Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Paulos Petrosigos

Z Micropedia
Wersja z dnia 06:12, 25 cze 2014 autorstwa 69.47.223.108 (dyskusja) (→‎Wyznanie: Kolejne sprostowanie kolejnej nieprawdy - dowód: http://surmenia.org/articles.php?article_id=457)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Παυλος Πετροσηγος
Kraj zamieszkania Surmenia
Funkcje publiczne Głowa państwa
Tytuł honorowy Βασηλ να Συρμενηια (Król Surmenii)
Znany również jako Pavel Zepp, Paweł Białowicz, Zepp

Paulos Petrosigos, Παυλος Πετροσηγος ['pawlɔs pɛtr'ɔsiɣɔs], surmeński polityk i działacz kulturowy, założyciel państwa jako Prezydent Republiki Surmenii, od 8 kwietnia 2006 Król Surmenii. Senior rodu de Zepp.

Życiorys

Paulos Petrosigos

Urodzony w Mimozji w Północnej Opradii. We wrześniu 2005 roku został wybrany prezydentem Republiki Surmenii. 8 kwietnia 2006 roku został Królem Surmenii w chwili przekształcenia państwa w monarchię konstytucyjną.

W trakcie konfliktu Zongyi z Tirecją potajemnie wspierał stronę tirecką poprzez aktywną i rzekomo bezinteresowną pomoc niesioną Zongyi. 26 stycznia 2007 roku wyszło na jaw, iż przekazał pilnie strzeżone hasła Zongyi Karolowi Marcjanowi z Tirecji. Jak się później okazało, władze Surmenii w początkowej fazie konfliktu uznały Zongyę za agresora i zdecydowały się stanąć po stronie Tirecji.

Poza polityką, Petrosigos zajmował się sporządzeniem mapy Mikroświata, która została szeroko zaakceptowana na arenie międzynarodowej. Po zarzuceniu projektu III wydania mapy, idea kartograficzna Petrosigosa znalazła wielu kontynuatorów, np. w osobie Michała O'Rhady.

Obecnie Petrosigos zajmuje się tworzeniem kultury surmeńskiej i języka oraz kończy studia magisterskie w Katedrze Historii i Katedrze Prawa na Królewskiej Akademii Nauk. W 2011 pod redakcją Petrosigosa ukazała się praca naukowa zatytułowana "Historia Surmenii i państwowości surmeńskiej" oraz publikacje językoznawcze "Język surmeński w pigułce" i "Słownik polsko-surmeński".

Poglądy

Petrosigos, z uwagi na piastowanie godności monarchy, jest określany w niektórych środowiskach jako monarchofaszysta. W opozycji do tego stwierdzenia nazwał się monarcholiberałem. Petrosigos uznaje wolność za najważniejszą wartość i ceni demokrację. Nie darzy sympatią jakichkolwiek skrajnych poglądów oraz sprzeciwia się kolonizacji nowych terytoriów przez Surmenię. W kwestii gospodarki jest kapitalistą.

W 2006 kierował partią Unia Prawicy, której funkcjonowanie zawieszono po ustanowieniu monarchii.

Wyznanie

Paulos Petrosigos był wyznawcą rotrio-chrześcijaństwa w latach 2006-2009. Po oskarżeniach o fałszerstwo wyborcze wobec polityków będących jednocześnie rotryjskimi kapłanami, złożył akt apostazji (surmeński Sąd Najwyższy w osobie samego Petrosigosa uniewinnił oskarżonych). Obecnie zajmuje się badaniem teologii prasurmeńskiej.