Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Elfida

Z Micropedia

Prowincja ogólnie

Prowincja Elfida jest położona w północno-środkowej części Królestwa Scholandii oraz północnej części Kontynentu Wirtuazja. Elfida odegrała poważną rolę w dziejach całego kontynentu, była także kolebka jednej z trzech historycznych cywilizacji wirtuazjatyckich: Kultury Efickiej. Samo państwo Scholandia bez prowincji Elfida nie miałoby szans na uformowanie się. Dzięki badaniom prowincji Elfida możemy się dowiedzieć bardzo dużo na temat prehistorii Scholandii oraz jednej z grup jej pierwszych mieszkańców, czyli "Elfów". Prowincja Elfida jest również prowincją handlową, ponieważ różne trasy handlowe prowadzące z północy na południe biegną głównie przez Elfidę.

Klimat Elfidy

Klimat Elfidy jest bardzo zróżnicowany, ponieważ Elfida ma i góry i niziny. Właśnie takie urozmaicenie nadaje Elfidzie różnorodność klimatyczną. Średnia temperatura w stolicy Elfidy, mieście Elfidias wynosi w lipcu 21, a w zimie aż 22 stopnie Celsjusza. Opady w styczniu 800mm i w lipcu 650mm. Właściwie jest to prowincja z klimatem ciepłym, czyli raczej wybierzemy się tutaj na ciepłą plażę w Elfidias nad jeziorem Geashen niż na narty. Jednakże w górach Sierra Ferrida spotkamy się z temperaturami minusowymi do -10 stopni, a na samym szczycie – temperatura spada poniżej -17 stopni Celsjusza. Klimat podzwrotnikowy, gorący i wilgotny.

Ukształtowanie powierzchni

Ważny element krajobrazu stanowią góry. Na północ od Elfidias występuje małe pasmo gór Rosenzori, które jest pasmem należącym do bardzo rozległego pasma gór Sierra Ferrida. Na wschodzie prowincji są już prawdziwe góry Sierra Ferrida. Najwyższym szczytem prowincji jest góra Caballero (2118 m n.p.m.), która jest położona na wschód i oddalona o ok. 20 km od miasta Paolopolis. W paśmie Rosenzori znajdziemy górę Elfów, która liczy 1684 m n.p.m. Jest ona w całości pokryta roślinnością, co nadaje jej unikalną, zieloną szatę zewnętrzną. Góra Caballero jest już szczytem typowym dla wspinaczki. Chociaż jest górą, która nie posiada zbyt wielkiej wysokości bezwzględnej, jednak wznosi się bardzo stromo. Tuż po prawej stronie od szczytu znajduje się wielki 200-metrowy lodowiec, który utrudnia wspinaczkę. Od lodowca do szczytu Caballero dzieli nas jedyne 128 m. Elfida w większości jest prowincją nisko położoną - wokoło liczne i obszerne sawanny. W szczególności dominują one w krajobrazie w centrum oraz na wschodzie prowincji. Jednakże bardziej na zachód można spotykać coraz to wyższe zarośla. W zachodniej części prowincji, na zachód od miasta Elfidias ujrzymy wielką "Puszczę Elfów". Wielka Dolina Zachodnia to największa nizina Elfidy. Jest obszerna i słabo zaludniona, nie ma tam praktycznie większych miast, jednak można spotkać wysoczyzny. Wokół jeziora Geashen występuje całkowita nizina. Nie znajdziemy tam żadnych miejsc powyżej 300 m n.p.m.