Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Góry Batajańskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Pel Nander
(Dodano nową stronę „'''Góry Batajańskie''' były ostatnim regionem, który oficjalnie wszedł w skład Tirimudzii. ''Górale Batajańscy'' od dawna uważali się za [[Tiri...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Góry Batajańskie''' były ostatnim regionem, który oficjalnie wszedł w skład [[Tirimudzia|Tirimudzii]]. ''Górale Batajańscy'' od dawna uważali się za [[Tirimudzianie|Tirimudzian]] ale z powodu przeszkód naturalnych, struktury państwowe Tirimudzii dotarły do tego regionu dopiero w XIX wieku, a i od tego czasu, powinności feudalne tutejszych są bardzo niskie. Dzięki bardzo niskim zobowiązanymi wobec Maharadżatu, '''Góry Batajańskie''' pod wieloma względami przegoniły resztę kraju. To tutaj powstały największe kopalnie wszystkiego oprócz metali szlachetnych, stawiane są najpotężniejsze twierdze, wojownicy są najlepiej wyszkoleni, broń czy narzędzia są najlepszej jakości. Po całym kraju krążą też legendy o wytwarzanej tu stali batajańskiej, której jednak nikt nigdy nie widział. Właśnie z Gór Batajańskich wypływa [[Śramdziwyn]].
'''Góry Batajańskie '''- kraina geograficzna w Tirimudzii i jednocześnie najwyższe góry w tym państwie. Początek bierze w nich najdłuższa rzeka Tirimudzii - Śramdziwyn.


Góry Batajańskie pod względem klimatycznym są bardzo zróżnicowane. Opowiadając o tym trzeba zacząć od najniższych partii, a przy tym nie należy zapomnieć również o Górach Północno-Wschodnich,
== Historia ==
które w rzeczywistości są przedgórzem Gór Batajańskich.
Góry Batajańskie były ostatnim regionem, który oficjalnie wszedł w skład [[Tirimudzia|Tirimudzii]]. ''Górale Batajańscy'' od dawna uważali się za Tirimudów ale z powodu przeszkód naturalnych, struktury państwowe Tirimudzii dotarły do tego regionu dopiero w XIX wieku, a i od tego czasu pozostaje one stosunkowo słabo zintegrowany. Dzięki niskim zobowiązanymi wobec Maharadżatu, Góry Batajańskie pod wieloma względami zdołały przewyższyć pozostaje, bardziej zaludnione obszary. Stanowią one swoiste zagłębie, a na ich terytorium znajdują się liczne kopalnie, a także potężne twierdze.


Góry Północno-Wschodnie
== Geografia ==


Przedgórze
=== Góry Północno-wschodnie ===
Góry Północno-Wschodnie są swojego rodzaju przedgórzem gór Batajańskich, lecz zostały wyróżnione z dwóch powodów. Po pierwsze: są one bardzo niskie w porównaniu z Górami Batajańskimi, a po drugie, zostały one dołączone do Tirimudzii kilkaset lat wcześniej, niż właściwa część Gór Batajańskich. Mimo, że same są przedgórzem, to mają też własne przedgórze, które można podzielić na część wschodnią i antywschodnią. Część antywschodnia graniczy bezpośrednio z Wyżyną Centralną, natomiast wschodnia z Wielką i Wspaniałą Wyżyną Wschodnią. Obie części przedgórza są bardzo podobne i różnią się jedyne powierzchnią. Klimat przedgórza Gór Północno-Wschodnich niewiele odbiega też od tropikalnego klimatu Maharadżatu Jodzi. Porastają je bujne lasy, a także usiane są licznymi wzniesieniami, o niewielkiej wysokości względnej i niewielkimi rzekami(z wyjątkiem [[Śramdziwyn]]u).


Średnia partia Gór Północno-Wschodnich jest już nieco uboższa jeśli chodzi o roślinność, choć lasy wciąż się tam zdarzają. Klimat jest tam chłodniejszy niż w większej części kraju, jednak miejscowi utrzymują się z uprawy roślin niespotykanych w części tropikalnej czy tym bardziej pustynnej.
==== Przedgórze ====
Góry Północno-wschodnie to niskie pasmo, stanowiące przedgórze właściwych Gór Batajańskich. Od zachodu graniczą z Wyżyną Centralną, a od wschodu z Wielką i Wspaniałą Wyżyną Wschodnią. Klimat najniższego piętra Gór Północno-Wschodnich niewiele odbiega od tropikalnego klimatu Maharadżatu Jodzi. Porastają je bujne lasy, a także usiane są licznymi wzniesieniami o niewielkiej wysokości względnej i niewielkimi rzekami(z wyjątkiem [[Śramdziwyn]]u).


Najwyższa część Gór Północno-Wschodnich nie jest już raczej zbyt zalesiona i ogólnie sucha oraz uboga w roślinność. Tamtejsi głównie wypasają bydło.
Średnia partia Gór Północno-Wschodnich jest już nieco uboższa jeśli chodzi o roślinność, choć lasy wciąż się tam zdarzają. Klimat staje się chłodniejszy niż w większej części kraju, jednak miejscowi utrzymują się z uprawy roślin niespotykanych w części tropikalnej.


Najwyższa część Gór Północno-Wschodnich charakteryzują się zdecydowanie uboższą roślinnością oraz surowszym klimatem.


 
=== Góry Batajańskie(właściwe) ===
Góry Batajańskie(właściwe)
Wysokość właściwych Gór Batajańskich sprawia, że mimo szerokości geograficznej Tirimudzi, w najniższej partii gór panuje klimat umiarkowany chłodny. Występują w nich o wiele bardziej stoki niż w Górach Północno-wschodnich. W miarę wzrostu wysokości, paradoksalnie, można natrafić na coraz gęstszą zabudowę(przynajmniej do pewnych wysokości), co determinowane jest bogatymi złożami surowców mineralnych. Miejscowa fauna i flora znacznie różnią się od tych z cieplejszych sfer klimatycznych. Szczyty pozostają przez cały rok pokryty śniegiem i są niemal niezamieszkałe, choć miejscami można trafić na ślady pustelników[[Kategoria:Góry]]
 
W samych Górach Btajańskich nie da się wprowadzić podziału na część niską i wysoką, a raczej na wysoką i bardzo wysoką. Mimo szerokości geograficznej Tirimudzi, w najniższej partii gór panuje klimat umiarkowany chłodny. Stoki są strome, ludzie zamieszkują głównie w niewielkich osadach. Wypasają owce i zajmują się myślistwem. W tej partii licznie występują kamieniołomy, w których pracuje duża część mieszkańców.
 
Średnia część Gór Batajańskich jest zaludniona gęściej niż jej niższa partia. To w niej znajdują się potężne miasta wraz z słynnymi twierdzami, kopalniami itd. Rolnictwo na tym obszarze praktycznie nie istnieje, a liczni mieszkańcy tutejszych grodów tworzą platformy, w formie wielkich skrzyń wypełnionych ziemią, na których uprawiają najodporniejsze rośliny. Kwitnie hodowla jaków i specyficznego rodzaju kóz oraz stworzeń przypominających rogate zające, zwanych tutaj ,,pahadaharkara".
 
Na uwagą zasługują też, występujące w niektórych miastach, dzielnice, całe wydrążone w skale.
 
 
Najwyższa część Gór Batajańskich to tylko skały i lodowce i ogólnie nic tam nie ma i żyją tam tylko nieliczni pustelnicy.
[[Kategoria:Góry]]
[[Kategoria:Nieokreślone obszary]]
[[Kategoria:Nieokreślone obszary]]
[[Kategoria:Tirimudzia]]
[[Kategoria:Tirimudzia]]

Wersja z 20:32, 31 lip 2015

Góry Batajańskie - kraina geograficzna w Tirimudzii i jednocześnie najwyższe góry w tym państwie. Początek bierze w nich najdłuższa rzeka Tirimudzii - Śramdziwyn.

Historia

Góry Batajańskie były ostatnim regionem, który oficjalnie wszedł w skład Tirimudzii. Górale Batajańscy od dawna uważali się za Tirimudów ale z powodu przeszkód naturalnych, struktury państwowe Tirimudzii dotarły do tego regionu dopiero w XIX wieku, a i od tego czasu pozostaje one stosunkowo słabo zintegrowany. Dzięki niskim zobowiązanymi wobec Maharadżatu, Góry Batajańskie pod wieloma względami zdołały przewyższyć pozostaje, bardziej zaludnione obszary. Stanowią one swoiste zagłębie, a na ich terytorium znajdują się liczne kopalnie, a także potężne twierdze.

Geografia

Góry Północno-wschodnie

Przedgórze

Góry Północno-wschodnie to niskie pasmo, stanowiące przedgórze właściwych Gór Batajańskich. Od zachodu graniczą z Wyżyną Centralną, a od wschodu z Wielką i Wspaniałą Wyżyną Wschodnią. Klimat najniższego piętra Gór Północno-Wschodnich niewiele odbiega od tropikalnego klimatu Maharadżatu Jodzi. Porastają je bujne lasy, a także usiane są licznymi wzniesieniami o niewielkiej wysokości względnej i niewielkimi rzekami(z wyjątkiem Śramdziwynu).

Średnia partia Gór Północno-Wschodnich jest już nieco uboższa jeśli chodzi o roślinność, choć lasy wciąż się tam zdarzają. Klimat staje się chłodniejszy niż w większej części kraju, jednak miejscowi utrzymują się z uprawy roślin niespotykanych w części tropikalnej.

Najwyższa część Gór Północno-Wschodnich charakteryzują się zdecydowanie uboższą roślinnością oraz surowszym klimatem.

Góry Batajańskie(właściwe)

Wysokość właściwych Gór Batajańskich sprawia, że mimo szerokości geograficznej Tirimudzi, w najniższej partii gór panuje klimat umiarkowany chłodny. Występują w nich o wiele bardziej stoki niż w Górach Północno-wschodnich. W miarę wzrostu wysokości, paradoksalnie, można natrafić na coraz gęstszą zabudowę(przynajmniej do pewnych wysokości), co determinowane jest bogatymi złożami surowców mineralnych. Miejscowa fauna i flora znacznie różnią się od tych z cieplejszych sfer klimatycznych. Szczyty pozostają przez cały rok pokryty śniegiem i są niemal niezamieszkałe, choć miejscami można trafić na ślady pustelników