Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
mNie podano opisu zmian
m (dodanie Hawilandu do mapy Nordaty)
Linia 34: Linia 34:


==Położenie i ukształtowanie terenu==
==Położenie i ukształtowanie terenu==
[[Plik:Nordata polityczna.png|alt=Podział polityczny Nordaty z widoczną Kirianią|lewo|mały|Położenie Kirianii na mapie Nordaty razem z jej sąsiadami]]
[[Plik:Nordata polityczna aktualna.png|alt=Podział polityczny Nordaty z widoczną Kirianią|lewo|mały|Położenie Kirianii na mapie Nordaty razem z jej sąsiadami]]
Kiriania jest jednym z mniejszych krajów. Znajduje się na północy Nordaty. Graniczy z [[Ludowa Republika Magnifikatu|Ludową Republiką Magnifikatu]] z zachodu oraz [[Cesarstwo Insulii|Cesarstwem Insulii]] z północy i południa. Ze strony wschodu graniczy również z [[Królestwo Hawilandu|Królestwem Hawilandu]].
Kiriania jest jednym z mniejszych krajów. Znajduje się na północy Nordaty. Graniczy z [[Ludowa Republika Magnifikatu|Ludową Republiką Magnifikatu]] z zachodu oraz [[Cesarstwo Insulii|Cesarstwem Insulii]] z północy i południa. Ze strony wschodu graniczy również z [[Królestwo Hawilandu|Królestwem Hawilandu]].



Wersja z 18:47, 27 cze 2022

Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego
Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego
Język(i) urzędowe polski, kiriański (regionalnie także abchaski)
Stolica Kirian City
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna (wariant kiriański)
Głowa państwa
Prezydent Bolesław domu Kirianóo
Szef Rzadu
Premier W trakcie wybierania
Religia państwowa Brak
Uzyskanie niepodległości 5.12.2021 (utworzenie)

19.06.2022 (odzyskanie niepodległości)

Waluta 1 rubel = 100 mieczy
Hymn państwowy
Kod samochodowy KIR
Domena internetowa kiriania.ct8.pl

Kiriania, wł. Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego - polskie państwo wirtualne założone 5 grudnia 2021, a reaktywowane 19 czerwca 2022. Jest to państwo klimatem przypominające XIX-wieczną monarchię europejską z zachowaniem obecnych zdobyczy technologii.

Etymologia nazwy

Nazwa Kiriania to przetłumaczony na polski odpowiednik kiriańskiego słowa Kirianóo, będącego nazwiskiem założyciela Imperium, Bolesława domu Kirianóo. Z kolei nazwisko to wywodzi się od Kriianu, legendarnej pierwszej osady przyszłych Kiriańczyków.

Symbole narodowe

Kiriańskie symbole narodowe to:

Ukształtowanie terenu Kirianii
Ukształtowanie terenu w Wielkim Imperium Narodu Kiriańskiego

Położenie i ukształtowanie terenu

Podział polityczny Nordaty z widoczną Kirianią
Położenie Kirianii na mapie Nordaty razem z jej sąsiadami

Kiriania jest jednym z mniejszych krajów. Znajduje się na północy Nordaty. Graniczy z Ludową Republiką Magnifikatu z zachodu oraz Cesarstwem Insulii z północy i południa. Ze strony wschodu graniczy również z Królestwem Hawilandu.

Kiriania jest krajem nizinnym o klimacie umiarkowanym ciepłym kontynentalnym. Większość kraju zajmuje Nizina Imperatorska rozciągająca się na północy. Na południu wyróżnia się dwa łańcuchy górskie, oba będące częściami większych łańcuchów. Pierwsze z nich, Góry Kiriańskie rozciągają się na południowym-zachodzie Imperium, a drugie - Góry Ädrosa - na południowym wschodzie. Góry Kiriańskie są częścią łańcucha górskiego którego większa część znajduje się w Magnifikacie, a Góry Ädrosa są częścią pasma ulokowanego w większości w Westlandzie. Prócz tego na północnym zachodzie, blisko granicy z LRM jest Wyżyna Targowa.

Ustrój polityczny i święta narodowe

Kiriania jest monarchią konstytucyjną. Zasady funkcjonowania Imperium zawiera Konstytucja WINK. Władzę ustawodawczą sprawuje Senat, wykonawcą Wielki Imperator Kiriański oraz Rząd, a sądowniczą Kirański Sąd najwyższy.

Święta państwowe w Kirianii to:

  • 5 grudnia - Święto Niepodległości
  • 19 czerwca - dzień proklamacji
  • rocznica wstąpienia na tron obecnego Imperatora
  • 4 lipca - Dzień Abchazji i mniejszości narodowych
  • 14 października - Dzień Zwycięstwa
  • 3 lipca - Dzień przyjaźni Kiriańsko-Begnamskiej

Historia

Kiriania istniała od dawna. Najpierw w głowie Bolesława domu Kirianóo. Później na podwórku wśród przyjaciół. Jednakże pierwszy raz Kiriania zaistniała w internecie 5 grudnia 2021. Wtedy Powstało Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego. Pierwszy raz o proklamacji tej nowej mikronacji społeczeństwo dowiedziało się na serwerze discord Monarchii Austro-Węgierskiej. Tego samego dnia powstał serwer discord WINK. Forum ani strony wtedy jeszcze nie było.

Tego samego dnia Natalie Åsa Waksman (Dziś używa personaliów Sophie Susanne von Hippogriff) zaproponowała Bolesławowi połączenie Kirianii z jej państwem, Cesarstwem Xorphii. Propozycja została rozpatrzona pozytywnie i odtąd Wielka Monarchia Kiriańsko-Xorphijska miała to samo forum i państwo, podzielone na dwie części: Kirianię i Xorphię a oboje władców sprawowało rządy razem.

Parę dni później Bolesław domu Kirianóo został na podstawie "materiału dowodowego" wydalony z Monarchii przez Natalie. A przynajmniej próbowała, bo formalnie nie mogła wychodzić poza swoje kompetencje. Rzecz jasna nie raczyła nawet pokazać "materiału dowodowego". Wykonując następną część chorego planu Pani Waksman "anektowała" WINK i przejęła nad nim kontrolę, a przynajmniej tak wszystkim wmawiała. Zaraz po dyskusji między nią a Bolesławem usunęła wszystkie strony i forum Monarchii Kiriańsko-Xorphijskiej i odeszła z mikronacji po czym zaraz wróciła.

Dnia {tu wstawić datę reaktywacji} Bolesław reaktywował jednak Kirianię i w tej formie istnieje do dziś. Nowa konstytucja została uchwalona dnia {dzień uchwalenia konstytucji}.

Podział administracyjny

Kiriania z podziałem na okręgi, miasta wydzielone i okręgi autonomiczne

Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego dzieli się na 8 podmiotów administracyjnych: 5 okręgów, 2 miasta wydzielone i 1 okręg autonomiczny.

Klasyfikacja podmiotów administracyjnych

Okręgi

Okręgi to odpowiednik województw lub stanów w innych mikronacjach. Zarządza nimi Prezydent Okręgu.

Okręgi autonomiczne

Okręgi specjalnie przystosowane do mniejszości narodowych, mają większą autonomię. Zarządza nimi Autonomiczny Prezydent Okręgu.

Miasta wydzielone

Małe podmioty administracyjne oddzielone od okręgów ze względu na odrębną historię bądź kulturę. Zarządza nimi Prezydent Miasta Wydzielonego.

Opis poszczególnych rodzajów podmiotów administracyjnych

Okręg Żelabrański

Ten okręg to centrum wydobywania wszelkich kruszców. W jego stolicy, mieście Żelabro mieszka 90% górników kraju. Nazwa okręgu i miasta wywodzi się od żelabra, stopu tu tworzonego. Okręg mieści w sobie również Minecity, kolejne miasto górnicze.

Okręg Brungerburski

Okręg, którego stolicą jest Brungerburg. Znajduje się tam też Zupaburg i Targowo. Okręg słynie z pysznych potraw i wysokiej jakości wyrobów rzemieślniczych.

Okręg Wielogrodzki

Okręg który za stolicę ma Wielogród miasto stare jak świat. Okręg słynie z inscenizacji i muzeów historycznych, produkcji stali i... memów.

Okręg Voreski

Typowo górski okręg. Znany z pięknych widoków, przyzwolenia na palenie voreskich liści (groźnego narkotyku) i wydobywania mineriałów.

Miasto wydzielone Kirian City

Znane z tego, że stolica MWKC, Kirian City to również stolica Imperium. Poza tym się nie wyróżnia.

Miasto wydzielone Victoriacity

Najmniejszy podmiot administracyjny Kirianii. Victoriacity, dumna stolica Południa oraz Mycedonii, zarzewie wszelkich buntów wwewnętrznych na współkę z Abchazją, wielkie miasto biznesu.

Abachazki Okręg Autonomiczny

AOA jest zamieszkiwane przez Abachazów, największą mniejszość narodową Kirianii. Abachazowie znani są z Czternastu Wojen, które ostatecznie przegrali. Obecnie prowadzą pokojową egzystencję obok Kiriańczyków.

Kwestie etniczne i narodowościowe

Języki ojczyste w WINK

W Imperium 87% osób jest pochodzenia kiriańskiego, abchazyjskiego - 6%, 3% magnifikackiego, 1% westlandzkiego, 0,7% koribijskiego, zaś 3,3% identyfikuje się jako naród inny niż powyższe.

Językiem kiriańskim jako językiem ojczystym posługuje się 85% osób. Z kolei abachazyjskim 7%. magnifikackim aż 5%, westlandzkim 0,5%, tak samo jak koribijskim. Inne języki często słyszane to np. tzw. język portowy, używany w okolicach portów. Odsetek posługujących się nim to 2%. Pozostałe 0,5% to m.in. muratycki, winkulijski i bialeński.

Państwa które podpisały traktat z Wielkim Imperium Narodu Kiriańskiego

Strony i serwisy Kirianii