Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Litawia

Z Micropedia

Litawia, Republika Litawska (lit. Lietaūvius, Lietaūvias Respublika) - historyczne państwo, powstałe 2 października 2014. Istniało do ???.

Lietaūvias Respublika

Republika Litawska

Dewiza:

Sława Litawii! Sława Bohaterom!

mapa
Konstytucja nie uchwalono
Język urzędowy polski, litawski
Stolica Walno
Ustrój polityczny republika parlamentarna
Głowa państwa marszałek Republiki Litawskie (ostatni) Valdas Palauskus
Marszałek Senatu -
Szef rządu prezes Rady Ministrów
Liczba ludności ?
Jednostka monetarna ?
Utworzenie 2 października 2014
Religia dominująca ekumenizm
Adres forum Link

Historia

Litawia powstała 2 października 2014. 4 października 2014 tymczasowo pełniącym obowiązki głowy państwa został Valdas Palauskus , obejmując urząd Naczelnika Republiki Litawskiej.

Ustrój polityczny

Oficjalną nazwą państwa była Republika Litawska. Litawia była republiką parlamentarną z systemem parlamentarno-gabinetowym, opierającym się o trójpodział władzy.

Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą stanowił jednoizbowy parlament - Senat Republiki Litawskiej. Jego głównym zadaniem było stanowienie prawa poprzez uchwalanie ustaw konstytucyjnych i zwykłych, a także ratyfikowanie umów międzynarodowych. Obradom Senatu przewodniczył marszałek, wybierany podczas pierwszego posiedzenia nowej kadencji Senatu.

Władza wykonawcza

Organami władzy wykonawczej w Litawii były prezydent Republiki Litawskiej oraz Rada Ministrów z prezesem Rady Ministrów na czele. Prezydent był wybierany w powszechnych wyborach na 50-dniową kadencję. Prezydent był najwyższym przedstawicielem i gwarantem ciągłości władzy państwa. Do uprawnień prezydenta należało m.in. nadawanie obywatelstwa, podpisywanie lub wetowanie ustaw, czy prawo łaski. Organem doradczym prezydenta była Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Rada Ministrów, czyli rząd, był kolegialnym organem władzy wykonawczej. W jego skład wchodzili prezes Rady Ministrów i ministrowie. Rada Ministrów powoływana była przez Prezydenta Republiki Litawskiej i pracowała w oparciu o wotum zaufania, udzielane przez Senat.

Władza sądownicza

Organami władzy sądowniczej były Sąd Najwyższy Republiki Litawskiej, sądy okręgowe oraz Trybunał Konstytucyjny. Podstawą władzy sądowniczej było wyłącznie prawo. Sądy były niezależne od innych organów państwowych.

System partyjny

Republika Litawska posiadała wielopartyjny system sprawowania rządów.

Podział administracyjny

Republika Litawska podzielona była na dwa okręgi i jedno miasto wydzielone:

  1. Miasto Stołeczne Walno
  2. Okręg Howieński
  3. Okręg Raski