Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Socjal-Demokratyczna Partia Robotnicza Surmenii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Micropedia
imported>Jean-Paul Sartre
Nie podano opisu zmian
imported>Jean-Paul Sartre
Nie podano opisu zmian
Linia 33: Linia 33:
|----
|----
| Miasto urzędowania władz naczelnych
| Miasto urzędowania władz naczelnych
| [[Tapenia]]
| [[Menia]]
|----
|----
| Ideologia polityczna
| Ideologia polityczna
Linia 61: Linia 61:
Partia powstała z jednoosobowego Komitetu Założycielskiego, któremu przewodniczył Jean-Paul Sartre, a po wejściu w życie nowej konstytucji rozpoczeła legalizację swojej organizacji w Sądzie Najwyższym na podstawie ustawy o partiach politycznych.
Partia powstała z jednoosobowego Komitetu Założycielskiego, któremu przewodniczył Jean-Paul Sartre, a po wejściu w życie nowej konstytucji rozpoczeła legalizację swojej organizacji w Sądzie Najwyższym na podstawie ustawy o partiach politycznych.


Obecnie partyjnym liderem jest Jean Sartre,
Obecnie partyjnym liderem jest Jean Sartre, po jego śmierci 5 sierpnia 2008r, choć formalnie nie zawieszono działalności S-DPRS, partia przestała istnieć.


==Ideologia==
==Ideologia==

Wersja z 19:31, 5 sie 2008

Socjaldemokraci\Socjaliści\Socjalpartia
Oficjalne logo
Oficjalne logo Sekretariatu
Pełna nazwa Socjal-Demokratyczna Partia Robotnicza Surmenii
Skrót S-DPRS
Założona 27.03.2008 r.
Senatorowie Wybory czerwcu 2008: 1/3
Afiliacja międzynarodowa: Brak - aspiracja do międzynarodówki
Adres strony [1]
Język(i) urzędowe Polski, Surmeński
Działalność Królestwo Surmeńskie
Miasto urzędowania władz naczelnych Menia
Ideologia polityczna Socjalizm Demokratyczny, Rewolucja Społeczna, Anarchizm, Syndykalizm, Feminizm, Marksizm i inne
Władze naczelne
Sekretariat, Biuro Polityczne, Zjazd Partii
Przewodniczący Partii
Sekretarz Generalny Jean-Paul Sartre
Liczba członków ???
Organizacja Młodzieżowa ???
Organ Prasowy Czerwona Surmenia
Barwy Czerwony, biały, czarny, żółty,

Jedna z ważniejszych partii politycznych, założona w marcu 2007 roku w Surmenii (Miasto Tapenia) jako jedyna "prawdziwa" i najstarsza lewica działa zgodnie z konstytucją tego kraju.

Partia powstała z jednoosobowego Komitetu Założycielskiego, któremu przewodniczył Jean-Paul Sartre, a po wejściu w życie nowej konstytucji rozpoczeła legalizację swojej organizacji w Sądzie Najwyższym na podstawie ustawy o partiach politycznych.

Obecnie partyjnym liderem jest Jean Sartre, po jego śmierci 5 sierpnia 2008r, choć formalnie nie zawieszono działalności S-DPRS, partia przestała istnieć.

Ideologia

Synkretyzm lewicowy

Partia odwołuje się do różnych lewicowych ideii, jej ideologią jest synkretyzm lewicowych idei od Socjalizmu Demokratycznego i po części aż do anarchizmu.

Partia w swoich działaniach wykazuje przywiązanie szczególnie do:

  • zwiększenia roli mieszkańców w rządzeniu,
  • kolektywności w podejmowaniu decyzji,
  • zwiększeniu zabezpieczeń społecznych,
  • utworzenie systemu kredytowo-oszczędnościowego,
  • interwencjonizmem państwowym,
  • walkę z zabbobonami, religią, tradycją i monarchią,
  • stworzeniem nowego społeczeństwa i człowieka, wolnego, równego, demokratycznego i solidarnego.
  • zastąpienia społeczeństwa męskiego, społeczeństwem ludzkim (feminizm)
  • szerzenie internacjonalizmu i pokoju, polityka niezaangażowania,
  • poprawa warunków życia biedniejszym osobą,
  • ułatwienie drobnym właścicielą,
  • uspołecznienie gospodarki, poprzez tworzenie spółdzieli i rad robotniczych,
  • poparcie dla mniejszości narodowych, seksualnych, religijnych i wspieranie ideii lokalnej samorządności,
  • rozdział państwa i szkoły dod kościołów, sekularyzacja państwa i społeczeństwa,
  • poparcie wolności wypowiedzi i innych praw obywatelskich,
  • aktywizacja obywateli - stworzenie społeczeństwa obywatelskiego,
  • poparcie dla progresji podatkowej,
  • walka z uprzywilejowaniem i tytuami szlacheckiemi,
  • wprowadzenie równości i sprawiedliwości społecznej,
  • likwidacja wyzysku człowieka nad człowiekiem czyli stworzenie bezklasowego i wolnego społeczeństwa,


Program

Partia deklaruje gruntowną przebudowę systemu społeczno-gospodarczego, choć program jest dopiero w przygotowaniu. Program, który poprzedziała ogólnopartyjna dyskusja w szczególności na Zjazdach (patrz II Zjazd Partii). Program polityczny partii jest przygotowywany na lata i ma nakreślić ogólny profil partii i najważniejsze dla niej zadania do wykonania. Niektórzy działacze partyjni nazywają go programową konstytucją pratyjną, ponieważ na każde wybory ma być przygotowywany program minimum, a kandydaci powinni przygotowywać własne programy w oparciu o program minimum.

Do dziś partia posiada tylko manifest i statut, lecz to nie przeszkadza jej w aktywnym uczestnictwie w życiu publicznym Surmenii, szczególnie po wygraniu przez nią wyborów w czerwcu 2008 roku i obsadzeniu fotelu Ministra Wojny.

Działania partii

Surmeńscy Socjaliści, przed wyborami w czerwcu 2008 roku, zainicjowali między innymi:

Historia

Opis

Historia partii sięga 3 stycznia 2008 roku, kiedy to Michaś Winnicki w Wandystanie zwołał I Zjazd Surmeńskiej Partii Robotniczej (pracujących). Wybrano tam I-go Sekratarza Fernando Sacamulesa oraz Biuro Polityczne w składzie: Michaś Winnicki i Aborcjiusz Stuszyński. Partia ta prowadziła jednak dość kontrowersyjną politykę, między innymi proponowała obalenie monarchii wszelkimi możliwymi sposobami, pierwszy jej Zjazd okazał się ostatnim, bez formalnego rozwiązania SPR(p) przestała istnieć.

Działalność partii w Surmenii rozpoczeła się już 10 Marca 2008 roku, gdy założono forum i choć nie była to partia polityczna (wg. Konstytucji Surmenii tylko obywatele mogą założyć partię polityczną) to tę datę przyjmuje się jako oficjalą datę założenia. Na wstępie miało to być tylko forum promujące hasło: "Republika Surmenii-RS-Rewolucja Społeczna", która miała gruntownie przebudować ustrój społeczno-gospodarczy Surmenii. Już po po nadaniu obywatelstwa surmeńskiego J-P Sartre zaczęło to być forum przypominające coraz bardziej partię polityczną z własnym logiem, flagą, hymnem i manifestem.

W końcu partię formalnie założono 28 Marca 2008 roku, gdy przedstawiono ją na forum Surmenii. W ostatnim czasie partia sprzeciwiła się inkorporacji z Meridlandialem (w ankiecie na stronie Surmenii aż 83% nie poparło inkorporacji). Partia zamiast inkorporacji poparła za to obywatelski projekt ustawy nadzwyczajnym przyznawaniu obywatelstwa surmeńskiego obywatelom Meridlandu.

29 marca 2008 roku Sekretarz Generalny Socjaldemokrateny wygłosił publicznie, iż obawia się o zdawalność w szkole podstawowej (która wg. ustawy o szkolnictwie) jest potrzebna, aby pozostać obywatelem, ponieważ równo z 12 kwietnia 5 osób na 9 straciło by obywatelstwo. Na posiedzeniu Sekretariatu socjalpartii stwierdził, iż "Ustawa o szkolnictwie zagraża porządkowi prawnemu w Surmenii oraz co może spowodować śmierć kraju w najbliższym czasie", czym zapoczątkował ogólnopartyjną dyskusję na temat zmian i procedur, jakie powinny zajść w Surmenii w najbliższych miesiącach. Król Surmenii stwierdził, iż ma prawo odbierania obywatelstwa, jednak według ekspertyzy socjalpartii interpretującej tekst konstytucji (w szczególności art. 40) i ustawy o szkolnictwie (w szczególności art. 11) król będzie zmuszony do odebrania osobom obywatelstwa, dlatego Sekretarz Generalny zaproponował przesunięcie tego terminu. Partia parę dni po tym zajściu zaczeła pisać własny projekt ustawy nowelizującej przepisy, jednak zespół ekspercki widząc jak projekt głęboko musiałby zmienić surmeńskie szkolnictwo, postanowił napisać własny projekt, w skrócie zwany ustawą o systemie oświaty na terytorium Surmenii.

10 czerwca 2008 partia rozpoczeła legalizację na podstawie uchwalonej ustawy o partiach politycznych. Jednak jej statut okazał się nie do końca zgodny z nową ustawą dlatego 21 czerwca ma odbyć się II Zjazd Socjal-Demokratycznej Partii Robotniczej Surmenii.

Z histori Zjazdów itd

2008

03 styczeń - Genosse-Stant-Wanda. I Zjazd Surmeńskiej Partii Robotniczej (pracujących), był to zjazd założycielki który dokonał wyboru władz SPR(p),

27 marzec - Tapenia. Komitet Założycielski zakłada, z godnie z surmeńskim zwyczajem Socjal-Demokratyczną Partę Robotniczą Surmenii,

30 marzec - Tapenia. I Zjazd SocjalDemokrateny, nakreślił on rewolucyjną walkę i główne cele powstania partii robotniczej w Surmenii, został zatwierdzony Manifest, Statut oraz wybrane nowe władze. Partia włączyła się w tworzenie Mikronacyjnej Międzynarodówki, także w manifeście partii został zapisany punkt o międzynarodowym zrzeszeniu partii lewicowych.

12 lipiec - Tapenia. II Zjazd SocjalDemokrateny, początkowo miał się odbyć 12 maja, jednak trzeba było go przełożyć na inny termin.

Zjazd miał początkowo dokonać korekty Statutu, rozpocząć dyskusję nad programem oraz nad kierunkiem działań SocjalDemokrateny. Rozważano także dodanie do porządku obrad punktu: "podjęcie uchwały o próbie połączenia się lewicy Surmeńskiej w czasach prawicowej ekstremy. Sekretariat chciał koalicji z Socjalistyczną Partią Surmenii pod wspólną nazwą: "SURMENIA WSPÓLNY DOM".

Ostatecznie zjazd skupił się na zmianach statutu i rozpoczął dyskusję na temat programu. Początkowy projekt zmian, który miał nanieść drobne korekty, spowodował jednak zmianę sposobu współzarządzania i niektóre właściwości organów partii, przy niezmiennej strukturze organizacyjnej i przy zachowaniu jej głównej zasady - sprzeciwie przeciwko zbędnej instytucjonalności.

??? Menia. Obecnie jest planowany III Zjazd SocjalDemokrateny w nowej stolicy partii - Meni, który ma przyjąć pierwszy program partii, tym samym nakreślić idee socjalizmu, oraz rewolucyjna walkę i demokratyczny charakter zdobycia władzy w specyficznych warunkach Surmenii.

Władze Naczelne

Dom Socjaldemokrateny mieści się w Tapenii. Mieszczą się tu wszystkie władze naczelne socjalpartii

Władze naczelne partii to:

  • Zjazd - jest on najwyższym organem władzy, zwoływany według potrzeb składający się ze wszystkich członków partii,
  • Komitet Centralny - obraduje na Posiedzeniach Plenarnych, Prezydium KC tworzy Sekretarat. Składa się:

1. Sekretariat - władza wykonawcza, składa się z Sekretarza Generalnego oraz powołanych przez niego Sekretarzy do właściwych spraw. Działa kolegialnie,

2. Biuro Polityczne - Przewodniczącym jest Sekr. Gen., w skład wchodzą wszyscy członkowie,

3. Centralnej Komisji Kontroli - pełni władzę sądowniczo-rewizyjną

Do I Zjazdu SocjalDemokrateny cała władza była sprawowana przez Komitet Założycelski, z obecnym Sekretarzem Genaralnym na czele.

Struktura Organizacyjna

Organizacja partii w terenie:

  • Podstawowe Organizacje Partyjne - są powoływane w budynakch, osiedlach i innych tego typu jednostkach
  • Środowiskowe Organizacje Partyjne - są powoływane w środowiskach i organizacjach bliskich celą partii,
  • Miejsko-Terenowe Organizacje Partyjne - są powoływane zgodnie z podziałem terytorialnym Surmenii, w miastach i wsiach.

Władzami Organizacji Partyjnych są:

  • Komitet Wykonawczy, jako władza wykonawcza,
  • Zjazd Okręgowy, jako władza ustawodawcza,
  • Komisja Kontroli, jako władza sądowniczo-rewizyjna.

Instytucje Partyjne

Wyższa Szkoła Socjalizmu Demokratycznego

Siedziba "szkoły" w Tapenii. Są tu sale wykładowe WSSD oraz siedziba rektora, połączona z pokojem wykładowców, jako że wszyscy są równi

WSSD powstała 27 marca 2008 roku, została założona jako szkoła partyjna SocjalDemokratów, a jej rektorem i wykładowcą został Jean Sartre. WSSD ma nietypową struktórę, nie składa się z wydziałów, zamiast tego wprowadzono program zajęć obowiązkowych i nieobowiązkowych, dla różnej kategorii jej uczestników. Obecnie szkoła zawiesiła działalność edukacyjną, z powodu aktualizacji programu.

WSSD ma na celu poznanie przez osoby nowo przyjęte do partii zapoznanie się z ich prawami, obowiązkami i głównymi dokumentami partii, program nauki może zawierać takrze znajomość podstawowych praw i obowiązków. Szkoła jest nieobowiązkowa i nie jest szkołą w rozumieniu ustaw surmeńskich.

Obowiązek ukończenia szkoły mają tylko osoby które powtórnie starają się o wstąpienie do Socjaldemokrateny, wtedy też przeprowadza się z nimi inny program zajęć. Program ten, za zgodą ucznia może obejmować też program zajęć przygotowany dla nowo przyjętych członków partii.

Przy uczelni będzie działała Bibloteka Socjalizmu Demokratycznego, która będzie zawierała najważniejsze dokumenty i dzieła ideologów lewicy.

Więcej na stronie Wyższej Szkoły Socjalizmu Demokratycznego

Agencja Informacyjna: "Czerwona Surmenia"

Logo Czerwonej Surmenii

Agencja Informacyjna "Czerwona Surmenia" powstała 30 marca 2008 roku, pod nazwą Organ Prasowy SocjalDemokrateny, który wydawał broszurę informacyjną "Organ Prasowy". Miała ona za zadanie informowanie o działalności partii w Surmenii i Międzynarodówce. Nazwę zmieniono 12 czerwca 2008, przed wydaniem filmu "Surmenia-wybory do Senatu 2008".

działalność wydawnicza

Czerwona Surmenia to nazwa oficjalnego organu prasowego S-DPRS, wydawanego przez Agencję Informacyjną "Czerwona Surmenia". Gazeta powstała 23 czerwca 2008 roku, jako lewicowe czasopismo i jest wydawana w różnych odstępach czasu - nieregularnik.

Oprócz opisywaniem tego co dzieje się w partii oraz informowaniem o zjazdach itd, Czerwona Surmenia zajmuje się przeróżnymi informacjami z kraju i zagranicy o charakterze społeczno-politycznym. Jej siedziba oficjalnie mieści się w Menii a redaktorem naczelnym jest Jean-Paul Sartre. Gazeta jest już dostępna na terytorium Surmenii oraz poza jej granicami dzięki Planecie Mikronacji, z którą współpracuję od 24 czerwca 2008 roku.

Agencja Informacyjna "Czerwona Surmenia", po uzgodnieniach z Marcelem Hansem prowadzi także działalność wydawniczą, od 26 czerwca 2008 roku, w Trizondalu, wydaje tam czasopismo: "Czerwona Surmenia: Głos Surmenii i Trizondalu", który propaguje wiedzę o Surmenii oraz opisuje zdarzenia które nią wstrząsnęły.

AI "CS" prowadzi rozmowy na temat ewentyalnej współpracy z "Głosem Metropolis", gazety z Metropolitańskiej Republiki Ludowej.

W planach jest zamieszczanie artykułów w specjalnym egzemplarzu po surmeńsku i w innych językach oraz wydawanie gazety co miesiąc.

działalność wytwórcza

Agencja Informacyjna "Czerwona Surmenia" ma także za sobą działalność wytwórczą, wyprodukowała film wyborczy (reklamę) Jeana Sartre, kandydata S-DPRS w wyborach z czerwca 2008, pt: "Surmenia-wybory do Senatu 2008". Film do rozpoczęcia głosowania obejrzało 20 osób, później zaprzestano emisji na czas ciszy wyborczej, obecnie wznowiono ją.

Film zawiera krótki wstęp artystyczny, przedstawienie programu i kandydata, kończy się plakatem S-DPRS, w czasie jego wyświetlania słychać Międzynarodówkę (pieśń).

Plany powołania organizacji

  • Organizacji Młodzieżowej - mającej na celu wychowanie nowych "dzieci" partii w uświadomionych proletariuszy,
  • Międzynarodówki - jako jeden z najważniejszych punktów manifestu partii.

Grafika

Dokumenty

Statut S-DPRS

Manifest S-DPRS

Zobacz też

Linki

|Strona Socjal-Demokratycznej Partii Robotniczej Surmenii

Ten artykuł jest częścią serii
Socjal-Demokratyczna Partia Robotnicza Surmenii

Flaga partii

Edytuj ten szablon