Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Hasselandu

Z Micropedia
(Przekierowano z Hasseland)
Hasseland
Królestwo Hasselandu
Herb hasse.png
Krhasselanduflaga.PNG
Język(i) urzędowe Polski
Stolica Angemont
Ustrój polityczny Monarchia konstytucyjna
Głowa państwa
Książę Sarmacji Piotr II Grzegorz
Szef Rzadu
Lord Szambelan Piotr de Zaym
Religia państwowa brak
Uzyskanie niepodległości 3 lipca 2001
Waluta Libert
Hymn państwowy brak
Kod samochodowy HS, BI
Domena internetowa http://hasseland.eu/

Królestwo Hasselandu - monarchia istniejąca od lipca 2001, aktualnie w ramach Księstwa Sarmacji.

Ustrój

Hasseland jest ustrojowo monarchią konstytucyjną, a jednocześnie prowincją Księstwa Sarmacji. Na jego czele stoi Książę Sarmacji jako król Hasselandu. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Krajowe, zwane też Saviuną. Członkiem Saviuny (CS) może być każdy obywatel hasselandzki, który wyrazi taką chęć. Władzę wykonawcza sprawuje Dwór Królewski z Lordem Szambelanem na czele, a władzę sądowniczą sprawuje Trybunał Koronny. Stosuje się sarmackie procedury sądownicze, aczkolwiek Konstytucja daje Lordowi Szambelanowi w porozumieniu w Lordem Protektorem możliwość nałożenia grzywny.

W Hasselandzie istnieją obecnie trzy wicekrólestwa: Vienbien, Cyberii i Dornostii, a także region Ziemie Razuryjskie, w którym leży też miasto Angemont.

Rzeżba terenu jest różnorodna. Hasseland jest regionem wyspiarskim, największe wyspy posiadają swoje masywy górskie, a przez stolicę przepływa rzeka Manastha (Errana).

Każdy nowoprzybyły otrzymuje status mieszkańca, a następnie może aplikować o obywatelstwo hasselandzkie. Musi w tym celu posiadać obywatelstwo sarmackie, mieszkać w KH przynajmniej 2 tygodnie, a także wykazac się odpowiednią aktywnością na forum. Uzyskanie obywatelstwa otwiera drogę do aktywności politycznej.

Nauka i kultura

W Hasselandzie funkcjonuje Hasselandzka Akademia Nauk, kształcąca dziennikarzy, dyplomatów i prowadząca badania z dziedziny neksjalizmu (wszystkoizm stosowany). Działalność kulturalną podejmują sami mieszkańcy.

Wojsko

Za obronę Hasselandu odpowiedzialne są siły zbrojne Sarmacji, jednak KH posiada utworzoną w 2019 r. jednostkę o nazwie Gwardia Hasselandzka. Pilnuje ona porządku, a także asystuje podczas obchodów uroczystości. Dowodzi nią Lord Marszałek.

Sport

Angemont jest nieoficjalnie znany jako stolica sarmackich szachów. Klub szachowy Olimpia-Unia Grodzisk, mający oficjalnie swoją siedzibę w stolicy Sarmacji, w praktyce organizuje wydarzenia w Hasselandzie.