Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Galmartena SK Angemont

Z Micropedia

Galmartena SK Angemont (inne wersje: GSK Angemont, GSKA) – sarmacki klub piłkarski, założony w 2019 r.[1], mający swą siedzibę w Angemoncie (Hasseland). Bierze udział w rozgrywkach Sarmackiej Ligi Piłkarskiej poprzez portal xperteleven.com. Wg stanu na lipiec 2020 r. jest jedynym klubem, reprezentującym Hasseland w rozgrywkach SLP. Swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie Martin Foskorn Park w Angemoncie.

Do największych osiągnięć klubu należy zwycięstwo w rozgrywkach Trzeciej Klasy sezonu 36. Jest to w pewnym sensie osiągnięcie, którego nikt w przewidywalnej przeszłości klubowi nie odbierze, jako że bezpośrednio po zakończeniu sezonu 36 Trzecia Klasa została zlikwidowana.

Motto klubu to Plus ultra (łac. wciąż dalej). To przypomnienie tego, że nie można zadowalać się tym, co już zostało osiągnięte, ale dążyć do kolejnych sukcesów.

HISTORIA

Klub został stworzony na licencji istniejącej już wcześniej, grającej w Trzeciej Klasie Unii Bordonia i w oparciu o jej kadry. Zmiana dokonała się 29 października 2019 r. Było to w trakcie 35 sezonu SLP. Od początku najsilniejszą częścią klubu była pomoc i drużyna była do kolejnych spotkań ustawiana głównie z myślą o wykorzystaniu możliwości tej formacji. Debiutując w trakcie sezonu, Galmartena przejęła od Unii miejsce w dolnej części tabeli, ale sezon udało się dokończyć na 4. miejscu.

W pierwszym meczu, w listopadzie GSKA pokonała u siebie Hetmana Grodzisk 2-0. Tydzień później powtórzyli ten wynik w rewanżu na wyjeździe. W kolejnym meczu przydarzyła się pierwsza przegrana – 0:1 z Margońskimi Koniami. W ostatniej kolejce Galmęs pokonali z Tigers Elrat 2-0, co było dla tej drużyny jedyną porażką w sezonie, ale mimo to nie udało się awansować.

Przed kolejnym, 36. sezonem wzmocniono obronę. Koncepcja nie zmieniała się w stosunku do bramki i ataku. Na bramce GSKA miała i nadal ma dwóch równorzędnych zawodników, co zapewnia stabilność z tyłu nawet w razie kontuzji. W ataku z kolei stałym liderem jest Sacunkevich, który zależnie od okoliczności tworzy tę formację samotnie lub ma przydzielonego do pomocy młodzieżowca bądź zawodnika z innej formacji z cechą uniwersała. Praktyka pokazuje, że nieraz Sacunkevich spełnia jeszcze pożyteczniejszą rolę, gdy ściąga na siebie uwagę obrońców, otwierając pomocnikom pole do strzału.

36. sezon rozpoczął się od zwycięstwa nad efemerycznymi Biurokratami Angemont 1:0[2]. Były to jedyne w dotychczasowej historii klubu derby miasta (i Hasselandu). Jeszcze w trakcie sezonu rywal zza miedzy został opuszczony i po sezonie rozwiązany. Kolejny mecz (1:1 ze spadkowiczem Angstrem) pokazał możliwości w zakresie ataku.

W tym samym sezonie GSKA zaliczyła debiut w pucharze, eliminując w 1. rundzie wyżej notowaną Lavivę Fer (2:0 u siebie, 0:0 na wyjeździe). W kolejnej rundzie nastąpiły dwie zdecydowane porażki z Futbólfeaán Auterra. Ciąg dalszy sezonu stał jednak pod znakiem zwycięstw, a wygrana 16 maja 2020 r. z Lodowcem Gaudium 3-0 na wyjeździe zapewniła awans. Ostatnim meczem sezonu było zwycięstwo nad Wedlą, która zajęła wcześniej miejsce Biurokratów.

Przed pierwszym sezonem w Drugiej Klasie nikt tak naprawdę nie wyznaczał jakichś konkretnych celów. Drużyna miała zagrać najlepiej, jak potrafiła i ulokować się przynajmniej w środku tabeli. W trakcie przerwy nie nastąpiły jakieś istotniejsze roszady personalne, przyrost umiejętności u zawodników był też nieco mniejszy, niż się spodziewano. Mimo to, klub zaliczył zaskakująco dobry start. Po zwycięstwie nad Los Pinguinos, a potem porażce 1-2 z Ormalem Altbork, wszystkie kolejne mecze poza 0-0 w pucharze z Diukami Gideny były zwycięstwami (wg stanu na 11 lipca 2020 r.). Na moment pisania tego artykułu Galmartena zajmuje pozycję lidera Drugiej Klasy, mając razem z drugim Ormalem tyle strzelonych bramek, ile 6 kolejnych ekip razem wziętych. W pucharze ponownie udało się przejść 1. rundę, eliminując Diuki Gideny (1-0 u siebie, 0-0 na wyjeździe), z którymi GSKA ma wyjątkowo dobry bilans (zwycięskie potyczki sparingowe). W drugiej rundzie jako przeciwnik został wylosowany aktualny mistrz SLP, FC Czarnolas.

Wg stanu na 11 lipca 2020 r., wartość składu to 30 790 975 econ.

HERB

Aktualnie trwają dyskusje nad wprowadzeniem oficjalnego herbu, a do czasu jego ustanowienia klub używa herbu o wzorze przedstawionym obok.

STROJE

Od początku istnienia klub gra w żółtych koszulkach i zielonych spodenkach oraz żółtych ochraniaczach. Bramkarze używają strojów w różnych kombinacjach granatowego, np. granatowa bluza i białe spodenki. Strój wyjazdowy jest jednolicie zielony. Aktualnie na koszulkach z przodu znajduje się logo głównego sponsora drużyny, browaru Ferrante Angemont.

KIBICE

Od początku swojego istnienia Galmartena dochowała się fanklubu Galmēs (taki jest też przydomek drużyny). Najwierniejsza kluba, licząca ok. 100 fanów jeździ na wszystkie mecze wyjazdowe. Poza Angemontem, zorganizowany fanklub GSKA istnieje w Vienbien, gdzie poprzednio istniał klub Bishop.

STADION

Galmartena rozgrywa swoje mecze na stadionie miejskim Angemontu – Martin Foskorn Park, który dzieli z innymi klubami, występującymi w innych ligach Xpert Eleven: Dianą, Mechaniką oraz Alvardią.  

Najwyższa porażka

0-5 z Futbólfeaán Auterra, 12 marca 2020 r., puchar

Najwyższe zwycięstwo

6-0 z Dyskobolią Czarnolas, 22 marca 2020 r., Trzecia Klasa

SZTAB SZKOLENIOWY

Trener – Santiago Vilarte von Hippogriff [[1]]

Asystent trenera – Olinver Sagert

Manager – Filipe Gastavia

Rzecznik prasowy – Alberto Salqert

RELACJE Z INNYMI KLUBAMI ANGEMONCKIMI

Relacje kibiców Galmarteny z kibicami Diany i Alvardii można określić jako neutralne, tym bardziej, że oba te kluby dysponują mniejszym potencjałem i są zdecydowanie mniej popularne niż GSKA. Główne spięcia następują z fanklubami Mechaniki. Jest to klub, którego kadry rekrutują się spośród pracowników portu w Angemoncie, co tworzy silną, wspólną tożsamość i powoduje chęć powalczenia o prymat w mieście. Kilkakrotnie odbywały się już efektowne starcia fanatyków obu klubów na przeciwległym brzegu rzeki Manasthy.

Znaczek pamiątkowy

Na zakończenie i dla upamiętnienia pierwszego sezonu, rozegranego w Trzeciej Klasie, został wyemitowany pamiątkowy znaczek Galmarteny w limitowanej edycji 140 sztuk, które zostały sprzedane pierwszego dnia dostępności.