Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Michał Feliks

Z Micropedia
Książę-Senior
Michał Feliks
Poprzednik Daniel Łukasz Przepadziciel
Następca Piotr II Grzegorz
Panowanie 20 stycznia 2010 – 25 września 2010
Następca [-]
Herb Lew

Michał Feliks herbu Lew - (dawniej Michaś Winnicki, Darth Wander) Książę Sarmacji, król Baridasu, pan w Grodzisku i suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Loardii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Sclavinii, Teutonii, Trizondalu, Tropikany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża.

życie

Od 13.12.2002 mieszkaniec Księstwa Sarmacji, wcześniej aktywny w Wolnym Klubie Rzeczypospolitej Polskiej i Cyberii. Początkowo żarliwy dyskutant na tematy wszelakie i polityk Socjaldemokracji Księstwa Sarmacji. Później redaktor Niezależnego Tygodnika Sarmackiego Ab Ovo, wybitny pisarz, publicysta, krzewiciel kultury sarmackiej, poseł, sędzia i Prezes Sądu Najwyższego. Lider i współtwórca Komunistycznej Partii Sarmacji. Podkanclerzy w rządzie diuka Piotra Krupińskiego.

W wyniku wydarzeń grudniowych 2004 roku, współzałożyciel Mandagoratu Wandystanu. Po zjednoczeniu Księstwa Sarmacji z Wandystanem otrzymuje tytuł diuka i istotne uprawnienia konstytucyjne. Internowany w czerwcu 2007 na podstawie bezprawnych działań Komitetu Obrony Narodowej. Jako ofiara Wandejskiego Czerwca uważny, ale bierny obserwator powolnej regresji Księstwa Sarmacji.

Po abdykacji Daniela Łukasza i pod wpływem wewnętrznej niezgody na Przepad wszystkiego co sarmackie powraca do aktywnej działalności w Księstwie, zgłasza swoją kandydaturę podczas pierwszej w historii Księstwa Sarmacji wolnej elekcji i decyzją elektorów 20.01.2010 zakłada książęcą mitrę. Jednak niezadowolenie ludu sarmackiego oraz sfałszowanie aktu abdykacji dało do myślenia Księciu. W końcu 18 września ogłosił proklamację abdykacji, przekazując Koronę diukowi Khandowi. Michał Feliks oficjalnie przestał panować na tronie 25 września 2010 roku.

Twórczość

Michał Feliks jest bezsprzecznie najwybitniejszym literatem sarmackiego kręgu kulturowego. Autor licznych utworów prozatorskich i poetyckich na których wychowało się już kilka pokoleń Sarmatów . Opublikował, także pod pseudonimami, między innymi:

 • Cykl „Kapitan Scholik” – pierwsza sarmacka powieść w odcinkach.
 • „Krew, Pot i Łzy” – sarmacka epopeja narodowa z przedinternetową historią Księstwa w tle.
 • „Niech zabłyśnie tysiąc intelektów” – opowiadanie, które zapoczątkowało kult tow. Wandy.
 • „Hej młody Sarmato!” – pionierskie dzieło sarmackiego panegiryzmu.
 • „Gelloński Brzask” – prekursorski poemat w nurcie patriotyzmu lokalnego.

Ciekawostki

 • Entuzjasta brytyjskiego modelu monarchii.
 • Świecki Kościoła Wandejskiego.
 • Najstarszy biologicznie Książę Sarmacji.
 • Lubi piłkę nożną, poczucie humoru, inteligencję, ładnych ludzi, a także gotować.
 • Trzykrotnie w związkach małżeńskich. Obecnie rozwiedziony.
 • W przerwach pomiędzy wygłaszaniem przemówień i nadawaniem orderów, w tak zwanym realnym życiu jest magistrem prawa, pisarzem, dziennikarzem i performerem.