Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Zongya Ludowa

Z Micropedia
(Przekierowano z Zongya)

Zongya Ludowa - terytorium leżące w Mandragoracie Wandystanu aspirujące o uzyskanie statusu obwodu autonomicznego. Dawniej niepodległe państwo powstałe na początku grudnia 2006 roku po rozłamie z Tirecją o dosyć krótkiej, ale bardzo burzliwej historii.

Historia

Zongya powstała w wyniku niezadowolenia części społeczeństwa tireckiego ze sposobu sprawowania władzy w Tirecji przez Króla Ivana Szabelkę. Na początku swego istnienia Zongya była państwem o ustroju totalitarnym rządzonym przez Gerarda Szopkowskiego. 29 grudnia 2006 roku Zongya Ludowa atakiem morskiej floty na Rzeczpospolitą Tirecji wypowiedziała wojnę temu kraju. Po przegranej bitwie morskiej zawieszono broń na czas nieokreślony.

Dnia 29 grudnia 2006 Zongya przekształciła się w republikę ludową. Władzę objął ponownie Gerard Szopkowski, tym razem jako prezydent. Państwo nadal toczyło spory, m.in. z Surmenią.

4 lutego 2007 Gerard Szopkowski przekazał władzę premierowi, Marcinowi Komosińskiemu, który przemianował państwo na Zongyjską Republikę Demokratyczną.

Próby popularnego Przewodniczącego Szopo, jak w v-świecie zwykło się określać Gerarda Szopkowskiego, aby odrodzić Zongyę Ludową zostały zrealizowane poprzez ogłoszenie San Jang częścią Mandragoratu Wandystanu.

13 sierpnia 2007 r. doszło do sporu pomiędzy władzami wandejskimi a Gerardem Szopkowskim, w którego wyniku opuścił on Mandragorat Wandystanu oraz został odwołany ze stanowiska buduara San Jang. Trzy dni później, 16 sierpnia na w/w stanowisko powołany został Paweł Ciupak, który kontynuuje dzieło odbudowy Zongyi Ludowej zaczęte przez Przewodniczącego Szopo.