Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!
Maharadżat Ghandzi
Maharadżat Ghandzi - jedna z trzech głównych jednostek administracyjnych Maharadżatu Tirimudzii położona w jego zachodniej części. Stolicą maharadżatu jest miasto Ghandzia. Maharadżat Ghandzi to najbardziej suchy region w Tirimudzii, a znaczną jego część pokrywają pustynie i półpustynie, a także sawanny(przede wszystkim na północy). W centrum znajduje się Wyżyna Ghandziańska. Zachodni kres maharadżatu stanowią Góry Antywschodnie oraz dorzecze Bodźanendy wraz z Półwyspem Dźangwirskim.
Uważa się, że na Wyżynie Ghandziańskiej zrodziły się najstarsze rozwinięte społeczności tirimudzkie.
Jako jednostka administracyjna maharadżat nie posiadł jeszcze swojego statutu, a tym samym systemu odrębnego regionalnego prawnego, w przeciwieństwie do pozostałych maharadżatów. Przez kilka miesięcy władzę w nim sprawowały siły buntownicze dowodzone przez Śadyientrakari'ego.
Historia
Historia przedinternetowa
Maharadżat Ghandzi, najstarsze znane państwo tirimudzkie, funkcjonował w początkach swojego istnienia jako organizm miejski narzucający swoją władzę koczowniczym plemionom Wyżyny Ghandziańskiej. Rozwój państwowości ściśle wiązał się z urbanizacją o charakterze militarnym. Coraz liczniejsze forty, mające zapewniać napływ danin z kolejnych terenów wkrótce stały się punktami przyciągającymi osadników. Dalszy wzrost był jednak ograniczany z powodu słabo rozwiniętego rolnictwa, którego braków nie zdołał zrównoważyć rozwinięty handel, co było skutkiem konfliktów politycznych z ludami zamieszkującymi bardziej urodzajne tereny. W VI w. p.n.e. maharadżat dotknęła klęska głodu towarzysząca trwającej ok. 50 lat wojnie z Maharadżatem Nabaci. Problemy z zaopatrzeniem w żywność rozwiązała dopiero kolonizacja nizin daleko na południe od samej Ghandzi i podbój Półwyspu Dźangwirskiego. II w. p.n.e. to ponowny rozkwit państwa, możliwy dzięki upadkowi najgroźniejszych rywali, w tym Maharadżatu Nabaci. Wkrótce jednak po tym Ghandzia weszła w skład Tirimudzii i przez długi czas pozostawała jej integralną częścią.
Maharadżat Ghandzi odzyskał niepodległość po śmierci Rudradamana IV i zachowywał ją aż do zjednoczenia Tirimudzii, a nawet po tym pozostał bastionem przeciwników unifikacji.
Historia internetowa
Główną rolę w internetowej historii Maharadżatu Ghandzi odgrywała rebelia Śadyientrakari'ego. Zamieszki mające miejsce w pozostałych maharadżatach wywołały efekt w postaci reakcji jego zwolenników sprzed zjednoczenia Tirimudzii.
Początkowo przeciwnicy władz tirimudzkich zdołali pozyskać gwarancję militarnego wsparcia od plemion z Gór Antywschodnich, z pomocą których buntownicy zdobyli, w grudniu 2014 roku, Ghandzię oraz skierowali znaczne siły nad rzekę Bodźanandę, gdzie od jakiegoś czasu trwały walki lokalnych oddziałów wspomagających rebelię z armią dowodzoną przez Rhaegara Targaryen-Deithvena. Niezwykle krwawa bitwa pozostała nierozstrzygnięta ale pozwoliła na skuteczne zatrzymanie kontrofensywy rządowej i objęcie przez rebeliantów władzy w całym maharadżacie. Przy wsparciu górskich plemion oraz licznych ochotników ze wschodu armia Śadyientrakari'ego zdołała dotrzeć do rzeki Viciary, a więc de facto rozciągnąć aż do niej zasięg terytorium Maharadżatu Ghandzi. Po rozprężeniu sił i klęsce maharadżat ponownie poddał się władzom centralnym, a działalności Śadyeintrakari'ego nie od tamtej zaobserwowano.