Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

PeterLandia

Z Micropedia

Peterlandia

Peterlandia, a właściwie Demokratyczna Republika Peterlandii (ang. Democratic Republic of Peterland, fr. République démocratique de Peterland) - mikropaństwo federacyjne, składające się z 20 stanów, podzielonych na 50 hrabstw i 4 strefy metropolitalne.

Demokratyczna Republika Peterlandii

Democratic Republic of Peterland

Symbole narodowe
Flaga PeterLandii
Godło PeterLandii
Hymn Peterlandia to mój Kraj!
Dewiza Wolność, Równość, Braterstwo
Konstytucja IV Konstytucja Peterlandii
Języki urzędowe Angielski, Francuski, Polski
Stolica San Peter

Ustrój polityczny

republika konstytucyjna
Typ państwa republika federalna
Głowa państwa Prezydent
Szef rządu Premier
Powierzchnia 223 970 km²
Liczba ludności 33 876 298 osób
PKB 2,898 tryliarda USD (2017)
Waluta Dolar Peterlandzki
Niepodległość

8 maja 1989 

Religie

Brak wyznania (52%)

Protestanci (24%)

Katolicy (10%)

Muzułmanie (7%)

Buddyści (5%)

Żydzi (2%)

Strefa czasowa UTC +1 UTC +0
Kod ISO PET
Domeny internetowe .pet .gov .edu .mil
Kod samochodowy PET
Kod telefoniczny +200
Terytoria zależne

Wyspy Smocze

Wyspy Samuela

Terytorium protekcyjne brak


























Geografia

Informacje ogólne

Obszar całkowity wynosi 223 970 km², natomiast jest to powierzchnia kontynentalnej Peterlandii. Wraz z terytoriami zamorskimi, wodnymi powierzchnia ta wynosi 331 005 km². 

Klimat

W Peterlandii są 4 strefy klimatyczne, z czego jedna z nich jest astrefowa.

Pierwsza z nich to umiarkowana, występuje na północy kraju. Cechuje się zimniejszymi zimami niż na południu kraju, niższymi temperaturami w ciągu lata oraz większą ilością opadów. Druga z nich to strefa śródziemnomorska. Cechuje się ona wyższymi temperaturami latem, małą ilością opadów oraz łagodną zimą z bardzo rzadkimi mroźnymi temperaturami poniżej zera. Trzecia z nich to strefa klimatu śródziemnomorskiego ciepłego

Podział na strefy klimatyczne w kraju Zielony- umiarkowany ciepły Niebieski- śródziemnomorski Żółty- śródziemnomorski ciepły Brązowy- astrefowy klimat górski

​​​​​cechująca się gorącymi latami z występowaniem suszy i minimalnymi opadami. W tym klimacie nie występuje zima, tylko wiosna z temperaturami około 10-12 st. Celcujsza. Czwarta strefa klimatyczna to astrefowa strefa klimatu górskiego. W tym obszarze znajdują się góry, przez co temperatura jest dużo niższa niż w pozostałych terenach kraju.

Średnia temperatura roczna to 17 st. Celcjusza. 


Historia

Historia współczesna

7 kwietnia 2017 o godzinie 12:00 miał miejsce zamach w miejscu Ogłoszenia Deklaracji o Niepodległości w San Peter. Podczas śpiewania uroczystego hymnu narodowego. Zamachowiec zaczął biec w stronę ochodzących uroczystości, przedarł się przez ochronę i zaatakował jednego z członków rządu. Wydarzenie to wywołało ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Sprawca ukrywa się gdzieś do dziś i wciąż nie udało się go odnaleźć mimo wielogodzinnych poszukiwań policji i specjalnych służb. Był to pierwszy w współczesnej historii zamach o podłożu terrorystycznym. Zaatakowanemu członkowi rządu nie stało się nic poważnego, ale mimo to zaniepokoiło to służby i mieszkańców oraz przywódców okolicznych państw. 

Wydarzenia

  • 8 maja 1989 Ogłoszenie Deklaracji o Niepodległości PeterLandii
  • 2 grudnia 2010 Zaakceptowanie IV Konstytucji PeterLandii
  • 10 kwietnia 2014 Utworzenie współczesnej formy państwa
  • czerwiec 2015 Wielki Pożar w lasach dookoła San Peter
  • 7 kwietnia 2017 Zamach w San Peter

Ustrój polityczny

W pierwszej Konstytucji Peterlandii występuje trójpodział władzy oraz system "hamulców i równowagi", polegający na równoważeniu się władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. 

Władzę wykonawczą sprawuję prezydent, który jest głową państwa, ale nie szefem rządu. Prezydent jest wybierany w bezpośrednich wyborach (kiedyś pośrednich) na sześcioletnią kadencję. Po wygranych wyborach może kandydować jeszcze 2 razy (póki co taka sytuacja nie miała miejsca). 

Władzę wykonawczą sprawuje również premier (pierwszy minister), który jest powołany przez prezydenta na sześcioletnią kadencję. Premier z kolei powołuje rząd, w którym zasiadają ministrowie departamentów. 

Władzę sądowniczą sprawuje Najwyższy Federalny Sąd Peterlandii z siedzibą w San Peter, ale każdy stan ma odrębny Sąd Stanowy, który egzekwuje prawo lokalne, nie federalne.

Partie polityczne

W Peterlandii funkcjonuje wielopartyjny, pluralistyczny system partyjny. Istnieją 4 partie politycznych, z czego 3 z nich dostały się do parlamentu w ostanich wyborach w 2019 roku. 

Partia Liberalna- jest centrolewicową partią, popierającą publiczną służbę zdrowia, zwiększenie niektórych podatków, wolny rynek, zwiększeniem wydatków na edukację, małżeństwa jednopłciowe, całkowitą liberalizację praw aborcyjnych. 

Partia Konserwatywna- jest centroprawicową partią, wspierającą łatwy dostęp do broni, wolny rynek, a sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym, postuluje zakaz aborcji w większości przypadków.

Partia Zielonych- jest to lewicowa partia, skupiająca się głównie na ochronie środowiska naturalnego, postulje zwiększenie podatków na towary, zmiany systemu ogrzewania i pozyskiwania energii na ekologiczne. Od 2018 jest w koalicji z Partią Liberalistyczną.

Partia Nacjonalistyczna (dawniej Narodowa)- jest to prawicowa partia, która postuluje nacjonalizację rynku, jest za całkowitym zakazem abrocji i małżeństw jednopłciowych, a nawet związków partnerskich. Jest ściśle powiązana z Kościołem Katolickim, którego wartości w zaostrzonej i dosłownej formie propaguje. 

Podział Mandatów

W parlamencie Peterlandii jest 700 mandatów, Pierwsza Izba składa się z 500 deputowanych, Druga Izba z 200. Parlament wybierany jest w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. 

Wyniki wyborów

Wyniki wyborów i podział mandatów w kadencji 2019-2024

W wyborach parlamentarnych w 2019 wygrała Liberalna Partia, która prawie uzyskała większość bezwględną,  mogąc samodzielnie sprawować rządy. To najwyższy wynik jakiejkolwiek partii w historii kraju. Partia ta uzyskała 520 mandatów, a jej największy rywal zaledwie 30. Wpływ na to miał wyciek ogromnych skandali Partii Konserwatywnej, która zazwyczaj uzyskiwała 2 lub nawet 3 razy wyższy wynik w wyborach. 


Wyniki wyborów i podział mandatów w 2014

 


W 2014 wybory także wygrała Partia Liberalna, ale z 10% niższym wynikiem, co przełożyło się na 450 mandatów w parlamencie. Partia Konserwatywna uzyskała wtedy 210 mandatów. 




Wyniki wyborów i podział mandatów w 2009


W 2009 Partia Liberalna uzyskała 410 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 273 mandaty. Partia Zielona i Narodowa nie dostały się do parlamentu, a ich miejsca zostały równo rozdane między dwie wygrane partie.




Wyniki wyborów i podział mandatów w 2004 r.

Wyniki wyborów w 2004 były bardzo wyrównane względem obecnych wyborów. Partia Liberalna uzyskała 340 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 335. Partia Narodowa i Zielona nie dostały się do parlamentu, a ich mandaty zostały rozdzielone proporcjonalnie. Wyniki głosowania w dużej mierze zależały w dużej mierze od obecności deputowanych.



Kara Śmierci

Wyniki referendum z 2010

Od początku istnienia Peterlandii, w kraju istniały regiony przychylne i przeciwne karze śmierci w kraju. Po wielu latach okazało się, że około 100 osób zostało niesłusznie skazanych. Ujawnienie tych danych sprawiło, że wspieranie tej formy kary malało z roku na rok. W 2010 roku przeprowadzone zostało referendum, którego pytanie brzmiało "Czy jesteś za zniesieniem kary śmierci?". Około 75% populacji kraju zagłosowało za zniesieniem tej formy karania. Zamiast niej wprowadzono 25 lat pozbawienia wolności i pracy na swoje utrzymanie w więzieniu, tak długo, jak to możliwe. Spotkało się to z pozytywnym przyjęciem wśród obywateli i zwolenników obu głównych partii. Największy sprzeciw wyrazili mieszkańcy stolicy- San Peter, ponieważ aż 89% osób było za zniesieniem kary śmierci. Prawo to zostało wpisane do IV Konstytucji PeterLandii i od tamtego momentu jest to element Prawa Federalnego, nie regionalnego. Wcześniej można było ustanowić zakaz na stopniu stanowym, obecnie egzekwowanie kary śmierci jest zabronione w każdym hrabstwie.


Konstytucja PeterLandii

Obecnie używaną ustawą zasadniczą jest IV Konstytucja PeterLandii z 2010 roku, która jest najbardziej liberalną w historii kraju. Zapewnia ona wolność mniejszościom narodowym, etnicznym, religijnym, seksualnym. Zostały z niej usunięte wszelkie znamiona jakiejkolwiek religii w celu neutralizacji. Nowością w tej Konstytucji jest całkowity zakaz wykonywania kary śmierci na terenie całego kraju. 

Przestrzeganie wolności i swobód

W raporcie "Freedom in the World", kraj uzyskał 1 punkt w 7 stopniowej skali, gdzie 1 oznacza "najbardziej respektujący", 3 "częściowo wolny", 7 "całkowity brak wolności".

Podział terytorialny

PeterLandia dzieli się na 20 stanów federalnych, 50 hrabstw, 4 regiony metropolitalne (każdy to 4 doatkowe hrabstwa), co daje łącznie 58 hrabstw. 

Demografia

Liczba ludności

Liczba mieszkańców PeterLandii w styczniu 2020 wyniosła 33 876 298. Tendencja napływu, urodzeń i saldo migracji są od wielu lat dodatnie, ale szczególnie wysokie są od 2015 roku, gdzie zmieniła się polityka wizowa, uchodźcza oraz imigracyjna. Liberalizacja praw spowodowała większenie napływu, przez co liczba ludności zwiększyła się najbardziej w historii kraju. 

Wzrost liczby ludności

W 2000 roku liczba mieszkańców wynosiła około 26 mln osób, w 2005 około 27 mln , w 2010 około 28 mln, w 2015 około 30 mln, a obecnie wynosi około 35 mln osób. Zmiana polityki od 2015 roku jest widoczna na wykresie. Liczba ludności wciąż rekordowo rośnie. Szacuje się, że populacja do 2022 roku wyniesie 35 mln osób, a w 2025 37 mln osób. 


Mniejszości narodowe

W Peterlandii mieszkają przedstawiciele wszystkich krajów na świecie, zarówno tych uznawanych, jak i tych nie uznawanych. Około 30% obywateli kraju to mieszkańcy innej narodowości niż peterlandzka. Największą ilość mieszkańców z innych krajów posiada stolica kraju- San Peter.


Religie

Wyznawcy religii w 2020

Większość obywateli Peterlandii, bo aż 52% nie deklaruje żadnego wyznania ani przynależności do żadnego kościoła. Jest to rekordowa liczba, na którą duży wpływ ma zmiana opieki zdrowotnej na publiczną, bezpłatną, wzrost znaczenia wielkich metropolii, wzrost zarobków, wydłużenie długości życia i ulepszenie jego jakości w ostatnich latach. 



Wykres religijności w latach 2000-2020



Religijność w kraju ulega spadkowi. W 2000 roku swoją religijność (regularne praktykowanie czynności religijnych: modlitwa, uczęszczanie na nabożeństwa, utrzymywanie postu, itp.) deklarowało około 40% społeczeństwa. Od 2013 roku zauważalny jest wysoki spadek, przez co w 2015 roku religijność deklaruje 30% społeczeństwa, a w 2020 zaledwie 25%




Brak wyznania

Liczba niewierzących w latach 2000-2020

Większość społeczeństwa jest bezwyznaniowa, czyli nie deklaruje przynależności do żadnego kościoła ani wspólnoty religijnej ani nie praktykuje czynności religijnych, nie odprowadza także podatku na rzecz swojego kościoła. Tendencja porzucania wiary lub braku przynależności do kościołów od urodzenia jest wzrostowa. Niewierzący w 2000 r. stanowili mniej niż 20 % społeczeństwa, w 2020 stanowią ponad 50%.



Główne skupiska osób niewierzących



Główne skupiska osób niedeklarujących wiary i przynależności do wspólnot religijnych i kościółów, znajdują się w największych miastach kraju i regionach dookoła nich. Widoczna jest korelacja między poglądami politycznymi, zarobkami, wykształceniem i miejscem zamieszkania a brakiem wiary. Osoby niewierzące w Peterlandii to osoby głównie o poglądach liberalnych, zarabiające więcej niż średnia krajowa oraz osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w metropoliach. Najmniej niewierzących jest w północnej i wschodniej Peterlandii, choć tam także osoby niewierzące stanowią dość duży odsetek mieszkańców. 





Protestantyzm

Główne skupiska protestantów




Protestantyzm to największa grupa religijna w Peterlandii. Główne skupiska osób o tym wyznaniu znajdują się wokół największych, centralnych metropolii. Odsetek osób o wyznaniu luterańskim i protestanckim rośnie i jest to obecnie około 25% społeczeństwa. W całym kraju znajduje się około 2500 kościołów protestanckich. W samej stolicy znajduje się ich około 10. 







Katolicyzm

Główne skupiska katolików



Katolicyzm to druga największa grupa religijna w Peterlandii. Główne skupiska osób o katolickim wyznaniu znajdują się w północnej i wschodniej części kraju.       W całym kraju znajduje się około 1200 kościołów katolickich, a odsetek osób o tym wyznaniu wynosi około 10%. Liczba ta w ostatnich latach miała lekką tendencję wzrostową, obecnie ta liczba maleje, szczególnie w największych miastach kraju. Wiele osób porzucających tę wiarę deklaruje zmianę wyznania na protestanckie.







Islam

Główne skupiska muzułmanów



Islam to trzecie największe wyznanie w kraju. W kraju znajduje się około 500 meczetów, głównie na obrzeżach dużych miast. Islam jest stosunkową nową religią w kraju, choć osoby o tym wyznaniu mieszkały w kraju już w momencie jego założenia. Najwięcej muzułmanów żyje na południe od stolicy kraju. Około 7% społeczeństwa deklaruje przynależność do tej religii. Religia ta ma stałą tendencję wzrostową, co oznacza, że do wyznania nie przybywa wiele osób, ale także nie porzuca tej wiary.







Buddyzm

Główne skupiska buddystów



Główne skupiska buddystów znajdują się w dużych miastach, ale także w nieco odludnionych miejscach, np. w centralnej części gór Świętego Andrzeja. Wyznawcy tej religii są w kraju od momentu jego założenia. Ilość osób deklarujących przynależność do tej religii to około 5%, ale osób praktykujących praktyki charakterystyczne dla buddyzmu jest dużo więcej. Wiele osób deklaruje, np. medytację, mimo braku przynależności do tej religii. Religia ta ma tendencję wzrostową.







Struktura wieku

Struktura wieku

Największą grupą wiekową w kraju są osoby w przedziale 30-40 lat, najmniejszą osoby powyżej 65 roku życia. Peterlandia nie ma dużych problemów z przyrostem naturalnym, ponieważ rodzi się stosunkowo dużo dzieci, a przez dobrą opiekę zdrowotną liczba zgonów się zmniejszyła, choć stale rośnie. Szacuje się, że co 7 sekund rodzi się jedno dziecko, a co 15 sekund umiera jeden człowiek. To daje prawie dwukrotną przewagę urodzeń nad zgonami, co jest zjawiskiem pozytywnym     i potęguje rozwój kraju.



Główne skupiska wiekowe. Ciemny kolor- głównie osoby młodsze. Jasny kolor- głównie osoby starsze.



Seniorzy wybierają zazwyczaj tereny z dala od miejskiego zgiełku i mieszkają głównie w terenach górskich kraju. W miastach dominują osoby w wieku 15-30 lat. Osoby młode wybierają głównie osiedla w centrach miast o dużym zagęszczeniu ludności. Osoby starsze wybierają głównie przedmieścia lub rejony bez wysokiego zagęszczenia ludności.







Gospodarka

Transport

Szkolnictwo

Media