Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Lukas.k: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Lukas.k
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Politika''', '''Świat Politika'''  -  to ogólnodostępny symulator typu MMOG. To świat, który każdy może tworzyć i zmieniać. Gracz nie tylko musi wygrywać wybory, ale również tworzyć i zarządzać partią, organizować sojusze i szukać zwolenników dla swoich propozycji i pomysłów. W świecie POLITIKA liczy się wszystko - przekonania, pomysły, charyzma, spryt, umiejętność negocjowania ale i posiadane dobra materialne. Swoją aktywność gracze przejawiają w różny sposób. Mogą gromadzić wirtualny majątek, gazety czekają na nowe artykuły, a parlament na nowych posłów. POLITIKA jest miejscem gdzie mogą spotykać się ludzie o podobnych przekonaniach i skonfrontować je z osobami o wizjach skrajnie odmiennych.
'''Lukas.k''' - politolog, socjolog, działacz społeczny, trochę zależny od Internetu. Prezydent świata [[Politika]]
 
[[Kategoria:Postacie]]
 
[[Kategoria:Politicy]]
 
== Informacje o kraju POLITIKA ==
== Wprowadzenie ==
 
Mieszkańcy świata POLITIKA to naród sięgający swą historią ciemnych wieków średniowiecza, gdy po chramach stały komputery marki Odra. Pierwotna cywilizacja charakteryzowała się tworzeniem obrazów za pomocą zerojedynkowych wydruków. Pierwszym przełomem w historii świata POLITIKA była gra elektroniczna typu tenis, w którą można było bawić się po podłączeniu specjalnej przystawki do telewizora. Grę propagowało pierwsze poważne wydawnictwo Młody Technik.
Po okresie zgodnego wzrostu doszło do podziałów na tle religinych. Świat POLITIKA podzielił się na wyznawców ZX Spektrum, Amstrada, Amigi i Atari. Schizma nie sprzyjała rozwojowi świata. Badacze tamtych czasów wskazują jednak na ważną próbę uregulowania reguł państwa podjęte w okresie zwanym Hammurabi. Pierwsza próba powiązania decyzji gospodarczych, z rozstrzygnięciami politycznymi była sporym sukcesem do czasu, gdy cały system nie zaczął obumierać z przyczyn od mieszkańców niezależnych. Współczesna historia świata rozpoczyna się w czasach, gdy dominuje religia PC, w obrządku Web 2.0. Od dnia 15 marca 2008 roku, po 2 latach społecznych tumultów i nieustającej rewolucji ukonstytuował się świat POLITIKA jako republika.
 
== Geografia ==
Obszar zajmowany przez świat POLITIKA jest w większości nizinny. Od północy granicę stanowi morze, od południa góry. Państwo przecina kilka rzek, w większości o wyłącznie krajowym znaczeniu. Zasoby wody pitnej są na bezpiecznym poziomie, bogactwem naturalnym są lasy, węgiel kamienny i brunatny, siarka. W śladowych ilościach występują złoża gazu ziemnego i ropy - bez znaczenia ekonomicznego.
 
== Sytuacja wewnętrzna ==
W wyniku przemian, które dokonały się po upadku ZSRR i Rady Współpracy Wschodniej, totalitarne rządy Politiki Ludowej odeszły w zapomnienie. Rozpoczął się proces demokratyzacji kraju. Kraj POLITIKA ogłoszono republiką parlamentarną, w której to obywatele za pośrednictwem swoich przedstawicieli w parlamencie mogą wpływać na politykę kraju. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 15 marca ustanowiono świętem państwowym. Wybory do parlamentu są powszechne i bezpośrednie, a udział w nich mogą wziąć jedynie partie polityczne spełniające określone wymogi, przedstawione w aktach prawnych konstytuujących funkcjonowanie świata POLITIKA.
Przemiany demokratyczne to także zniesienie cenzury i wprowadzenie swobody wyrażania poglądów. Efektem zaistniałego pluralizmu politycznego jest pojawienie się na scenie politycznej znacznej liczby partii, reprezentujących rozmaite przekonania i doktryny, od prawicowych poprzez centrowe aż po lewicowe, z wielorakimi kombinacjami po drodze. W pierwszym okresie tuż po przemianach politycy zaserwowali nam prawdziwy wysyp przeróżnych ugrupowań, które wyrastały jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Sytuacja na krajowej scenie politycznej jest bardzo dynamiczna, a czasami wręcz nieprzewidywalna.
Naturalnie najważniejszym elementem zaistniałych przemian jest przywrócenie wolności słowa. A ponieważ mieszkańcy świata POLITIKA zawsze mają dużo do powiedzenia i chętnie korzystają z okazji, aby się wykazać, nastąpił wysyp wszelkiego rodzaju gazet o szerokim spektrum tematycznym. Wolność prasy w „politickiej” rzeczywistości posunęła się do tego stopnia, że każdy obywatel może wydawać własny periodyk. Prawie każdy zapragnął więc zaistnieć na rynku prasowym, poruszając zarówno tematy istotne, z punktu widzenia państwa, jak i te mniej ważne, czy wręcz błahe. Rozmaite tytuły, czasem nie przebierając w środkach, zaciekle konkurują ze sobą. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że serwery udźwigną te gigabajty makulatury.
 
 
Wraz z demokratyzacją nastąpił wyraźny wzrost liczby obywateli świata POLITIKA. Nie ma więc wątpliwości, że państwo się rozwija i to w jak najlepszym kierunku. W kraju POLITIKA mamy mieszankę rozmaitych zawodów i doktryn politycznych, reprezentujących różne regiony, a wszelkich szczegółów w tym względzie i nie tylko w tym, dostarcza nam aktualizowany na bieżąco raport o państwie.
== Gospodarka ==
Odziedziczona po poprzednim systemie gospodarka znajdowała się w opłakanym stanie. Już pierwsze władze wyzwolonego świata POLITIKA stanęły w obliczu niezwykle trudnego wyzwania. Należało przywrócić normalność, dokonując niezbędnych reform. Choć nie było to proste zadanie starania krajowych decydentów zakończyły się sukcesem. Jak w każdym cywilizowanym, szybko rozwijającym się kraju, gospodarkę oparto na wolnorynkowych regułach funkcjonowania – poszanowaniu praw własności oraz swobodnego obrotu gospodarczego. Na pasażu handlowym pojawiło się mnóstwo artykułów, zarówno tych pierwszej potrzeby, jak i luksusowych, do których dostęp był ograniczony, a niekiedy wręcz pozostawał w sferze marzeń. Uwolniono rynek nieruchomości, a przed przeciętnym obywatelem pojawiła się perspektywa zamiany swojego małego, ciasnego mieszkanka, na coś dużo bardziej wszechstronnego i ekskluzywnego. Niezwykle dynamicznie rozwinął się rynek instrumentów finansowych pozwalających mieszkańcom świata POLITIKA na pomnażanie swojego kapitału. Każdy obywatel mający choć odrobinę smykałki inwestora może ulokować swoje oszczędności na giełdzie czy w nieruchomościach. Dla tych przezorniejszych rozwiązaniem są banki. Dzięki przystąpieniu do Unii Bardziej Europejskiej przedsiębiorczy obywatele mogą liczyć na wsparcie w postaci funduszy unijnych. Zalegalizowano także kasyna i teraz dowolny obywatel może spróbować szczęścia w grach hazardowych.
 
Jednak jak każda gospodarka, również ta krajowa, ma dwa oblicza. Nie udało się uniknąć negatywnych skutków przemian. Wszędobylska prywatyzacja i restrukturyzacja przyniosła napływ pozbawionych pracy obywateli. Na szczęście istnieje możliwość podnoszenia kwalifikacji. Niektóre sektory gospodarki źle zniosły zmiany i mają ogromne problemy z przystosowaniem się do nowych warunków. W rękach państwa pozostały jedynie gałęzie gospodarki uznane za strategiczne. Wykrystalizowała się szara strefa. Bolączką młodej demokracji świata POLITIKA jest korupcja oraz zatarcie granic pomiędzy biznesem i polityką. Na rozstrzygnięcie czeka problem lustracji, który ciągnie się niczym puszki przywiązane za samochodem nowożeńców, robiąc przy okazji wiele hałasu. Ta ciemna strona posttotalitarnego państwa czeka na odpowiednie rozstrzygnięcia rządzących.
Wszystkie poczynania poszczególnych obywateli, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i politycznej wpływają ostatecznie na kształtowanie najważniejszego wskaźnika ekonomicznego, jakim jest Trend Rozwoju Państwa. Stanowi on odzwierciedlenie formy, w jakiej znajduje się gospodarka kraju POLITIKA. Jego wskazania prezentowane są codziennie w formie wykresu oraz komentarza ekspertów lub uczestników życia gospodarczego. W gestii polityków, ale także każdego z obywateli, pozostaje utrzymanie go na jak najwyższym poziomie.
 
 
 
 
== Ustrój świata POLITIKA ==
== Godło, barwy, hasło ==
Godłem świata POLITIKA jest logotyp składający się ze słowa "politika" zapisanego wystylizowaną czcionką w kolorze czerwonym. Hasło wszystkich obywateli brzmi: "nie zagrasz, wybiorą za Ciebie", a barwy kraju to kolory #991D1B (czerwony) oraz #FFFFFF (biały). Nazwa państwa POLITIKA zapisywana jest tylko z wykorzystaniem dużych liter (jak w godle) bez możliwości jej odmiany. Obywatele zobowiązani są do umieszczania znaku identyfikującego świat POLITIKA we wszystkich prezentowanych przez siebie publikacjach (m.in. filmy, dokumenty tekstowe i obrazy) wraz z internetowym adresem www.politika.pl - szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji (pkt. 10, wskazówka 3).
 
 
== Parlament ==
Kraj POLITIKA jest republiką parlamentarną, w której obywatele za pośrednictwem swoich przedstawicieli w parlamencie mogą wpływać na politykę kraju. Wybory do parlamentu są powszechne i bezpośrednie, a udział w nich mogą wziąć jedynie partie polityczne spełniające określone wymogi, przedstawione w aktach prawnych konstytuujących funkcjonowanie świata POLITIKA.
== Rada Ministrów ==
Zwyczajowo na czele Rady Ministrów sprawującej władzę wykonawczą w świecie POLITIKA staje Prezes Rady Ministrów - przewodniczacy zwycięskiej w wyborach partii. W gestii Premiera leży powołanie rządu składającego się z czterech ministerstw: finansów, gospodarki, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych. Skupiają one wszystkie sfery życia gospodarczego, społecznego i politycznego kraju. Prezes Rady Ministrów, poza ministrami i ich zastępcami, powołuje również Marszałka Parlamentu oraz Rzecznika Rządu.
== Prezydent ==
Każdy organizm musi mieć głowę i to nie od parady, tym bardziej tak młody, prężnie rozwijający się jak demokratyczna POLITIKA. Funkcję głowy państwa powierzono Prezydentowi, wybieranemu w wyborach powszechnych i bezpośrednich. Jako najwyższy przedstawiciel kraju na zewnątrz pełni on rolę stricte reprezentacyjną, przy czym zachowuje również pewne prerogatywy w zakresie prowadzenia polityki zagranicznej.
== Okręgi wyborcze ===
Świat POLITIKA podzielony jest na 16 okręgów wyborczych odpowiadających swoim obszarem i wielkością społecznościom zamieszkującym kraj.
Legenda
1. Lewomorskie
2. Prawomorskie
3. Jeziorniane
4. Dużoleśne
5. Wielkocentralne
6. Pośrodkowe
7. Wielkoziemskie
8. Winniczane
9. Dolnoczarnoziemskie
10. Międzyziemskie
11. Staroziemskie
12. Czarnoziemskie
13. Małocentralne
14. Wiatrowe
15. Górskozielone
16. Prawocentralne
17. Terytoria Zamorskie
== Prawo ==
System prawny oparty jest na regulaminie świata POLITIKA, a sądownictwo powierzone jest Sądowi Administartorów i Moderatorów, którzy stoją na straży wolności słowa i poszanowania prawa obowiazującego wszystkich obywateli świata POLITIKA. Ich decyzje są ostatecze i nie ma od nich odwołania. Wszelka komunikacja obywateli z Administartorami i Moderatorami świata POLITIKA odbywa sie zgodnie z regułami opisanymi w księdze pomocy.
== Święta ==
Święto Państwowe obchodzone jest 15 marca każdego roku na pamiątke rocznicy powstania świata POLITIKA. Świetem demokracji obchodzonym co każde 14 tur jest dzień kolejnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, których szczegółowy kalendarz dostępny jest dla każdego obywatela przez cały czas trwania rozgrywki.
== Jednostki ==
Urzędową jednostka czasu w świecie POLITIKA jest tura składająca się z 24 godzin. Kolejne 84 tury stanowią jeden cykl zwany rozgrywką. Wszelkie informacje nt. bieżącej rozgrywki znaleźć można w dziale administracyjnym. Jednostką monetarną świata POLITIKA jest wirtualnie wymienialny politiczny złoty (PLZ).
 
 
 
 
 
== Konstytucja świata POLITIKA ===
My dumni obywatele świata POLITIKA, w trosce o dobro naszego wirtualnego kraju i żyjących w nim obywateli, w szacunku dla historii, w poszanowaniu wszelkich wartości uniwersalnych, tradycji i religii uchwalamy ten dokument jako zbiór podstawowych praw świata POLITIKA.
Rozdział I
Zasady Funkcjonowania Państwa
Art. 1
Państwo POLITIKA jest republiką parlamentarną.
Art. 2
Władzę ustawodawczą w państwie POLITIKA pełni Parlament.
Art. 3
1. Wybory do Parlamentu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
2. Podział mandatów, po ustaleniu ostatecznych wyników wyborów parlamentarnych, odbywa się zgodnie z zasadą proporcjonalności opracowaną przez NRAiM.
Art. 4
Parlament wybierany jest na czternastodniową kadencję. Parlament rozpoczyna ją w dniu ogłoszenia wyników wyborów.
Art. 5
Do Parlamentu może być wybrany każdy obywatel świata POLITIKA, bez względu na wiek, płeć,czy przekonania.
Art. 6
1. Kandydatów na parlamentarzystów zgłaszać mogą tylko te partie polityczne, które liczą co najmniej 20 członków i przekraczają wymagany próg punktowy.
2. Lista wyborcza ustalana jest na tydzień przed dniem wyborów na podstawie rankingu punktowego oraz wyników quizu wyborczego wypełnianego przez członków partii.
Art. 7
Każdy parlamentarzysta ma zapewnione warunki odpowiednie do pełnienia funkcji - posiada dostęp do Mównicy Sejmowej oraz możliwość głosowania nad projektami ustaw.
Art. 8
1. Marszałek Parlamentu, zwany dalej Marszałkiem, powoływany jest przez Prezesa Rady Ministrów.
2. Marszałek sprawuje opiekę nad Parlamentem dbając o spokojny, kulturalny i merytoryczny charakter dyskusji parlamentarnych.
Art. 9
Posiedzenia Parlamentu są jawne.
Art. 10
Parlament decyduje o wstąpieniu do organizacji międzynarodowych, a także o ratyfikacji traktatów międzynarodowych.
Art. 11
1. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje wszystkim obywatelom świata POLITIKA.
2. Wnioskodawcy przedstawiają swój projekt drogą elektroniczną Naczelnej Radzie Administratorów i Moderatorów, dalej nazywanej skrótem NRAiM.
3. NRAiM decyduje o dopuszczeniu bądź nie projektów ustaw do głosowania.
Art. 12
Parlament uchwala ustawy zwykłą większością głosów.
Art. 13
1. Ustawy tracą moc prawną wraz z końcem rozgrywki, w czasie której zostały uchwalone. W nowej rozgrywce te same projekty ustaw mogą ponownie trafić pod obrady Parlamentu.
2. Wyboru projektów ustaw przedkładanych pod obrady Parlamentu dokonuje Prezes Rady Ministrów, po zapoznaniu się z opiniami członków Rady Ministrów oraz zarządów partii wchodzących w skład koalicji rządowej.
Art. 14
Władzę wykonawczą w świecie POLITIKA sprawują Prezydent i Rada Ministrów.
Art. 15
1. Prezydent jest najwyższym przedstawicielem państwa POLITIKA.
2. Prezydent POLITIKA czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji.
3. Kompetencje, prawa i obowiązki Prezydenta określa Konstytucja i ustawy.
Art. 16
1. Prezydent świata POLITIKA wybierany jest przez wszystkich obywateli w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych.
2. Prezydent świata POLITIKA wybierany jest na dwudziestoośmiodniową kadencję rozpoczynającą się w dniu ogłoszenia wyników wyborów.
3. Na Prezydenta świata POLITIKA może zostać wybrany każdy obywatel, który w dniu zamknięcia list wyborczych spełnia warunki określone w instrukcji.
4. Na Prezydenta świata POLITIKA zostaje wybrany ten kandydat, który uzyska największą liczbę głosów.
Art. 17
Prezydent świata POLITIKA w trakcie sprawowania swojego urzędu może być jednocześnie parlamentarzystą oraz członkiem partii politycznej.
Art. 18
Prezydent świata POLITIKA ma prawo do codziennego zwracania się z orędziem do obywateli.
Art. 19
1. Rada Ministrów składa się z Prezesa Rady Ministrów i ministrów.
2. Na czele Rady Ministrów stoi Prezes, określany również mianem Premier.
3. W skład Rady Ministrów może być powołany wicepremier.
4. Premier i wicepremier mogą pełnić funkcję ministra.
5. Rada Ministrów świata POLITIKA liczy cztery ministerstwa: Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych, Gospodarki i Finansów, skupiające wszystkie dziedziny funkcjonowania świata POLITIKA.
Art. 20
Prezesem Rady Ministrów zostaje przewodniczący partii zwycięskiej w wyniku wyborów parlamentarnych.
Art. 21
Prezes Rady Ministrów: mianuje i odwołuje ministrów, kieruje pracami rady ministrów, ma prawo do wygłaszania codziennego exposé.
Rozdział II
Relacje państwo-kościół
Art. 22
Każdemu zapewnia się całkowitą wolność wyznania.
Art. 23
Państwo POLITIKA jest świeckie i jest w nim realizowany
Rozdział kościoła od państwa. Szczegóły mogą być regulowane przez ustawy.
Art. 24
Prawo państwa POLITIKA w całości obejmuje instytucje wszystkich legalnych kościołów i związków wyznaniowych bez uprzywilejowania żadnego z nich, jak również nie utrudnia działalności żadnego z nich.
Art. 25
Państwo POLITIKA nie finansuje działalności kościoła ani żadnego związku wyznaniowego. Kościół utrzymuje się jedynie ze składek swoich wiernych oraz działalności gospodarczej. Ewentualne zasady dofinansowania regulować będą ustawy.
Art. 26
Tajność przekonań religijnych i wyznania jest pod ochroną prawną.
Art. 27
Każdy obywatel ma prawo do uszanowania jego przekonań religijnych.
Rozdział III
Prawa, wolności i obowiązki obywatela
Art. 28
Każdy ma prawo do życia, wolności od przemocy i tortur
Art. 29
Obywatelem świata POLITIKA jest każdy kto urodził się w rodzinie obywateli świata POLITIKA, a inne zasady przyjęcia obywatelstwa określają ustawy.
Art. 30
1. Każdy ma prawo do poszanowania swoich poglądów.
2. Nikt nie może być dyskryminowany ze względu na rasę, płeć, język, religię, wykształcenie, poglądy polityczne oraz pochodzenie społeczne.
Art. 31
1. Każdy ma prawo do dowolnego wybrania swojego zawodu.
2. Każdy obywatel ma prawo do wstąpienia do dowolnego ugrupowania politycznego o ile jest ono zgodne z jego światopoglądem.
Art. 32
Obywatel ma prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii jeśli nie są one wulgarne, ani obraźliwe dla innych obywateli.
Art. 33
Obywatel, pracujący, powyżej 18 roku życia ma obowiązek płacenia regularnie podatków na rzecz państwa.
Art. 34
Obywatel ma obowiązek dbania o dobro wspólne narodu.
Art. 35
1. Obywatel ma obowiązek stosować się do ustawowo przyjętych norm prawnych.
2. W Państwie POLITIKA obowiązuje zasada “Ignorantia iuris nocet”.
Art. 36
1. Każdy obywatel zdolny do czynności prawnej ma prawo do zawarcia związku małżeńskiego.
2. Małżeństwo jest prawnie chronionym związkiem mężczyzny i kobiety.
Art. 37
Obywatele do 18 roku życia mają obowiązek edukacji szkolnej.
Rozdział IV
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej.
Art. 38
W Państwie POLITIKA obowiązuje zasada wolnego rynku.
Art. 39
Przedsiębiorca świata POLITIKA to osoba uznająca prawo wolnorynkowe, prawo do własności i swobodnego obrotu gospodarczego. Respektująca umowy międzynarodowe zawarte w przeszłości jak i zawierane współcześnie.
Art. 40
Przedsiębiorcą świata POLITIKA może zostać osoba fizyczna i może to być działalność wytwórcza, handlowa prowadzona w celach zarobkowych i na własny rachunek. Z poszanowaniem prawa POLITIKA i jej obywateli.
Art. 41
Odzwierciedleniem prowadzenia działalności jest Trend Rozwoju Państwa, a szczegółowe przepisy znajdziesz w dziale administracyjnym oraz na forum POLITIKA.
Rozdział V
Zasady prowadzenia polityki zagranicznej
Art. 42
Politykę zagraniczną prowadzi rząd przy współudziale prezydenta.
Art. 43
Traktaty międzynarodowe podpisuje minister spraw zagranicznych. Ratyfikuje je prezydent po wcześniejszej decyzji parlamentu.
Art. 44
Traktaty międzynarodowe przekazujące kompetencje państwa organizacjom międzynarodowym przed ratyfikacją wymagają akceptacji w ogólnonarodowym referendum.
Art. 45
Nawiązanie i zerwanie stosunków dyplomatycznych, uznanie niepodległości i wypowiedzenie wojny wymaga porozumienia rządu i prezydenta. Ogłoszenie takiego faktu należy do Prezydenta.
Art. 46
Ambasadorów powołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych.
Rozdział VI
Zasady funkcjonowania i zmiany konstytucji
Art. 47
Konstytucja jest nie podważalnym dokumentem ,stanowiącym główne i najważniejsze prawo, na podstawie, której mają być oparte ustawy.
Art. 48
1. Projekt zmiany konstytucji może przedłożyć tylko urzędujący Prezes Rady Ministrów.
2. Zmiana konstytucji jest możliwa tylko poprzez głosowanie w parlamencie, przyjęcie jej większością dwóch trzecich głosujących posłów, a następnie ta musi zostać podpisana przez prezydenta.
Art. 49
Każda zmiana konstytucji musi być poprzedzona debatą publiczną, podczas, której mogą się wypowiedzieć wszyscy parlamentarzyści.
KONIEC
 
 
== Serwis Świata Politika ==
[http://www.politika.pl]

Aktualna wersja na dzień 18:31, 2 sty 2010

Lukas.k - politolog, socjolog, działacz społeczny, trochę zależny od Internetu. Prezydent świata Politika