Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Kraje Korony Świętego Stefana: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>VM
(Nowa strona: {| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="250px" style="margin-left: 0.5em; margin-bottom: 0.5em" |+ <font size="+1">'''Kraje Korony Świętego Stefana'''</font...)
 
imported>VM
Nie podano opisu zmian
Linia 93: Linia 93:
'''''Kraje Korony Świętego Stefana za czasów premiera Mortuusa (obecnie)'''''<br>
'''''Kraje Korony Świętego Stefana za czasów premiera Mortuusa (obecnie)'''''<br>
Dnia 9 kwietnia rozpoczęła się kadencja Premiera Victorio Mortuusa… początki były ciężkim rozruchem „machiny” - państwa. Kraje Korony Św. Stefana nabierały pędu w działalności tworząc coraz nowe projekty.
Dnia 9 kwietnia rozpoczęła się kadencja Premiera Victorio Mortuusa… początki były ciężkim rozruchem „machiny” - państwa. Kraje Korony Św. Stefana nabierały pędu w działalności tworząc coraz nowe projekty.
Po około tygodniu pojawił się w Monarchii niejaki Hans von Ditrich, który w niedługim czasie został Wicepremierem i Ministrem Polityki i Administracji. Ten czas był okresem drobnego skoku w zwiększeniu efektywności rządu, który wynikał z nowego aktywnego członka Ekipy Rządzącej.Przez następne miesiące Rząd przechodził liczne zmiany personalne. Zdarzały się duże skandale międzynarodowe typu, np. „Kryzys Konkordatowy”, bądź ostre reakcje na działalność najwyższych szczebli w państwie, które wystąpiły w trakcie, np. Odejścia Monarchii z Organizacji Polskich Mikronacji.
Po około tygodniu pojawił się w Monarchii niejaki Hans von Ditrich, który w niedługim czasie został Wicepremierem i Ministrem Polityki i Administracji. Ten czas był okresem drobnego skoku w zwiększeniu efektywności rządu, który wynikał z nowego aktywnego członka Ekipy Rządzącej.Przez następne miesiące Rząd przechodził liczne zmiany personalne. Zdarzały się duże skandale międzynarodowe typu, np. „Kryzys Konkordatowy”, bądź ostre reakcje na działalność najwyższych szczebli w państwie, które wystąpiły w trakcie, np. Odejścia Monarchii z Organizacji Polskich Mikronacji.U schyłku roku 2007 Kraje Korony Św. Stefana stanęły u progu nowej reformy szkolnictwa wyższego, a przed nimi stanęła się coraz bliższym i wyraźniejszym faktem chwila otwarcia nowego systemu gospodarczego Novara. Pod wodzą Premiera Victorio Mortuusa zaczyna się czas ponownych reform mających na celu poprawienie działalności rządu, zwiększenie efektywności i jakości stanu państwa w nowej erze, w której stanie Zalitawia.
== Ciekaowstki ==
== Ciekaowstki ==
<ul style="list-style-type: square">
<ul style="list-style-type: square">
<li> Hans von Ditrich, były Minister Wojny oskarżony o zamach stanu, pochodził z Węgier</li>
<li> Hans von Ditrich, były Minister Wojny oskarżony o zamach stanu, pochodził z Węgier</li>

Wersja z 15:23, 7 gru 2007

Kraje Korony Świętego Stefana
Dewiza:(łac.)Nil desperandum
("Nie trać nadziei")
Godło Zalitawii
Flaga Zalitawii
Liczba mieszkańców ---
Podział administracyjny 2 prowincje, 13 komitatów
Powierzchnia 355 km2
Głowa państwa Król Franciszek Józef II
Potoczna nazwa Zalitawia
Języki urzędowe węgierski, niemiecki, rumuński, słowacki, serbski, chorwacki, włoski, ukraiński, słoweński
Stolica Budapest
Szef rządu premier Victorio Mortuus
Waluta 1 korona (Kr) = 100 halerzy
Hymn państwowy Isten áldd meg a magyart (węg. Boże zbaw Węgrów)

Kraje Korony Świętego Stefana- (znane również jako Zalitawia) Kraj koronny Monarchii Austro-Węgier.Często mylnie nazywane Węgrami. Składa się z 2 głównych prowincji: Chorwacji i Węgier.


Ustrój polityczny

Ustrojem Monarchii Austro-Węgier jest monarchia dualistyczna,co oznacza,iż każdy kraj koronny posiada pewną autonomię. Kraje Korony Świętego Stefana mają ustrój monarchii konstytucyjnej. Rolę szefa rządu sprawuje premier, który jednocześnie nie może być głową państwa, tak więc panuje system parlamentarny.

Uprawnienia Rady Ministrów

Rada Ministrów Krajów korony Świętego Stefana może:
-wyznaczać i realizować cele sobie oraz podległym jej instytucjom państwowym;
-prowadzić politykę wewnętrzną Krajów Korony Świętego Stefana;
-reprezentować Kraje Korony Świętego Stefana za granicą.

Rada Ministrów Kradów Korony Świętego Stefana musi:
-dbać o dobro i bezpieczeństwo obywateli Krajów Korony Świętego Stefana;
-reprezentować interesy Krajów Korony Świętego Stefana w Kraju,Ministerstwie Spraw Zagranicznych jak i za granicą;
-promować Kraje Korony Świętego Stefana po za granicami kraju;

Polityka zagraniczna, a kraje koronne

Kraje koronne w Monarchii Austro-Węgier nie mogą prowadzić ogólnopaństwowej polityki zagranicznej. Ich przedstawiciele w Ministerstwie Spraw Zagranicznych tj. premierzy reprezentują interesy swoich krajów,jednak Rada Ministrów może na arenie międzynarodowej prowadzić politykę zmierzającą do rozwoju danego kraju koronnego.

Hymn

Hymnem Krajów Korony Świętego jest pieśń "Boże zbaw Węgrów".

Podział administracyjny

Kraje Korony Świętego Stefana możemy podzielić na dwie prowincje:

w tym na 13 komitatów takich jak np.

Historia

Przeszłość
Kraje Korony Świętego Stefana w przeszłośći były słabszym i mniej rozwiniętym krajem koronnym. Jednak dzięki uporowi oraz chęci naprawy kraju kolejnych premierów państwo rozwija się.

Kraje Korony Świętego Stefana za czasów premiera Vay'a
Za czasów premeira Miklosa Vay'a Kraje Korony Świętego Stefana dopadł kryzys gospodarczo-polityczny. Mieszkańcy nie przybywali, z podou braku jakiejkowliek reklamy,zaś na stanowiskach urzędniczych brakowało chętnych do pracy. Mimo to Vay próbował poprawić zaistniałą sytuację nowatorskimi pomysłami np. nabór do rządu lub dofinansowanie za każdego nowego obywatela. W ostateczności jednak po prawie dwumiesięcznym rządzeniu krajem złożył dymisję z powodu "braku kadry".

Kraje Korony Świętego Stefana za czasów premiera Mortuusa (obecnie)
Dnia 9 kwietnia rozpoczęła się kadencja Premiera Victorio Mortuusa… początki były ciężkim rozruchem „machiny” - państwa. Kraje Korony Św. Stefana nabierały pędu w działalności tworząc coraz nowe projekty. Po około tygodniu pojawił się w Monarchii niejaki Hans von Ditrich, który w niedługim czasie został Wicepremierem i Ministrem Polityki i Administracji. Ten czas był okresem drobnego skoku w zwiększeniu efektywności rządu, który wynikał z nowego aktywnego członka Ekipy Rządzącej.Przez następne miesiące Rząd przechodził liczne zmiany personalne. Zdarzały się duże skandale międzynarodowe typu, np. „Kryzys Konkordatowy”, bądź ostre reakcje na działalność najwyższych szczebli w państwie, które wystąpiły w trakcie, np. Odejścia Monarchii z Organizacji Polskich Mikronacji.U schyłku roku 2007 Kraje Korony Św. Stefana stanęły u progu nowej reformy szkolnictwa wyższego, a przed nimi stanęła się coraz bliższym i wyraźniejszym faktem chwila otwarcia nowego systemu gospodarczego Novara. Pod wodzą Premiera Victorio Mortuusa zaczyna się czas ponownych reform mających na celu poprawienie działalności rządu, zwiększenie efektywności i jakości stanu państwa w nowej erze, w której stanie Zalitawia.

Ciekaowstki

  • Hans von Ditrich, były Minister Wojny oskarżony o zamach stanu, pochodził z Węgier