Nowa Micropedia jest jeszcze w fazie beta. W razie problemów, napisz maila na pomoc@wiki.mikronacje.info albo zgłoś go na kanale na Mikronacyjnym Discordzie!

Artur Niemczyk

Z Micropedia

Dane ogólne

Artur „Zakapior” Niemczyk był założycielem Sarmackiej Gminy Żydowskiej, pierwszej gminy żydowskiej na terenie Księstwa Sarmacji, wspólnoty działającej w duchu judaizmu reformowanego. W Sarmacji zamieszkał 6 sierpnia 2004 r., otrzymując identyfikator A2251. Dwudziestego trzeciego sierpnia uzyskał obywatelstwo Księstwa.

Działalność

Dwudziestego dziewiątego września 2004 r. rozpoczął poszukiwania miejsca na siedzibę gminy. Kilka dni później zbadał kwestię koszerności w podającej się za koszerną restauracji „Miszba Kaszer” i stwierdził, iż określanie jej mianem koszernej jest nieuprawnione. W odpowiedzi na jego post w tej sprawie właściciel restauracji, Robert Czekański, odpowiedział następująco:

Pragne zwrocic uwage, ze nie widzielismy Panskiego siusiaka, wiec nie mozemy z cala pewnoscia powiedziec, ze jest Pan Zydem. Ba, smiem watpic. Wiec o certyfikatach to se moze Pan pogadac.

Głośnym epizodem z v-życia rabbiego Artura był incydent z kradzieżą trzech kóz z jego stada. Prezentowane przez Niemczyka poszlaki w tej sprawie zdawały się wskazywać, iż kradzieży kóz dokonano na tle seksualnym, ponadto że sprawca posługiwał się limuzyną Laurenc. Można było odnieść wrażenie, że Artur Niemczyk swoje podejrzenia kieruje pod adresem Roberta Czekańskiego, jednakże oficjalnie od takich sugestii się odżegnywał.

Po bezskutecznej próbie polubownego załatwienia sprawy rzecz została skierowana do Sądu Krajowego, gdzie jednak nie doczekała się ostatecznego rozstrzygnięcia.

Odejście

Rabbi Artur Niemczyk opuścił Sarmację 22 października 2004, kierując na listę dyskusyjną KS list pożegnalny. Imieniem Artura Niemczyka nazwano synagogę wzniesioną przez Żydowską Gminę Wyznaniową w Grodzisku.