Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Aryunu

Z Micropedia
Wersja z dnia 16:09, 6 lip 2014 autorstwa imported>Kantazo (Uaktualnienie opisu ustroju i danych)
Królestwo Aryunu
Królestwo Aryunu
Język(i) urzędowe polski, aryuński
Stolica Kacperpolis
Ustrój polityczny Monarchia konstytucyjna
Głowa państwa
Tetrarchia tymczasowa
Szef Rzadu
Lord Radca Wielki Rhaegar Targaryen-Deithven
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 6 sierpnia 2013
Waluta Korona aryuńska (KA)
Hymn państwowy "Na wezwanie Szacha"
Kod samochodowy AR
Domena internetowa (link należy przepisać) http://forum.aryunu.cba.pl (link należy przepisać)

Aryun - Państwo założone 6 sierpnia 2013 przez Kantazo Targaryena-Deithvena (który przyjął imię Rhaegar III Targaryen-Deithven), Tobiasza von Richtoffena i Vito di Corleone (obecnie Cesare di Bonasera).

Ustrój

W Aryunie panuje Monarchia konstytucyjna. Konstytucja Królestwa została przyjęta w drodze ugody pomiędzy Królewską Radą Ocalenia Narodowego (rojalistami), a bolszewcikimi rewolucjonistami. Wydarzenie to zakończyło Wojnę Styczniową i utrwaliło nowy porządek konstytucyjny.

W Aryunie panuje trójpodział władzy. Władza ustawodawcza należy do Senatu Wielkiego Królewskiego, jest kadencyjny i składa się z przedstawicieli społeczeństwa, część władzy ustawodawczej posiada także Szach, gdyż może on wydawać dekrety królewskie (są one jednak mniejszej rangi niż ustawy senackie). Rząd Królestwa Aryunu stanowi Rada Lordów z Lordem Radcą Wielkim na czele. Szef rządu jest wybierany przez Senat, a następnie tworzy Radę Lordów, dla której wotum zaufania uchwala cały Naród w drodze referendum. Władzę sądowniczą sprawuje osobiście monarcha jako najwyższy sędzia i opiekun sądów.

Pomimo znacznego uszczuplenia kompetencji w stosunku do poprzedniej konstytucji, Szach Królestwa Aryunu nadal jest najważniejszym ogniwem ustroju. Jego władza jest ugruntowana w pięciu filarach:

  1. Głowa państwa - dzierży władzę wykonawczą i (częściowo) prawodawczą wydając dekrety królewskie, które mają jednak mniejszą moc niż ustawy senackie.
  2. Princeps Senatus - jest głową Senatu, kieruje jego obradami i podpisuje ustawy, posiada inicjatywę ustawodawczą.
  3. Najjaśniejszy Kalif - stoi na czele Najjaśniejszego Kalifatu, najważniejszej części składowej Królestwa Aryunu.
  4. Najwyższy sędzia - do jego kompetencji należy sprawowanie sądów nad obywatelami.
  5. Najwyższy zwierzchnik ANAKA - jest najważniejszym dowódcą aryuńskich sił zbrojnych, którymi dowodzi za pośrednictwem Naczelnego Wodza lub osobiście.

Kultura

Kultura aryuńska jest bardzo specyficzna, zarówno w Mikroświecie jak i na warunki realnego świata. Blisko Aryunowi do kultury Bliskiego Wschodu, gdyż zarówno sposób wypowiedzi, zwroty zaczerpnięte są ze starożytnej Persji i krajów ormiańskich, aryuńskie budownictwo charakteryzuje się w wielu miejscach bizantyjskim przepychem, ale znajdują się także momenty skromne i minimalistyczne, kupcy co rano otwierają swoje suki na miejskich, bazarach, przeważają kopulaste budowle przypominające meczety, a ludzie chodzą w turbanach i hidżabach. Taka kultura jest tam dominująca, ale wystarczy zajrzeć do Arcyksięstwa Palermo, aby zostać wciągniętym w huczne zabawy w stylu sycylijskim, otoczonym przez roślinność śródziemnomorską i południowowłoskie budownictwo, rządzi tam miejscowy Ojciec Chrzestny Don Corleone. Z kolei w głębi Irkunu, gdzie panuje wysokogórski i surowy klimat, można się wykazać bohaterstwem i odwagą, zaznać można prawdziwego braterstwa, a kiedy zmrok spowije górskie hale, przy ogniskach Wikingów, słucha się starożytnych nordyckich i celtyckich legend.

Podział administracyjny

Najjaśniejszy Kalifat Aryunu (Domena Królewska)

Ojczyzna dumnych i smagłoskórych Aryuńczyków, najważniejsza część federacji. Składa się z trzech Emiratów: Al Xhuatar, El Aqad i Al Masyafu. Aryuńska kultura, przypomina pod bardzo wieloma względami kulturę perską i armeńską, niegdyś dzięki wspaniałej armii, to właśnie Aryuńczycy zjednoczyli całą wyspę. Najjaśniejsze Księstwo znajduje się w sferze klimatu pustynnego, wysokogórskiego i tropikalnego. Cechy narodowe Aryuńczyków to: ambicja, wrodzony spryt, dążenie do bogactwa i władzy, zamiłowanie do wojska i walki, skłonność do przemocy. Mieszkańcy Najjaśniejszego Księstwa są niezwykle długowieczni, aktualnie panujący nam Król i Szach urodził się w roku 1895, a jeden z mieszkańców Pustyni Kacperskiej, zwany „Białym Pielgrzymem” ma ponad 500 lat. W wyglądzie Aryuńczyków można wychwycić wiele cech wyróżniających; są smagli, mają zazwyczaj bardzo ciemne włosy i oczy, średnia wzrostu wynosi 187 cm. Nawet najubożsi Aryuńczycy, przywiązują bardzo dużą wagę do eleganckiego wyglądu, dbają o swe brody które namaszczają olejkami i pachnidłami, a kobiety z racji klimatu ubierają się bardzo skąpo, z dużą ilością biżuterii. Standardowym strojem Aryuńczyka z klasy średniej jest, szata (najczęściej biała), często zdobiona, swe twarze kryją za przewiewnymi chustami, a za nakrycie głowy służy im turban lub hidżab, z racji, iż Karta Swobód gwarantuje im prawo do pojedynków mężczyźni, są niemal zawsze uzbrojeni w broń krótką i trzymają sejmitary przy pasie.

Arcyksięstwo Palermo

Palermiańczycy, mimo iż są obywatelami Królestwa Aryunu różnią się od Aryuńczyków pod bardzo wieloma względami. Są dziedzicami wspaniałej kultury śródziemnomorskiej, mają dużą smykałkę do interesów i są eksporterami słynnego na cały Aryun wina i oliwy z oliwek. Mieszkańcy Arcyksięstwa, całe noce spędzają na hucznych zabawach, bez których nie potrafią żyć, są bardzo utalentowanym narodem i często obierają kierunki związane z działalnością artystyczną. Miejscowe rodziny mafijne walczą ze sobą o wpływy, nie obawiaj się, jednak, gdyż są one pod kontrolą Rządu, sam Arcyksiąże jest zarazem Ojcem Chrzestnym. Palermiańczycy są gadatliwi i skłonni do zabaw. Ubierają się w najróżniejsze kreacje, jednak wyróżnia je twórczy zamęt i wiele krzykliwych kolorów. Palermo składa się z Hrabstw: Aquitanii i Sicilii.

Księstwo Irkunu

Irkun jest górską krainą dzielnych i bohaterskich ludzi, opiewanych w wielu pieśniach. Zamieszkiwany jest przez dwa narody; Nordów (zwanych Valmiriańczykami, lub Wikingami), oraz Celtów. Narody te różnią się od siebie znacząco, jednak mają wiele cech wspólnych, takich jak patriotyzm, ofiarność i poważne rozumienie honoru. Miejscowy Książe jest zwany „Oberjarlem”, a Hrabiowie „Jarlami”. Irkuńczycy lubią przygody, walkę i cenią sobie swoją odrębność, a podstawą ich gospodarki jest pasanie owiec i kóz, a przede wszystkim eksploatowanie bogatych złóż surowców. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, mieszkańcy tej krainy, są bardzo inteligentni, jednak nie afiszują się ze swoją dumą, tak jak Aryuńczycy. Klasyczny Celt, ubiera się w kilt i jest zazwyczaj rudy, lub posiada brunatne włosy, z kolei Nord posiada jasne włosy i jest bardzo muskularny. Irkun jest jednym z tych miejsc gdzie czas niejako się zatrzymał, więc nie powinien dziwić widok idącego ulicą drewnianego miasta człowiek, ubrany w skóry kolczugę, noszący na plecach tarczę a przy pasie topór, któremu za nakrycie głowy służy hełm z bawolimi rogami. Księstwo to składa się z dwóch Hrabstw: Celtii i Valmirii.

Zjednoczone Księstwo Lancaster (niegdyś Księstwo Abdalii)

Znany z herbaty i największych w Królestwie stoczni, najlepiej technologicznie rozwinięty kraj związkowy Federacji Aryuńskiej.

Dawne prowincje: Księstwo Abdalii, Księstwo Galadu

Historia Internetowa - kalendarium

  1. 5 sierpnia 2013 r. - Nadanie Konstytucji
  2. 6 sierpnia 2013 r. - Deklaracja segalijska i oficjalne powstanie państwa
  3. 7 sierpnia 2013 r. - Zawiązanie Senatu I Kadencji
  4. 21 sierpnia 2013 r. - Zamach sierpniowy
  5. 25 sierpnia 2013 r. - Zawiązanie Senatu II Kadencji
  6. 28 sierpnia 2013 r. - Konflikt o czas
  7. 28-29 sierpnia 2013 r. - Regencja dwudniowa
  8. 29 sierpnia 2013 r. - Pierwsze demokratyczne wybory, Senat III Kadencji
  9. 1 września 2013 r. - Konflikt 1 września
  10. 1 września około godziny 23:00 - Zwiększenie uprawnień Senatu i demokratyzacja
  11. 2 września 2013 r. - Wprowadzenie dużych zmian w Konstytucji i rozpoczęcie budowy nowoczesnego, demokratycznego państwa 
  12. (Do nadrobienia)

Geografia

Mapa administracyjna
Mapa administracyjna
Mapa z zaznaczonymi miastami
Mapa z zaznaczonymi miastami