Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Święta RSiT

Z Micropedia

Święta RSiT(oficjalnie:święta narodowe) - dni, które symbolizują bądź są rocznicami ważnych wydarzeń dla Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, a także dotyczą historii jej części składowych: Sclavinii i Trizondalu. Święta narodowe wprowadzone zostały ustawą Izby Narodów nr. 10 2 lipca 2009 roku.

Spis świąt

  1. Święto Księstwa Trizondalu - 24 luty
  2. Święto Powstania Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu - 3 marca
  3. Święto Rzeczpospolitej Sclavińskiej - 12 marca
  4. Święto Dnia Niepodległości Rzeczpospolitej - 25 maja
  5. Dzień Pokoju - 8 sierpnia
  6. Święto Prezydenta Rzeczpospolitej - 21 września
  7. Święto Narodów Rzeczpospolitej - 17 października

Święta regionalne

Na mocy ust. 10 Izby Narodów możliwe jest wprowadzenia świąt miejskich i regionalnych, które jednak nie mogą się pokrywać ze świętami państwowymi. Obecnie żadne miasto nie wprowadziło swoich świąt oficjalnie.

Realizacja obchodów świąt

Ze względu na swój krótki okres istnienia Rzeczpospolitej (dopiero rok) dla większości świąt nie było jeszcze okazji przeprowadzić oficjalnych uroczystości. W roku 2010 jednak odbyły się po raz pierwszy uroczystości z okazji Święta Księstwa Trizondalu oraz Święta Powstania RSiT. Planuje się także organizację uroczystości poświęconych Świętu Rzeczpospolitej Sclavińskiej.

Do 2010 roku jedyne święto jakie zostało zorganizowane przez władze to było Święto Narodów Rzeczpospolitej, które było bardzo udane. 6 świąt posiada oficjalnie RSiT jednak uważa się, że to zbyt dużo i państwo nie jest w stanie podołać organizacji wielkich uroczystości. Jednak z drugiej strony liczne środowiska narodowe chcą wprowadzenia większej ilości świąt historycznie nawiązujących do dawnych państw składowych obecnej Rzeczpospolitej.


Symbolika świąt

Rzeczpospolita posiada 6 świąt państwowych, jednak tylko 3 odnoszą się bezpośrednio do nowej Rzeczpospolitej, a jedno z owych 3 jest dodatkowo świętem związanym z dawnym państwem członkowski. Oto skąd wzięły się poszczególne święta:

  • Święto Księstwa Trizondalu - data 24 lutego to data historycznego i oficjalnego zjednoczenia się i powstania Księstwa Trizondalu obecnie części składowej Rzeczpospolitej.
  • Święto Powstania RSiT - dokładnie 3 marca 2009 roku wszedł w życie traktat o powstaniu Rzeczpospolitej w związku z tym wydarzeniem ustanowiono najważniejsze święto, które symbolizuje zjednoczenie 3 Narodów i rozpoczęcie współdziałania dla dobre jednego państwa.
  • Święto Rzeczpospolitej Sclavińskiej - odbywa się 12 marca, gdyż dokładnie wtedy powstała Sclavinia, obecnie państwo składowe Rzeczpospolitej.
  • Dzień Pokoju - nawiązuje do historii Księstwa Trizondalu, gdzie istniało oficjalnie takie święto. Symbolizuje wprowadzenie nowego ładu na Kontynencie Wschodnim po przewrocie w A-W oraz kryzysie na kontynencie.
  • Święto Prezydenta Rzeczpospolitej - jest połączeniem historii z aktualnością. 21 września to historyczna data święta o tej samej nazwie w Rzeczpospolitej Sclavińskiej, jednak nazwa sugeruje odnoszenie tego do nowej Rzeczpospolitej, do wspólnych prezydentów - święto jeszcze nigdy nie zostało oficjalne uczczone.
  • Święto Narodów Rzeczpospolitej - symbolizuje zjednoczenie 3 Narodów: Sclavińczyków, Trizondalczyków i Pięciopolan w budowie wspólnego domu jakim jest Rzeczpospolita. Drugie najważniejsze święto RSiT.


Zobacz też: