Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Królestwo Voxlandu

Z Micropedia
Voxland
Królestwo Voxlandu
Dewiza
"Rex non potest peccare"
Stolica Królewskie Miasto Vox
Język urzędowy voxlandzki, powszechny
Religia brak
Forma rządów monarchia absolutna
Głowa państwa Król Joahim II Windsachen
Szef rządu Król Joahim II Windsachen
Parlament Konighaus
Uzyskanie niepodległości 30 lipca 2019
Powierzchnia 1 466 532 km2
PKB {{{pkb}}} ℳ
Waluta Vox
Hymn Marsz Królewski
Kod międzynarodowy VX, VOX
Strona internetowa
https://gov.voxland.org.pl/

Królestwo Voxlandu - jest najbardziej wysuniętym na północ państwem Nordaty, położonym na archipelagu wysp voximskich oraz zajmuje połowę Sambanafryki. Składa się z pięciu księstw tj. Księstwa Drawskiego, Księstwa Freeburga, Księstwa Rzymu, Księstwa Morza Zachodniego i Księstwa Sambany. Od 19 września 2023 roku ponownie niepodległe państwo po deklaracji niepodległości i odejściu z Cesarstwa Insulii

Zajmuje powierzchnię 1 466 532 km2 i zamieszkuje je ponad 16 mln mieszkańców (realnie 5-7). Jest monarchią absolutną od czasu wstąpienia na tron Joahima II Ribertropa 25 lipca 2022 roku.

Historia przedinternetowa

Historia przedinternetowa Voxlandu zaczyna się w latach 5000 - 3500 p.n.e., gdy w kilku falach na wyspę Voximę przybyli Sarmowie i Coatainowie, z których zaczęły kształtować się ludy Voximy. Około roku 1000 p.n.e. na wyspę przybyli także Germanowie.

Około 950 roku p.n.e. ostatecznie powstało miasto-państwo Kirym, a w 753 roku p.n.e. powstał Rzym. Oba miasta stały się stolicami dwóch nowych państw, początkowo rozwijających się w podobnym tempie. W późniejszym okresie szybciej zaczął się rozwijać Kirym. Jego Konsulowie doprowadzili do objęcia panowaniem kirymskim większej części wyspy.

Swój szczyt potęgi Kirym osiągnął za panowania Helmuta I Cezara w latach 63 – 31 p.n.e. Opanował wówczas całą wyspę, w tym Rzym. Po jego śmierci Kirym pogrążył się w chaosie, którego skutkiem była secesja Rzymu i ostateczny upadek Kirymu w roku 13 p.n.e. Na wyspie zapanował chaos. Południową część wyspy opanował w końcu Rzym, jednak na północy trwały ciągłe walki lokalnych watażków o władzę.

W roku 50 niepodległość odzyskał Kirym, który pod władzą Helmutusa Nijakusa, Aleksandra z Novakii i Bufonusa zdołał obronić swoją suwerenność. Wreszcie w roku 77 władzę nad Kirymem objął Helmut II Cezar, któremu udało się podbić sporą część wyspy. Po jego abdykacji w roku 125 Kirym jednak ponownie pogrążył się w chaosie, którego skutkiem był upadek Imperium Kirymskiego w 126 roku. Główną siłą rządzącą wyspą stał się Rzym.

Po latach dominacji Rzymu w roku 476 niepokoje wewnętrzne, połączone z najazdami Germanów, doprowadziły do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Voxima podzieliła się między wiele kraików, nieustannie walczących między sobą o władzę nad całą wyspą.

W 742 roku na wyspie pojawili się pierwsi księża z odległej Rotrii. 9 lat później zaczęła się epoka najazdów Wokaingów. W roku 800 Książę Kralku Kralek przyjął chrzest, ustanawiając swój kraj pierwszym chrześcijańskim władcą Voximy.

W X wieku potomkowie Kirów ostatecznie stworzyli Marsylię. W następnych latach nowopowstały kraj walczył z Kralkiem, odnosząc w tej walce spore skucesy. W 1066 roku Wokaingowie zdołali opanować Paryż, co zakończyło erę Wokaingów.

W 1238 roku Książę Kralku koronował się na Króla. 129 lat później państwa Voximy zaczęły pierwszą w dziejach wyspy kolonizację – kolonizację sąsiednich Wysp Baradzkich. Kolonizacja wzmocniła państwa kolonizatorskie (głównie Barad), jednak sprawiła też, że od roku 1452 na wyspach zaczęli działać piraci, którzy w roku 1462 zdołali nawet utworzyć swój własny kraj – Republikę (później Królestwo) Pirackie.

W 1493 roku w wyniku rewolucji powstał Konsulat Marsylii. Pół wieku później piraci kontrolowali już całe Wyspy Baradzkie, co skłoniło państwa Voximy do rozpoczęcia prób kolonizacji poza nimi. Państwo pirackie upadło ostatecznie w 1630, po klęsce z Koalicją Antypiracką oraz wojnie domowej. Wyspy Baradzkie w całości opanował Barad.

W 1654 roku w wyniku unii Rzymu i Germanii doszło do powstania systemu czterech krajów na wyspie: Rzymu, Kralku, Baradu i Marsylii. Koniec tego systemu przyszedł w latach 1719 – 1720. W 1719 Król Kralku Jan został Królem Baradu i Rzymu, a w 1720 roku doszło do formalnego połączenia trzech państw w Królestwo Voxlandu. Złoty Wiek Voxlandu zapoczątkowało panowanie Królowej Nataszy w latach 1749 – 1792. Za jej panowania Voxland rozpoczął Wielką Kolonizację (głównie na obszarze Gargantuiki) oraz stoczył dwie wojny ze Scholandią o Leocję (ostatecznie przegrane). W późniejszym czasie Voxland wymusił także przywrócenie Konsulatu w Marsylii. W 1789 roku Konsul Marsylijski ogłosił się Cesarzem Marsylii.

W 1815 roku, za panowania Króla Piotra, Marsylia została włączona do Voxlandu. Po raz pierwszy od czasów Helmuta I Cezara cała Voxima została zjednoczona w ramach jednego państwa. W 1862 roku w Voxlandzie doszło do protestów, które ostatecznie zmusiły Króla Pawła do ustanowienia Konstytucji i Sejmu Voxlandzkiego w roku 1864. 30 lat później jego reformy cofnął jednak jego wnuk Aleksander, który przywrócił absolutyzm.

Upadek Voxlandu nastąpił w roku 1924, kiedy Król Edward podzielił Voxland między swoich synów: Aleksandra (Rzym i kolonie), Stefana (Barad) i Krzysztofa (Kralek). W 1956 roku doszło do upadku Rzymu – po śmierci w zamachu Króla Juliusza V Sejm Rzymski ogłosił wprowadzenie republiki, zaś rzymskie prowincje i kolonie ogłosiły niepodległość. W 1992 roku po krótkiej wojnie Kralek został włączony w skład Baradu. W 2000 roku Rzym rozpoczął odzyskiwanie swoich byłych ziem na Voximie – zarówno dyplomatycznie, jak i militarnie. W 2018 udało mu się odzyskać ostatnią z prowincji – Germanię. W lipcu 2019 Joahim von Ribertrop, dowódca Kampanii Germańskiej, został obrany Cesarzem. Kilka dni później w Baradzie po śmierci Księcia Adama nowym Księciem został jego daleki krewny Filip Powietrzny (obecnie Benjamin Romanow).

Historia internetowa

Republika Voxlandu

Ok. 15 lipca 2019 roku Joahim von Ribertrop zaproponował w Baradzie połączenie z Demokratyczną Republiką Rzymu. Połączenie oficjalnie nastąpiło 30 lipca 2019. Parę dni później prezydent Filip Vox (Benjamin I) ogłosił, że od teraz każda ustawa aby została dodana do Dziennika Praw musi mieć jego zgodę.

I Królestwo Voxlandu

Pod koniec sierpnia prezydent ogłosił, że wraz z powstaniem nowej strony Voxland zmieni się w Królestwo. Odbyło sie to 29 sierpnia 2019 roku. Od 4 września tego roku Voxland walczył w Wielkiej Wojnie o Ardemię. Niestety chęć Króla do podpisania umowy o uznaniu z Państwem Suderlandzkim spowodowało, że wojska Królestwa zostały wyrzucone z wyspy przez Państwo Ardemskie i Królestwo Suderlandu. W tamtych czasach Voxland leżał na Wurstlandii. 19 października 2019 pojawili się w Voxlandzie Wurstlandczycy. Po jednodniowym sporze, w trakcie którego Joahim von Ribertrop proponował wydzielanie nowej prowincji Wurstlandia i stworzenie państwa Voxlando-Wurstlandia, ostatecznie 20 października Voxland przeniósł się na dziś zajmowaną Voximę. Przez następne dni w państwie panował spokój. 17 listopada 2019 roku Łukasz I Zielony ogłosił abdykację na rzecz swojego brata Joahima von Ribertropa. 21 listopada do Voxlandu została inkropkowana Republika Ruby. 15 grudnia 2019 Voxland rozpoczął wojnę z Cyberlandią. Od tego dnia forum było atakowane przez reklamodawców. Król jednak stwierdził, że to nie wina Cyberlandii. Ostatecznie hosting forum forumoteka.pl zdecydował 25 grudnia 2019 roku o zamknięciu forum. (voxland.forumoteka.pl) Voxlandu do czasu zdobycia nowego forum przenieść się na stare forum Ruby.

Zjednoczone Państwo Voxlandu i Westlandu

To be added.

II Królestwo Voxlandu

Po secesji 4 maja rozpoczął się okres II Królestwa Voxlandu. Jeszcze tego samego dnia Król Joahim von Ribertrop zwołał na obrady Konstytuantę, która 5 maja uchwaliła Konstytucję. Wkrótce potem pracę rozpoczęło Zgromadzenie Obywatelskie. W następnych dniach doszło do potężnych zatargów z Secesyjną Republiką Westland, zakończonych 15 maja deklaracją wojny. W dniu 20 maja Voxland wysłał armię w celu zaprowadzenia porządku w Barcji, lecz zdecydowano się na powrót. Dzień później w wyniku rewolucji w niepodległej Sambii doszło do powstania Dominium Pruskiego. Doprowadziło to do wzrostu trwającego od czasów ZP sporu z Barcją. W dniu 28 maja 2020 roku zawarto pokój z Westlandem i podjęto nieudaną próbę zjednoczenia. Ostatecznie dla dobra Voxlandu w dniu 12 czerwca 2020 Król Joahim von Ribertrop abdykował na rzecz aktualnej władczyni Aleksandry I. Ta panowała, z niewielką przerwą, do 21 stycznia 2021 roku, kiedy to abdykowała. Została powołana Partia Pracy Voxlandu. Proklamowano II Republikę Voxlandu.

II Republika Voxlandu

To be added.

III Królestwo Voxlandu

Władza

Monarcha

W Królestwie Voxlandu Monarcha zajmuje najważniejszą pozycję w systemie prawnym. Jest władcą absolutnym, który posiada prawo do ustanawiania najważniejszych aktów prawnych, decydujących o funkcjonowaniu państwa. Nie jest on również wybierany przez obywateli, a obejmuje tron w ramach jego dziedziczenia lub przekazania w przypadku braku dziedziców. Pomimo oddania mu możliwości uchwalania najważniejszych aktów prawnych, zablokowano możliwość wprowadzania ich bez niczyjej wiedzy. Każdy akt musi zostać przedstawiony Radzie Królewskiej, która go zatwierdza. W razie podejrzenia, że nowe prawo łamie któreś z wcześniej ustanowionych lub sam Akt Królewski, Parlament ma prawo dokonać kontroli jego zgodności z obowiązującym porządkiem prawnym.

Monarcha decyduje o finansach państwa, zawiera wszelkie umowy w jego imieniu i jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, których członkowie ślubują wierność monarsze i jego dziedzicom podobnie jak nowi obywatele. Może jednak wedle własnego uznania mianować osoby, które przejmują część jego uprawnień jak chociażby zarządzanie finansami państwa czy dowodzenie armią. Aby zapewnić ciągłość władzy i brak kryzysu wybiera regenta, który sprawuje władzę zastępczo w razie choroby czy nieobecności. Profil obecnego monarchy widnieje na znaczkach pocztowych oraz medalach za zasługi. Jego monogram jest grawerowany na skrzynkach pocztowych.

We współczesnej historii Voxlandu żaden z jego monarchów nie był koronowany. O zmianie tego zwyczaju postanowiono w 2022 roku, gdy Dwór Królewski poinformował, że 13 maja zostanie koronowany obecnie zasiadający na tronie Joahim II Windsachen wraz z małżonką. Była to pierwsza taka ceremonia we współczesnym Voxlandzie, która zgromadziła wielu zagranicznych gości oraz odbiła się szerokim echem w mikroświecie. Ceremoniał koronacyjny jest najbardziej wyróżniającym się spośród wszystkich krajów Pollinu, cechując się pompatycznością, odwołaniem do przeszłości oraz zachowaniem większości średniowiecznych oraz renesansowych elementów koronacji. Wydarzenie miało miejsce w Konighaus jako obrzęd świecki. Miało to też symbolizować bliskość Monarchy względem Ludu oraz odejście od idei boskości postaci monarszej.

Rząd

Rolę rządu w Królestwie Voxlandu pełni Rada Królewska, która składa się z Monarchy, Przewodniczącego Konighaus oraz dwóch członków Rodziny Królewskiej. Jest ona odpowiedzialna za sprawowanie władzy wykonawczej, zatwierdzanie Aktów i Dekretów Królewskich, potwierdza akty abdykacji, wspiera radą Monarchę, wybiera spośród swoich członków regenta w przypadku braku jego wyboru oraz wykonuje inne zadania, które mogą jej powierzyć akty prawne. Ma również prawo do wydawania rozporządzeń, które stoją ponad parlamentarnymi decyzjami.

Parlament

Początkowo Konighaus sprawował rolę organu jedynie udzielającego rady monarsze oraz kontrolującego zgodność wydawanych aktów z już istniejącym prawem. Z czasem jednak przewidziane w Akcie Królewskim o Królestwie Voxlandu uprawnienia zostały uznane za niewystarczające, ponieważ Hauserzy czyli członkowie parlamentu powinni mieć prawo do decydowania o tym, co dzieje się w Królestwie i uchwalaniu prawa. Początkowo odbywało się to bez jasnej zgody w Akcie Królewskim przy sprawie np. oznaczeń znaczków pocztowych czy tytułach voxlandzkich. Z czasem jednak Akt zmieniono i dodano zapiski, które ugruntowują rolę Konighaus jako organu kontrolującego Monarchę i Radę, udzielającego im rady czy też opinii obywatelskiej, a także mającego możliwość uchwalania prawa o małej wadze państwowej oraz sprawującego obowiązki i posiadającego uprawnienia nadane w Aktach i Dekretach Królewskich.

Jego członkiem może być każdy chętny obywatel Królestwa, co jest zasadą podobną do tych panujących w Hasselandzie czy Leocji. W przeciwieństwie do Hasselandu jednak nie wprowadzono tutaj wagi głosów uzależnionej od statusu społecznego i w odróżnieniu do obu państw jego przewodniczący jest wybierany przez Hauserów. Posiada też wyróżniającą specyfiką, którą są przerwy i sesje. Sesje są odpowiednikami kadencji, a przerwy umożliwiają wolne od legislacji bez utraty statusu Hausera.

Siły zbrojne

To be added.

Geografia

Powierzchnia

Królestwo Voxlandu leży na archipelagu wysp voximskich na północno-zachodnim krańcu Nordaty. Oprócz tego posiada kolonię w Sambanafryce. Jego łączna powierzchnia wynosi 1 509 212 km2, z czego Voxima wraz z Wyspami Baradzkimi ma 383 500 km2. Na archipelag wysp voximskich składa się wyspa główna tj. Voxima oraz zespół Wysp Baradzkich:

  • Einze
  • Achreit
  • Baradhof
  • Kentsham
  • Evyryng
  • Ingeborg

Najwyższym szczytem Voxlandu jest Smocze Gniazdo – Drakonnest (1952 m.n.p.m.) w paśmie Gór Zimowych, które leżą na północy głównej wyspy. Z niego właśnie wypływają sześć z dziewięciu największych rzek Królestwa Voxlandu. Reszta wyspy jest zdominowana przez tereny nizinne z okazjonalnymi wyżynami w centrum oraz na terenie Czternastu Jezior.

Klimat i flora

Voxland składa się w większość z dużej ilości polan oraz tajg, które zwłaszcza dominują na północy kraju. Jego klimat jest różny w zróżnicowany. Północ Voximy oraz Wysp Baradzkich to klimat polarny oraz kontynentalnie chłodny. Reszta terenów położonych na Nordacie jest w klimacie umiarkowanie chłodnym. W szacie roślinnej Voxlandu dominuje typowa dla jego klimatów formacja roślinna, czyli tajga. Charakterystyczna dla niej jest przewaga drzew iglastych takich jak świerki, jodły, sosny i modrzewie voximskie. O wiele rzadziej spotkać można drzewa liściaste, krzewy czy mchy i porosty. Voxlandzka tajga to ogromny i zwarty ekosystem. W południowych lasach Voximy można spotkać już drzewa o wiele bardziej typowe dla cieplejszych klimatów np. magnolie, dęby czy kłęki. W sumie voxlandzkie lasy zajmują ok. 59% powierzchni kraju, z czego ok. 25% z nich jest lasami gospodarczymi.

W centrum Voximy, blisko stolicy i zarazem największego miasta – Królewskiego Miasta Vox (Koniglich Citad af Vox) – dominuje lepsza jakościowa gleba, która pozwoliła na rozwinięcie się tego terenu pod kątem rolniczym. Do typowych dla Królestwa Voxlandu upraw należą pszenica, rzepak i soja. Na wschodnich terenach wyspy dominuje uprawa owoców, które można zbierać maszynowo, jak np. czereśnie, wiśnie, winogrona, jabłka.

Na terenach Wysp Baradzkich rozwinięta jest gałąź rolnictwa ukierunkowanego na przemysł odzieżowy, włókienniczy. Uprawy lnu i bawełny stanowią największy procent upraw na tym terenie. Zaraz po nich znajdują się warzywa czy hodowle szklarniowe. Wartym odnotowania jest również hodowla owiec oraz bydła w celu pozyskania od czasów już starożytnych skór i wełny na wyrób ubrań bądź dekoracji wnętrz, ale i pożywienia. Wyspy Baradzkie są głównym eksporterem jagnięciny i wołowiny w Królestwie zaopatrując zarówno jego potrzeby gospodarcze, jak i zagraniczne.

Fauna

Duża powierzchnia lądowa oraz stosunkowo małe zagęszczenie ludności na terenach poza miastami sprzyja powstawaniu siedlisk wielu gatunków zwierząt, szczególnie dużych ssaków, takich jak niedźwiedzie czy karibu, łosie oraz orki i walenie w północno-zachodnich wodach. Wartym odnotowania jest również duża ilość dzików voxlandzkich, które są jednym z symboli Królestwa – granatowy dzik jest trzymaczem Herbu Wielkiego wraz z jeleniem z gatunku Jeleń Drawski. Unikalną dla Voxlandu jest rasa konia nazywana Białym Voxem. Zwierzęta te cechują się dużą wytrzymałością, co sprawia, że idealnie nadają się do wyścigów konnych lub w przeszłości koni używanych w rycerskich pojedynkach lub bitwach przez wsławionych wojowników - konie te były i są kosztowne i nie każdego na nie stać, w przeszłości służyły one często jako podarek dla osoby, która w jakiś sposób się wsławiła lub zasłużyła na duże nagrodzenie za czyny.

Ekonomia

Ogólnie

To be added.

Nauka i technologia

To be added.

Transport

To be added.

Energia

To be added.

Demografia

Grupy etniczne

To be added.

Religie

To be added.

Języki

To be added.