Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Bośnia i Hercegowina

Z Micropedia
(Przekierowano z Bośnia)

Bośnia i Hercegowina - wolny kraj istniejący w internecie od 24 kwietnia 2005 roku znajdujący się pod zarządem Ministerstwa Skarbu Monarchii Austro-Węgier. Graniczy od zachodu i północy z Chorwacją (wchodzi w skład Zalitawi) i Dalmacją (wchodzi w skład Przedlitawi). Najsłabiej zaludniony oraz rozwijający się region Monarchii Austro-Węgier. Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajevo. Głównymi miastami są Banja Luka, Bihać oraz Mostar.

Etymologia nazwy

Nazwa Bośnia, powstała najprawdopodobniej od nazwy rzeki Bosny. Przypuszcza się też, że pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia bos (bogh), znaczące płynąca rzeka. Cesarstwo Bizantyjskie określało tę prowincję jako Bathinus Flumen.

Ciekawostki

  • W ramach Cesarskich i Królewskich Sił Zbrojnych Monarchii Austro-Węgier działa jeden "Bosnisch-hercegovinisches Feldjägerbataillon" oraz cztery regimenty "Bosnisch-herzegowinisches Infanterie Regiment Nr. 1", "Bosnisch-herzegowinisches Infanterie Regiment Nr. 2", "Bosnisch-herzegowinisches Infanterie Regiment Nr. 3" i "Bosnisch-herzegowinisches Infanterie Regiment Nr. 1".
  • W Bośni i Hercegowinie działa klub piłkarski FC Mostar biorący na co dzień udział w krajowej lidze piłkarskiej - Monarchie Bundesliga. Mecze u siebie rozgrywa na stadionie Arena de Mostar. Właścicielem klubu jest Wasilij Petrowicz.

Adresy Internetowe