Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Ostatni Bastion Polskości

Z Micropedia

Ostatni Bastion Polskości (Federacja Kierczowska) - quasi-państwo zajmujące powierzchnię kilku metrów kwadratowych, położone w Kielcach. Funkcjonuje od grudnia 2012, nie ogłosiło oficjalnie niepodległości.

Geneza powstania

Z tyłu sali lekcyjnej w jednym z liceów ogólnoksztacących siedziały dwie osoby. Wkrótce - wskutek roszad ławkami - dołączyły do nich kolejne dwie. Dzięki zżyciu się i wspólnym rozmowom w czasie lekcji, uznano, że teren zajmowany przez nich to "ostatni bastion polskości" ze względu na tematy poruszane w rozmowach. Z czasem sformułowanie "Ostatni Bastion Polskości" zaczęto przyjmować jako nazwę minipaństwa na końcu sali, aż w końcu całkowicie się ona przyjęła.

Podział administracyjny

Państwo właściwe składa się z dwóch podwójnych ławek (7. i 8. rzędu pod oknem) z których każda należy do jednego z czterech generałów. Państwo właściwe często nazywane jest Kierczogrodem.

Teren zajęty z tyłu klasy (pusta przestrzeń za ostatnimi ławkami w każdym rzędzie), przodu (trzy puste ławki z przodu środkowego rzędu) i tuż przy granicy (6. ławka rzędu pod oknem) to terytoria zależne o nieustalonym statusie administracyjnym.

Osoba Kiercza

Kiercz to piłkarz Korony Kielce, który w grudniu 2012 odwiedził wspomniane liceum. Jego erudycja i inteligencja zrobiły wrażenie na twórcach państwa, którzy zaczęli się nim wzorować do tego stopnia, że wprowadzili na terenie państwa kult jednostki. Dlatego właśnie stolica nazywa się Kierczogród, siły lotnicze Kierczuwaffe, a siły wodne Kierczumarine.

Władza

Władza w Ostatnim Bastionie Polskości jest wybierana w sposób demokratyczny - na drodze konklawe, czterech generałów wybiera papierza (pisownia właściwa) na okres półrocznego pontyfikatu. Papierz musi zaakceptować wybór ogłoszony przez komisarza skrutacyjnego. Po wyborze, papierz wybiera premiera, a po konsultacji z nim dwóch ministrów: propagandy i wojska. Obecnym papierzem jest Ukasz I, który sprawuje urząd od 1. marca 2013.

Prawo

W Federacji Kierczowskiej funkcjonuje prawo naturalne, które z czasem zastępowane jest przez prawo stanowione. Prawa są wprowadzane za pomocą Traktatów i Dekretów. Aby dane prawo weszło w życie, dokument musi zostać podpisany przez Radę Czterech (czasami podpisuje się również lennik OBP).

Media

Na terenie Bastionu sprawnie działa gazeta "Głos Kierczogrodu", której mottem jest "Miasto, w którym nie zachodzi słońce". Dotychczas ukazały się dwa numery gazety, w której były poruszane tematy polityczne i gospodarcze.