Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Konstancja Albertosiga

Z Micropedia
Wersja z dnia 11:48, 23 kwi 2014 autorstwa imported>Pel Nander
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Archont Sinalenno podczas uroczystego obiadu w pałacu Deńskim

Konstancja Albertosiga, Κονστανθα Θελεστηνα Αλβερτοσηγα właściwie Konstancja Anna Celestina Albertosiga van Oranje-Nassau - surmeńska polityk o poglądach centrolewicowych. Mieszkanka Surmenii od 30 stycznia 2012. Obywatelstwo nadał jej Archont Timoteos Stefanosigos, w dniu 4 kwietnia 2012 aktem prawnym oznaczonym AR-18/2012. Od 8 kwietnia 2012 nomarcha Nomosu Jacyńskiego. Od 24 stycznia 2013 do 17 lutego 2013 Wicearchont Królestwa Surmeńskiego. Od 17 lutego 2013, po śmierci Nikolaosa Zorbasa do 11 marca 2013, pełniąca obowiązki Archonta Królestwa Surmeńskiego. Od 11 marca 2013 do 1 sierpnia 2013 II Archont Królestwa Surmeńskiego. Od 25 grudnia 2013 IV Archont Królestwa Surmeńskiego. Pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Wykształcenie i działalność naukowa

Urodziła się i wychowała w Kaharonei, stolicy Królestwa Surmeńskiego. Otrzymała solidne wykształcenie w państwowej szkole podstawowej, a później w liceum. Wybrała klasę o profilu realizującym poszerzony zakres wiedzy z zakresu filozofii i kultury antycznej, co zainteresowało ją tak bardzo, że z tym przedmiotem związała swoją działalność naukową. Otrzymała tytuł doktora net. oraz profesora net. z zakresu filozofii starożytnej na Uniwersytecie Rotrii. Jest również członkiem stałym z ramienia Królestwa Surmeńskiego w Radzie Nauki i Kultury. Jest dyrektorem Instytutu Filozofii Starożytnej UR w Królestwie Surmeńskim. Instytut znajduje się na Półwyspie Filozofów w Nomosie Jacyńskim. W sierpniu 2013 został przekształcony w Szkołę Filozoficzną im. Diogenesa z Synopy.

Do jej publikacji należy:

  • "Historia antycznej myśli filozoficznej - Platon i Pitagoras", wyd. ReaPublicat, marzec 2013
  • "Epikureizm i stoicyzm w starożytnej Grecji", wyd. ReaPublicat, marzec 2013
  • "Rodzina surmeńska w starożytności. Tom I. Pozycja kobiet i bezżennych mężczyzn.", Wydawnictwo Naukowe IA, X 2013, wyd. I
  • "Przekupstwa wyborcze w Surmenii.", Wydawnictwo Naukowe IA, X 2013, wyd. I
  • "Rodzina surmeńska w starożytności Tom II. Małżeństwo.", Wydawnictwo Naukowe IA, XI 2013, wyd. I

Działalność polityczna

Archont Sinalenno wita ambasadora Monarchii Austro-Węgierskiej w Pałacu Jacyńskim

Po uzyskaniu obywatelstwa otrzymała nominację na Nomarchę Nomosu Jacyńskiego. Funkcję tę piastuje od dnia 8 kwietnia 2012 roku aż po dzień dzisiejszy. Startowała jako kandydatka w wyborach do Eklezji kadencji XXIII (KW-10/2012) jako kandydat niezależny, do Eklezji kadencji XXV (KW-13/2013) oraz do Eklezji kadencji XXVI (KW-14/2013) jako kandydatka Partii Demokratycznej. Profesor Sinalenno piastowała również urząd Tesmotety Administracji oraz Tesmotety Kultury (dwukrotnie). Obecnie jest związana z tym ostatnim resortem. W maju została powołana na stanowisko Tesmotety Finansów. Z jej inicjatywy powstała Komisja Skarbu, której zadaniem jest ożywić gospodarkę surmeńską.

Jej upodobania polityczne można określić jako centrolewicowe. Jest zwolenniczką monarchii i dążyła do jej restauracji w okresie Demokracji Surmeńskiej. Jest członkiem Partii Demokratycznej. Od 17 lipca 2013 roku p.o. Prezydenta Partii Demokratycznej, a od 1 listopada 2013 roku Prezydent Partii Demokratycznej.


Pomysłodawczyni Rady Języka Surmeńskiego, Festiwalu Piosenki Surmeńskiej w Anixi oraz I Letniej Surmeńskiej Olimpiady.

I Rząd Archont Sinalenno

Zgodnie z aktem prawnym oznaczonym AR-2/2013 ws powołanie członków Rady Tesmotetów rząd profesor Sinalenno tworzyły następujące osoby:

  • Alexandros apo Vu, resort administracji
  • Aleksandros Patrikjosigos, resort spraw zagranicznych - później zastąpiony przez Viktorjosa Paulosigosa apo Zepa
  • Ioannis Avrampoulos, resort obrony

Sama profesor Sinalenno objęła tekę tesmotety ds kultury, nauki i sportu. Dnia 21 kwietnia w związku z przedłużającą się nieobecnością Eklezjastów (tzw. kryzys eklezjalny) został wydany wspólny akt Króla Surmenii oraz Archont wprowadzający na terenie całego kraju stan nadzwyczajny. W tym okresie wszystkie decyzje wykonawcze podejmował Archont w porozumieniu z Królem. Jego Królewska Mość, Viktorjos Paulosigos zgodził się wspomagać Archonteę w misji dyplomatycznej. Stan nadzwyczajny trwał do 30 czerwca.

II Rząd Archont Sinalenno

Eklezja obradowało w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Efektem tego było powołanie i udzielenie wotum zaufania nowemu składowi Rady Tesmotetów. Akt prawny oznaczony US-36/2013 określił poszczególne resorty i skład osobowy:

  • Tesmoteta ds. Kultury i Nauki - Dostojna Celestyna Sinalenno;
  • Tesmoteta ds. Rozwoju Regionalnego i Obronności Kraju - Dostojny Sergej Pobuna;
  • Tesmoteta ds. Informacyjnych - Jego Królewska Mość Viktorjos Paulosigos;
  • Tesmoteta ds. Kontaktów z Zagranicą - Dostojny Markos Viktorjosigos, Wicearchont.

Odznaczenia

Profesor Sinalenno z profesorem Ganganellim na posiedzeniu RNiK
  • Z racji pełnionego urzędu Archonta Królestwa Surmeńskiego została uhonorowana Kollanami Orderu Śpiącego Lwa (11 marca 2013)
  • Król Viktorjos Paulosigos uhonorował profesor Sinalenno za "„umacnianie suwerenności państwa” poprzez sprawowanie funkcji szefa rządu oraz niezbędną aktywność legislacyjną podczas przemian ustrojowych" Medalem Orderu Błękitnego Krzyża (6 kwietnia 2013)
  • Z racji zaprzestania pełnienia urzędu Archonta Królestwa Surmeńskiego została uhonorowana Gwiazdą Orderu Śpiącego Lwa (1 sierpnia 2013)
  • Z racji pełnionego urzędu Archonta Królestwa Surmeńskiego została uhonorowana Kollanami Orderu Śpiącego Lwa (25 grudnia 2013)

Tytuły arystokratyczne i pozostałe

  • Król Surmenii Viktorjos Paulosigos nadał prof. net. Sinalenno z okazji 8-lecia Królestwa Surmeńskiego. Wówczas pani profesor otrzymała tytuł baronowej (βαρονα) za "pracę na rzecz Królestwa" poprzez promowanie kultury surmeńskiej, rozwijanie Nomosu Jacyńskiego, przywódctwo Surmenii podczas stanu nadzwyczajnego, przeprowadzanie zmian ustrojowych oraz wzorowe pełnienie funkcji szefa rządu. Akt ten oznaczony jest sygnaturą KR-38/2013 ws. nadania tytułów szlacheckich oraz odznaczeń państwowych z okazji ośmiolecia niepodległości Królestwa Surmeńskiego, podpisany w dniu 08.09.2013
  • Uniwersytet Rotrii nadał tytuł profesora UR w podzięce za pomoc w rozwijaniu Wydziału Filozofii i wkład wniesiony w rozwój v-nauki. (11.08.2013)
  • Z racji małżeństwa z Fryderykiem Orańskim przysługuje jej tytuł: Jej Królewska Wysokość Konstancja Anna Celestina Albertosiga van Oranje Nassau, żona królewicza Fryderyka Wilhelma, księżniczka Nassau, hrabina d'Évreux-Braii, baronowa surmeńska

Sprawy prywatne

Celestyna Sinalenno z domu Mitsotakis. Córka Konstandinosa Mitsotakisa, pierwszego dyrektora Instytutu Archeologicznego w Kaharonei, wykładowcy akademickiego. Zmieniła nazwisko pod wpływem rozwodu swoich rodziców, wróciła do nazwiska dziadka. W 2014 wyszła za mąż za Fryderyka Orańskiego, Następcę Tronu Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, zmieniając tym samym swe personalia na Konstancja Anna Celestina Albertosiga van Oranje-Nassau.

Linki zewnętrzne