego. Pełnią oni funkcję opiekunów i reprezentantów poszczególnych stanów.
Pomocnikami gubernatorów są nominowani za zgodą Przewodniczącego burmistrzowie, zarządzający miastami w obrębie poszczególnych stanów.
Tereny które chcą przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich nazywane są Terytoriami do czasu, kiedy zostaną przystosowane do standardów prawnych, kulturowych i technologicznych reszty kraju.
X.Polityka Zagraniczna
Najważniejszym reprezentantem Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich poza granicami państwa jest Przewodniczący.
Przewodniczący może oddać część swoich uprawnień Radcy Spraw Zagranicznych.
Obywatelami przebywającymi poza granicami Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich opiekują się nominowani przez Przewodniczącego ambasadorzy.
Ambasadorzy stoją na straży interesów Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich w obcych krajach. Pełnią funkcję łączników pomiędzy władzami państw, z którymi Stany Zjednoczone Wysp Stołockich mają podpisane umowy międzynarodowe, a Przewodniczącym lub Radcą Spraw Zagranicznych.
XI.Siły Zbrojne
Głównym celem Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich jest ochrona Obywateli, granic kraju, jego kultury i wizerunku ogólnego przed ewentualną agresją ze strony innych państw i wrogich podmiotów.
Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich mogą dokonać inwazji na kraj będący zagrożeniem dla krajów zaprzyjaźnionych.
Konstytucja w wersji 1.0.0 | 2010-02-04
(-) Maksymilian „Sqadak” Sqader - Przewodniczący Stanów Zjednoczonych Wysp Stołockich