Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Posąg Siemargła w Krezie

Z Micropedia
Posąg Siemargła w Krezie
Posąg Siemargła w Krezie

Posąg Siemargła w Krezie - Jesienią roku 2007 na jednej z rolniczych parceli dzielnicy Murowana Wieś, miejscowi chłopi natknęli się na zakopany w ziemi kamienny posąg. Pracownicy Gellońskiego Instytutu Naukowego, wezwani natychmiast na miejsce znaleziska, wydostali na powierzchnię 7 metrową rzeźbę przedstawiającą starosłowiańskiego boga Siemargła zwanego również Kefasowidem. Posąg datuje się na IX wiek p.n.e a więc tuż po przybyciu Gelonów na sarmacką wyspę. Brak informacji o kulcie Siemargła w dotychczasowych badaniach o historii Gellonii oraz przedziwne ulokowanie posągu zdala od głównych osad Gelonów nasuwa podejrzenie, że wyznawcy Siemargła pozostawali w mniejszości a być może nawet musieli ukrywać się przed plemiennymi kapłanami.

Posąg i jego historia, wbrew pozorom, dostarcza nam wiele informacji o wyznawcach. Bazaltowa skała, pochodzenia wulkanicznego, z której został wykonany jest niedostępna w promieniu wielu kilometrów od samego posądu. Gelonowie zadali sobie bardzo dużo trudu aby przetrasportować wielotonowy blok skalny na właśnie to miejsce - którego wybór pozostaje największą tajemnicą. Badania uszkodzeń powierzchni rzeźby oraz odnalezionych na niej materiałów wskazują na to, że posąg został umyślnie przewrócony - jednak nie celem zniszczenia a ukrycia. O czym dodatkowo świadczą resztki materiału którym najprawdopodobniej został okryty i który miał pełnić rolę ochronną. Siemargłowi przypisuje się funkcję opiekuńczą nad roślinami i mitologicznym drzewem życia, którego jest jednocześnie najwyższym strażnikiem.

Posąg, jego historia oraz moc tkwiąca w wizerunku bóstwa sprawiły, że laicka społeczność Krezu po raz pierwszy zapłonęła ogniem wiary przyjumjąc Siemargła na "oficjalne" bóstwo miasta..