Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Konstytucja Sclavinii

Z Micropedia
Wersja z dnia 23:59, 31 sty 2010 autorstwa imported>Pel Nander (Konstytucja Sclavinii)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Konstytucja Sclavinii — najważniejszy akt prawny Rzeczpospolitej Sclavinskiej, w którym zapisane są zasady ustrojowe i kompetencyjne organów władzy. Przyjęta 18 października 2008 roku, za prezydenta Piotra bar. von Thorn Cetnarovicha. Jej przyjęcie było w dużej mierze spowodowane koniecznością likwidacji urzędu Marszałka Premirea i przekazaniu kompetencji szefa rządu- Prezydentowi. Obecna Konstytucja jest projektem posła Stanisława bnt. Gertalda z preambułą Michała Augusta bnt. Siduniaka

Treść Konstytucji

Konstytucja Rzeczpospolitej Sclavinskiej

PREAMBUŁA

My Naród Sclavinski połączony Unią wiekuistą z Jego Książęcym Majestatem Księcięm Sarmacji, w obliczu reform mających na celu odnowienie świetności Najjaśniejszej Rzeczpospolitej a także chcąc sumiennie swoje obowiązki wobec Ojczyzny sprawować, gwarantem ciągłości Państwa i swobód obywatelskich takie prawo ustanowiamy.


Artykuł 1. [Rzeczpospolita Sclavińska]

1. Rzeczpospolita Sclavińska jest Krajem Korony Księstwa Sarmacji. 2. Rzeczpospolita Sclavińska jest mikronacją i wspólnym dobrem wszystkich jej obywateli. 3. Herbem Rzeczypospolitej Sclavińskiej jest : W polu błekitnym Jednorożec biały, przednimi nogami w górę wspięty, na czele róg kończaty. Nad hełmem i koroną pół tegoż Jednorożca. 4. Barwami Rzeczypospolitej Sclavińskiej są kolory błękitny i biały, ułożone w poziomych pasach, błękitny pas jest na górze, a biały na dole. 5. Flagą Rzeczypospolitej Sclavińskiej jest prostokąt o barwach Rzeczypospolitej Sclavińskiej, którego stosunek długości do szerokości wynosi 8:5. 6. Hymnem Rzeczypospolitej Sclavińskiej jest pieśń Złoty Wieniec Chwały. 7. Stolicą Rzeczypospolitej Sclavińskiej jest Stołeczne Miasto Eldorat. 8. Prawo Rzeczpospolitej Sclavińskiej stanowią, w hierarchii ważności, prawo państwowe Księstwa Sarmacji wraz z Traktatem Unii Księstwa Sarmacji i Rzeczypospolitej Sclavińskiej, niniejsza Konstytucja, ustawy, rozporządzenia i akty prawa miejscowego.

Artykuł 2. [Władza]

1. Suwerenem Rzeczypospolitej Sclavińskiej jest Książę Sarmacji. 2. Władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Sclavińskiej sprawują Prezydent i Sejm. 3. Władzę wykonawczą w Rzeczypospolitej Sclavińskiej sprawują Prezydent i Rząd pod jego kierownictwem 4. Władzę sądowniczą w Rzeczypospolitej Sclavińskiej sprawuje Sąd Sclavinii.

Artykuł 3. [Wybór Prezydenta]

1. Prezydent Sclavinii jest wybierany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych, w głosowaniu tajnym. 2. Prezydent jest wybierany na trzymiesięczną kadencję. Kadencja trwa do chwili objęcia urzędu przez nowo wybranego Prezydenta. 3. Prezydent obejmuje urząd z chwilą złożenia publicznego ślubowania o treści: "Obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Sclavińskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, a dobro wspólne Korony Księstwa Sarmacji i Rzeczypospolitej Sclavińskiej oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".


Artykuł 4. [Kompetencje Prezydenta]

Prezydent:

1. z upoważnienia konstytucji i ustaw oraz w zakresie przez nie określonym wydaje rozporządzenia, 2. wydaje postanowienia, 3. ustanawia i znosi organy administracji i instytucje Sclavinii, 4. określa kompetencje organów administracji Sclavinii, 5. powołuje Wiceprezydenta z własnej inicjatywy oraz odwołuje Wiceprezydenta z własnej inicjatywy lub na żądanie Sejmu, 6. za zgodą Sejmu powołuje i odwołuje sędziów, 7. powołuje i odwołuje pracowników administracji Sclavinii, 8. ustala wynagrodzenia pracowników administracji Sclavinii, 9. koordynuje i kontroluje pracę organów administracji Sclavinii, 10. zapewnia wykonywanie polityki Sclavinii, 11. chroni interesy Sclavinii, 12. gospodaruje mieniem Sclavinii, 13. ma możliwość ustanawiania i znoszenia oraz nadawania i odbierania tytułów honorowych i odznaczeń Sclavinii, 14.Stoi na czele rządu Sclavińskiego 15. wykonuje inne kompetencje i obowiązki przewidziane prawem.

Artykuł 5. [Edykt z mocą ustawy]

1. Prezydent może wydać edykt z mocą ustawy. 2. Edykt z mocą ustawy może być uchylony przez Sejm w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia,


Artykuł 6. [Sejm]

1. W skład Sejmu wchodzi trzech posłów. 2. Sejm jest wybierany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych, w głosowaniu tajnym. 3. Sejm jest wybierany na dwumiesięczną kadencję. Kadencja rozpoczyna się z chwilą zwołania Sejmu na obrady i trwa chwili zwołania na obrady Sejmu następnej kadencji. Prezydent może za jednomyślną zgodą Sejmu, skrócić jego kadencję. 4. Wybory do Sejmu zarządza Prezydent. Marszałek Sejmu poprzedniej kadencji zwołuje nowo wybrany Sejm na obrady i przeprowadza wybór nowego Marszałka Sejmu 5. Poseł obejmuje mandat z chwilą złożenia publicznego ślubowania o treści: ,,Obejmując mandat posła na Sejm Rzeczpospolitej Sclavińskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, a dobro wspólne Korony Księstwa Sarmacji i Rzeczypospolitej Sclavińskiej oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".

Artykuł 7. [Prace Sejmu]

1. Pracami Sejmu kieruje Marszałek Sejmu wybierany przez Sejm z jego grona. 2. Sejm przyjmuje ustawy i uchwały większością głosów przy udziale co najmniej dwóch posłów. W razie równości głosów rozstrzyga głos Marszałka Sejmu 4. Sejm wyraża ministrowi wotum nieufności większością głosów liczby posłów. Jeżeli uchwała została przyjęta przez Sejm, Prezydent odwołuje ministra. 5. Ustawy podpisuje Prezydent. Prezydent może odmówić podpisania ustawy. 6. W wypadku opróżnienia urzędu Marszałka Sejmu, jego obowiązki przejmuje Prezydent do czasu wybrania przez Sejm nowego Marszałka Sejmu.


Artykuł 8. [Rząd]

1. Rząd składa się z Prezydenta, Wiceprezydenta, i ministrów. 2. Prezydent kieruje pracami rządu. 3. Prezydent powołuje i odwołuje ministrów 4. Rozporządzenie Prezydenta określa wewnętrzną organizację Rządu. 5. Prezydent może uchylić rozporządzenie ministra jeśli uzna, że jest ono niezgodne z prawem Rzeczpospolitej Sclavińskiej. 6.Ministrowie odpowiadają za prowadzoną przez siebie politykę przed Sejmem i mają obowiązek składać przed nim wyjaśnienia, na wniosek posłów.

Artykuł 9. [Przepisy wprowadzające]

1. Siedem dni po wejściu w życie Konstytucji kadencja Sejmu i Prezydenta ulega z mocy prawa skróceniu. 2. W ciagu dwóch dni od wejścia w życie Konstytucji, Prezydent zarządzi wybory na urzędy, o których mowa w ust. 1. 3. Wybory, o których mowa w ust. 2 odbędą się w jednakowym terminie. 4. Konstytucja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Artykuł 10. [Zmiana konstytucji] 1.Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy, za zgodą Księcia Sarmacji. Nie może nastąpić w drodze Edyktu z mocą ustawy.

Dziennik Praw