Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Kiik: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Raghall
Nie podano opisu zmian
imported>Pel Nander
(Dodawanie kategorii)
Linia 34: Linia 34:
[[Kategoria:Nartland]]
[[Kategoria:Nartland]]
[[Kategoria:Miasta]]
[[Kategoria:Miasta]]
[[Kategoria:Miejscowości]]

Wersja z 23:51, 27 sie 2012

Kiik (nart. Kiik, lapi. Kjk) - nartlandzkie miasto, położone w północno-zachodniej części Nartlandu. Miasto leży w regionie Kiikejskim (nart.Kiikesk, lapi. Kjka). Jest to miasto najbardziej wysunięte w Nartlandzie, a może nawet w mikroświecie.

Kiik

(lapi. Kjk)

Państwo
Królestwo Nartlandu
Region Kiikesk / Kjka
Nr kierunkowy (545)
Kod pocztowy 301
Tablice rejestracyjne KIK

Historia

Kiik to bardzo stare miasto. Jest to prastara osada, założona przez Lapinów - najwytrzymalszych ludów północy. Nazwa Kiik pochodzi od lapińskiego słowa Kjk, oznaczającego chuśtawkę w znaczeniu dźwigni. Tagie dźwignie montowano w porcie, a służyły do opróżniania łodzi z ryb. Pierwotnie ta nazwa oznaczała port.

Ciekawostki

Miasto Kiik, w 95% zamieszkują Lapini, dlatego głównym językiem urzędowym tego regionu jest język lapińśki. W okresie zimy, droga dojazdowa do miasta jest zamykana już 50km na południe od niego. Istnieją tylko połączenia wodne i powietrzne. Ludność Kiik żyje w bardzo trudnych warunkach. Tutaj, przez cały rok jest jeden dzień i jedna noc... polarna. Temperatury w zimie spadają do nawet -42*C. W każdym regionie kraju rok szkolny trwa w czasie nocy polarnej, jednak tu byłoby to niemożliwe, dlatego rok szkolny realizowany jest w lato. Głównym środkiem transportu w mieście są własne nogi i narty, a czasem sanie. Samochody żadko dają sobie radę, a jeśli już to w lato. Koło miasta jest niewielkie lotnisko, lecz często użuywane przez miejscową ludność. Nie opłaca się je odśnieżać, więc samoloty lądują na specjalnym podwoziu ślizgowym - na nartach. Wszystkie potrzebne środki do życia przylatują tu, lub przypływają z południa, jednak stąd pochodzi większość ryb, krabów i homarów w kraju. Te produkty lecą i płyną na południe. Dużo ludzi przybywa tu, aby łatwo zarobić sporo koron na kutrze, lecz po kilku dniach rezygnują...