Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Kukulica

Z Micropedia
Wersja z dnia 18:13, 11 sty 2013 autorstwa imported>Pel Nander (Utworzył nową stronę „250px|right|Kukulica '''Kukulica''' - Gastronomiczną wizytówką Czarnolasu jest doskonały bimber pędzony z odchodów i wyp...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kukulica
Kukulica

Kukulica - Gastronomiczną wizytówką Czarnolasu jest doskonały bimber pędzony z odchodów i wyplujek kukuła tropicańskiego, zwanego czasem czarnoleskim (Phaenicophaeinae tropicana, Phaenicophaeinae schwarzwaldae). Trunek ten znany był już od X wieku na terenach dzisiejszej Kasztelanii Czarnoleskiej i Tropicany. Wielu kukularzy pędziło wyśmienity bimber o zabójczej mocy, czego przykładem jest ludowe porzekadło "Daje w banię, pali znicza, tropicańska kukulica". Utrzymywano, że regularne picie kukulicy zapobiega impotencji, a bimber stosowany zewnętrznie leczy hemoroidy. Wraz ze zmniejszaniem się liczebności kukuła i, co za tym idzie, ilości produkowanej kukulicy, trunek ten stawał się coraz większym rarytasem. Niebawem najzacniejsze butle trafiały wyłącznie na arystokratyczne dwory, a chłopom pozostało wyłącznie wyżej przytoczone porzekadło. Mimo usilnych prób produkcji kukulicy z odchodów innych gatunków czy produkcji syntetycznego bimbru kukulego, jego jakość znacząco odbiegała od tych wyprodukowanych przez kukularzy, mozolnie zbierających pozostałości po ptakach i destylujących je w dzikich ostępach puszcz południowo-wschodniej Sarmacji. Dziś, na skutek kryzysu społecznego i gospodarczego na Tropicanie, kukulica produkowana jest wyłącznie w Czarnolesie, skąd importuje się ją do wielu krajów mikroświata. Dzięki swemu niepowtarzalnemu smakowi oraz - jeszcze niepotwierdzonym - właściwościom leczniczym, naturalnie pędzony bimber można spotkać na wielu dworach mikroświata.