Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Księstwo Awii

Z Micropedia
Wersja z dnia 17:25, 24 kwi 2011 autorstwa imported>Pel Nander (Księstwo Awii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Księstwo Awii - państwo wirtualnie powstałe 19 lutego 2007 roku.

Historia fikcyjno-wirtualna

Historia Miasta i Państwa: Ab'Dorst i Księstwa Awii.


Księstwo Awii, państwo położone na małych wysepkach Królestwa. Owe wysepki zostały zamieszkane w IX wieku n. e. przez małe słowiańskie plemię Awów. Awowie byli wysoko rozwiniętym plemieniem, posiadali pismo (niestety nie wiele się z niego zachowało, Awowie pisali na bukowych lub dębowych tabliczkach), mieli również wysoko rozwiniętą astrologię i astronomię.

Zaraz po przybyciu na wyspy, Awowie podzielili się na klany. I tak: Klan Dorsty zajmował tereny dzisiejszej wyspy na której znajduje się stolica Księstwa (Ab'Dorst). Klany toczyły nieustającą wojnę, najkrwawsza nastąpiła 12 czerwca 1124 roku, oto jak ja opisał anonimowy kronikarz: "Armie Recderska i Bonów stanęły przeciw armii Dorsty, te przeklęte świnie chciały opanować nasz zacny gród [Ab'Dorst], ale im się to nie udało. Światło bogów nad nami było i rozgromiliśmy armię tych plugawych świń. Przez to przez dwa tygodnie musieliśmy zakopywać ciała poległych, tylko naszych paliliśmy na stosach [uważano, że dusza idzie do nieba], smród straszliwy unosił się przez cztery tygodnie..." Jeszcze kilkakrotnie dochodziło do bitew między klanami.

Zjednoczenie nastąpiło za czasów Wodza Dorsty, Vladimira II (nie znamy dokładnej daty, na pewno był to wiek XIII). To właśnie on zjednoczył rozbite plemię i stworzył pierwsze państwo awiińskie. O samym Vladimirze wiemy bardzo mało, po za tym, że po zjednoczeniu stolicą stał się Ab'Dorst, a on został Wielkim Księciem. Okres średniowiecza, to okres intensywnego rozwoju Kraju. Przez dwa kolejne wieki (XIV i XV), nie wiemy prawie nic o władcach. Wiadomo, że od 1365 - 1402 rządził Wielki Książę Roan III.

Kroniki natomiast bardzo wiele mówią o osiągnięciach nauki awiińskiej. Ponoć astronom Jarowit Krykski odkrył kila nowych planet, w innym układzie słonecznym (czyżby aż tak wysoko rozwinięta była astronomia tamtego ludu?), awiińczycy już pod koniec XV wieku znali szczepionkę na wściekliznę zwierząt, potrafili przeprowadzić operację na otwartej czaszce, ich leki były głównie ziołowe, posiadali również wiedzę o wyższej matematyce! Trzeba to przyznać, Awiia przez długi okres czasu rozwijała się w samotności, widać to była przyczyna takiego wysokiego postępu i pędu za wiedzą. W XVI wieku rządził niejaki Rugiewit II, według kronik doprowadził do rozkwitu gospodarczego Kraj, rozbudował stolicę i wybudował Wielką Świątynię Peruna w Bonitach. Jego syn Roan IV, rządził już za czasów przybycia kolonistów teutońskich (1686 rok).

W 1686 roku ekspedycja badawcza Wicekróla Fryderyka I dotarła do Pałacu Książęcego. Roan IV ugościł obcych. Trudności były w porozumiewaniu (awiińczycy mówili po słowiańsku, a teutończycy po germańsku), jednak pod dwóch latach rozmów w 1688 roku Cesarz Teutoni i Wicekról uznali istnienie Księstwa Awii. Od tej pory Awiia weszła w krąg wpływów kultury teutońskiej, w Ab'Dorscie damy zaczęły się ubierać na wzór teutoński, do Filharmonii Wielkiej (założył ją Roan III) sprowadzono klawesyn i organy. Awiia również prowadził ożywiony handel z Sangrią i Weyrem - Benden, głównie zamieniając srebro na drewno i węgiel. Ab'Dorst stał się również ważnym miastem kulturalnym. W 1696 roku zmarł Roan IV i na tronie obsadzono jego syna, Rugiewita III. Nowy Książę, na wzór Złotego Grodu, zbudował w Ab'Dorst Bibliotekę Wielką, Uniwersytet im.: Vladimira Wielkiego, Operę Złotą (wewnątrz jest ogromna ilość ozdób ze złota) oraz Filharmonię im.: Roana IV.

XVII wiek to również okres ewangelizacji Awii, na wysepkach powstało biskupstwo misyjne, które w wieku XVIII przekształciło się w samodzielne arcybiskupstwo. Ewangelizacja przebiegała dość szybko. Awiińczycy chcieli być podobni do Teutończyków, nawet pod względem religii.

XVII Wiek XIX oraz XX to okres przemian gospodarczych, Awiię to ominęło, była już wysoko rozwinięta pod względem gospodarki. Ważny okres w historii Awii to czas Republiki Awiińskiej (ostatni władca zmarł w 1803 roku, nazywał się Jakub I), pierwszym Prezydentem został Ernest, który przyjął delegację Federacji Zjednoczonych Sojuszy w nowej stolicy Kraju, Port Hope (obecnie nie istnieje). W krótkim czasie Księstwo Awii stało się częścią międzygalaktycznej Federacji Zjednoczonych Sojuszy i przekształcono ją w Gubernię.

Historia wirtualna

19 lutego 2007 roku do Awii przybyła grupka zbuntowanych teutończyków (przeciwnicy inkorporacji Cesarstwa Teutoni do Sarmacji, napisze o tym później), na czele buntowników stał niejaki Roan Łuryx. Wraz z przyjaciółmi udał się do stolicy Zjednoczonych Sojuszy i wygrał tam wybory na funkcję prezydenta. Niestety narastały niepokoje w Zjednoczonych Sojuszach. Poszczególne planety i Kraje odrywały się od FZS, tak samo się stało z Awiią, wybuchła tam wojna, zniszczono Port Hope, niedługo po tym Federacja kompletnie się rozpadła, władzę w Awii przejął Roan V Łuryx. I tak na tronie książęcym zasiadła nowa dynastia Łuryxów.

Gdy 16 grudnia 2006 roku upadła Republika Teutońska i władzę w Teutoni przejął Łukasz August I obwołując się królem, odnowiono przyjacielskie stosunki z Awiią. Dnia 19 grudnia 2007 roku doszło do inkorporacji Awii przez Nową Teutonię, powodem tego posunięcia, było zniszczenie gospodarki w skutek wojny w Federacji. Wielki Książę Roan V Łuryx doprowadził jednak Awiię do drugiego złotego wieku, niestety nigdy nie udało się odbudować Port Hope.


Linki