Micropedia.png

Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Nanonacja

Z Micropedia
(Przekierowano z Yoyonacja)

Nanonacja - termin używany dla określenia niewielkiej mikronacji. W przypadku nanonacji istnieje zazwyczaj spór, czy można uznać ją za właściwą mikronację. Postrzega się je zazwyczaj jako zalążek mikronacji - zwykle posiada niewielką (2-3 osoby) grupkę założycieli, najczęściej dość ograniczone strony umieszczone na darmowym serwerze. Zwykle stara się reklamować, między innymi w innych mikronacjach, chcąc przyciągnąć nowych mieszkańców do siebie.

Yoyonacja

Termin nanonacji powstał w opozycji do terminu yoyonacji, który ma mocno negatywne konotacje. Termin ten, używany niekiedy zamiennie z bardziej humorystyczną odmianą php-fusion-nacji, powstał w roku 2006, w okresie wzmożonego powstawania nowych państw wirtualnych. Państwa te często wybierały darmowy hosting w domenie yoyo.pl, a jako stronę wykorzystywały powszechnie dostępny CMS php-fusion.

Ich krytycy, wywodzący się głównie spośród obywateli większych i starszych państw, określali je właśnie jako yoyonacje, chcąc tą kpiną podkreślić ich wtórność, niski poziom wypowiedzi ze względu na często niski wiek założycieli takich państw oraz efemeryczność - wiele spośród tych państw szybko upadało, bądź łączyły się lub były inkorporowane przez inne.

Przeciwnicy tego terminu uważają, że jest on obraźliwy dla niewielkich państw, które dopiero się rodzą i od początku swojego istnienia zostają poddane krytyce i kpinom, mimo że proste rozwiązania tych państw mają swoją przyczynę w niewielkich możliwościach małych państw, czy to w kwestii zakupu płatnego hostingu i domeny, czy to w stworzeniu bardziej zaawansowanych stron internetowych.

Z kolei propagatorzy tego terminu podkreślają, że hosting na yoyo.pl ani nawet posiadanie strony na php-fusion nie oznacza automatycznej przynależności do grona yoyonacji. Według nich, państwa takie ocenia się pod kątem poziomu merytorycznego, oryginalności, czy na przykład poprawności językowej w miejscach publicznych danego państwa. Twierdzą oni ponadto, że yoyonacje szkodzą prawdziwym mikronacjom, poprzez psucie im reputacji jako poważnych inicjatyw oraz przez zniechęcanie nowych mieszkańców, którzy zetknąwszy się z tego typu państwami porzucają v-świat uważając, że ten poziom reprezentują wszystkie mikronacje.

Forumnacja

Forumnacje, lub nazywane w sposób bardziej kpiący "php-by-przemo-nacje", są to państwa oparte, głównie ze względu na niewielkie zdolności webmasteringowe ich założycieli, wyłącznie na forum, nie posiadające własnej strony internetowej. Generalnie, w przeciwieństwie do nano i yoyonacji, forumnacje zazwyczaj nie były uznawane za pełnoprawne mikronacje.

Wyjątkiem są Piąta Rzeczpospolita Polska i Sclavinia (która posiada już stronę internetową, a od momentu unii z Księstwa Sarmacji stopniowo zrywa z wizerunkiem forumnacji), jednakże ich droga do mikronacji była inna - istniały początkowo jako forumowe gry polityczne, aby ostatecznie przeobrazić się w mikronacje. Generalnie, nie zalicza się ich więc do forumnacji, który to termin zarezerwowany jest głównie dla państw małych.