Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Expose premiera Vidora Simona
EXPOSE PREMIERA VIDORA SIMONA WYGŁOSZONE PRZED ZGROMARZENIEM PARLAMENTARNYM W DNIU 11 LIPCA 2008 ROKU
Wasza Cesarska i Królewska Mość!
Panie Przewodniczący!
Wysoka Izbo!
Drodzy Rodacy!
8 lipca 2008 roku zostałem powołany na stanowisko Premiera Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, ale do zakończenia procedury wyboru Premiera potrzeba jeszcze wotum zaufania od Wysokiej Izby i by o nie prosić staję dzisiaj na tejże mównicy. Będę przemawiał w imieniu całego Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości.
Drodzy Rodacy!
Rząd tworzą ministrowie, a z łaciny minister oznacza sługę i właśnie sługami Narodu będą członkowie mojego gabinetu. Słowo to ma także inne znaczenie, a mianowicie pomocnik i zobowiązuję się publicznie do tego, że ministrowie, których powołałem całą swoją duszę i umysł włożą w pomoc Monarchii, by stała się państwem uporządkowanym, nowoczesnym, ale z naciskiem na pozostanie wiernym tradycji. Wiem, co osoby nieprzychylne teraz powiedzą, że obiecujemy coś czego do końca kadencji nie zdołamy dokonać i to niestety może okazać się prawą, bo rzeczywiście niewiele czasu zostało, ale głównym celem naszego rządu będzie naprawa zaistniałych błędów oraz jak najlepsze przygotowanie Monarchii do objęcia przez nowego Premiera we wrześniu.
Niniejsze expose ma przedstawić cele i plany rządu. Jako plus pragnę zauważyć, że gabinet tworzą dwa skłócone ze sobą do niedawna ugrupowania polityczne r11; Partia Umiarkowanego Postępu i Liberalna Partia Austro - Węgier, więc z całą stanowczością uważam, że ta koalicja pokazuje jak bardzo zależy nam r11; politykom i ekspertom - na Monarchii Austro-Węgier i na jej rozkwicie. Pozwolę sobie przedstawić pokrótce plany dla wszystkich resortów. W tej mowie programowej przedstawię także krótki program dla Unii Kontynentu Wschodniego, której wraz z nominacją na stanowisko Premiera zostałem Prezydentem.
Rząd zamierza także przygotować grunt m.in. prawny dla wprowadzenia Systemu Gospodarczego. Jako Premier dostosowałem statut Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Dekretu Cesarskiego i Królewskiego nr 58 o jednolitym nazewnictwie, zmieniając nazwę tegoż organu na Kancelaria Premiera. Zgodnie z uchwałą dostosowano akty prawne wydane po 10 maja br. do w/w dekretu.
Rząd rozpoczął swoją działalność błyskawicznie. Natychmiast po mianowaniu Premiera powołano rząd, który rozpoczął pracę. Odbyło się już pierwsze spotkanie członków gabinetu, na którym omówiliśmy najważniejsze sprawy.
W dwóch rządach szefowałem Ministerstwu Spraw Zagranicznych, więc pozwólcie Drodzy Państwo, że od tejże dziedziny rozpocznę. Austro-Węgierska polityka zagraniczna zawsze stała na wysokim poziomie i jestem pewny, że co najmniej na takim poziomie pozostanie, ponieważ Ministrem Spraw Zagranicznych zostanie osoba niezwykle kompetentna i znająca się na dyplomacji r11; Pan Victorio Mortuus. Podstawowymi zadaniami naszej dyplomacji będzie ożywienie Unii Kontynentu Wschodniego, odnowienie jak największej ilości traktatów dyplomatycznych, gdyż w części z nich występuje stara nazwa naszego państwa, co może budzić niepotrzebne spory dyplomatyczne. Odnowione traktaty będą zawierały artykuł, który będzie stanowił, iż opierają się one na Konwencji o stosunkach dyplomatycznych.
Rząd wyznaczy także swojego przedstawiciela do Organizacji Polskich Mikronacji, aby wspomagał Jego Cesarską i Królewską Mość oraz na bieżąco informował Majestat o stanowisku rządu. Pracę Ministerstwa już widać. Dzień po powołaniu rządu udostępniono nową, przejrzystą stronę MSZ, opublikowano raport na temat działalności Państwa Kościelnego Rotria, co doprowadziło do wypowiedzenia konkordatu na podstawie silnych dowodów. MSZ przeprowadziło analizę sytuacji we Wspólnocie Paku Wiedeńskiego i wykazało marazm tejże organizacji, czego skutkiem jest jej opuszczenie przez Monarchią Austro-Węgier. MSZ przeprowadzi analizę traktatów podpisanych przez Monarchię w celu potwierdzenia lub nie ich ważności.
Ministerstwo w ciągu najbliższych dni ogłosi konkurs na stanowiska Ambasadorów. Ręczę własną głową i własnym honorem, że każda osoba powołana na to stanowisko r11;oprócz spełnienia warunków ustawowych- będzie musiała wykazać się prawdziwą wiernością i lojalnością Monarchii Austro-Węgier. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodnie z tradycją i swoją podstawową misją będzie stało na straży wizerunku państwa, a co za tym idzie opracowana zostanie r11; wspólnie z Ministerstwem Kultury strategia promocji Monarchii r11; bannery, teksty okolicznościowe itd.
MSZ będzie także umacniał współpracę w ramach powołanego niedawno sojuszu r11; Trójprzymierza, zarówno w sferach militarnych, politycznych, ale także i kulturalnych oraz społecznych.
Minister Spraw Zagranicznych utworzy także specjalny fundusz, który będzie dotował działalność gazet, zajmujących się sprawami polityki zagranicznej.
Wasza Cesarska i Królewska Mość!
Szanowni Delegaci i Posłowie!
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obejmie szef partii koalicyjnej - Pan Riccardo von Rotberg, były Minister Skarbu. Na MSW spadnie ogrom pracy. Będzie to między innymi przygotowanie projektów ustaw o dostępie do informacji oraz szeroko zarojona reforma Bośni.
Pierwszy projekt ma jasno określić dostęp obywateli do informacji rządowych, jednocześnie ustawa ta będzie swego rodzaju uzupełnieniem Ustawy Centralnej nr 2 o Ochronie Informacji Niejawnych. Ustawa ta zapewni obywatelom informację z najważniejszych działań rządu.
Drugi projekt jest bardzo obszerny - nie ukrywam swoich obaw, że mój gabinet nie zdoła doprowadzić go do końca, ale nie oznacza to naszej rezygnacji. Reforma Bośni jest zagadnieniem bardzo obszernym, więc podejdziemy do niego poważnie. Do współpracy zaprosimy także osoby spoza rządu i partii rządzących, ażeby reforma tchnęła nowego ducha w ten niestety martwy obecnie kraj.
Ministerstwo będzie także pracowało nad projektem ustawy o partiach politycznych, która uporządkuje działalność partii. Minister przeprowadził kontrolę zawartą w uchwale o sygnaturze KP 18/2008.
Kolejnym ważnym zadaniem MSW będzie poprawienie sytuacji prawnej Monarchii, a więc dostosowanie prawa do obecnych realiów. Ministerstwo w tejże dziedzinie również rozpocznie współpracę z ekspertami w dziedzinie prawa. Zamierzamy zaprezentować pakiet projektów naprawy prawodawstwa w Monarchii wraz z okresem przejściowym podczas którego nasz, ale także i przyszły rząd dostosowałby akty prawne - są to projekty autorstwa Pana Victorio Mortuusa. Ministerstwo przeanalizuje także system zapomóg dla nowych mieszkańców.
MSW rozpocznie także pracę nad kolejnym wielkim projektem jakim jest reforma administracji samorządowej, która uporządkuje statut prawny samorządów.
Ministerstwo zacznie także intensywne poszukiwania informatyka, jeżeli okaże się osobą kompetentną zgodnie z art. 4 Dekretu Cesarskiego i Królewskiego nr 49 o Służbach Informatycznych Monarchii zostanie powołany na stanowisko Szefa Służb Informatycznych.
Kolejnym resortem jest Ministerstwo Skarbu, a jego szefem Pan Wasilij Petrowicz, którego podstawowym celem będzie skonstruowanie budżetu i jego wykonanie. Oczywistym zadaniem MS będzie wypłata zaległych wynagrodzeń, co do przyszłych wprowadzimy pewne ograniczenie. Ministerstwo przygotowuje projekt rozporządzenia o obniżeniu wynagrodzeń do czasu uruchomienia Systemu Gospodarczego. Obecnie wypłacanie wynagrodzeń prowadzi do osłabienia pieniądza. Na skutek porozumienia między MS a MSZ wynagrodzenia dla Ambasadorów wypłacać będzie Minister Spraw Zagranicznych. Wydam rozporządzenie, które będzie nakazywało publikację comiesięcznego raportu finansowego MSZ, natomiast raport o stanie Skarbu Państwa byłby sporządzany raz na kwartał.
Ministerstwo przygotowuje także projekt poprawki do Ustawy Centralnej nr 3 o budżecie, mającej na celu skrócenie okresu obowiązywania z dwóch miesięcy do jednego.
Wprowadzimy także nowy system, który usprawni pracę resortu i kontrolę nad finansami. Po wykonaniu każdego budżetu Minister Skarbu na ręce Premiera będzie składał raport nt. finansów państwa, natomiast ja będę je publikował w dostępnych miejscach. Poleciłem także stworzyć listę płac, ażeby nie tworzyć aury tajemniczości wobec kwot otrzymywanych przez urzędników ze Skarbu Państwa. Lista ta będzie jawna i dostępna.
Oczywiście priorytetem Ministerstwa będzie przygotowanie działalności Systemu Gospodarczego, którego otwarcie zapowiadano już kilkakrotnie. Rozważa się odstąpienie od Novary, ale nie mogę podać szczegółów.
Panie i Panowie!
Pan Andrzej Trzaska - Chojnacki po raz drugi obejmie Ministerstwo Kultury. Przed tym resortem stoją trudne zadania. Jest to m.in. opracowanie nowego prawa medialnego, tzw. Ustawy oświatowej, współdziałanie z MSZ w dziedzinie promocji Monarchii, utworzenie Muzeum - stałego miejsca na wystawy tworzone przez resort, uzdrowienie sportu.
Prawo medialne czy też prasowe jest zagadnieniem, które towarzyszy wszystkim rządom. Pierwszy gabinet zgłosił projekt ustawy prasowej, który został odrzucony, pan von Rotberg złożył projekt ustawy medialnej, który na moją prośbę został wycofany. Obecnie Ministerstwo zajmuje się tworzeniem nowego projektu, zgodnego z obowiązującym prawem oraz bardziej szczegółowego niż miało to miejsce poprzednio. Trudno mówić o założeniach tejże ustawy. Na pewno będzie ona regulowała sposób powstania gazet, czasopism, telewizji oraz zasady ich działania. Zamierzamy uregulować sytuację prawną Monarche Zeitung oraz StassTV. Oby dwie te instytucje - jako podmioty państwowe przeszłyby pod zarządzanie Ministerstwa Kultury, które w drodze konkursu obsadzałoby stanowiska prezesów. Oczywiście dostęp do tychże instytucji nie zostałby w żaden sposób zmniejszony, a zmiany mają zapobiec marazmowi, jaki obecnie w nich panuje.
Tzw. Ustawa oświatowa to nic innego jak reforma, a w zasadzie budowa szkolnictwa w Monarchii Austro-Węgier. Będzie ona tworzyła dwa rodzaje szkół - podstawowe(Gimnazja) oraz ponadpodstawowe (Uniwerystety, Akademie). Zadaniem tej ustawy będzie regulacja sposobu nauki w publicznych i niepublicznych szkołach. Nie ukrywam, że będę starał się, aby do uzyskania obywatelstwa koniecznie było zdanie egzaminu z wiedzy o tradycji, kulturze i obecnej sytuacji w naszej Ojczyźnie. Oczywiście osoby już posiadające obywatelstwo do takiego egzaminu przystępować by nie musiały zgodnie z zasadą rzymskiego prawa - lex retro non agit.
Na początku zamierzamy utworzyć jedno Gimnazjum oraz jeden Uniwersytet, powstały już nawet propozycje nazw: Gimnazjum im. Cesarzowej Elżbiety w Pradze oraz Monarszy Uniwersytet Wielki, który powstanie z fuzji Uniwersytetu im. Franciszka Ferdynanda oraz Uniwersytetu Węgierskiego. Nazwy te powstały już dawno i wydają się nam one jak najbardziej odpowiednie.
Utworzenie muzeum jest również projektem bardzo ważnym, ale nie ukrywajmy, że do jego pełnego zrealizowania potrzebna jest osoba, potrafiąca wykonywać strony internetowe. Placówka ta byłaby miejscem przechowywania wszelkich wystaw i innych ważnych rzeczy związanych zarówno z realną jak i wirtualną Monarchią Austro-Węgier.
Od dawna widać, że sport w Monarchii kuleje r11; chcemy to zmienić. Dlatego zgodziliśmy się m.in. na powołanie Pana Piotra Woleckiego na stanowisko selekcjonera naszej reprezentacji, mamy nadzieję, że ten krok pobudzi inne osoby do działania na rzecz sportu, o którym bywało głośno. Wyrażamy nadzieję, że nie będzie to słomiany zapał.
Minister Kultury otworzy także 4 sierpnia br. wystawę rSarajewo - 1914r1;, natomiast 4 września wystawę pod hasłem rRegalia św. Stefanar1; planujemy także zorganizowanie objazdowej wystawy promującej Monarchię Austro-Węgier.
Wysoka Izbo!
Ministerstwo Wojny objął mało znany, ale niezwykle utalentowany Pan Michael Zdaniewicz. Cesarskie Królewskie Siły Zbrojne nie są w najlepszym stanie, co wszyscy widzimy, dlatego powstaje plan ich naprawy, który będzie zakłada m.in. powstanie Wyższej Szkoły Oficerskiej, która zajęłaby się kształceniem kadry dowódczej naszej armii.
Kolejnym - niezbędnym - krokiem będzie powołanie Generała Wojsk Liniowych, Admirała Wojsk Morskich oraz Generała Wojsk Lotniczych, byliby oni jednymi z absolwentów szkoły oficerskiej.
Minister Wojny sporządzi także Ogólny plan działań na wypadek agresji państwa obcego na tereny Monarchii Austro-Węgier, powrócimy także do dobrego zwyczaju częstych manewrów wojsk. Ministerstwo zajmie się kampanią na rzecz promocji Cesarskich Królewskich Sił Zbrojnych, zapraszając do współpracy zarówno media publiczne jak i komercyjne.
Rząd zakłada także powołanie Wojskowego Centrum Badań Technologicznych przy Ministrze Wojny, które zajmowałoby się konstrukcją i poszukiwaniem nowych rodzajów broni i taktyk wojennych. Ministerstwo rozważa także propozycję powstania nowych jednostek CKSZ, ale na razie są bardzo wstępne plany.
Szanowni Państwo!
Obejmując urząd Premiera stałem się także Prezydentem Unii Kontynentu Wschodniego, więc część swojego expose poświęcę tejże organizacji. Głównym naszym zdaniem będzie zwiększenie aktywności członków wspólnoty, co do sposobów zostaną one ujawnione w trakcie kadencji, ale także będziemy uważnie przysłuchiwać się głosom współczłonków. Oczywistym naszym celem będzie zacieśnianie współpracy oraz polepszanie stosunków zarówno między członkami jak i między całą wspólnotą, a innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. Mój rząd postara się także ponowić dyskusję nad powołaniem wspólnego trybunału z Organizacją Polskich Mikronacji. Postaramy się także rozpocząć współpracę między Unią a OPM na płaszczyźnie politycznej i kulturalnej.
Wasza Cesarska i Królewska Mość!
Panie Przewodniczący!
Wysoka Izbo!
Drodzy Rodacy!
Przedstawiłem krótki plan działania Rządu Jego Królewskiej Mości, który działalność rozpoczął z dniem 8 lipca br. Dzisiaj staję przed Narodem i jego wielkimi reprezentantami - Jego Cesarską i Królewską Mością, Panami Delegatami oraz Panami Posłami. Proszę o zaufanie mojemu koalicyjnemu rządowi i udzielenie nam wotum zaufania, o które proszę.
Wyrażam głęboką nadzieję, że gabinet ten pomimo tego, że do końca kadencji pozostały tylko 54 dni od dnia powołania zdołamy wykonać większość zadań i celów, które sobie postawiliśmy przed sobą oraz przygotować dobry grunt dla następnego rządu.
Stoją w tymże gmachu jestem głęboko przejęty zadaniem, jakie Naród przede mną postawił. Ministerpräsident ma wiele obowiązków określonych zarówno przez prawo jak i przez moralność. Mam nadzieję, że po dość burzliwym początku kadencji sprostam postawionym przede mną oczekiwaniom, a z całą stanowczością mogę obiecać, że będę się o to starał.
Wasza Cesarska i Królewska Mość!
Szanowni Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego!
Na podstawie art. 10 pkt 3 Dekretu Cesarskiego i Królewskiego nr 57 o podziale kompetencji Rządu i Parlamentu zwracam się o udzielenie Premierowi Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, a co za tym idzie całemu rządowi wotum zaufania.
Ku chwale Monarchii Austro-Węgier!!!
(-) Vidor Simon Premier Rządu Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości