Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

PeterLandia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>KrólPeterLandii
Nie podano opisu zmian
imported>KrólPeterLandii
Nie podano opisu zmian
Linia 204: Linia 204:




[[Plik:Wyniki_Wyborów_w_2004.png|thumb|left|348px|Wyniki wyborów i podział mandatów w 2004 r.]]
[[Plik:Wyniki_Wyborów_w_2004.png|thumb|left|348px|Wyniki wyborów i podział mandatów w 2004 r.]]Wyniki wyborów w 2004 były bardzo wyrównane względem obecnych wyborów. Partia Liberalna uzyskała 340 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 335. Partia Narodowa i Zielona nie dostały się do parlamentu, a ich mandaty zostały rozdzielone proporcjonalnie. Wyniki głosowania w dużej mierze zależały w dużej mierze od obecności deputowanych.
Wyniki wyborów w 2004 były bardzo wyrównane względem obecnych wyborów. Partia Liberalna uzyskała 340 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 335. Partia Narodowa i Zielona nie dostały się do parlamentu, a ich mandaty zostały rozdzielone proporcjonalnie. Wyniki głosowania w dużej mierze zależały w dużej mierze od obecności deputowanych.




Linia 211: Linia 210:


===Kara Śmierci===
===Kara Śmierci===
Od pocza
Od pocz
[[Kategoria:Geografia]]
[[Kategoria:Geografia]]
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Państwa]]
[[Kategoria:Państwa Miejscowości]]
[[Kategoria:Państwa Miejscowości]]

Wersja z 18:09, 25 lut 2020

Peterlandia

Peterlandia, a właściwie Demokratyczna Republika Peterlandii (ang. Democratic Republic of Peterland, fr. République démocratique de Peterland) - mikropaństwo federacyjne, składające się z 20 stanów, podzielonych na 50 hrabstw i 4 strefy metropolitalne.

Demokratyczna Republika Peterlandii

Democratic Republic of Peterland

Symbole narodowe
Hymn Peterlandia to mój Kraj!
Dewiza Wolność, Równość, Braterstwo
Konstytucja IV Konstytucja Peterlandii
Języki urzędowe Angielski, Francuski, Polski
Stolica San Peter

Ustrój polityczny

republika konstytucyjna
Typ państwa republika federalna
Głowa państwa Prezydent
Szef rządu Premier
Powierzchnia 223 970 km²
Liczba ludności 23 876 298 osób
PKB 2,898 tryliarda USD (2017)
Waluta Dolar Peterlandzki
Niepodległość

8 maja 1989 

Religie

Brak wyznania (52%)

Protestanci (24%)

Katolicy (10%)

Muzułmanie (7%)

Buddyści (5%)

Żydzi (2%)

Strefa czasowa UTC +1 UTC +0
Kod ISO PET
Domeny internetowe .pet .gov .edu .mil
Kod samochodowy PET
Kod telefoniczny +200
Terytoria zależne

Wyspy Smocze

Wyspy Samuela

Terytorium protekcyjne brak























Geografia

Informacje ogólne

Obszar całkowity wynosi 223 970 km², natomiast jest to powierzchnia kontynentalnej Peterlandii. Wraz z terytoriami zamorskimi, wodnymi powierzchnia ta wynosi 331 005 km². 

Klimat

W Peterlandii są 4 strefy klimatyczne, z czego jedna z nich jest astrefowa.

Pierwsza z nich to umiarkowana, występuje na północy kraju. Cechuje się zimniejszymi zimami niż na południu kraju, niższymi temperaturami w ciągu lata oraz większą ilością opadów. Druga z nich to strefa śródziemnomorska. Cechuje się ona wyższymi temperaturami latem, małą ilością opadów oraz łagodną zimą z bardzo rzadkimi mroźnymi temperaturami poniżej zera. Trzecia z nich to strefa klimatu śródziemnomorskiego ciepłego

Podział na strefy klimatyczne w kraju Zielony- umiarkowany ciepły Niebieski- śródziemnomorski Żółty- śródziemnomorski ciepły Brązowy- astrefowy klimat górski

​​​​​cechująca się gorącymi latami z występowaniem suszy i minimalnymi opadami. W tym klimacie nie występuje zima, tylko wiosna z temperaturami około 10-12 st. Celcujsza. Czwarta strefa klimatyczna to astrefowa strefa klimatu górskiego. W tym obszarze znajdują się góry, przez co temperatura jest dużo niższa niż w pozostałych terenach kraju.

Średnia temperatura roczna to 17 st. Celcjusza. 


Historia

Ustrój polityczny

W pierwszej Konstytucji Peterlandii występuje trójpodział władzy oraz system "hamulców i równowagi", polegający na równoważeniu się władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. 

Władzę wykonawczą sprawuję prezydent, który jest głową państwa, ale nie szefem rządu. Prezydent jest wybierany w bezpośrednich wyborach (kiedyś pośrednich) na sześcioletnią kadencję. Po wygranych wyborach może kandydować jeszcze 2 razy (póki co taka sytuacja nie miała miejsca). 

Władzę wykonawczą sprawuje również premier (pierwszy minister), który jest powołany przez prezydenta na sześcioletnią kadencję. Premier z kolei powołuje rząd, w którym zasiadają ministrowie departamentów. 

Władzę sądowniczą sprawuje Najwyższy Federalny Sąd Peterlandii z siedzibą w San Peter, ale każdy stan ma odrębny Sąd Stanowy, który egzekwuje prawo lokalne, nie federalne.

Partie polityczne

W Peterlandii funkcjonuje wielopartyjny, pluralistyczny system partyjny. Istnieją 4 partie politycznych, z czego 3 z nich dostały się do parlamentu w ostanich wyborach w 2019 roku. 

Partia Liberalna- jest centrolewicową partią, popierającą publiczną służbę zdrowia, zwiększenie niektórych podatków, wolny rynek, zwiększeniem wydatków na edukację, małżeństwa jednopłciowe, całkowitą liberalizację praw aborcyjnych. 

Partia Konserwatywna- jest centroprawicową partią, wspierającą łatwy dostęp do broni, wolny rynek, a sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym, postuluje zakaz aborcji w większości przypadków.

Partia Zielonych- jest to lewicowa partia, skupiająca się głównie na ochronie środowiska naturalnego, postulje zwiększenie podatków na towary, zmiany systemu ogrzewania i pozyskiwania energii na ekologiczne. Od 2018 jest w koalicji z Partią Liberalistyczną.

Partia Nacjonalistyczna (dawniej Narodowa)- jest to prawicowa partia, która postuluje nacjonalizację rynku, jest za całkowitym zakazem abrocji i małżeństw jednopłciowych, a nawet związków partnerskich. Jest ściśle powiązana z Kościołem Katolickim, którego wartości w zaostrzonej i dosłownej formie propaguje. 

Podział Mandatów

W parlamencie Peterlandii jest 700 mandatów, Pierwsza Izba składa się z 500 deputowanych, Druga Izba z 200. Parlament wybierany jest w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. 

Wyniki wyborów

Wyniki wyborów i podział mandatów w kadencji 2019-2024

W wyborach parlamentarnych w 2019 wygrała Liberalna Partia, która prawie uzyskała większość bezwględną,  mogąc samodzielnie sprawować rządy. To najwyższy wynik jakiejkolwiek partii w historii kraju. Partia ta uzyskała 520 mandatów, a jej największy rywal zaledwie 30. Wpływ na to miał wyciek ogromnych skandali Partii Konserwatywnej, która zazwyczaj uzyskiwała 2 lub nawet 3 razy wyższy wynik w wyborach. 


Wyniki wyborów i podział mandatów w 2014

 


W 2014 wybory także wygrała Partia Liberalna, ale z 10% niższym wynikiem, co przełożyło się na 450 mandatów w parlamencie. Partia Konserwatywna uzyskała wtedy 210 mandatów. 




Wyniki wyborów i podział mandatów w 2009


W 2009 Partia Liberalna uzyskała 410 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 273 mandaty. Partia Zielona i Narodowa nie dostały się do parlamentu, a ich miejsca zostały równo rozdane między dwie wygrane partie.




Wyniki wyborów i podział mandatów w 2004 r.

Wyniki wyborów w 2004 były bardzo wyrównane względem obecnych wyborów. Partia Liberalna uzyskała 340 mandatów, natomiast Partia Konserwatywna 335. Partia Narodowa i Zielona nie dostały się do parlamentu, a ich mandaty zostały rozdzielone proporcjonalnie. Wyniki głosowania w dużej mierze zależały w dużej mierze od obecności deputowanych.



Kara Śmierci

Od pocz