Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Konstytucja Republiki Tyrencji z dnia 15.XII.2009

Z Micropedia
Wersja z dnia 20:28, 19 cze 2010 autorstwa 88.156.246.48 (dyskusja) (aaa)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

==Rozdział I

Republika Tyrencji

Art. 1. Republika Tyrencji jest ostoją cywilizacji łacińskiej.

Art. 2. Republika Tyrencji jest kontynuatorką oraz spadkobierczynią Konsulatu Tyrencji i Luminatu.

Art. 3. Republika Tyrencji jest państwem prawa.

Art. 4. Podział władzy w Republice Tyrencji oraz jej założenia. 1. Wszystkie części dawnego Konsulatu Tyrencji i Luminatu zostają ze sobą połączone w Republikę Tyrencji. 2. Republika jest państwem unitarnym i niepodzielnym. 3. Organem władzy zwierzchniej jest Konsul. 4. Organami władzy państwowej są: a) w zakresie ustawodawstwa - Senat, oraz Zgromadzenie Ludowe, w którym uczestniczą wszyscy obywatele Republiki, b) w zakresie władzy wykonawczej – Senat wraz z rządem nazywany Triumwiratem c) w zakresie wymiaru sprawiedliwości – Trybun Ludowy.

Art. 5. Republika Tyrencji zastrzega sobie wszelkie konieczne działania dyplomatyczne w przypadku, gdy jakiekolwiek państwo w jakikolwiek sposób godzi w Jej dobro.

Art. 6. Republika Tyrencji zakazuje naśladowania wszelkich religii czy tworzenia związków religijnych.

Art. 7. Symbole Narodowe. 1. Godło Republiki Tyrencji jest dwugłowy złoty orzeł otoczony gałązkami laurowymi. 2. Hymnem Republiki Tyrencji jest Hymn przodków. 3. Szczegóły dotyczące symboli narodowych określa ustawa. 4. Godło, barwy i hymn Republiki Tyrenckiej podlegają ochronie prawnej.


Rozdział II

Prawo Republiki Tyrencji

Art. 8. Prawo reguluje Kodeks Karny, które musi być zgodne z Konstytucją.

Art. 9. Prawo Republiki Tyrencji obejmujące prawo państwowe, prawo prywatne i prawo samorządowe: 1. Gwarantuje wszystkim sprawiedliwość a także równość. 2. Ogranicza wolności obywatelskie, które mogą naruszyć dobra osobiste lub publiczne.

Art. 10. Prawo Republiki Tyrencji opiera się na tradycji prawa Rzymskiego.

Art. 11. Prawo państwowe i prawo prywatne pozostają w równowadze: prawo państwowe chroni społeczeństwo przed anarchią, prawo prywatne chroni obywatela przed reżimem totalitarnym.

Art. 12. Prawo samorządowe obejmuje prawo zrzeszenia i prawo prywatne, które pozostają w równowadze: prawo zrzeszenia zapewnia istnienie zrzeszeniu, prawo prywatne chroni członka zrzeszenia przed wykorzystywaniem go przez władze zrzeszenia.

Art. 13. Urzędnicy państwowi oraz samorządowi za popełnione nadużycia odpowiadają karnie oraz ich prawa publiczne są ograniczone.


Rozdział III

Konsul Republiki Tyrencji

Art. 14 Konsulem Republiki Tyrencji jest Camillus Plautius Scaevola, a tytuł ten dzierży aż do wyrzeczenia się tytułu Konsula Republiki Tyrencji.

Art. 15. Konsul reprezentuje Republikę Tyrencji w stosunkach z innymi krajami z godnością właściwą urzędu, w duchu cywilizacji łacińskiej.

Art. 16. Konsul jest gwarantem ciągłości władzy państwowej (co jest zgodnie z Art.14) i czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji.

Art. 17. Jeżeli Konsul zrzeknie się swojego stanowiska jego następca wybierany jest przez obywateli Tyrenckich na Zgromadzeniu Ludowym, które są: równe, bezpośrednie i tajne na czas nieograniczony (co jest zgodne z Art.14 oraz następnymi).

Art. 18. Na Konsula może być wybrany obywatel Republiki, który w dniu wyborów jest obywatelem co najmniej dwa miesiące oraz posiada pełne prawa wyborcze.

Art. 19. Na Konsula wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie spełnił tego warunku, wybory są ponawiane wśród dwóch kandydatów, którzy uzyskali kolejno najwięcej głosów.

Art. 20. Wybory Konsula zarządza przewodniczący Zgromadzenia Ludowego czyli Magister Equitum w porozumieniu z Trybunem Ludowym. Ważność wyboru Konsula potwierdza trybunał Ludowy po rozpatrzeniu protestów przeciw ważności wyborów, nie później jednak niż przed upływem 2 dni od daty zakończenia wyborów.

Art. 21. Konsul obejmuje urząd po złożeniu przed Zgromadzeniem Ludowym przysięgi. Odmowa złożenia przysięgi oznacza zrzeczenie się funkcji Konsula.

Art. 22. W razie przejściowej lub trwałej niemożności sprawowania urzędu z jakiegokolwiek powodu obowiązki Konsula Republiki Tyrencji obejmuje Magister Equitum czyli przewodniczący Zgromadzenia Ludowego, a w dalszej kolejności członek Senatu lub Triumwiratu określony w pierwszym głosowaniu nowego rządu.

Art. 23. Do wyłącznych kompetencji Konsula należą: 1. Powołanie z uzgodnieniem Zgromadzenia Ludowego Triumwiratu oraz pozostałych członków Senatu, 2. Zwoływanie pierwszego posiedzenia nowo wybranego Senatu, 3. Przedstawianie Trybunowi Ludowemu wniosków w przedmiocie zgodności z Konstytucją ustaw i uchwał Senatu i Zgromadzenia Ludowego, 4. Podpisywanie ustaw, 5. Konstytucyjne rozwiązywanie Senatu, 6. Przedstawianie Zgromadzeniu Ludowemu kandydatów na członków Senatu, 7. Odbieranie przysięgi od nowo powołanych członków Senatu oraz innych urzędników, 8. Przyjmowanie dymisji członków Senatu, 9. Nadawanie orderów i odznaczeń, 10. Nadawanie i odbieranie obywatelstwa Republiki Tyrenckiej, 11. Reprezentowanie Republiki na terenie międzynarodowym, 12. Zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi Republiki Tyrencji - Legiony Republiki 13. Prawo do wetowania wszystkich decyzji Zgromadzenia ludowego oraz Senatu 14. Zrzeczenie się urzędu Konsula.


Art. 24. Konsul może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunem Ludowym na wniosek Zgromadzenia Ludowego, uchwalony większością bezwzględną głosów w obecności co najmniej 2/3 składu Zgromadzenia Ludowego.

Art. 25. Z dniem podjęcia uchwały o postawieniu Konsula Republiki Tyrenckiej w stan oskarżenia przed Trybunem Ludowym sprawowanie urzędu Konsula ulega zawieszeniu. Stosuje się odpowiednio Art. 22.


Rozdział IV

Zgromadzanie Ludowe, Triumwirat oraz Senat Republiki Tyrencji

Art. 26. Zgromadzenie Ludowe składa się ze wszystkich obywateli Republiki Tyrencji

Art. 27. Na czele Zgromadzania jest Magister Equitum wybierany poprzez większość obywateli Republiki na 4 miesięczna kadencję.

Art. 28. Konsul przedstawia Zgromadzeniu Ludowemu kandydatów Triumwiratu i Senatu oraz jego kompetencje z wnioskiem o udzielenie votum zaufania na 3 miesięczną kadencję. 1. Zgromadzenie udziela votum zaufania większością bezwzględną głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków Zgromadzenia. 2. Po otrzymaniu votum zaufania nowo powołani członkowie Triumwiratu i Senatu składają na ręce Konsula i Zgromadzenia Ludowego przysięgę osobną lub zbiorową.

Art. 29. W razie niepowołania Triumwiratu i Senatu Magister Equitum przedstawia Zgromadzeniu Ludowego kandydata do Triumwiratu i Senatu , z wnioskiem o udzielenie votum zaufania. Potem przeprowadzona jest procedura z ustępu 1 i 2. Art. 28.

Art. 30. Członek Senatu lub Triumwiratu ponosi osobistą odpowiedzialność za pracę i może być na wniosek Zgromadzenia Ludowego postawiony przed Trybunałem Ludowym za naruszenie Konstytucji lub ustaw, a także za inne przestępstwa, popełnione przeciw państwowej racji stanu. 1. Wniosek Zgromadzenia Ludowego wymaga poparcia co najmniej połowy obywateli na Zgromadzeniu Ludowym lub 2 członków Senatu. 2. Uchwalenie wniosku przez Zgromadzenie Ludowe wymaga bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej 2/3 ustawowej liczby obywateli. 3. Uchwała jest niezwłocznie przekazywana Senatowi, który może ją odrzucić nie później niż w ciągu 4 dni od daty jej podjęcia. 4. W przypadku przyjęcia uchwały przez Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 2/3 liczby senatorów członek Senatu składa dymisję na ręce Konsula.

Art. 31. Kompetencje i skład: 1.Triumwirat składającym się z 3 osób, którzy po Konsulu Republiki są najwyższymi urzędnikami w Republice oraz doradzają dla Konsula w danych kwestiach. a) Dux czyli wódz Legionu Republiki, b) Edyl odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne Republiki i jej samorząd, c) Liktor odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Republiki 2. Senat składa się z następujących części: a) Triumwirat w składzie Konsul, Dux, Edyl oraz Liktor, b) Magistra Equitum jako przewodniczący Zgromadzenia Ludowego, c) Pontifexa Maximusa szefa Świątyni Rozumu, d) Trybuna Ludowego, sędziego Republiki Tyrencji będącego jedynie obserwatorem bez prawa głosu.


Rozdział V

Władza sądownicza oraz Trybun Ludowy

Art. 32. Do władzy sądowniczej należy: 1. Zapewnienie obywatelom realnego bezpieczeństwa osobistego, 2. Ocena wywiązywania się władz samorządowych i państwowych z ich konstytucyjnych obowiązków, 3. Rozstrzyganie sporów między obywatelami.

Art. 33. Zgromadzenie Ludowe wybiera kandydatów na Trybuna Ludowego spośród osób przedstawionych przez Senat .

Art. 34. Trybun podczas sprawowania swojego urzędu są niezawisły, podlega jedynie prawu naturalnemu i Konstytucji.

Art. 35. Trybun orzekają wyroki w imieniu Republiki Tyrenckiej.


Rozdział VI

Samorząd Terytorialny

Art. 36. Władza państwowa zabezpiecza integralność Republiki, władza samorządowa zabezpiecza integralne trwanie środowiska ludzi i tradycji. Obie władze wzajemnie się uzupełniają na różnych polach.

Art. 37. Do głównych zadań samorządu należy: 1. Rozwój jednostek terytorialnych, 2. Współpraca z innymi jednostkami terytorialnymi Republiki oraz z regionami partnerskimi zagranicą,

Art. 38. Jednostkami samorządowymi są: 1. Praefectura czyli prefektura, 2. Civitas czyli miasta: 3. Pagus czyli wsie, 4. Podział administracyjny określa odpowiednia ustawa,

Art. 39. Kandydatów do władz samorządowych zgłaszają obywatele danej jednostki administracyjnej;

Art. 40. Kadencja władz samorządowych trwa 4 miesiące. Wybory organizują według ustaw oraz zaleceń Edyla i pod nadzorem Trybuna Ludowego.

Art. 41. Do władz samorządowych zostają wybrani ci spośród kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów.

Art. 42. Bezpośrednio po wyborach nowo wybrane władze samorządowe wybierają spośród siebie przewodniczących, którzy składają przysięgę na Zgromadzeniu Ludowym w imieniu swoim i pozostałych władz samorządowych.

Art. 43. Kandydaci na samorządców są zobowiązani podać do publicznej wiadomości swoje życiorysy ze szczególnym uwzględnieniem programu rozwoju jednostki terytorialnej;

Art. 44. Po dokonaniu wyborów Trybun Ludowy niezwłocznie ogłasza zakończenie samorządowej kampanii wyborczej i w terminie nie dłuższym niż 5 dni ogłasza ważność wyborów w poszczególnych jednostkach terytorialnych.

Art. 45. Szczegóły określa ustawa o Samorządzie Terytorialnym.


Rozdział VII

Kultura

Art. 46. Za sprawy kultury i oświaty stoi Pontifex Maximus, który jest odpowiedzialny za Świątynię Rozumu.

Art. 47. Świątynia Rozumu jest miejscem badań, propagowania oraz tworzenia specyficznej kultury Republiki Tyrenckiej.

Art. 48. Szczegóły dotyczące Świątyni Rozumu określa odpowiednia ustawa.


Rozdział VIII

Stan nadzwyczajny

Art. 49. Stan nadzwyczajny ogłasza się na wniosek Konsula lub Senatu. Wniosek taki musi być poparty przez Konsula oraz wszystkich Senatorów .

Art. 50. W okresie stanu nadzwyczajnego władze absolutną posiada Konsul. On też decyduje o zniesieniu stanu nadzwyczajnego.


Rozdział IX

Zmiana Konstytucji

Art. 51. Zmiana Konstytucji nie może nastąpić w czasie stanu nadzwyczajnego.

Art. 52. Wniosek o zmianę konstytucji może być wniesiony przez Konsula, Senatora lub Trybuna Ludowego i musi być poparty większością 4/5 w Zgromadzeniu Ludowym.


Rozdział X

Przepisy przejściowe

Art. 53. Niniejsza Konstytucja Republiki Tyrencji obowiązuje z dniem jej ogłoszenia.

Art. 54. Wszystkie ustawy oraz traktaty tracą swoją ważność.

Art. 55. Republika Tyrencji jest jedyną i legalną kontynuatorką Konsulatu Tyrencji i Luminatu.

Art. 56. Ogłasza się rozwiązanie Konsularnego Komitetu Ocalenia Narodowego==