Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Paulos Petrosigos: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Paweł Zepp
Nie podano opisu zmian
(→‎Wyznanie: Kolejne sprostowanie kolejnej nieprawdy - dowód: http://surmenia.org/articles.php?article_id=457)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
|kraj=[[Surmenia]]  
|kraj=[[Surmenia]]  
|funkcje=Głowa państwa
|funkcje=Głowa państwa
|tytuł=Βασηλ να Συρμενηια, Xρανητελ να Βιερα (Król Surmenii, Obrońca Wiary)
|tytuł=Βασηλ να Συρμενηια (Król Surmenii)
|aka=Pavel Zepp, Paweł Białowicz, Zepp
|aka=Pavel Zepp, Paweł Białowicz, Zepp
|organizacje=}}
|organizacje=}}


'''Paulos Petrosigos''' (właściwie: '''Παυλος Πετροσηγος ([[de Zepp]])''', wym. [pa'ulos petr'osigos]) - [[Król]] [[Surmenia|Surmenii]] od [[8 kwietnia]] [[2006]]. Przed wstąpieniem na tron był [[Prezydent|prezydentem]] Republiki Surmenii i założycielem tegoż państwa. Koronowany przyjął podwójne imię Pavel Zepp. W 2009 roku, w ramach [[Hellenizacja Surmenii|hellenizacji Surmenii]] zmienił imię na Paulos Petrosigos. Senior rodu [[de Zepp]].
'''Paulos Petrosigos''', Παυλος Πετροσηγος ['pawlɔs pɛtr'ɔsiɣɔs], [[Surmenia|surmeński]] polityk i działacz kulturowy, założyciel państwa jako Prezydent [[Republika_Surmenii|Republiki Surmenii]], od 8 kwietnia 2006 Król Surmenii. Senior rodu [[de Zepp]].


==Życiorys==
==Życiorys==
Urodzony w Mimozji (nieistniejące już miasto na północnym wschodnie Surmenii) w dzielnicy Zepp, której to rodzina Paulosa była zarządcą przed powstaniem [[Ciżba Surmeńska|Ciżby Surmeńskiej]]. Dorastał w średnio zamożnej grupie społecznej, gdzie stykały się ze sobą poglądy rojalistyczne i republikańskie. W dość młodym wieku został wybrany senatorem. W Senacie zdobył zaufanie wśród mieszkańców Surmenii m.in. pomysłem na przekształceniem Surmenii w republikę demokracji bezpośredniej. We wrześniu 2005 roku został wybrany prezydentem Republiki Surmenii. 8 kwietnia 2006 roku został koronowany na Króla Surmenii.
[[Grafika:Paulos Petrosigos.png|left|thumb|Paulos Petrosigos]]
Urodzony w Mimozji w Północnej Opradii. We wrześniu 2005 roku został wybrany prezydentem Republiki Surmenii. 8 kwietnia 2006 roku został Królem Surmenii w chwili przekształcenia państwa w [[Monarchia_konstytucyjna|monarchię konstytucyjną]].


Wartym odnotowania momentem życiorysu Petrosigosa jest konflikt [[Zongya|Zongyi]] z [[Tirecja|Tirecją]], w którym potajemnie wspierał Tirecję poprzez aktywną i rzekomo bezinteresowną pomoc niesioną Zongyi. 26 stycznia 2007 roku wyszło na jaw, iż przekazał pilnie strzeżone hasła Zongyi [[Karol Marcjan|Karolowi Marcjanowi]] z Tirecji, co zdemaskowało prawdziwe intencje polityki surmeńskiej w tym konflikcie. Jak się później okazało, władze Surmenii w początkowej fazie konfliktu uznały Zongyę za agresora i zdecydowały się stanąć po stronie Tirecji.
W trakcie konfliktu [[Zongya|Zongyi]] z [[Tirecja|Tirecją]] potajemnie wspierał stronę tirecką poprzez aktywną i rzekomo bezinteresowną pomoc niesioną Zongyi. 26 stycznia 2007 roku wyszło na jaw, iż przekazał pilnie strzeżone hasła Zongyi [[Karol Marcjan|Karolowi Marcjanowi]] z Tirecji. Jak się później okazało, władze Surmenii w początkowej fazie konfliktu uznały Zongyę za agresora i zdecydowały się stanąć po stronie Tirecji.


Poza polityką, Petrosigos zajmował się sporządzeniem mapy [[Mikroświat|Mikroświata]], która została szeroko zaakceptowana na arenie międzynarodowej. Po zarzuceniu projektu III wydania mapy, idea kartograficzna Petrosigosa znalazła wielu kontynuatorów, np. w osobie [[Michał O'Rhada|Michała O'Rhady]].
Poza polityką, Petrosigos zajmował się sporządzeniem mapy [[Mikroświat]]a, która została szeroko zaakceptowana na arenie międzynarodowej. Po zarzuceniu projektu III wydania mapy, idea kartograficzna Petrosigosa znalazła wielu kontynuatorów, np. w osobie [[Michał O'Rhada|Michała O'Rhady]].
 
Obecnie Petrosigos zajmuje się tworzeniem kultury surmeńskiej i [[Język_surmeński|języka]] oraz kończy studia magisterskie w Katedrze Historii i Katedrze Prawa na [[Królewska_Akademia_Nauk|Królewskiej Akademii Nauk]]. W 2011 pod redakcją Petrosigosa ukazała się praca naukowa zatytułowana "Historia Surmenii i państwowości surmeńskiej" oraz publikacje językoznawcze "Język surmeński w pigułce" i "Słownik polsko-surmeński".


==Poglądy==
==Poglądy==
Paulos Petrosigos, z uwagi na piastowanie godności monarchy, jest określany w niektórych środowiskach jako [[Monarchofaszyzm|monarchofaszysta]]. W opozycji do tego stwierdzenia nazwał się ''monarcholiberałem''. Petrosigos uznaje wolność za najważniejszą wartość człowieka, a swoją rolę króla ogranicza do funkcji "straży nocnej" - królewskie interwencje w życie polityczne Surmenii zdarzały się wyjątkowo rzadko podczas sytuacji krytycznych. Paulos ceni demokrację. Współpracuje z każdym zwycięzcą wyborów bez względu na poglądy polityczne. Ponadto nie przywiązuje się do godności króla, gdyż w dyskusjach politycznych wielokrotnie powtarzał, że zrezygnuje z rządzenia państwem, jeżeli tylko większość Surmeńczyków będzie tego chciała.
Petrosigos, z uwagi na piastowanie godności monarchy, jest określany w niektórych środowiskach jako [[Monarchofaszyzm|monarchofaszysta]]. W opozycji do tego stwierdzenia nazwał się ''monarcholiberałem''. Petrosigos uznaje wolność za najważniejszą wartość i ceni demokrację. Nie darzy sympatią jakichkolwiek skrajnych poglądów oraz sprzeciwia się kolonizacji nowych terytoriów przez Surmenię. W kwestii gospodarki jest kapitalistą.


Petrosigos nie darzy sympatią jakichkolwiek skrajnych poglądów oraz sprzeciwia się kolonizacji nowych terytoriów przez Surmenię. W kwestii gospodarki jest kapitalistą.
W 2006 kierował partią Unia Prawicy, której funkcjonowanie zawieszono po ustanowieniu monarchii.


==Wyznanie==
==Wyznanie==
Paulos Petrosigos jest wyznawcą [[Rotrio-Chrześcijaństwo|rotrio-chrześcijaństwa]]. Przed złożeniem hołdu przez [[SKCh]], był wyznawcą rodzimej formy chrześcijaństwa. Warto zauważyć, iż niektóre poglądy głoszone przez Petrosigosa odbiegają od rotryjskich doktryn wiary.
Paulos Petrosigos był wyznawcą [[Rotrio-Chrześcijaństwo|rotrio-chrześcijaństwa]] w latach 2006-2009. Po oskarżeniach o fałszerstwo wyborcze wobec polityków będących jednocześnie rotryjskimi kapłanami, złożył akt apostazji (surmeński Sąd Najwyższy w osobie samego Petrosigosa uniewinnił oskarżonych). Obecnie zajmuje się badaniem teologii prasurmeńskiej.


{{stub}}
{{stub}}

Aktualna wersja na dzień 06:12, 25 cze 2014

Παυλος Πετροσηγος
Kraj zamieszkania Surmenia
Funkcje publiczne Głowa państwa
Tytuł honorowy Βασηλ να Συρμενηια (Król Surmenii)
Znany również jako Pavel Zepp, Paweł Białowicz, Zepp

Paulos Petrosigos, Παυλος Πετροσηγος ['pawlɔs pɛtr'ɔsiɣɔs], surmeński polityk i działacz kulturowy, założyciel państwa jako Prezydent Republiki Surmenii, od 8 kwietnia 2006 Król Surmenii. Senior rodu de Zepp.

Życiorys

Paulos Petrosigos

Urodzony w Mimozji w Północnej Opradii. We wrześniu 2005 roku został wybrany prezydentem Republiki Surmenii. 8 kwietnia 2006 roku został Królem Surmenii w chwili przekształcenia państwa w monarchię konstytucyjną.

W trakcie konfliktu Zongyi z Tirecją potajemnie wspierał stronę tirecką poprzez aktywną i rzekomo bezinteresowną pomoc niesioną Zongyi. 26 stycznia 2007 roku wyszło na jaw, iż przekazał pilnie strzeżone hasła Zongyi Karolowi Marcjanowi z Tirecji. Jak się później okazało, władze Surmenii w początkowej fazie konfliktu uznały Zongyę za agresora i zdecydowały się stanąć po stronie Tirecji.

Poza polityką, Petrosigos zajmował się sporządzeniem mapy Mikroświata, która została szeroko zaakceptowana na arenie międzynarodowej. Po zarzuceniu projektu III wydania mapy, idea kartograficzna Petrosigosa znalazła wielu kontynuatorów, np. w osobie Michała O'Rhady.

Obecnie Petrosigos zajmuje się tworzeniem kultury surmeńskiej i języka oraz kończy studia magisterskie w Katedrze Historii i Katedrze Prawa na Królewskiej Akademii Nauk. W 2011 pod redakcją Petrosigosa ukazała się praca naukowa zatytułowana "Historia Surmenii i państwowości surmeńskiej" oraz publikacje językoznawcze "Język surmeński w pigułce" i "Słownik polsko-surmeński".

Poglądy

Petrosigos, z uwagi na piastowanie godności monarchy, jest określany w niektórych środowiskach jako monarchofaszysta. W opozycji do tego stwierdzenia nazwał się monarcholiberałem. Petrosigos uznaje wolność za najważniejszą wartość i ceni demokrację. Nie darzy sympatią jakichkolwiek skrajnych poglądów oraz sprzeciwia się kolonizacji nowych terytoriów przez Surmenię. W kwestii gospodarki jest kapitalistą.

W 2006 kierował partią Unia Prawicy, której funkcjonowanie zawieszono po ustanowieniu monarchii.

Wyznanie

Paulos Petrosigos był wyznawcą rotrio-chrześcijaństwa w latach 2006-2009. Po oskarżeniach o fałszerstwo wyborcze wobec polityków będących jednocześnie rotryjskimi kapłanami, złożył akt apostazji (surmeński Sąd Najwyższy w osobie samego Petrosigosa uniewinnił oskarżonych). Obecnie zajmuje się badaniem teologii prasurmeńskiej.