Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Demokracja Surmeńska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Paweł Zepp
Nie podano opisu zmian
imported>Paweł Zepp
Nie podano opisu zmian
Linia 28: Linia 28:
|Król [[Pavel Zepp I]]
|Król [[Pavel Zepp I]]
|----
|----
| Religia państwowa
| Główna religia
| brak
| [[SKCh]]
|----
|----
| Uzyskanie niepodległości<br>
| Uzyskanie niepodległości<br>
Linia 47: Linia 47:


==Historia==
==Historia==
Pierwsze historyczne wzmianki o Archipelagu Surmeńskim pochodzą z 2000 roku p.n.e, gdy to greccy żeglarze przedarli się przez Morze Śródziemne i dotarli na rozszalały Ocean Atlantycki. Tam znaleźli wyspę o klimacie spokojnym, "jakby ktoś postawił raj wokół Tartaru". Po paru dniach postanowili się na niej osiedlić. Powstała tam wspólnota filozofów, którzy powołali Radę Surmeńską (stąd nazwa państwa). Rada ta sprawowała władzę na wyspie. Z czasem na wyspie wykształciła się wiara w jednego boga.
Pierwsze wzmianki o Archipelagu Surmeńskim pochodzą z 2000r p.n.e, gdy to greccy żeglarze przedarli się przez Morze Śródziemne i dotarli na rozszalały Ocean Atlantycki. Tam znaleźli wyspę "o klimacie spokojnym, jakby ktoś postawił raj wokół Tartaru." Po paru dniach postanowili się na niej osiedlić. Powstała tam wspólnota filozofów, którzy powołali Radę Surmeńską (stąd nazwa państwa). Rada ta sprawowała władzę na wyspie. Z czasem na wyspie wykształciła się wiara w jednego boga.


Przez następne setki lat państwo te zaczęło dziczeć. Ze społeczności filozofów powstała banda mordujących się między sobą barbarzyńców. Podzielili się oni na wiele plemion władanych przez szalonych wodzów. Rada sprawowała wtedy władzę symboliczną do czasu, aż jej członkiem został Kaharon I - przodek kapitana wspomnianego okrętu. Na specjalnym zeraniu Rady wygłosił słowa, dzięki którym mieszkańcy wyspy przejrzeli na oczy świetlaną prawdę o świecie ich otaczającym. Wygłosił następujące słowa: "Haat recum he de ghaato! Nuol kii jopuun-Nato gurehh aa Voogah pjuun-op de poador! Ukor tenn Nato. Ghuto izan loonar." co oznacza: "Dosyć tych nikczemnych posunięć! Stwórzmy w imię Narodu i Boga jednolite i równe dla wszystkich państwo! Jesteśmy częścią Narodu. Nie niszczmy, lecz budujmy."
Przez następne setki lat pogłębiała się wewnętrzna nienawiść kulturowa. Ze społeczności filozofów powstały grupy mordujących się między sobą barbarzyńców. Podzielili się oni na wiele plemion władanych przez szalonych wodzów. Rada sprawowała wtedy władzę symboliczną na tzw. Neutralnym Terytorium do czasu, aż jej członkiem został Kaharon I - przodek kapitana wspomnianego okrętu. Na specjalnym zebraniu Rady wygłosił słowa, dzięki którym mieszkańcy wyspy przejrzeli na oczy świetlaną prawdę o świecie ich otaczającym. Wygłosił następujące słowa: Haat recum he de ghaato! Nuol kii jopuun-Nato gurehh aa Voogah pjuun-op de poador! Ukor tenn Nato. Ghuto izan loonar. co oznacza: Dosyć tych nikczemnych posunięć! Stwórzmy w imię Narodu i Boga jednolite i równe dla wszystkich państwo! Jesteśmy częścią Narodu. Nie niszczmy, lecz budujmy.


Potem historia urywa się do momentu, gdy polska wyprawa naukowa z powodu burzy zatrzymuje się na wyspie. Było to w 1934 roku. Następnego dnia znaleźli grobowce mieszkańców wyspy i opuszczone domy. Postawili wtedy hipotezę, że mieszkańców tej wyspy zabiła zaraza. Znaleźli także tablice z wyrytymi w języku starosurmeńskim i greckim słowa Kaharona I-go i innych filozofów. Wyspę nazwali Surmenią na cześć antycznej Rady, która mimo trudności zjednoczyła państwo. Obliczając jej powierzchnię odkryli, że wielkością dorównuje Polsce (z okresu 20-lecia międzywojennego). Dlatego też archipelag ten zwie się Archipelagiem Surmeńskim. Ze względu na warunki na tej wyspie, postanowili osiedlić się na niej.
Potem historia urywa się do momentu, gdy polska wyprawa naukowa z powodu burzy zatrzymuje się na wyspie. Było to w 1934 roku. Następnego dnia znaleźli opuszczone miasto a także tablice z wyrytymi w języku starosurmeńskim i greckim słowa Kaharona I-go i innych filozofów. Wyspę nazwali Surmenią na cześć antycznej Rady, która mimo trudności zjednoczyła państwo. Obliczając jej powierzchnię odkryli, że wielkością dorównuje Polsce (z okresu 20-lecia międzywojennego). Dlatego też archipelag ten zwie się Archipelagiem Surmeńskim. Polacy nazwali swoje państwo Polską Kolonią Surmeńską i osiedlili się tam ze względu na idealne warunki klimatyczne.


Synowie polaków, którzy zamieszkali na wyspie, postanowili wrócić do Polski w 1950r. Wtedy to Polska była komunistycznym państwem. Po opublikowaniu całego zdarzenia, załoga i kilkaset osób postanowiło wrócić na Surmenię i stworzyć własne państwo. Jednak władze PRL-u chciały, by wyspa ta należała do Polski. Pomimo gróźb ze strony PRL-u, młode państwo Surmeńskie odmawiało włączenia się do ludowej Polski. Po tym zdarzeniu, w roku 1952 władze wysłały tam potajemnie swoje wojska. Mieszkańcy Surmenii wygrali z wojskiem PRL-u przekonując ich do zamieszkania na wyspie. Surmenia posiadała wtedy własną armię. Władze komunistycznej Polski po dwudziestu latach postanowiły jeszcze raz spróbować zająć Surmenię, tym razem z pomocą ZSRR-u. Jednak w ciągu dwudziestu lat mieszkańsy Surmenii zdążyli stworzyć silne państwo. I tak w 1973r. sprzymierzone wojska PRL-u i ZSRR-u zostały zmuszone do odwrotu.
W trakcie dalszej eksploracji wysp okazało się, że jest ona zamieszkana przez ludy barbarzyńców. Przez następne 10 lat Polska Kolonia Surmeńska toczyła boje z liczebną lecz słabo rozwinętą hordą barbarzyńców. W 1945 roku Surmenia była pod całkowitą kontrolą Polskiej Kolonii Surmeńskiej.


Mieszkańcy Surmenii wiedzieli, że Polska jest w niewoli radzieckiej i postanowili wysłać kilkanaście osób do Polski. Gdy ich okręt przybił do Gdańska, od razu zaczęli mówić o złu, jakie czyni PRL swym rodakom. I tak w 1980 roku podsunęli paru osobom stworzenie ruchu oporu - Solidarności. Niestety, Surmeńczycy zostli wykryci przez SB i zamordowani. Wszyscy? Nie. Aresztowanie przetrwało osiem osób, które przekazały wieści o zamordowaniu Surmeńczyków nie tylko polakom, ale także surmeńczykom mieszkającym na wyspie. To tylko podsyciło gniew wobec komunistycznej władzy. Wtedy to, w 1989r. PRL ostatecznie wymarł.
W tym czasie Polacy mieszkający w Surmenii i rdzenni mieszkańcy tej wyspy porzucili swoją dotychczasową tożsamość narodową i założyli nowe państwo - Republikę Surmenii. 22 października 1950 roku wyspa została ponownie odkryta przez okręty wojskowe ZSRR. Tydzień później Surmenia została zaatakowana przez wojsko ZSRR. Po długich starciach, władze Surmenii i ZSRR podpisały rozejm. W zamian za zaprzestanie walki, Surmenia oddała część Wysp Centralnych ZSRR, które utworzyło tam Socjalistyczną Republikę Surmenii władaną przez namiestnika z Rosji. Prezydium Republiki Surmenii, by uniknąć wszelakich pomyłek, dekretem z 1 listopada 1953 roku zmieniła nazwę państwa na Demokratyczną Republikę Surmenii.


W tym czasie surmeńczycy bacznie śledzili to, co się działo w Polsce. Po upadku komunizmu w Polsce, Surmeńczycy włączyli się do III RP. Dopiero w 2000r. na mocy traktatu Surmeńsko-Polskiego państwa te rozdzieliły się. Jednak mimo tego, że oficjalnie są to dwa oddzielne państwa, narodami nadal stanowią jedno.
Mieszkańcy SRS byli wrodzy względem nowych władców. Nie podobała im się wszechobecna cenzura, do której nie byli przyzwyczajeni w Republice Surmenii. Wielu obywateli SRS wyemigrowało do Republiki Surmenii, a inni próbowali obalić władzę namiestnika. Po wielu próbach zamachu stanu, wierna SRS pozostała tylko wyspa Brodornia jednak z powodu zapadającej się Gospodarki SRS, w roku 1960 państwo te ogłosiło upadłość i zostało włączone do Republiki Surmenii.


W 2005r. prezydentem został Pavel Zepp, który jako senator zdobył zaufanie wśród mieszkańców Surmenii m. in pomysłem na oddanie ostatecznego zdania dotyczącego uchwalenia ustaw mieszkańcom Surmenii. Od 2006r. Surmenia jest republiką demokratyczną bezpośrednią.
W 2005r. prezydentem został Pavel Zepp, który jako senator zdobył zaufanie wśród mieszkańców Surmenii m. in pomysłem na oddanie ostatecznego zdania dotyczącego uchwalenia ustaw mieszkańcom Surmenii. Od 2006r. Surmenia jest republiką demokratyczną bezpośrednią.  


W Surmenii trwał zastój, którego powodem był brak zainteresowania nowym ustrojem. Wielu obywateli wyemigrowało do innych krajów. Aby ratować Surmenię i na przyszłość ją umocnić, postanowiono zmienić ustrój na monarchię konstytucyjną, która weszła w życie dnia 8 kwietnia 2006 roku.
W Surmenii trwał zastój, którego powodem był brak zainteresowania nowym ustrojem. Wielu obywateli wyemigrowało do innych krajów. Aby ratować Surmenię i na przyszłość ją umocnić, postanowiono zmienić ustrój na monarchię konstytucyjną, która weszła w życie dnia 8 kwietnia 2006 roku.
Linia 68: Linia 68:
Urzędnicy państwowi:
Urzędnicy państwowi:
* Król Surmenii - JKM Pavel Zepp I
* Król Surmenii - JKM Pavel Zepp I
* Minister Obrony Narodowej - Gadziol
* Minister Finansów - hr Milka Montec
* Minister Finansów - Milka
* Dyrektor Urzędu ds. Masowego Przekazu - hr Susanne MlyneQ Furpho
* Minister Edukacji - Nadia Methov
* Sędzia Główny (p. o. Ministra Sprawiedliwości) - hr Susanne MlyneQ Furpho
* Dyrektor Urzędu ds. Masowego Przekazu - MlyneQ
* Minister Spraw Wewnętrznych i Zagranicznych - hr Tomasz DrabikPany
* Sędzia Główny (p. o. Ministra Sprawiedliwości) - MlyneQ
* Minister Spraw Zagranicznych - Mateo la Vega
* Minister Sportu - Piotr Jaskolski


Na terenie monarchii działają 2 partie polityczne: [http://www.surmenia.boo.pl/up/index.html Unia Prawicy (UP)], [http://www.dfs.blox.pl Demokratyczny Front Surmenii (DFS)].
Na terenie monarchii działają 2 partie polityczne: [http://nus.fora.pl/ Nowe Ugrupowanie Surmeńskie (NUS)] i [http://www.dfs.blox.pl Demokratyczny Front Surmenii (DFS)].


==Mapa==
==Mapa==
Linia 89: Linia 86:


==Język==
==Język==
Jest on bardzo zbliżony do języka Polskiego, choć akcentem podobny np. do języka rosyjskiego.
Jest on bardzo zbliżony do języka Polskiego, choć akcentem podobny np. do języka rosyjskiego. Przez większośc Surmeńczyków jest uznany bardziej za gwarę niż osobny język. Dlatego też posługują się nim głównie w prywatnych spotkaniach.


Alfabet języka surmeńskiego: (litera polska - odpowiednik surmeński [fonetycznie])
Alfabet języka surmeńskiego: (litera polska - odpowiednik surmeński [fonetycznie])
Linia 135: Linia 132:
* ni - n' [ńi];  
* ni - n' [ńi];  
* dz - d' [dz];  
* dz - d' [dz];  
* dzi - d' [dz];
* dź - d' [dz];  
* dź - d' [dz];  
* dż - g' [dżi]
* dż - g' [dżi]




Na przykład, jeśli w języku surmeńskim mamy zdanie: "V Sicyebriesiyn'e hiriaisicy brimi v tricyin'e i Sicyebriesiyn z tego sl'n'e". W tłumaczeniu brzmi ono: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", a w wymowie fonetycznej Surmeńskiej: "W Siczyebriesiynie hiriaisiczy brimi w triczyinie i Siczyebriesiyn z tego slyynie".
Na przykład, jeśli w języku surmeńskim mamy zdanie: "V Ssccebriessyn'e hhriaisscc brimi v triccin'e i Ssccebriessyn z tego sl'n'e". W tłumaczeniu brzmi ono: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", a w wymowie fonetycznej Surmeńskiej: "W Szczebrieszyńie hriajszcz brimi w triczińie i Szczebrieszyn z tego slyynie".


UWAGA! w jęsyku surmeńskim NIE MA znaku "w"! Jako zamiennik stosuje się znak "v" wymawiany jak znak "w".
UWAGA! w jęsyku surmeńskim NIE MA znaku "w"! Jako zamiennik stosuje się znak "v" wymawiany jak znak "w".
Linia 145: Linia 143:
Niektóre zwroty, słowa i wyrażenia różnią się od tych z języka polskiego. Oto one:
Niektóre zwroty, słowa i wyrażenia różnią się od tych z języka polskiego. Oto one:


Dzień Dobry - Dobryd'en'
Dzień Dobry - Dobryd'en' (Dobrydzeńi)


Do Widzenia/Do zobaczenia - Doved'en'a
Witam - Dobrodossli (Dobrodoszli)


Tak - Tak/Tal/Ta
Do Widzenia/Do zobaczenia - Doved'en'a (Dowedzeńia)


Nie - N'e/Ne
Tak - Ta
 
Nie - Ne


Uwaga (Ostrzeżenie) - Pozor
Uwaga (Ostrzeżenie) - Pozor
Linia 158: Linia 158:
vdomu
vdomu
vpracy
vpracy
vs'kole
vsskole


Jeśli po "ri" występuje "y" jest ono zbędne, więc usuwane, np. "przyjść" = "prijs'c'" To samo tyczy się liter: "s'" "c'" "cy" "d'" "g'" "o'" "l'", np. "użytkownik" = "urzitkovn'k" nie: "urziytkovn'k", "życie" = "r'c'e" nie: "r'yc'e", "czytać" = "cytac'" nie: "cyytac'"
Jeśli po "ri" występuje "y" jest ono zbędne, więc usuwane, np. "przyjść" = "prijs'c'" To samo tyczy się liter: "s'" "c'" "d'" "g'" "o'" "l'", np. "użytkownik" = "ur'tkovn'k" nie: "ur'ytkovn'k". Jest to spowodowane tym, że wyraz "ur'ytkovnik" i tym podobne są trudne do wymówienia.


==Linki==
==Linki==
* [http://www.surmenia.boo.pl/news.php Oficjalna strona Surmenii]
* [http://www.surmenia.boo.pl/news.php Oficjalna strona Surmenii]
* [http://www.surmenia.fora.pl/ Oficjalne Forum Królestwa Surmeńskiego]
* [http://www.surmenia.fora.pl/ Oficjalne Forum Królestwa Surmeńskiego]
* [http://www.surmenia.cba.pl.pl/ Pierwsza strona Surmenii (republika)]
* [http://www.surmenia.cba.pl/ Pierwsza strona Surmenii (republika)]
* [http://www.surmenia.boo.pl/nmenia/index.html Stolica Surmenii - Nowa Menia]
* [http://www.surmenia.boo.pl/nmenia/index.html Stolica Surmenii - Nowa Menia]
* [http://www.menia.cba.pl/ Dawna stolica Surmenii - Menia]
* [http://www.menia.cba.pl/ Dawna stolica Surmenii - Menia]
* [http://www.surmenia.boo.pl/up/index.html Strona UP - partii Surmeńskiej]
* [http://www.surmenia.boo.pl/premiepolis/ Strona miasta Premiepolis]
* [http://www.dfs.blox.pl/ Strona DFS - partii Surmeńskiej]
* [http://www.dfs.blox.pl/ Strona DFS - partii Surmeńskiej]
* [http://www.nus.fora.pl/ Strona NUS - partii Surmeńskiej]
* [http://www.surmenia.boo.pl/mns/ Muzeum Narodu Surmeńskiego]
* [http://www.skch.cba.pl Strona Surmeńskiego Kościoła Chrześcijańskiego]
[[Kategoria: państwa]]
[[Kategoria: państwa]]
[[Kategoria: Surmenia]]
[[Kategoria: Surmenia]]
{{Medal|miesiac=maj|rok='06}}
{{Medal|miesiac=maj|rok='06}}

Wersja z 23:41, 26 paź 2006

Królestwo Surmeńskie
Dewiza: Ukor tenn Nato. Ghuto izan loonar (Jesteśmy częścią Narodu. Nie niszczmy, lecz budujmy.)
Flaga Surmenii Godło Surmenii
Pełna nazwa: Królestwo Surmeńskie
Język(i) urzędowe Surmeński, Polski
Powierzchnia 658 208km²
Stolica Nowa Menia
Ustrój polityczny Monarchia Konstytucyjna
Głowa państwa
Król Pavel Zepp I
Szef rządu
Król Pavel Zepp I
Główna religia SKCh
Uzyskanie niepodległości
Wrzesień '05
Waluta 1 Gon (G) = 100 Aonów (A)
Hymn państwowy "To Surmenia"
Kod wg. FPM SUR

Surmenia - jedno z polskich państw wirtualnych. Powstało we wrześniu 2005 roku jako republika. 8 kwietnia 2006 roku Surmenia stała się królestwem. Władzę objął Pavel Zepp I - obecny Król Surmenii

Historia

Pierwsze wzmianki o Archipelagu Surmeńskim pochodzą z 2000r p.n.e, gdy to greccy żeglarze przedarli się przez Morze Śródziemne i dotarli na rozszalały Ocean Atlantycki. Tam znaleźli wyspę "o klimacie spokojnym, jakby ktoś postawił raj wokół Tartaru." Po paru dniach postanowili się na niej osiedlić. Powstała tam wspólnota filozofów, którzy powołali Radę Surmeńską (stąd nazwa państwa). Rada ta sprawowała władzę na wyspie. Z czasem na wyspie wykształciła się wiara w jednego boga.

Przez następne setki lat pogłębiała się wewnętrzna nienawiść kulturowa. Ze społeczności filozofów powstały grupy mordujących się między sobą barbarzyńców. Podzielili się oni na wiele plemion władanych przez szalonych wodzów. Rada sprawowała wtedy władzę symboliczną na tzw. Neutralnym Terytorium do czasu, aż jej członkiem został Kaharon I - przodek kapitana wspomnianego okrętu. Na specjalnym zebraniu Rady wygłosił słowa, dzięki którym mieszkańcy wyspy przejrzeli na oczy świetlaną prawdę o świecie ich otaczającym. Wygłosił następujące słowa: Haat recum he de ghaato! Nuol kii jopuun-Nato gurehh aa Voogah pjuun-op de poador! Ukor tenn Nato. Ghuto izan loonar. co oznacza: Dosyć tych nikczemnych posunięć! Stwórzmy w imię Narodu i Boga jednolite i równe dla wszystkich państwo! Jesteśmy częścią Narodu. Nie niszczmy, lecz budujmy.

Potem historia urywa się do momentu, gdy polska wyprawa naukowa z powodu burzy zatrzymuje się na wyspie. Było to w 1934 roku. Następnego dnia znaleźli opuszczone miasto a także tablice z wyrytymi w języku starosurmeńskim i greckim słowa Kaharona I-go i innych filozofów. Wyspę nazwali Surmenią na cześć antycznej Rady, która mimo trudności zjednoczyła państwo. Obliczając jej powierzchnię odkryli, że wielkością dorównuje Polsce (z okresu 20-lecia międzywojennego). Dlatego też archipelag ten zwie się Archipelagiem Surmeńskim. Polacy nazwali swoje państwo Polską Kolonią Surmeńską i osiedlili się tam ze względu na idealne warunki klimatyczne.

W trakcie dalszej eksploracji wysp okazało się, że jest ona zamieszkana przez ludy barbarzyńców. Przez następne 10 lat Polska Kolonia Surmeńska toczyła boje z liczebną lecz słabo rozwinętą hordą barbarzyńców. W 1945 roku Surmenia była pod całkowitą kontrolą Polskiej Kolonii Surmeńskiej.

W tym czasie Polacy mieszkający w Surmenii i rdzenni mieszkańcy tej wyspy porzucili swoją dotychczasową tożsamość narodową i założyli nowe państwo - Republikę Surmenii. 22 października 1950 roku wyspa została ponownie odkryta przez okręty wojskowe ZSRR. Tydzień później Surmenia została zaatakowana przez wojsko ZSRR. Po długich starciach, władze Surmenii i ZSRR podpisały rozejm. W zamian za zaprzestanie walki, Surmenia oddała część Wysp Centralnych ZSRR, które utworzyło tam Socjalistyczną Republikę Surmenii władaną przez namiestnika z Rosji. Prezydium Republiki Surmenii, by uniknąć wszelakich pomyłek, dekretem z 1 listopada 1953 roku zmieniła nazwę państwa na Demokratyczną Republikę Surmenii.

Mieszkańcy SRS byli wrodzy względem nowych władców. Nie podobała im się wszechobecna cenzura, do której nie byli przyzwyczajeni w Republice Surmenii. Wielu obywateli SRS wyemigrowało do Republiki Surmenii, a inni próbowali obalić władzę namiestnika. Po wielu próbach zamachu stanu, wierna SRS pozostała tylko wyspa Brodornia jednak z powodu zapadającej się Gospodarki SRS, w roku 1960 państwo te ogłosiło upadłość i zostało włączone do Republiki Surmenii.

W 2005r. prezydentem został Pavel Zepp, który jako senator zdobył zaufanie wśród mieszkańców Surmenii m. in pomysłem na oddanie ostatecznego zdania dotyczącego uchwalenia ustaw mieszkańcom Surmenii. Od 2006r. Surmenia jest republiką demokratyczną bezpośrednią.

W Surmenii trwał zastój, którego powodem był brak zainteresowania nowym ustrojem. Wielu obywateli wyemigrowało do innych krajów. Aby ratować Surmenię i na przyszłość ją umocnić, postanowiono zmienić ustrój na monarchię konstytucyjną, która weszła w życie dnia 8 kwietnia 2006 roku.

Ustrój polityczny

Surmenia jest monarchią konstytucyjną od 8 kwietnia 2006 roku. W państwie obowiązuje konstytucja z 2006 roku. Obecnym Królem jest JKM Pavel Zepp I.

Urzędnicy państwowi:

  • Król Surmenii - JKM Pavel Zepp I
  • Minister Finansów - hr Milka Montec
  • Dyrektor Urzędu ds. Masowego Przekazu - hr Susanne MlyneQ Furpho
  • Sędzia Główny (p. o. Ministra Sprawiedliwości) - hr Susanne MlyneQ Furpho
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Zagranicznych - hr Tomasz DrabikPany

Na terenie monarchii działają 2 partie polityczne: Nowe Ugrupowanie Surmeńskie (NUS) i Demokratyczny Front Surmenii (DFS).

Mapa

Mapa administracyjna Surmenii

Gospodarka

Jak na młode państwo, gospodarka Surmenii jest dobrze rozwinięta. W ciągu miesiąca od przekształcenia się Republiki w Monarchię, Surmenia zdążyła otworzyć bank, rejestr przedsiębiorstw i strony dwóch miast.

Na terenie Surmenii działają dwie korporacje: Skarb prywatny SA i Zepp Holding, które posiadają takie ciekawe firmy jak: "ElDorado Corporation" (Skarb Prywatny, firma zajmująca się sprzedażą działek), czy "SurTV" (Zepp Holding, pierwsza telewizja Surmeńska nadająca programy we Flashu).

21 Maja 2006 roku uruchomiono KRIF dzięki któremu można założyć dowolną firmę, bądź instytucję.

Język

Jest on bardzo zbliżony do języka Polskiego, choć akcentem podobny np. do języka rosyjskiego. Przez większośc Surmeńczyków jest uznany bardziej za gwarę niż osobny język. Dlatego też posługują się nim głównie w prywatnych spotkaniach.

Alfabet języka surmeńskiego: (litera polska - odpowiednik surmeński [fonetycznie])

  • a - a [a];
  • ą - ai [aj];
  • b - b [b];
  • c - c [c];
  • ć - c' [ci];
  • d - d [d];
  • e - e [e];
  • ę - ei [ej];
  • f - f [f];
  • g - g [g];
  • h - h [h];
  • i - i [i];
  • j - j [j];
  • k - k [k];
  • l - l [l];
  • ł - l' [ly];
  • m - m [m];
  • n - n [n];
  • ń - n' [ńi];
  • o - o [o];
  • ó - o' [ou];
  • p - p [p];
  • q - q [ko];
  • r - r [r];
  • s - s [s];
  • ś - s' [si];
  • t - t [t];
  • u - u [u];
  • w - v [w];
  • x - x [ks];
  • y - y [y];
  • z - z [z];
  • ź - z' [zi];
  • ż - r' [rzi];
  • ch - hh [ch];
  • sz - ss [sz];
  • rz - ri [ri];
  • cz - cc [cz];
  • ci - c' [ći];
  • si - s' [si];
  • ni - n' [ńi];
  • dz - d' [dz];
  • dzi - d' [dz];
  • dź - d' [dz];
  • dż - g' [dżi]


Na przykład, jeśli w języku surmeńskim mamy zdanie: "V Ssccebriessyn'e hhriaisscc brimi v triccin'e i Ssccebriessyn z tego sl'n'e". W tłumaczeniu brzmi ono: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", a w wymowie fonetycznej Surmeńskiej: "W Szczebrieszyńie hriajszcz brimi w triczińie i Szczebrieszyn z tego slyynie".

UWAGA! w jęsyku surmeńskim NIE MA znaku "w"! Jako zamiennik stosuje się znak "v" wymawiany jak znak "w".

Niektóre zwroty, słowa i wyrażenia różnią się od tych z języka polskiego. Oto one:

Dzień Dobry - Dobryd'en' (Dobrydzeńi)

Witam - Dobrodossli (Dobrodoszli)

Do Widzenia/Do zobaczenia - Doved'en'a (Dowedzeńia)

Tak - Ta

Nie - Ne

Uwaga (Ostrzeżenie) - Pozor

Wszystkie rzeczowniki z poprzedzonym "w", mp. "W Domu" piszemy razem, np: vdomu vpracy vsskole

Jeśli po "ri" występuje "y" jest ono zbędne, więc usuwane, np. "przyjść" = "prijs'c'" To samo tyczy się liter: "s'" "c'" "d'" "g'" "o'" "l'", np. "użytkownik" = "ur'tkovn'k" nie: "ur'ytkovn'k". Jest to spowodowane tym, że wyraz "ur'ytkovnik" i tym podobne są trudne do wymówienia.

Linki