Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

II Rzeczpospolita Eskwilińska

Z Micropedia

Eskwilinia

Eskwilinia (ofic. Rzeczpospolita Eskwilińska) - niepodległa republika powstała 22 maja 2009 i ponownie reaktywowana 8 maja 2015.

Rzeczpospolita Eskwilińska
Konstytucja brak
Język urzędowy polski
Ustrój republika
Typ państwa republika prezydencka
Stolica Eskwilingrad
Głowa państwa Prezydent Max Plastyr
Szef rządu vakat
Przewodniczący Rady Narodowej vakat
Przewodniczący Rady Senatorskiej vakat
Ludność 1
Religia brak
Waluta auro

Historia

Początki

Wydawało się, że 22 maja 2009 to dla Eskwilinii "koniec historii", ale Republika Ispalska, choć wstrząsana wewnętrznym kryzysem, nie chciała się pogodzić z utratą koloni. W maju 2010 roku Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Eskwilińskiej zniszczyły desant sił ispalskich na wchodnim brzegu Wyspy.

W grudniu 2010 roku aktywną działalność na wyspie rozpoczął przywódca eskwilińskich skrajnych nacjonalistów i faszystów - Manuel Dos Santos - zrzeszonych w NPE. Na Placu Zwycięstwa w stołecznym Eskwilingradzie odbył się wiec NPE, który przerodził się w rozruchy. Na Placu znalazła się również grupa antyfaszystów pod przywództwem Ursusa A. Prystora. Manifestację przerwały oddziały policji, które starły się z faszystami. Wielu trafiło do aresztów.

W styczniu 2011 pod budynkiem parlamentu Dos Santos zorganizował nielegalną manifestację przeciw działalności Przewodniczącego Rady Narodowej. Przerodziła się ona w rozruchy, które przeszły pod Kancelarię Premiera. Rozpoczęły się starcia z policją. Położony nieopodal Pałac Prezydencki również został zaatakowany przez faszystów, którzy pod przewodnictwem Dos Santosa rozpoczęli forsowanie Pałacu. Lider NPE ogłosił też, iż rozpoczyna przewrót który doprowadzi do obalenia urzędujących władz. Tej samej nocy Przewodniczący RN,Ursus A. Prystor, wygłosił orędzie, w którym ogłosił, że walka z faszystami będzie trwać do końca, i ani prezydent ani premier, nie ustąpią ze swoich stanowisk. Zamieszki zakończyły się ucieczką części demonstarntów i złapaniem dużej ich grupy. Ich przywódcy nie odnaleziono. Później prezydent również wygłosił orędzie, w którym powiedział również m.in. o wydarzeniach zeszłych dni. Następstwem zamieszek było uznanie NPE za organizację nielegalną i jej rozwiązanie oraz rozpoczęcie procesu karnego wobec Manuela Dos Santosa, oskarżonego o naruszenie praw suwerenności państwa.

W połowie 2011 roku w Eskwilinii miał miejsce poważny kryzys, który spowodowały fiasko sformowania gabinetu przez Adama Zygmunciaka, kryzys parlamentarny oraz spadek aktywności. Władzę w kraju przejęło Kolegium Narodowe stanowiące organ władzy wykonawczo-ustawodawczej w miejsce rozwiązanej Rady Narodowej oraz zdymisjonowanego rządu.

Reaktywacja

8 maja 2015 roku, Max Plastyr napisał ponownie deklaracje niepodległości.

Demografia

Aktualnie Esklawinia posiada jednego obywatela.

Podział administracyjny

Dzisiejsza Eskwilinia podzielona jest na 2 gromady: Ekswilińską (wyspa Ekswilinia) oraz Osteryjską (Osteria).

Zobacz też!

Forum

Strona internetowa